Lakomá babička. Jak je to u vás?

radankaa
23. únor 2008

Ahoj holky chtěla bych vědět jak je to u vás? My čekáme miminko a moje mamka mi ve velkém kupuje věcičky, kosmetiku a, kolotoč a vše co pro mimi budeme potřebovat. Pořád by něco kupovala říkala že kočárek taky koupí, a deník našeho dětátka. Ale za to tchýně ta nám ještě nekoupila nic a říkala že ani nekoupí až se to prej narodí tak podle toho jak jí znám tak donese dudlík ( v životě nic dražšího nám nekoupila ) jen nám pořád nutí staré věci co jsou ještě po jejich dětech to jest 35 let staré a to jistě chápete že o takové věci nemám zájem. pořád mi něco nutí zavinovačku, peřinky, povlečení, oblečky, ale jak říkám vše staré a v děsném stavu , a cítí se strašně uražená že to nechci že prej od mojí mamky beru vše a od ní nechci nic, ale je v tom velký rozdíl moje mamka nakupuje nové krásné věcičky tchýně mi cpe staré hnusné. Holky já nevím šíleně mi to vadí nevím jestli jsem taky lidově řečeno vysraná a chtěla bych aby nám taky kupovala jak moje mamka. Prostě mě to uráží že jsme od ní nic nedostali a ani nedostaneme. Poslední dobou k nám přestala jezdit nebo je uražená že mi nejsou dobré její věcičky, vyčítá mi to že by mi to mohlo stačit. Podotýkám tchýně je hrozně spořivá nosí oblečení 50 let staré a pokud se to úplně nerosype nové nekoupí. A to by chtěla i po mě.

miksa
24. únor 2008

lienocka ano kupujme jim dárky na vánoce, narozeniny, svátky a kdyby měli finanční potíže tam by jsme jim určitě dávali i více, my s manželem nemáme moc peněz máme dohormady příjem jako ona má jen svůj důchod a to ještě platíme spousty půjček takže nám zbyde minimum a ještě jim vždycky něco koupíme, tady jde čistě o to že tchýně má, ale nechce dát a jak už někomu dává tak je to švagrová nebo ona má chudák tři děti všechny hned po sobě 8/7/6 a je chudák jenže ty děti si tak udělali sami a pak teprve začali řešit že nemají kde bydlet, za to my nemůžeme, u nás se taky nikdo nestaral kde budeme bydlet a museli jsme se zadlužit a ted to tvrdě splácet, ale máme se dobře protože máme byt, ale že ho nemáme zadarmo to už nikdo nevidí

a jak jsou vánoce tak švagrové dostává dárky tak kolem dvou tisíc a my tak za stovku třeba mačkátko na česnek, odměrku atd a to ještě dostaneme s manželem dohormady, a jak jsou narozky tak dostaneme láhev vína ze supermarketu a švagrová třeba zlato atd takže mi jde spíše o to a né o peníze jde mi o princip!!!! kdyby tchýně necpala nikomu tak bych si toho ani nevšimla, ale takhle mě to mrzí a jak ještě vidím jak moje mamka nakupuje a snaží se nám se vším pomoct tak vnímám ten rozdíl hodně markantně

zany
24. únor 2008

Přístup všem stejně nefunguje všude!!!
Myslím, že stačí, aby měl někdo povahu na to, že si umí stěžovat a hlavně na těch správných místech a babičky se můžou přetrhnout, aby pomohly... Mají prostě pocit, že jim pomoct musí!
Ale kdo si nestěžuje, tak tím dává najevo, že všechno má, nic nepotřebuje a ani pomoc...
U nás to tak je... Švagrová má 2 děti a je ta chudinka, kteerá je na vše sama... Já mám dítě jedno, manžela který pomáhá a tak v jejích očích tu pomoc nepotřebuji...

Ale opravdu si myslím, že to je spíš co babičky vnoučata naučí, jak se jim věnují a hrají si s nimi!
Bude 1000x příjemnější, když si obě s prckem budou hrát než aby mu nakupovali věci, ze kterých rozum nemá a pro život mu to nic nedá 😒

nikes
24. únor 2008

holky, nezlobte se na mně, ale vážně není povinností našich rodičů , aby nám něco kupovali. Já od svých rodičů ani od manž. rodičů nechci, aby malé nebo nám něco kupovali, mě víc těší, když si to koupíme sami, a hlavně je pro mě důležité, aby měli vnučku rádi a naopak.Asi mě tu roznesete, ale vůbec bych se nedivila některým tchýním, které mají snachy s takovým názorem, že když jejich maminky jim něco kupují , tak by měly tchýně taky,že svoje snachy taky dvakrát nemusí.

eli88
24. únor 2008

ahoj nikes úplně ti rozumím, prožívám něco podobného. Nechceš o tom pokecat?

gabbi
24. únor 2008

Tady nejde o tom, ze by babicky nebo tchyne musely kupovat, Ale treba v nasem pripade - pokud jsme meli penize tak jsme je vzdycky podporovali cely rok, na svatky, narozeniny i Vanoce jim posilame darky nebo penize. Me spis jde o to, ze ona se ani neobtezuje napsat pohlednici.
Jak to budu pak vysvetlovat malemu, ze jedna babicka mu posila draky, pohlednice a druha mu ani nezavola poprat k svatku a narozeninam.
Nejde o penize - tech maji oni daleko vic nez moje mamka. Tady jde spis o ten pristup.

kristynaw
24. únor 2008

tak to my dostali hafo veci od obou stran,takze soudit nemuzu 😅

luciask
25. únor 2008

Ja si myslim ze cely princip darovavania je ze je z vlastnej vole aj ked je to malickost. To ze sa vam nepaci, ze nodostavate hodnotne dary sa mi zda velmi sebecke a ze poukazujete na nerovnost v obdarovani tiez. Ste predsa dospeli ludia, ktori su za dieta zodpovedne vy a nie vasa svokra ci matka. Mozete byt rady, ze vam tieto "lakome" babicky priviedli na svet muzov,ktore vychovali pre vas a ktorych milujete a ktori su ti, co vam deticky zabezpecia ako len vedia.

maalinka
25. únor 2008

Radanko, když ty starý věci nechceš, tak si to neber a hotovo.A vůbec neřeš, jeslti ti kdy tchýně koupí něco nového pěkného.
S mamkou si to užívejte a ona a ť si zásobuje švagrovou.
Podobně jako ty na tom kdysi byla moje máti.S tátou se vzali a brácha se jim narodil v poho,ale až za 3 roky.Bába tenkrát porhlásila, že spolu ani děti mít nebudou.A když se brácha narodil, dostala máti vlnu na svetr, ale tak kousavou,že by to nebylo ani na hadr na podlahu.Ale protože bába věděla, že máti plete, neobtežovala se jí ho dát hotový.Zato švagrovky mamky byly chudinky se 3 dětma, tak ty dostávaly věcí jak ssssss......

Takže si to nenech zkazit, jednej jak chceš.Jde přece o tvoje dítě a ty si pořídíš co uznáš za vhodné ať to bude nové nebo staré.

Hodně štěstí!!!

uhlikova09
25. únor 2008

Nasa babička z manzelovej strany je nielen lakoma ale aj divna zena,napr.vcera sme jej zvonili ci nejde s nami na prechadzku a ona nam povedala ze nie ze ma navstevu a zložila,nikdy za malym nechodi,ani na vianoce nebola,o chvilu ma maly rok tak ju ani necakame,myslim ze sa zbada ked ju maly na ulici ani nebude poznat ked bude vacsi 😠

eena
25. únor 2008

uhlikova09 - myslím si, ze sa ani vtedy nezbada - vlastna skusenost. Dost dlho ma to stvalo, hlavne, ked som od prvej svokry pocuvala ake sikovne deti ma exmanzelov brat ( mimo to som vedela, ze ich kazdu chvilu strazi) my sme byvali nastastie 200km daleko a ked sme tam raz za pol roka prisli tak nam povadala, ze ona ma vela roboty apod. Ked som cakala druhu dceru cele tehotenstvo o tom nevedeli iba sme im zavolali, ze sa narodila ... Takze ziadne darceky nehrozili - neposlali ani len pohladnicu na Vianoce ( to narodeniny a meniny ani nespomínam, na tie sa dá zabudnut) Ked som sa rozvadzala svokor pomaly plakal, ze ci bude moct vnucky vidavat, ze on kludne za nimi aj pride, ze on vie aky je ten jeho syn lump a pod. Od rozvodu je to devat rokov a ani raz sa neozval ... Mne ale ani moja mama nikdy nekupovala a neprispievala na vybavicku a pod. Ale zase brava aspon raz za rok dievcata na tyzden niekam na dovolenku a to im dopraje az-az ( uz som jej aj vravela, aby im nekupovala vtedy na co si pomyslia, lebo ja im nic take nekupujem).
Nasa nova babicka ( od terajsieho manzela) je ale uplne ina. Aj ked dievcata nie su jej naozajstne vnucata vzdy ma pre ne pripravenu cokoladu, ked boli mensie babiku alebo inu hracku a este aj vzdy ked odchadzame ( byvaju tiez daleko) im da par koruniek ( 50-100) a to je na tom financne naozaj biedne- ale chce im dat a na moje namietky mi vzdy len povedala, ze ked dava jednym vnucatam musi dat aj druhym - a to bol najkrajsi a nezaplatitelny darcek co mi mohla svokra dat.... A k obnosenym darcekom - najlahsia cesta - zobrat a vyhodit- usetris si namahu za vysvetlovanie, ze to nechces, neurazis a ak by sa na to potom pytala, rozpadlo sa to, dieta uz vyrastlo a pod. A suhlasim na tisic percent s nazorom - neocakavat a potom nie si sklamana, brat to tak, ze cokolvek daju, daju z dobrej vole ...

monkula
25. únor 2008

raadanka, ako niekto spomínal, to ,že odmietaš veci, ktoré Ti svokra chce podarovať, to si myslím aj ja... Trošku ju to uráža a možno sa jej zdáš náročná...

Moja svokra žije sama, na podpore ale ešte NIKDY sa nestalo ,že by deťom niečo nekúpila na narodeniny, meniny, Vianoce... Aj keď maličkosť, nejakú tú súpravičku, malémo slipy, trenky, ale nezabudne... SMS-ky mi posiela na meniny, aj narodeniny, nezabudne ...

Moja mama, tá nedala Chiarke k prvému rôčiku nič... V ten deň pochovávala svoju mamu, moju babku, tak so mto chápala... Ale bola tu dva týždne dozadu a ani tak sme nič nedostali, ale nevadí, tým ,že sa budem trápiť nad prístupom mojej mamy, nič nevyriešim.. Ja osobne som od mamy nedostala na narodeniny nič už asi tri roky.. Berie to tak, že máš muža, nech ti kupuje on...

goja
25. únor 2008

radankaa - tak to zas ja ta celkom chapem. Neviem, ci si kocky neprecitali vsetky tvoje prispevky, ale ak ta svokra provokuje starymi, znicenymi a n e p o u z i t e l n y m i vecami, hoci nema nudzu o peniaze a detom od muzovho surodenca kupit vie, tak nech sa stara uraza kolko chce, poslala by som ju kam slnko nesvieti. Zaznelo tu aj niekolkokrat zacudovanie, ze preco by vlastne nieco dat/kupovat mala. Z tvojich slov som pochopila, ze necakas od nej snad polovicu vybavicky, azda jednu-dve veci primeranej hodnoty, ktorymi by vyjadrila, ako je rada, ze sa vam mimi zadarilo(duplom, ked si spominala, ze sa vam dlhsie nedarilo). Ale ak by mi niekto nutil take veci ako pises, tak mi ich moze dat kopec, stale by som to vnimala ako urazku. A reci, ze je dolezitejsie, ako sa k mimi bude spravat, tak to iste ano, ale v tom pripade nech radsej nedava nic a prejavi sa svojou pomocou, ked sa mimisek narodi.

lukin
25. únor 2008

goja: No jo, ale co když její tchyni teď připadá kupování nových věcí zbytečné, když je vlastně na "počátku" těhotenství? Myslím si, že jak bude tak třeba v 36. týdnu a výš nebo jak se miminko narodí, tak mu něco koupí.

pattie
25. únor 2008

radankaa: neřeš to! Každej jsme nějakej... a Tvoje tchýně je prostě taková... tak to překousni, vezmi si od ní starší věcičky (až se Ti dítě několikrát pozdrací, budeš ráda, že je máš 😉 - nebo na druhou stranu, vyhodit to můžeš vždycky) a mávni nad tím rukou. Nakup si, co se Ti líbí (třeba by ti stejně dala něco nového, co se TI nelíbií) a fakt na to kašli. Nemá cenu se trápit pro takový blbosti...

ninule
25. únor 2008

Jeeee, holky, to je dobry tema!!!! 😀Teda vlastne spis smutny, ze ☹ ... Nekdy to musim cely docist!!!
Ale se vsadim, ze na nasi buduci babicku nikdo nema, ta proste vede na plnou caru!!!!!!!!!Mimco teprve cekame, takze s tim zatim nevim, ale stacilo mi, ze mi rekla, ze nechce svat. fotky (na svatbu nedala ani desetnik), pry je to moc penez....Takze si nedelam zadny iluze, ze by nasemu miminku neco darovala....napr. dudlik za stovku, ze...
Sem tam se nad tim rozciluju, ale rikam si, ze aspon vim, jaka nikdy nechci byt 😉

llucinka
25. únor 2008

radanka: Vůbec bych to neřešila. Mě tchýně taky nic v těhu nekupovala, ani jsem na to nepomyslela, že by snad měla. Není to její povinnost. O to víc jsme byli v šoku, když přijeli poprvé za malým. Dostal peníze, deku, oblečení, dva velké balíky plínek, botičky a přání. A těch peněz nebylo málo. Teď, když přijedou, vždycky mu něco dovezou. Když ale přijedou, než nějaké dárky, jsem radši, že si ho vezmou, mazlí se s ním, hrají, věnují se mu. Oba. A to je pro mě k nezaplacení. Nikdy bych nechtěla zažít něco jako Aponchie, že nebude mít někdo Matýska rád kvůli mě 😉 To by mě mrzelo strašně moc.

Moje mamka se taky chová jinak. Pokaždé, když jede do Tesca, volá, že tam je to a to, jestli to má vzít. V Polsku nakupujeme v jednou butiku krásné oblečení za prima ceny, pokaždé když jede, něco koupí. V mém těhu jela do Německa, nakoupila Matýskovi spousti oblečení a dávala mu to postupně (jako když se narodil, když měl měsíc, na Mikuláše, na Vánoce, k svátku, něco bude mít na Velikonoce a tak). Když je někde něco v akci, koupí. Donese to domů, já řeknu, že to zaplatím a ona vždycky něco z toho zaplatí. třeba kosmetiku, co koupila malému. Stálo to nějak kolem 45 eur, zaplatila část a já zbytek. A tak to děláme pořád.

llucinka
25. únor 2008

Beru to ale tak, že my bydlíme doma a oni mají Matýska tady. Nikdy se ale nestalo, že by bratrově dceři dala míň nebo víc než Matýskovi, vždycky se snaží dávat stejně. 😉 Tvoje mamka to asi taky tak bere, jsi její dcera a máš mít první dítě, tak se snaží kupovat. I když jsi psala, že máš pravděpodobnost rizikového těhu, já jsem v 17tt neměla ještě zhola nic. Přestavovali jsme bydlení, měnili okna, bourali stěny a koupelnu s WC, v šestím měsíci jsem natírala radiátory, v sedmém jsme malovali, v osmém a devátem jsem teprve začala řešit, že mám koupit kočárek a ostatní výbavu. A spoustu věcí jsem nakoupila až byl Matěj na světě a já skutečně věděla, že to budu potřebovat.

Tchýně to nemyslí špatně, věř mi. Moje mamka taky chtěla, aby si švagrová vzala nějaké věci, ale ona nechtěla (kupuje hodně z Nextu) a řekla to rovnou. Mamku to sice mrzelo, protože některé věci jsou opravdu hezké, ale pak to schovala pro matýska do písku, až bude větší. 😉

llucinka
25. únor 2008

Opravdu se na tchýni nezlob, a i kdyby miminku nedala vůbec nic, buď radši, když ho bude mít ráda a zeptá se, jestli si ho může ponosit. Třeba pro mě otázka: "Mohla bych si ho na chvilku vzít?" je daleko cennější než jakékoliv dary. 😉

llucinka
25. únor 2008

A mě kamarádky v těhu rozhodně nic nekupovaly. Až když se malý narodil. Jsem pověrčivá a dokud nebyl malý na světě, bála jsem se stále, že o něj přijdu. pravdou ovšem je, že teď se bojím ještě víc... 😔

llucinka
25. únor 2008

omlouvám se za romány, nějak mi to ujelo 😅

janicka.ziv
25. únor 2008

Ahoj holky, už jsem kdysi zakládala toto podobné téma: 😉

https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

mamickasilvika
25. únor 2008

Ja mam zase taky problém že mam dve deti z prvého manželstva a jedno s terajšieho s manželom nam to klape ... problém je v jeho rodičoch ktorý berú na vedomie iba malého a keď niečo donesú tak iba jemu a moje dve baby sú bokom ... vraždila by som za to ... ako moze byť niekto tak pribrzdený nechápäm

zany
25. únor 2008

Mě kamarádky v těhu taky nic nekupovaly... Až když se Honzík narodil, tak postupně chodily a každá přinesla maličkost 🙂

Já nevím, ale myslím si, že už je to přežitek a blbý zvyk, který my ještě bereme za samozřejmost, že pokud čekáme mimčo a nebo se bereme, tak čekáme, že nám rodiče něco koupí, zaplatí atd.!!! Ale vždyť pro svatbu jsme se rozhodli sami a pro mimčo taky!!! A pokud mi někdo něco dá nebo zaplatí, tak budu ráda, ale rozhodně jsem to neočekávala 🙂

janicka.ziv
25. únor 2008

Každá na to máme jiný názor dle rodiny a prostředí, ve kterém jsme vyrůstaly. To je jasný. Nikdy se samozřejmě neshodneme, co ne správné. Já osobně Radanku chápu uplně přesně, ptž mi její příběh trochu připomíná ten její. Prostě nás akorát mrzí, že jedna strana je taková a druzí rodiče jiní.

Jak jsem psala ve výče uvedeném tématu, tak nám tchánovci nedávají skoro nic. Občas pár vajec. Když k nám po narození přijeli (poprvé po cca 3 letech 😅 ),tak tchýně prohlásila, že malé žádné oblečení kupovat nebude, Že prý si jej kdyžtak půjčím od její dcery, která má 3letou holčičku. A taky mi nedávno poslala igelitku plnou věcí po té 3 leté holčičce.
Ty věci byly ale hrozný 🙄 Nemám nic proti zachovalým a slušným věcem. Sama jsem malou NA DOMA oblíkala do věcí starších ještě po nás, ale ty byly velice zachovalé a pěkné. Ale tyto poslané věci bych malé nedala ani nadoma. Byly plné žmolků, mikiny vytahané a širší než delší apod. Vážně děs 🙄 Tak jsem ty věci tedka sbalila a vrátila je. Předá je své dceři, které patří a už vidím, jak se obě budou divit, proč je nechci. Taky mi tchýně dcera (moje švagrová) půjčila 2 povlečení pro malou. Když jsem je doma prohlížela, usoudila jsem, že to neee. Bylo žmolkovatý, vybledlý, prostě šeredný. Tak jsem je zase vrátila. Do toho bych malou vážně nedala. Mám doma dvoje nový krásný povlečení a neštítím se do toho malou dát.

pattie
25. únor 2008

Možná se mnou nebudete souhlasit, ale přijde mi že spousta lidí bere jako samozřejmost, že jim budou rodiče finančně pomáhat i v dospělosti. Prostě nechápu, proč by měla automaticky máma nebo tchyně něco kupovat nebo finančně pomáhat? Je fajn, když koupí nějakou drobnost, ale po pravdě si raději věci na mimčo nakoupím sama, dle svého vkusu, třeba s pomocí mamči, než se pak ošklebovat nad něčím, co se mi nelíbí. U nás to s rodiči muže funguje třeba tak, že si k narozeninán / Vánocům dáváme jenom drobnosti, žádné veledary a tak ani nepředpokládám, že mi budou kupovat hadříky na miminko, proč?

claire
25. únor 2008

Pattie, úplně s tebou souhlasím... Určitě je to hezké, když mi někdo (prarodič, kamarádka) něco dají, ale že by mě vůbec napadlo, že bych cokoliv očekávala? Proč?

pirlenka
25. únor 2008

Taky souhlas s Pattie. U nás je u tchýně "problém" s tím, že ona o všem mluví, ale skutek utek. Nevozí, nehlídá, nekupuje, ale na všechny strany tvrdí, že ano. Mně je to úplně jedno, dítě mám, protože jsem ho chtěla, věděla jsem, že se o něj budu schopná s manželem postarat, že budeme mít peníze na oblečení, hračky atd., takže nic neočekávám. Samozřejmě, že potěší, když nám někdo něco dá, stejně jako když si ho naši vezmou a hlídají ho. Prostě mají zájem o své vnouče a dávají to všemi způsoby najevo. Ne jen plnou pusu řečí, jako tchýně.

terezzka11
25. únor 2008

No moja svokra nie je sice az taky drzgros, ona skor nema peniaze a vsetko pre dietatko som mala od mojej krstnej /maminku uz nemam/, a tiez mi nutila kadejake somariny a stare spinave flakate veci. Dokonca aj umastenu perinku po jej detoch/"4 deti som v nej vynosila!"/. Ale prezieravo som si obcas od nej nieco zobrala, sem tam som povedala, ze to nejde vyprat a nepouzijem to, sem tam, ze sa to pri bieleni roztrhlo, rozpadlo, co je viem co este a vsetko skoncilo pekne krasne v smetiach. Dokonca aj manzel jej raz povedal, nech nam uz nic nenosi, lebo to nie je pouzitelne. Nosila dalej. Ale uz nefrflala, ked som nieco nechcela. 😉

radankaa
autor
25. únor 2008

tak jak psala janicka.ziv já nemám nic proti starším věcem, ale pokud jsou hezké, kamarádka mi dala 3 igelitky starších věci a jsem tomu ráda, ale ty věci jsou hezké a tak budou na doma perfektní, jenže to co mi cpe tchýně je jako hadr na podlahu vytahané, žmolkovaté, potrhané, některé kusy mají více barev, bílá zavinovačka je žluto-šedá a tak bych mohla pokačovat, štramplíky jsou na milion krát štupované, všechno polátané i látkou úplně jiné barvy atd no děs kdyby to byli obstojné věcičky tak bych si je určitě alespoň na doma vzala, ale tohle promiňte to bych mohla mimi rovnou balit do hader co mám na vytírání podlah.
a jak říkám mě nejde o dary za tisíce, mě by stačila jedna hezká věcička třeba za stovku nebo i za padesát korun, ale hlavně hezká. tchýně roky povídala jak se těší až budeme mít konečně mimi a teď jak ho čekáme tak jen slyšíme že nebude nám nic dávat říkala že jak se to narodí tak si vyhlídla u nich v samoobsluze dudlík za 16.50 a ten dostaneme a netají se tím rovnou to řekne a mě to příjde fakt hrozně ubohý. zvláště pokud na jinou stranu šíleně cpe, a to nemusí být narozeniny, vánoce ani nic podobného prostě děti od švagrové dostanou jen tak domeček za 2 tisíce a my dudlík za 16.50 tak snad chápete můj hněv a mé pocity vůči tchýni.
včera jsme o tom diskutovali s manželem tak taky říkal že ho to velice mrzí a že už mamce řekl ať nám necpe ty staré věci. jak tam včera byl tak se ho ptala kdy si budeme odvážet ten kočár co nám nabízí 38 let starý a to je fakt moc.

llucinka
25. únor 2008

radanko: Promluvte si s ní. Nic od ní neočekávej a nebudeš zklamaná 😉