Kamarátka si dala vzít nemanželské dítě. Co vy na to?

zuzka1
15. čer 2006

Nazdar holky, jsem plná rozporuplných pocitů a protože sem na tyto stránky nakukuju často a poznala jsem, že tady holky poradí, nebo třeba jen vyslechnou, tak se svěřím...Doma jsme měli děsnou hádku, která se netýkala našeho problému, ale i tak mě vytočil názor mého přítele.Máme kamarádku a ta otěhotněla po měsíční známosti s ženatým mužem..., když to zjistila a oznámila svému partnerovi(tomu ženatému)opustil ji...A ona po dlouhém zvažování, potoky slz se rozhodla jít na umělé přerušení...I když s tím nesouhlasím , chápu její důvody a v každém případě jsem při ní, ale můj přítel je tak znechucen, že se s ní odmítá stýkat.Podle něho nikdo nemá právo vzít život nenarozenému dítěti, ať už jsou důvody jakékoliv.A tak nad tím pořád přemýšlím, kde je pravda, jak to je s tím právem nenarozeného dítěte, jak je to s právy matky...Co si o tom myslíte?

mmmk
19. čer 2006

A sup vsechny do moji diskuze! Mam na vas totiz jednu pikantni otazku 😉

sunny6
19. čer 2006

mmmk-no to nikdy som nemyslela tak,ze nidy-ved nikdy nehovor nikdy 😀
Jasne ak sa najde velmi vazny dovod,pripadne obrovske riziko-rozmyslala by som 1000 krat.
Vies,ja som otehotnela ked som mala 21, - 4 mesacna znamost.Potrat mi na chvilu prisiel na mysel,ale uvedomila som si,ze by som s tym nemohla zit a ze na myslienke byt mamou som sa v srdiecku zasmiala,ako budem drzat mimco v rukach 😉 takze otazka rodicovstva bola vyriesena.
Ale to musi kazda zena citit,ci je pripravena ,alebo nie,alebo si proste vybrat inu cestu 😉

majcik
20. čer 2006

Ivett - mozem Ta poprosit o toleranciu pre veriacich? Neurazaj dievcata, pre ktore je Boh dolezity a maju ho v ucte. Dakujem

ivett
20. čer 2006

majcik jak to kdo vezme...Me treba urazi, kdyz nas cirkev chce omezovat a brat nam nasi vuli,a bysme nemohli rozhodovat o tom, jestli pujdu nebo nepujdu na potrat...Urazi me spousta veci, ktere vuci nam verici rikaji a mysli..Takze me nechytej za slovicka a radsi se zamysli, proc asi lidi (a ze je jich hodne) te cirkvi neveri a mysli si o ni to co si mysli, protoze nedela nic dobreho... 🙂 je to muj nazor, jestli nekoho urazi, bohuzel, me treba urazila jedna pisatelka, kdyz nas zacla litovat za to ze neverime, kdyz napsala, ze Buh nam to spocita, ze budeme za sve ciny trpet apod...Takze jak si to kdo prebere...zkus v tom hledat pochopeni a ne urazky...

dorotka
20. čer 2006

1. myslim ze ja by som na potrat nesla ale verim ze kazdy si ma pravo vybrat a netreba ludi za to odsudzovat ako ja hovorim never say never a nikdy nemozes byt presne v tej istej situacii v akej sa nachadza ten clovek co to urobi
2. tiez si myslim ze aj my ateisti by sme si zasluzili niekedy viac tolerancie sice v boha neverim a voci cirkvi mam viacero vicitiek ale principi podobne desatero sa snazim dodrziavat a mnohokrat som zazila ze mnohy veriaci ktory su kazdu nedelu v kostole ich dodrziavaju menej tak neviem preco by som mala byt horsia za to

majcik
20. čer 2006

Ivett - nehnevaj sa, ja som Ta vobec nechytala za slovicka, nereagovala som iba na jeden Tvoj prispevok, ale na viacere, ktore si sem napisala. Opakovane si sa vyjadrovala negativne a posmesne o Cirkvi, o Bohu.
Ja som sa nikde nezmienila urazlivo a ironicky o tych, ktory neveria v Boha alebo veria v nieco ine...
Tolerujem inovercov, tak Ta prosim znova o toleranciu tiez.

Co sa tyka Tvojho pohladu na Cirkev - to je Tvoj pohlad. Ja to tak neberiem, ze Cirkev ludi v niecom obmedzuje - ona ponuka cloveku to, co je podla nej pre neho dobre, no zaroven mu nechava slobodnu volu, ktoru cloveku dal Boh. V ziadnom pripade ju ludom neberie!
Kolko je ludi, co Cirkvi veri alebo nie - to naozaj neskumam a tento udaj nie je pre mna dolezity..
Nehnevaj sa, ale uraza ma, ked napises, ze cirkev neurobila nic dobreho.. To nemas pravdu. No nebudem sa o tom s Tebou tu hadat, je to mimo temy, len Ti spomeniem taku osobnost ako Matka Tereza - ani ta neurobila pre nikoho nic dobre?? Mimochodom, bola clenkou katolickej cirkvi ...

aktaka
20. čer 2006

Majcik, proč nenapíše té dívčině, o litovala nevěřící, aby byla k nám víc ohleduplná? Nemyslím si, že potřebuji za něco litovat.
A jestli někomu vadí, jak se Ivett vyjadřuje o věřících, tak ať jí to napíše sám.

majcik
20. čer 2006

Dorotka - kazdy si zasluzi toleranciu bez ohladu na svoje presvedcenie a svetonazor ...

Nakolko je niekto dobry alebo zly, lepsie alebo horsi ako niekto druhy - to je velmi tazko objektivne posudit... musim Ti dat za pravdu, ze nie vsetci krestania ziju (zijeme) podla svojho presvedcenia. Je to hanba ☹

majcik
20. čer 2006

Aktaka - vsak som to Ivett napisala ... ja ju neurazam, tak preto som ju poprosila, aby ona neurazala inych.

Ja neviem, ci jej Ivett nieco pisala... to je jej vec.
Ked Ta niekto lutuje, Ty to beries ako neohladuplnost?

aktaka
20. čer 2006

Majci, svým způsobem určitě, když není za co litovat.

ivett
20. čer 2006

majcik: ja taky psala vseobecne, ne o tom, ze zrovna ty bys napsala neco urazliveho..
jen tak na okraj, kdyv vam/nam Buh teda dal tu svobodnou vuli, tak je snad na nas, jestli na potrat pujdem nebo ne, s tim prece Buh musel taky pocitat, ze kdyz da cloveku svobodnou vuli, rozhodne se podle toho, jak to nejlip citi a jak si mysli, ze je to spravne...Takze proc odsuzovat nekoho, kdo jde na potrat, kdyz pro nej - dle jeho SVOBODNE vule je to to nejlepsi reseni...
O cirkvi se budu vyjadrovat porad stejne (jestli to povazujes za posmesne a negativne, je to tvuj nazor), podle me nedela pro clovek zhola nic, vidim to na lidech kolem sebe, kteri bez Boha nic nesvedeou...
My se proste nikdy nepochopime, proste ja jsem neverici, ty verici, ja nechapu tebe, ty nechapes me, nechme to tak byt...Ale stojim si za tim, ze tu nikoho neurazim...

majcik
20. čer 2006

Aktaka - beriem. Kazdy z nas je iny, niekomu lutost padne dobre, inemu nemusi ...

aktaka
20. čer 2006

Majcik, když mě někdo polituje neoprávněně, ale třeba z nevědomosti, tak beru. Ale ta holčina (nevím jméno, nechce se mi listovat x stránek zpět) to napsala dosti posměvačně, že jaksi nevedeme plnohodnotný život, a proto nás lituje. To je to, co mi na tom vadí.

majcik
20. čer 2006

Ivett - Boh dal cloveku slobodnu volu a zaroven mu ukazal spravny smer. Ponukol mu (a stale mu ponuka) svoju pomoc pri ceste tym spravnym smerom. Pri tom vsetkom mu nechava slobodu rozhodovania.
To je odpoved aj na to, ze preco je na svete tolko nestastia, zloby, tragedii ... Boh nechava cloveku moznost slobodne sa rozhodnut, aj ked to rozhodnutie je zle... Lenze ak sa clovek zle rozhodne, musi si znasat (casto aj jeho okolie) nasledky tohto rozhodnutia. Toto patri aj pri potrate...

Nehnevaj sa, nepokladam to za tolerantny postoj, ked Ti napisem, ze Tvoje negativne a posmesne prispevky ma urazaju a Ty hovoris, ze budes aj dalej sa takto vyjadrovat a pritom si stojis za tym, ze podla Teba nikoho neurazis ... v tomto pripade nevidim dovod dalej s Tebou diskutovat na tuto temu, nema to vyznam...

majcik: ja taky psala vseobecne, ne o tom, ze zrovna ty bys napsala neco urazliveho..
jen tak na okraj, kdyv vam/nam Buh teda dal tu svobodnou vuli, tak je snad na nas, jestli na potrat pujdem nebo ne, s tim prece Buh musel taky pocitat, ze kdyz da cloveku svobodnou vuli, rozhodne se podle toho, jak to nejlip citi a jak si mysli, ze je to spravne...Takze proc odsuzovat nekoho, kdo jde na potrat, kdyz pro nej - dle jeho SVOBODNE vule je to to nejlepsi reseni...
O cirkvi se budu vyjadrovat porad stejne (jestli to povazujes za posmesne a negativne, je to tvuj nazor), podle me nedela pro clovek zhola nic, vidim to na lidech kolem sebe, kteri bez Boha nic nesvedeou...
My se proste nikdy nepochopime, proste ja jsem neverici, ty verici, ja nechapu tebe, ty nechapes me, nechme to tak byt...Ale stojim si za tim, ze tu nikoho neurazim...

katrin
20. čer 2006

kočky, toto nie je téma o tom, kto čomu verí a v koho. Naozaj ste sa už dostali k téme trocha odveci, už tu ide o to, že tu bude každý každého presviedčať, že to jeho "presvedčenie" je to správne.... 😔

Aby som sa vrátila k pôvodnej téme. Nie som zástancom potratov, ale človek nikdy nevie, do akej životnej situácie sa dostane, ktorá ho prinúti absolvovať tento nie príjemný zážitok. Chcela by som len povedať, že nech sa žena rozhodne akokoľvek, ako kamarátka by som stála pri nej.

ivett
20. čer 2006

majcik, mas pravdu, nema cenu se o tom bavit, na jednu stranu tvrdite, ze buh dal lidem svobodnou vuli ale kdyz ji teda svobodne vyuzivaji a rozhodnou se pro potrat, tak je to spatne...Kdyz dokazete pripustit, ze clovek se muze i pres to, ze mu Buh dal svobodnou vuli a ze ho vede a tak dale a tak dale, ze clovek dokaze udelat neco zleho, pak byste snad mohly taky pripustit, ze jsou sic¨tuace, kdy proste lide mysli, ze to co delaji je psravne a ze to nekteri nechapou je jejich vec...Vy tvrdite NIKDY, ale nikdy jste se v takove situaci neocitli, jak muzete tvrdit, ze byste nereagovaly jinak...O tohle mi jde, ze se schovavate za tu viru, abyste nemuseli pripustit, ze tahle moznost je proste realna a muze se tykat kohokoli z nas...
A stale tvrdim, ze tim, ze mam svuj nazor, nikoho neurazim, a myslim, ze ho nepodavam urazlive...Promin...Zkus si to precist cele a pak sud...

marciaros
20. čer 2006

mozna to opavdu nekde mohlo urazlive vyznit, zvlast jak jsme se v tom smyslu bavily na prechozi strance. Majcik rozumne a klidne vysvetluje, ze se ji dotkl onen ironicky styl. Uznejme, ivett, ze to muze byt tak, a zesi to majcik nezaslouzi, protoze jeji postoje jsou sice dost odlisne od Tvych ci mych, ale nikdy nikoho neurazela, "nelitovala" ani nikoho neodsuzovala za to, ze nemysli jako ona. Nedelejme to ani my 🙂
p.s.cimz neodvolavam, co jsem napsala o nekterych rozporech v uceni a praxi katol.cirkve...na jednom miste jsem prosila verici divky o vysvetleni urcitych paradoxu (zlo-nasledek lidske svobodne vule, dobro-Bozi dar). Majciku, odpovis?

majcik
20. čer 2006

Aktaka - OK. Je to Tvoj osobny pocit, moze byt... Ja Ti verim, ze sa Ta to moze dotknut, aj ked sa v niektorych nazoroch asi nezhodneme... Zelam vsetko dobre. Pekny den.

nsoci
20. čer 2006

Jéjda, tu sa to rozbehlo... Ja si len tak, z cviku, zopakujem to, čo som niekde už napísala... Ak sme neboli v takej situáci naozaj nevieme ako sa zachováme. Ak sme veriaci, pravdepodobne si to dieťatko necháme, otázka je nakoľko to je naše slobodné rozhodnutie a nakoľko si proste myslíme, že inú možnosť nemáme, lebo ju kresťanstvo nepripúšťa.
Preto si možno trochu mzslím, že keď sa neveriaci človek rozhodne pre dieťatko je to naozajstné rozhodnutie - lebo vyberá z dvoch možností.

manicka77
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
majcik
20. čer 2006

Marciaros - myslim, ze si ma pochopila. Ak mas chut na porozpravanie, mozme cez IP.

nsoci
20. čer 2006

Naopríklad... nikdy som sa nechcela vydávať pred 25... a o mesiac mám 23... 😀
Trochu na odľahčenie témy..

majcik
20. čer 2006

Nsoci - kazdy clovek, aj veriaci ma moznosti na vyber, ze ako sa rozhodne. V tomto krestania nie su diskriminovani ...
Vela stastia v manzelstve! 🙂

ivett
20. čer 2006

marciaros: ja chapu, ze nekoho muzou urazit ironcike poznamky, stejne jako nas muzou urazit reci, ze neverici je treba litovat a ze prijdou do pekla a podobne nesmysly...majcikovi jeji nazor neberu, ale kdyz uz ji vadi nase ironicke reci a pro ni urazlive nazory a chce byt tolerantni a spravedliva ke vsem, tak by ji mozna melo vadit i to, ze tady verici urazi neverici, takze ja se nebudu nikomu za nic omlouvat, co jsem rekla, za tim si stojim, takov ajsem ja a kdyz se to nekomu nelibi, s tim nic nenadelam...Ale uzanvam, ironicke jsme byly, stejne jako x dalsich na techto strankach u tohohle tema, vcetne tech vericich, takze asi tak... 🙂

aktaka
20. čer 2006

Majcik, určitě mají na výběr, ale prostě pořád je tu ten fakt, že zastávají určitě hodnoty, které křesťanství zakazuje (např. antikoncepce, potrat...) a už tím jsou ovlivněni. Do jaké míry, to už je jejich věc.

cucuska
20. čer 2006

majcik. S tou diskri mánciou je teda pravda

nsoci
20. čer 2006

Aktaka... to som mala na mysli.
Ja mám proti kresťanstvu jedinú výhradu a to, že mám pocit, že predkladá isté hodnoty a vraví ľuďom - ak ich tiež nebudete uznávať, tak ste zlí ľudia.
Nehovorím, že tie hodnoty ako ttaké sú zlé... Ale ja sa - ako dospelý človek - chcel rozhodnúť sama, ktoré si vezmem za svoje... A nechcem byť hodnotená, káraná či nedajbože mučená výčitkami svedomia, že nesplňujem nejaký vzor...
O tom je podľa mňa byť dospelý. MKonať podľa vlastného svedomia, zásad, skúseností a stáť si za tým, nie opierať sa o nejakú náuku (nemyslím len kresťanstvo).
Tým nechcem povedať, že kresťania nie sú dospelí, len že mne osobne tento spôsob života nevyhovuje.
Ja som nadšená indiánskymi náboženstvami, tam je "to nieč" všade okolo a ľudia cítia, že je nad nimi niečo mocnejšie. Proste v tom žijú.

nsoci
20. čer 2006

Uf... to bol preslov. 😀

cucuska
20. čer 2006

Ja som kresťan. Ale napr.: Nesúhlasím s tým, že neuznávame umelé oplodnenie. Podľa Cirkvi je to hriech. Niekedy by som sa chcela opýtať kňazov, či vedia ako sa cítia manželia, ktorým to nejde. A tiež aj o potrate, keĎ je malinké smrtelne choré.....

majcik
20. čer 2006

Aktaka - ale ved to je asi normalne u kazdeho cloveka, ze ake hodnoty uznava, tak aj jeho zivot je nasmerovany, nie? Kazdy z nas je niecim ovplyvneny...

Ak je pre niekoho ludsky zivot ako hodnota postaveny velmi vysoko, tak preco sa cudovat, ze ho len tak neznici?
Mne to nepripada az take divne. Aj ked lahke to vzdy nie je ... zazila som uz zopar vnutornych bojov, kedy som sa rozhodovala o niektorych veciach, ktore ma cakali ... a v tom je ta sloboda, ze mam na vyber..