Kolik členů má vaše domácnost v poměru na podl. plochu?

agne
10. čer 2014

Maminky, jak velké je podle vás dostačující bydlení 🙂 ?
Momentálně jsme v 2+kk (45 metrů) a začínáme se cítit jako sardinky... Měli bychom možnost koupit a zrekonstruovat 2+1, takže bychom si polepšili cca o 10 metrů a dítě by mělo do budoucna svůj malinkatý pokojíček, výhledově sourozenecký.
Stačí to pro rodinu? Anebo se dlouhodobě zadlužit a koupit časem, až došetříme (já jsem na mateřské 😅 ) 3+1?
Pořizovali jste si s rozrůstající se rodinou větší byt či dům?
Kolik metrů je potřebných/minimálně nutných k důstojnému rodinnému bydlení? Co je standart? Co už je pouze příjemné?
Chápu, že srdce domova je nejdůležitější, a že je dobré být vděčný, za jakoukoliv střechu nad hlavou, ale jde mi spíš o praktickou stránku.
Jestli spíš investovat třeba do na zakázku udělaného nábytku, aby se využil každý centimetr anebo to pár let zvládnout a dospořit...
Díky za praktické postřehy a zkušenosti 🙂 .

vendulka
10. čer 2014

náš byt je 2+1 a má 60m2 a jsme tu 4 (2 dospělí a 2 děti) sice jsme se semka stěhovali na chvíli, že si pořídíme něco většího,ale nějak z toho sešlo a zůstali jsme tu....byt má balkon.Jinak teda děti mají svůj pokojíček (s balkonem) a my máme obyvák a ložnici dohromady....dá se v tom žít,pokud člověk není náročný....je teda pravda, žečasto sním o domečku se zahradou,ale než platit ty výdaje vystačím si na sídlišti 😀
nám se tu bydlí v rámci možností dobře, i když kdyby to mělo pár metrů navíc nezlobila bych se 🙂

carodejnice
10. čer 2014

U nás je to úplně stejné jako u vendulky - akorát náš 2+1 má 55 m2. Jsme v něm 2 dospělí a 2 děti a jsme spokojení! Děti mají svůj pokojíček a nám stačí obývák a ložnice dohromady. Stěhovat bych se nikam jinam nechtěla a zadlužit se už vůbec ne!

ajny123
10. čer 2014

My máme docela dost, ale teta má 2+1 (plochu nevím, ale nic velkého), 2 dospělí a 2 děti. Zvládli to po celou dobu, sestřenky už jsou teď už velké a odstěhovaly se. Jednu místnost (menší) mají rozdělenou přepážkou na malý obývák a ještě menší ložnici (opravdu jen manželská postel a skříň). Druhou místnost nechali holkám jako dětský (časem studentský) pokoj. Myslím, že jim to i vyhovuje, mají to tak pořád. Volnou místnost využívají třeba pro návštěvy.

vendulka
10. čer 2014

jen doplním, že když jsem byla malá, bydlelo nás 5 v 1+1 a taky jsme se tam vešli 🙂

vendulka
10. čer 2014

si i říkám, na co třeba velký RD, když se pak děti odstěhují a budeme s mužem sami...kdo to má uklízet 😀 (ale neříkám, že bych to nebrala 🙂 )

barinkas
10. čer 2014

tak určitě se dá v malém bydlet bez problémů, záleží taky, kolik času doma trávíte 🙂 my máme barák o velikosti 5+kk cca přes 160 m2, a v podstatě ho nějak nevyužíváme. Jsme nejvíc dole v obýváku spojeném s kuchyní a hlavně jsme hodně mimo domov 🙂 Určitě je fajn, aby dítko mělo pokojíček samo... 🙂
Záleží taky určitě, kolik by to zadlužení bylo, jak jste na tom finančně, tak bych asi uvažovala..upřímně asi raději menší a bez dluhů. Nechtěla bych mít v dnešní době hypotéku...

Měla jsem kamarádku, měli 2+1, bydleli tam rodiče, dvě děti a babička 🙂

evaviki
10. čer 2014

4+1 pro 3 osoby, je to 100m2.. Kdyz jsem byla s rodici, tak jsme bydleli ve 4+1 cca 64m2 plus balkon a bylo nas tam 5 a pes.. 😀

pupickova
10. čer 2014

5 let jsme bydleli 4 v 2kk (49 metrů čtverečních i se sklepem 😀 ) a dalo se to, holky svůj pokoj, my obyvýk s rozkládacím gaučem.
Teď máme 86m2 a stejně jsou všichni furt nasáčkovaný v obyváku 😀

pavlapl
10. čer 2014

my máme 2+1 60m2 a jsem tu 2 dospělí a skoro už 3 děti, děti mají svůj pokojíček a my máme udělaný spací kout kde je jen postel + obyvák. Je to pro nás dostačující. Větší byt by jsme ani nechtěli. Děcka jsou stejně pořád venku když je pěkně.

helcenka
10. čer 2014

@agne - my bydleli 3 (dva dospělí a batole) v 1+1, 42 m2. Když bylo malýmu cca 1,5 tak jsme byt prodali a šli do většího 3+1, 70 m2. Jsme tady teď 4 (dva dospělí a 2 děti). Děti mají svůj pokojíček a my ložnici, spoustu věcí se ale stejně odehrává v obýváku nebo kuchyni. A je to tak akorát. Dovedla bych si to představit třeba i kdyby nás tu bylo 5. Děti, pokud budou časem chtít, budou mít každý svůj pokojíček a my spací kout v obýváku, to se ale ještě všechno uvidí, děti jsou malé.
Stěhovat se mi ale už nechce. Sice jsem chtěla baráček nebo velký byt, ale zase pak abych v něm třeba zůstala s manželem sama, děti budou pořád pryč... Nám to takhle stačí a jsme spokojení.
A znám i lidi, kteří bydleli v 1+1 ve čtyřech i pak s dospělýma dětma a stěhovat se nechtěli...

loafeer
10. čer 2014

já myslím, že z 2+kk se stěhovat do 2+1 si vůbec nepomůžete. Volila bych variantu koupi třípokojáku, dluhy resp. hypotéku má dneska každý. Samozřejmě, člověk nakonec přežije i v jeskyni, ale děti budou růst, vy budete stárnout a nároky na soukromí se budou zvyšovat, nechtěla bych teda spát někdě v průchozím obýváku, ale samozřejmě je tak spousta lidí zvyklá a nepřijde jim to. My měli původně 1+1 nějakých 35m2, ale s batoletem jsme se tam začli cítit zoufale namačkaně, takže jsme pořídili 3+1, 84m2, teď čekámě přírustek a neumím si představit menší byt. Jako děcko jsem s rodiči žila ve 4+1 4 lidi, taky nějakých 80m2, se ségrou jsme měly každá vl.pokojík, což byl luxus a nadstandart. Ale oddělená místnost pro rodiče a děti-na tom jsem trvala.

marketa88
10. čer 2014

Ahoj, my bydlime v 3kk a ma to 98m. Celkem Nas tu bydli 2 dospely a zatim 2 deti. Cekame dalsi prirustek a nevim zda nejit do rozlohove stejne velkeho ale vice pokoju.. Ja jako dite jsme bydleli ve 2+1. 4 osoby a bylo sice k preziti ale nic moc soukromi.

krystalka
10. čer 2014

@vendulka - tak baráček je fajn a nemusí být velký 🙂 , my máme domek 3+1 - dole kuchyň asi 11 m2, obývák 12 m2 a koupelnu se záchodem dohromady, nahoře ložnici 24 m2 a pokojíček přibližně 9 m2 - máme jedno dítko, takže jsme 3 na cca 56 m2, jinak máme už jen koupelnu a dole v přízemí takovou úzkou chodbičku kolem schodiště, nevejde se tam ani žádný nábytek, takže všechny skříně máme v té velké ložnici nahoře....pro nás 3 mi to přijde akorát, další dítě už si moc nedovedu představit, protože k synovi do pokojíčku už se nevejde opravdu nic, je podkrovní, takže ani vysoká postel apod....a kdybychom chtěli udělat dětský pokoj z naší ložnice, tak bychom tam zase museli dětem nechat všechny ty naše skříně, protože do toho malého pokojíčku by se sotva vešlo letiště, vzhledem k umístění dveří, oken a topení.... a dole v obýváku máme sezení, psací stolek, komodu a dvě knihovny a už se tam taky nic dalšího nevejde....ale takhle nám to stačí, další dítě už stejně nebylo v plánu, takže jsme spokojení 🙂 a myslím, že ani na stáří to nebude pro nás nijak obrovské, abychom to nezvládali, ten synův pokojíček necháme volný, když k nám syn s rodinou přijede a nebo když třeba budeme hlídat vnoučátka 😉

vendulka
10. čer 2014

@krystalka jasný, ale já kdybych domeček, tak velký 🙂 a se zahradou 🙂

krystalka
10. čer 2014

@vendulka - tak zahradu máme celkem velkou, nevím přesně na metry, ale při sekání trávy a zalívání plodin mi přijde obrovská 😀 a ještě máme pod celým barákem sklep a nahoře přes celou plochu patra půdu, ale hodně nízkou, takže se z toho další obytné patro udělat nedá....

kammka
10. čer 2014

my jsme čtyři, máme chalupu, kde je zatím hotové jen přízemí, je to necelých 70metrů. podle mně to není o metrech, ale o pokojích a dispozicích a úložných prostorech, těch moc nemáme. dispozičně je to 2+kk, v ložnici zatím spíme všichni. v létě možná pořídíme palandu, vznikne v ložnici trošku místa navíc, později se přestěhujeme s mužem do obýváku na rozkládací gauč a někdy za 5 let budem mít doplacený jeden z úvěrů, tak si vezmem další a uděláme půdu.. naším snem je mít ložnici jen pro sebe, kde bych já měla pracovní kout s šicím strojem a pak pracovna pro tátu, je učitel a hroznej bordelář..
v současné době jsem tu jak sardinky, ale kdybych bydlela v bytě a měla dnešní zkušenosti, asi bych se už do domečku za každou cenu nehnala..radši se snažit uspořádat to doma s rozvahou, klidně i investovat do nábytku na míru, udělat spací patra nebo příčky, pokud jsou místnosti dost velké...s vlastním domem jsou spojené nemalé výdaje, starosti. zase to má ale výhodu v tom, že máte další "obývák" v podobě dvorka nebo zahrady, můžete mít další členy domácnosti - zvířátka, my jich máme fůru.. taky velkou roli v rozhodování, jak řešit bydlení je i věkový rozdíl mezi dětmi a jejich pohlaví...my máme prcky skoro pět let od sebe a je to kluk a holka, jímá mně hrůza, že by byli společně v pokoji za takových sedm let..
vždycky, když nadávám na nedostatek místa, vzpomenu si na byt mých prarodičů, kde vyrůstala moje máma a jejích šest sourozenců...kuchyň s kamny a velkým stolem, za kuchyní malá komůrečka tak na dvě postele podél zdi, vytápěná přes stěnu kachlemi z kamen, přes tmavou chodbičku, která sloužila jako špajz, se šlo do obýváku... žádná koupelna, kadibudka na dvoře.. a vešli se a byli tam spokojení 🙂 9 lidí 🙂

krystalka
10. čer 2014

@kammka - to je fakt, že dřív bydleli lidi v daleko menších prostorách a žili si spokojeně....my jsme třeba ten baráček zdědili a jen postupně opravili, měnit dispozice se tam moc nedaly, ale jsme rádi, že ho máme 🙂 , ovšem zpětně, kdybych dneska měla možnost si úplně od začátku zvolit bydlení, tak zvolím malý baráček s malou zahrádkou, ale jen přízemní, všechny místnosti na jednom podlaží a nahoře maximálně půdu na nějaké věci....ono podkroví je hezká, romantická záležitost, ale pořád běhat po těch schodech... a když pak třeba přijdou nějaké zdravotní trable apod....a taky třeba to, že syn má sice v patře svůj pokojík, ale chodí tam pomalu jen spát, nebo si tam někdy zalezou s nějakou návštěvou....jinak je stejně celou dobu v obýváku, včetně všudypřítomné hromady roztahaných hraček, pastelek, papírů apod. 🙂 - jo takhle mít pokojíček hned třeba vedle obýváku nebo kuchyně, to by se mi líbilo 🙂, teď tam samozřejmě nahoře sám být nechce, což chápu....

kammka
10. čer 2014

@krystalka jednou bude rád, že tam může být sám a vy nevíte, co se tam u něj v kutlochu děje!!! 😉 😉 😉
my budem na starý kolena dole.. jako te´d.. jen nejspíš sami 🙂

krystalka
10. čer 2014

@kammka - no, to je fakt 😉 ....i když, my máme hned vedle jeho pokoje ložnici, tak nevím.... 😉

hojda
10. čer 2014

@vendulka Tak jim pak barák necháš a půjdeš do menšího 😀

vojackovaverca
10. čer 2014

já jako dítě bydlela nejdřív s rodiči a bráchou + pes a kočka v 2+kk, potom jsme se přestěhovali když mi bylo 5 let do 3+1, kde jsem měla pokoj s bráchou a byl to luxus, tedy do doby než jsme měli partnery a byl příliš vysoký nájem, s rodiči jsme se domluvili respektivě já a pořídili domeček se zahradou - máme 6+2 naši mají svoji domácnost, já také + 1 pokoj má u mě brácha a jakmile bude mimi tak, bráška jde o patro výš (dodělá si půdní byt) a mimi dostane jeho pokoj ...... já a partner jsme domluvený s rodiči, že budeme bydlet společně a ve stáří se o ně postaráme, brácha tu možnost má taktéž (ale záleží jaká bude partnerka) ..... takže k otázce: @agne pokud ti přijde 2kk malá tak do 2+1 nechoď, už myslete dopředu a raději 3+1

eldrag
10. čer 2014

jsme 2+1 v 2kk 40m2 a urcite takhle žit nechci, budeme delat vse proto abychom šli alespon do 3+1 min. 60m2

denyzuza06
10. čer 2014

my máme domek, dole bydlí tchýně a my v patře máme 5+1, asi 136metrů čtverečních, jenže máme malo úložného prostoru takže jeden pokoj užíváme jako šatnu, Tím pádem jsou dcery v jednom pokoji, neustále se perou a hadaj a protože jsem si pořídili další dítko rozhodly jsem se postavit další patro kde už bude mít každý svůj pokoj. Na jednu stranu se děsím až tu nebude jednou tchýně a děti taky odejdou co budu dělat s třema patrama baráku☹, ale na druhou stranu by zase měly děcka kde bydlet kdyby chtěly ale co když nebudou chtít.

marrei
10. čer 2014

My jsme teď 2 dospělí a 2 děti ve 2+kk (47m2), a už je to mazec, naštěstí se nám už ale staví dům, který bude mít 95 m2 + zahradu a to bude myslím super 🙂

zelva
10. čer 2014

My jsme 4 v 3+1 a je nám to tu malé. Máme moc krámů, v pokojíčku není kam šlápnout a pořád tu o sebe zakopáváme. Budeme se stěhovat do baráčku 5+1.

caboonek
10. čer 2014

My máme 100 metrů čtverečných byt 3kk, 2dospělý,mimi a pes. Teď je to akorát,ale s dalším mimi koupíme dům se zahradou. Potřeba bude plus jeden pokojíček plus pracovna a pes na zahradu😉

simonceli
10. čer 2014

@agne my mame 2+1 + pokoj pro sluzky za kuchyni. Podlahova plocha 100m2. S tim, ze mame v obyvaku zdenou satnu, hahore na ni mame s muzem spani. Dcera ma zatim pokojik 38m2 sama pro sebe. Ma v nem vestavene skrine. Da se snadno predelat na dva pokoje, coz taky budeme pak delat, protoze cekame kluka. Pokoj pro sluzku, co byval v prvorepublikovych cihlach. Mame jako komoru a koukam co tam vse naskladame. Kupovali jsme vetsi, abychom pak uz podle situace udelali jen male upravy. Uz neplanujeme stehovani, takze radeji vetsi investice.Mame delane ulozne prostory na miru, mezi obyvekem a chodbou mame jen pruchod, do detskeho pokoje mame delany posuvny dreveny dvere, aby to nezavazelo v bezpecnostni zone u krbu a taky to dobre setri misto, nemusime hlidat prostor pro otevreni klasickych dveri. Za nedlouho teda budeme 2 dospeli, 2 deti a 2 mali psi na 100m.
U rodicu nas bylo celkem 5 na 76m2 ve 3+1 a tajy to stacilo. Obcas to bylo preplnene, ale hlavni je domaci pohoda.

curdibilka
10. čer 2014

Ono je to asi o každé osobnosti. My bydlíme na 100m2 v domečku s velkou zahradou a jsme tak zvyklí odmala, bydlet ve větším, takže jít do něčeho menšího by mě asi "šlak trefil". Ale mám kamarádku, která má tříletou holčičku a sedmiměsíčního chlapečka, ročního mopsíka a samo manžela a bydlí v garsonce resp. takovém mini 1+1 a úplně v pohodě... Jasně, že přemýšlí o větším, ale manžel bývá celý den v práci, takže je vesměs s dětmi sama... pokud o sebe vyloženě nezakopáváte, asi bych počkala a pošetřila na 3+1, aby mělo i dítko to svoje. 🙂 Ale to je jen můj nápad. 🙂

killi
10. čer 2014

My jsme dva dospělí a dvě děti, máme 130m2 4+1. Bydlíme v domku s větší zahradou. Myslím si, že je to tak akorád. 😉

baraz
10. čer 2014

máme domek 6+1 cca 170m2 a je to tak akorát pro 2 dospělé a 2-3 děti...