Kde podat exekuci na placení alimentů?

pajula
21. říj 2012

Píši sem za sestru,která tady nemá profil a nevíme,kde se máme poradit,tak se snad tady někdo najde,kdo má s tímto zkušenosti....

Moje sestra je rozvedená od listopadu 2007,tzn. 5 let,a za celých 5 let ji bývalý manžel nezaplatil ani korunu,což dělá měsíčně 4tis. -rozhodnuto soudem....
Celkem ji dluží: 4000 x 60 = 240tis.,což už je pálka.. a teprve teď se rozhodla s tím něco dělat....
Tak prosím poraďte,kam se máme obrátit nebo jak pokračovat dále?
Děkuji za odpovědi.
Pavla

blahova_andrea
21. říj 2012

Musí ho dát nejdřív k soudu pro neplacení výživného, ten vydá platební rozkaz nebo něco podobného a pokud to neuhradí, tak následuje usnesení o provedení exekuce, exekutora, který to vykoná si může vybrat sama. ale já mám zkušenosti až s exekucí samotnou, takže s tím podáním musí poradit někdo povolanější ☹

peroli
21. říj 2012

@pajula Jako první bych asi zašla na sociálku na Péči o dítě (Sociálně-právní ochrana dětí), od tam na soud, podat žádost o výživné, a pokuď ho už má stanovený z rozvodu tak rovnou k exekutorovi... 😉

marecek4
21. říj 2012

napíše žádost na soud na exekuční oddělení-na OSPODu jí s tím pomůžou,ale mám za to,že bude muset nějak po takové době prokázat,že ty alimenty po něm vymáhala,může podat i trestní oznámení na policii,a hlavně si musí nachystat jeho číslo účtu,soupis majetku,kde pracuje a kolik vydělává-to aby měli se čeho chytit a po čem jít

minina
21. říj 2012

Pokud má stanovené výživné v rozsudku, lze na základě rozsudku rovnou vést exekuci. Návrh se podává přímo k exekutorovi. Rozsudek o výživném je exekuční titul a není třeba vést žádné další soudní řízení.
Neplnění vyživovací povinnosti je také trestný čin a doporučuji podat trestní oznámení, většinou, pokud má dotyčný peníze, tak tohle funguje dost spolehlivě 🙂
V téhle oblasti se pohybuji, kdybys potřebovala, napiš do IP.

ajinkafo
21. říj 2012

Určitě první na OSPOD, tam budou vědět, co s tím 😉 Každopádně sestra to měla začít řešit dřív, mám za to, že výživné lze vymáhat max. 3 roky zpětně.. 😖

anatanka
25. lis 2012

Ten dotycny normalne pracuje a ma staly prijem? Trochu o tom pochybuju, protoze neplatici alimentu dost casto nezijou uplne klasicky, bohuzel pro ty maminky vymahatelky. Cili, jestli pan pracuje, staci podat na soud zalobu pro neplaceni alimentu a nasledne dojde k exekuci. Soud sam nabidne nejakeho ze soudnich exekutoru, kteri jsou placeni pausalne a nebudou do toho tolik zapaleni (coz v pripade, ze expartner vydelava a ma nejaky majetek zas az tak nevadi) nebo si exekutora sestra vybere sama. Takovy urcite pritlaci mnohem vic a je vetsi nadeje, ze z nej dluh vytrese, ale je tu taky velka nevyhoda toho, ze svou praci bude chtit zaplatit po sestre v pripade neuspechu...
No a pokud pan nepracuje nebo pracuje na cerno, bydli po najmech, oficialne nic nevlastni a je vubec jina existence, tak to toho sestra bohuzel moc nedostane...Lidi tomu moc neveri, ale opravdu to tak chodi.

dvojka
25. lis 2012

Tak můj ex . pracuje.V rozsudku má stanoveno platit 4000 kč měsíčně. Práci má dobře placenou a beztak je strašný problém posílat aspoň půlku 🙄 .Jsme od sebe bez mála půl roku.První tři měsíce neposlal ani korunu,čtvrtý měsíc poslal 1000 kč a tenhle měsíc opět nic. Dluh k dnešnímu dni má 19000kč.
Zajímalo by mě jestli mám nárok něco vymáhat,někdo říká,že tím že poslal ten čtvrtý měsíc aspon něco je chráněn,bere se to prý jako snaha.
Bohužel ,ty jeho peníze potřebujem.Já jsem na pracáku a jelikož bydlím ještě se svým otcem,nemám nárok ani na příspěvky na bydlení 😝 . Když jsem ted byla žádat o přídavky na děti,tak mi byly zamítnuty a zítra jedu na ÚP zjistit proč a samosebou se odvolám.

Přeju sestře hodně štěstí.