Kamarátka si dala vzít nemanželské dítě. Co vy na to?

zuzka1
15. čer 2006

Nazdar holky, jsem plná rozporuplných pocitů a protože sem na tyto stránky nakukuju často a poznala jsem, že tady holky poradí, nebo třeba jen vyslechnou, tak se svěřím...Doma jsme měli děsnou hádku, která se netýkala našeho problému, ale i tak mě vytočil názor mého přítele.Máme kamarádku a ta otěhotněla po měsíční známosti s ženatým mužem..., když to zjistila a oznámila svému partnerovi(tomu ženatému)opustil ji...A ona po dlouhém zvažování, potoky slz se rozhodla jít na umělé přerušení...I když s tím nesouhlasím , chápu její důvody a v každém případě jsem při ní, ale můj přítel je tak znechucen, že se s ní odmítá stýkat.Podle něho nikdo nemá právo vzít život nenarozenému dítěti, ať už jsou důvody jakékoliv.A tak nad tím pořád přemýšlím, kde je pravda, jak to je s tím právem nenarozeného dítěte, jak je to s právy matky...Co si o tom myslíte?

alcatko.j
15. čer 2006

mmmk dobrou 🙂 😔 😵

manicka77
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
mmmk
15. čer 2006

Ali, dobrou 😉 jsi spravna holka

alcatko.j
15. čer 2006

Mani, ahohj 🙂
Marki, ty taky 😵

newyorkgirl
15. čer 2006

jooj, tak dat vam tu takuto teeemu a sa rozpisete ako dablice 😀
ja prispejem svojou troskou... ja som mala vo svojej hlave vzdy taky pomyselny zoznam, co chcem dosiahnut a coho sa bojim, aby sa mi nestalo... zatial sa mi vzdy vsetko z toho druheho zoznamu stalo, nikdy som nechcela otehotniet pred svadbou a stalo sa mi to vo februari, moja prva myslienka bola, ze to nemoze byt pravda, ze si to nemozem nechat a pojdem na potrat, lebo nie sme zabezpeceni, pripraveni apod. leeeenze... nedokazala by som to... cakam babatko s clovekom, ktoreho naozaj velmi luubim, takze tuna je ten moj rozdiel, sme spolu vyse 3 rokov a vela sme si zazili a na ten potrat by som nesla aj preto, ze dalsia moja obava zo zoznamu bola, kebyze idem na potrat, osud mi to vrati tym, ze uz nebudem moct mat vlastne deti a to by som neprezila, lebo ja deti zboznujem! takze sme urychlili svadbicku a rodicia su oboznameni s tym, ze domov z USA prideme s bruskom 🙂 ale ostatni budu mat prekvapko... taketo rozhodnutie je velmi tazke podla mna, ale cim dlhsie sa to odklada, tym tazsie sa na ten potrat potom ide... zena sa s tym nikdy nevyrovna a ako ste tu niektore pisali, ponesie si svoj kriz... ja by som asi neprezila, co mi kamoska rozpravala, ze sa jej stalo minulu jesen, po 8 rokoch vztahu otehotnela a priatel to nechcel, tak isla na potrat, bola v 9tt a este jej aj ukazali ako sa babatko hybe na ultrazvuku, toto by mna osobne polozilo a nikdy by som si ho zobrat nedala takze asi tak 😒 , ale drzim palceky kazdemu, kto ma taketo dilemy, je to naozaj veeelmi tazke, mne je teraz tazke, oznamit spravu sefovi 😀

petrakuba
15. čer 2006

ama, já nema slov, jde vidět, že ty nevíš, co je to podnikání a boj o prosazení se v konkurenci. ono se to řekne, nezadllužit sem, ale bez toho by moje firma nebyla tam kde je a pro její rozvoj a funkčnost to bylo nutné a věděla jsem ,že to bude těžké a že to bude chvíli trvat, než se z toho dostanu, ale ty dluhy nejsou na 30 roků, ale na 2-3 roky
tohle je v podnikání, né v soukromém životě, ale taky te´d mám firmu, ve které jsou 3 miliony, a půjčila jsem si něco přes půl milionu!!!! tak si zpočítej, kolik už jse do toho nainvestovala a kolik jsem už vydělala a vložila do té firmy, aby byla schopná fungovat a živit mě .
ty slyšíš jen něco, je půl věcí.
já vím, že přísští rok už to bude lepší, už letos je to lepší než vloni. a to jse taky psala, za rok, to bude jiné, ale letos, kdybych otěhotněla, tak budu muset jít na potrat, protože bych to nezvládla.
já jsem do toho totiž šla s tím, že té práci budu muset pár let obětovat, abych se pak měla dobře a mohla zabezpečit svou rodinu. proto to děla a proto jsem se taky zadlužila aby ta fungovala a byla schpná mě a mou rodinu zabezpečit
a já si těch věcí taky vážim , moc, protože na to dřu a je to moje úsií a moje práce, která za tím vším je, a o to víc jsem hrdá na to, že jsem to dokázala, byť je to občas těžké a potřebuju pomoct, jsem téměř soběstačná a dokízala jsem ve svých 23 letech víc jak spousta jiných lidí ani ve 40 nedkázala

chrobaak
15. čer 2006

ako si vas tak citam, pripada mi to tu ako dva tabory - a oba ciernobiele... 🙂
mmmk, nemyslim si, ze ta tu niekto odsudzuje, ani som nemala dojem, ze propagujes potrat.
keby som ja osobne bola velmi mlada, otehotnela by som a isla by som na potrat, viem, ze by som si to len tazko vedela odpustit a velmi dlho by som sa z toho spamatavala.... 😔
je jasne, ze kamaratku v takejto situacii opustit a odsudit, je obycajne chrapunstvo. ale odporucat jej potrat alebo zakazovat jej ho, je rovnake chrapunstvo (sorry za vyraz). kazdy by sa mal rozhodnut sam, pretoze sam si ponesie dosledky za svoje konanie... 😕

nika.r
15. čer 2006

ak sú protichodné nízory, je asi jormálne, že niekto s tým opačným nesúhlasí. Nehnevám sa ani na mmk, ani na alcatko, ani na petrakubo...jednoducho som prezentovala odlišný názor, ako bol ten ich. Myslím, že táto debata nebola úplne zbytočná, dúfam, že sa dievčatá ani na mňa nehnevajú. Viem, že ani oni so mnou nesúhlasia a nevadí mi to. Ja svoj názor jednoducho mám.
Pre mňa to bola podnetná diskusia - dozvedela som sa, aké dôvody a argumenty má opačný tábor. 😉
Ak ma však niekto núti uznať to, čo sa mi prieči, som zlá. Mali ste možnosť vidieť. 🤐

ama
15. čer 2006

Chrobaak, myslim si, ze skutocne priatelstvo je aj o kritike a pochvale. A ak mam na tonazor taky aky mam, tak jej to jednoducho poviem. Vies myslim, ze ja by som skor tej holke slubila nejaku tu pomoc aby sa necitila sama a mozno, ze by sa nakoniec rozhodla aj tak inak. Ale ja to nemusim riesit. Vsetky moje kamaratky ma poznaju a chvalabohu maju podobny nazor ako ja. Takze tu ma napada jedno. Ukaz mi svojich priatelov a ja ti poviem co si zac. 😉 Alebo "Vrana k vrane sada" 😀

nika.r
15. čer 2006

pridám ešte k ame toľko - mňa osobne v živote posúva dopredu skôr kritika ako pochvaly. Povedať kámoške, urob, ako myslíš podľa mňa nie je taká pomoc, ako povedať narovinu, že si myslím, že je to nesprávne. Ja mám priateľov od ktorých vyslovene žiadam, aby mi vraveli, keď niečo robím podľa nich zle. A aj keď nie vždy úplne súhlasím, vždy ma to posúva vpred. Prejavy typu "Ty vieš najlepšie, čo máš spraviť" a "Ja Ti nemôžem radiť, lebo nie som v Tvojej situácii" mi do života nedajú nič.

alcatko.j
15. čer 2006

Nika, ani ja se na tebe nezlobim 😉
Kdyby kamoska zamnou prisla, oznamila mi toto, tak to s ni resim, reknu ji, ze kdyz se rozhodne pro to, si miminko nechat budu tu pro ni, pomuzu ji, ale pokud se rozhodne pro potrat, taky ji reknu, ze ji pomuzu a budu s ni... 😉

nika.r
15. čer 2006

vidím, že sme predsa len našli spoločnú reč. 😉

chrobaak
15. čer 2006

ama, pokojne ti ukazem svojich priatelov, 😉 , su mimoriadne pravdivi.... az to niekedy zaboli... 🙂
pisala som o nuteni a zakazovani, nie o radach a ponukani pomoci. samozrejme, ze by som jej povedala svoj nazor, ak by ma on poziadala. rozobrala by som to s nou, vsetky mozne pre a proti, ponukla by som jej pomoc, ale ...
jedno je iste: je pekne slubit pomoc, ale aj ked to myslim naozaj vazne a uprimne, aj tak sa ma cela ta situacia bude tykat "len okrajovo"... jedna vec je obcas povarovat niekomu dieta, poskytnut financnu alebo materialnu pomoc, ale druha vec je dennodenne bojovat svoj boj.

alcatko.j
15. čer 2006

predsa len 😉 trosku 😉 🙂

nika.r
15. čer 2006

ešte jedno máme spoločné - nie a nie dostať sa do tej postele. Pánečky, ráno budú kruhy pod očami ako po fláme. 🙂

petrakuba
15. čer 2006

kruhy já mam pořád 😀 mě užnic epomůže, a stejně ještě dřepim v práci , a ještě chvíli budu, ale končim ať to tu doděla a vydělam na ty splátky 😉 😀 pa

alcatko.j
15. čer 2006

Niky, ja jsem vpraci ☹ Ale ty supajdi spat 🙂

zuzanal
15. čer 2006

Milá děvčata, rozhodla jsem se přispět materiálem k zamyšlení:
Poté, co moje matka zjistila, že je těhotná, donutila mého otce ke svatbě (ačkoli jí bylo jasné, že to není ten pravý). Pro potrat se nerozhodla především ze zdravotních (a možná i etických důvodů). Jejich manželství byla katastrofa - fyzické násilí nechybělo. Kdo za to mohl? Samozřejmě, že já. Byla mi to schopná od malička vyčítat - jak se pro mne obětovala. Kromě toho mi vyčítala, že JÁ ji psychicky nepodporuji tak, jak si ona představovala. Ja ji pro změnu prosila, ať se konečně rozvede. Po několika potratech se narodila moje sestra, kterou si prý velmi přála. Od svých cca 13-ti let jsem se o ni musela ve svém volném čase intenzivně starat.
Potom měla matka karcinom prsu a v mých 17-ti mi celkem v klidu oznámila, že se budu muset o rodinu postarat (otec byl neschopný alkoholik, který utratil vše co vidělal). Tak jsem jí odvětila, že to ani náhodou. Naštěstí se uzdravila.
Co vy na to?

nika.r
15. čer 2006

tak nech práca rýchlo zbehene. Ja už pôjdem.
Petrakuba, Ty aspoň vydelávaš na splátky, ale ja vydelávam veľký zadok od sedenia pri počítači. 😀

alcatko.j
15. čer 2006

Niky, tak dobrou 🙂

nika.r
15. čer 2006

Dobrú aj Tebe Al. 🙂
A dík, že sa mňa nehneváte. Ani ja na Vás. 😉

alcatko.j
15. čer 2006

Niky 🙂 Sak sme rozumne dospele baby, ne?A ted uz fakt supajdi 🙂

nika.r
15. čer 2006

Tak dobrú. Som rozumná baba, idem spať, možno stihnem ešte pred pol druhou.
Papa.

zuzanal
15. čer 2006

Jo a ještě něco pro zavilé odpůrkyně potratů: Ke svému románu z 1:18 musím ještě dodat, že jak mě tak i mé sestře matka v dětství několikrát řekla, že jestli chceme, klidně můžeme spáchat sebevraždu (ještě nám zdůvodnila proč není třeba naší existence). Obě jsme o tom velmi přemýšleli ...

alcatko.j
16. čer 2006

Zuzko, tak jen verim, ze ted bude tvuj zivot uz jen a jen stastny a spokojeny ☹ 😉

parisienne
16. čer 2006

Snažila jsem se to tu přečíst celé a nedá mi to nereagovat. Mám pocit, že tu došlo k velkému nedorozumění v tom, co znamená (a co tím i některé holky chtěly říct) "postarat se o dítě". Vždyť tím přeci nemusí být míněny jenom peníze, může to znamenat mít na dítě čas, energii a spoustu jiných nemateriálních věcí. Takže bych hned neodsuzovala někoho za to, že řekne, že v situaci, kdy se o dítě postarat nedokáže, zvolí jinou cestu.
Neustále se tu opakuje sousloví "právo dítěte", ale co to znamená?? V úmluvě o právech dítěte je zmíněno mnoho práv dítěte, mimojiné:
- dítě má přirozené právo na život
- dítě má právo na životní úroveň nezbytnou pro jeho tělesný, duševní, duchovní, mravní a sociální rozvoj
- rodiče (nebo jiné osoby, které se o dítě starají) nesou v rámci svých schopností a finančních možností základní odpovědnost za zabezpečení životních podmínek nezbytných pro rozvoj dítěte.

Nechci tu dělat přednášku, jen chci poukázat, že situace není zas až tak jednoznačná. Proč hned kamenovat někoho, kdo ví, že dítěti nemůže zabezpečit duševní rozvoj (to znamená, že to není jenom o penězích)?? Přijde vám normální, že se malé děti přehrabují v odpadkových koších, že nástiletí kluci se snaží získat peníze na jídlo a na živobytí tím, že se nabízejí na sex?? (Podobných případů je spousta a nemusí vždy jít až o tak radikální příklady). Myslím si, že nikdo nemá právo házet všechny do jednoho pytle. Je to stejné jako se zabitím - všichni to odsuzujeme, pokud se jedná o vraždu. Ale pokud se někde objeví zpráva, že žena zabila v sebeobraně svého manžela, který ji týral? Myslím, že tady už to nebude tak jednoznačné. A stejné je to podle mě i s potratem.

nsoci
16. čer 2006

Zuzka, verím, že to najhoršie máš už za sebou a že máš po boku toho pravého. Držím palce!
Nikto si nevyberá kam sa narodí... žiaľ.

pepibubu
16. čer 2006

velice citlivé téma..... já osobně bych na potrat nešla, ALE mám vedle sebe muže který vím že by se postaral, a považoval by to za čest. Přiznám se že nevím jak bych reagovala být třeba sama, nebo kdyby se se mnou otec dítěte po oznámení o těhotenství rozešel. A nevidím důvod potraty zakazovat... byl by to krok zpět. Mého dědečka sestra zemřela na sepsi poté, co se snažila potratit - jehlicí.

majcik
16. čer 2006

Prečítala som si všetky príspevky, píšete o rôznych životných príbehoch, situáciach, ktoré najlepšie poznajú iba tí, ktorí ich sami prežili, ale ... jedna vec platí vždy za každej situácie, a to: každý človek má právo na život. Človek sa ľudskom bytosťou stáva v okamihu počatia. Odvtedy je človekom a nikto nemá právo zobrať mu život...

sissik
16. čer 2006

a co takto dietatko donosit a dat na adopciu? alebo ho porodit anonymne?
podla mna ma dietatko pravo na zivot a preco mu toto pravo upriet len koli peniazom?