Má syna o kterém nevěděl. Co s tím?

smam
11. dub 2010

Ahoj holky, raději jsem se registrovala pod jiným jménem, nerada bych, aby nás někdo poznal. Dnes jsme totiž zjistili šílenou věc. Zazvonil u nás policajt, že hledá manželova syna. Zarazilo mě to, protože syny dva máme, ovšem jednomu jsou tři roky a druhému dva měsíce...
Policajt mi ukázal fotku 19 letého kluka, který byl svědkěm nějakého podvodu no a potřebují s ním mluvit. Protože jeho máma je nezvěstná a kluk se toulá, kde se dá, vypravili se po příbuzných. Jako prvního navštívili otce - mého manžela. Ten si po dlouhém vzpomínání vzpomněl na to, že někdy v 19 letech s onou ženou něco měl, ale nikdy jí prý nic nepodepsal a ani nevěděl, že nějaké dítě má. Ta ženská po něm nechtěla ani peníze. Chudák se klepal jak ratlík. Policajt nám doporučil, ať zrušíme na magistrátě otcovství. Ale teď jsem koukalv a na nějaké právní stránky a tam bylo, že popřít otcovství se dá jen do 6 měsíců od porodu, pak jen v zájmu dítěte. Navíc tam bylo, že aby se určil otec, musí oba s tímto souhlasit na matrice nebo u soudu a to u něj neproběhlo, takže nechápu, jak může být někde takto uveden, aniž by o tom věděl.
Vůbec netušíme jak postupovat. To, že může kdokoli napsat dítě na kohokoliv, mě zaráží. Pro nás to může mít nedozírné následky. Co když se kluk třeba zadluží a vymyhači půjdou za námi. Nebo co když manžel zemře a on bude mít nárok na část dědictví? Našlo by se toho ještě dost.
Tím, že je máma nezvěstná a kluk taky, tak asi nepadají v úvahu DNA testy. Co s tím? Myslíte, že se to dá zrušit jen tak, když nikde nic nepodepsal, nic od soudu nedostal a o klukovi 19 let nevěděl ani na něj neplatil?

evena
13. dub 2010

Kdyby byl kluk takový hajzlík jak o něm píšeš, proč už nezaklepal u vašich dveří dávno? Být tebou bych jednala opravdu co nejdřív, a hlavně si ověřila to podstané, jestli je psán v RL 😀
moravanka: to na co narážíš mě připomnělo mojí kamarádku ... společně spravovali dům s přítelem a měli malé dítě, její přítel si našel "kamarádku" a to byla rychlost s jakou se pustila do vyřizování aby byl dům přepsaný na syna 🙂

lidiab
13. dub 2010

Ja tedy ziram jak smam odsuzujete ze chce ochranit sve deti 😒 ono je to sice pekne, delat ze sebe matku Terezu a zachranovat nestastne, jenze smam ma vlastni deti a nema cas ani chut do sveho usporadaneho zivota poustet nekoho o kom ani poradne nevi kdo to je. My tady jenom spekulujeme, mozna ten kluk ani nema o tatu zajem a mozna ho ani nikdy nepoznaji. Ale ty obavy tam zustanou, protoze bude vzdycky existovat clovek ktery muzet prijt a rict "Dobry den, jsem vas syn, chci cast baraku". Matka proste vzdycky v prvni rade mysli na sve deti.

buffinko
14. dub 2010

skuste si polozit otazku, ci by sa vam zdalo fer, keby vas otec vydedil? 😀 to by ste urcite s pochopenim kyvali hlavou, ze ano, sice vas splodil, ale kedze sa mu to momentalne nehodi a uznal to ako jedine mozne riesenie.....
alebo keby ste sa rozviedli a vas muz by mal dalsie deti, znovu by sa vam zdalo fer, keby tie vase z prveho manzelstva vydedil. urcite by ste nenamietali, ved s novou zenou drie ako kon, nemoze by predsa matka Tereza!

nemusi hned dedit cast baraku, ale zas nedat mu ani vydru? hm, ak je toto spravne a normalne, naozaj som mimo tejto doby...

meandra
14. dub 2010

Těžko tady někoho odsuzovat, kolik v tom figuruje lidí, tolik je asi názorů. Jako máma bych uvažovala zřejmě stejně jako smam,pro ni vždycky budou prioritou její vlastní děti, ale být tím klukem, určitě by mě takový přístup mrzel. A jako nezúčastněnému člověku je mi ho líto.

aleachim
14. dub 2010

buffinko, kdyby mě otec poznal teď, t.j. po 30ti letech, tak mi to příjde naprosto samozřejmé, že jsem pro něj cizí člověk a že není nadšený, že po něm něco chci. Pochop, že stejná biologická infotmace ještě nedělá z nikoho táto. Ale kdyby mě vydědil takhle, jak milující a milovanou dceru, tak bych to prostě nechápala. Ale nemáme jen společné geny, ale vychoval mě, máme spolu společné zážitky, je to prostě můj táta.

Ale vidím, že to nechápeš. Co situace, kdy kluk daruje semeno do spermabanky, nějaké žena si to semeno vybere a mají spolu syna. Matka je samoživitelka nezvládne to a syn vyrůstá na ulici. Nějakým způsobem se dopátrá, že biologický otec žije a najde ho. Syn příjde a bude uplatňovat svůj podíl dědictví. Samozřejmě, že podle platných pr.předpisů to nejde, ale příjde mi to na stejné úrovni, smam manžel má syna, který vznikl při darování semene, dotyčná žena se rozhodla mít dítě a že ho bude vychovávat sama, provděpodobně výchovu nezvládla a všichni se divíte, že otec, který o něm nic nevěděl se k němu nezná(k cizímu klukovi se stejnou genetickou informací) Myslíš, že je to ok? Myslíte, že by se měli chlpi hlásit i k dětem, které byly počaty na základě darovaného spermatu??

jabber
14. dub 2010

aleachim - to ale mícháš jablka a hrušky, dítě z darovaného spermatu nikdy nebude mít asi dárce spermatu v RL, že? 😀

beruska2x
14. dub 2010

no ja s aleachim souhlasim, nejde prece az tak o RL ale o to ze citove vztahy se tvori v rannem veku ditete a kdyz tohle nekdo nezazije s konkretnim ditetem tak uz nema sanci to nikdy dohnat, ty vztahy uz nikdy tokovy, jaky maj byt nebudou...
nemel sanci se podilet a vychove, predat klukovi to nej ze sebe a kdyz se seznami s 19ti letym dospelym clovekem tak ho treba muze brat takovyho jakej je ale uz ho pro zivot moc nezformuluje rodicovsky....

jabber
14. dub 2010

beruska - no s tím vším já souhlasím, ale nejde podle mě porovnávat dárce spermatu s mužem, který se vědomě a bez ochrany vyspí s nějakou ženou 😀
S těmi vztahy je to samozřejmě pravda, těžko se dožene něco co má skluz 19 let, zároveň si ale myslím, že kdyby byla vůle z obou stran, tak by se trošku napravit i třeba dalo....ale to už je jiná otázka. Tady se řeší jak zbavit kluka nároku na jakýkoli majetek otce.

beruska2x
14. dub 2010

no a ty se divis ze nechce davat majetek za 19 let zivota cizimu cloveku??? to bych neudelala taky 😅

krome toho neznam kluka, kterej sev 19ti letech nevyspi s holkou a pak je povsem... a ne jen kluky.. to udelal aspon 1x v zivote snad kazdej, ona zase mela byt solidni a bud mu to rict a nechat ho rozhodnout jak se k tomu postavi ale takhle nema nikdo poravo po nem nic chtit...

beruska2x
14. dub 2010

on v podstate darcem spermatu byl, o nic jineho tam neslo 🙂

meandra
14. dub 2010

To je všechno pravda, ale jak k tomu přijde ten kluk? On nemůže za to, jak se před 19 lety zachovala jeho matka.

beruska2x
14. dub 2010

ale on je taky prece dospelej!!! mohl za tatou prijit klidne v 16ti , 17ti, 18ti... kdo to je z RL vedel to prece neni takovy problem, tyhle veci clovek vnima prece davno pred plnoletosti.... 😔

jabber
14. dub 2010

berusko - nedivím se tomu, celkem to chápu 😉 Ale je mi jasné, že kdyby se najednou teď zjevilo nějaké manželovo dítě z minula (a bylo prokazatelně jeho), tak že bude mít na určitý majetek po manželovi nárok taky 😅 Sice by se mi to asi nelíbilo, ale za blbost se prostě platí, tak to bylo, je a bude. 😅
A jestli byl úmyslně dárcem spermatu tý ženský, tak je tak akorát blázen 😀

Jo, takový kluky znám taky - ale teď už je to přece jen jiný, většina holek bere antikoncepci, další část holek jde v případě otěhotnění na potrat a kdoví kolik takových si dítě nechá a je s ním sama

jabber
14. dub 2010

Jinak musím říct, že já manželovi smam věřím, že o tom nevěděl a řekla bych, že v tom zapsání do RL je nejspíš nějaký podvod, to by mohlo i vysvětlovat proč po něm nikdy nechtěla žádné peníze. Každopádně bych to smam a celé rodině moc přála 😉

meandra
14. dub 2010

beru.: To mohl, ale nevíme, jak to tam bylo. Matka mu mohla navykládat, že o něj otec nestojí a nikdy nestál a bůhví co ještě, tak to třeba nechal být. Nečetla jsem podrobně všechny příspěvky, ale podle všeho je teď sám a asi by mu pomohlo mít nějaký záchytný bod, třeba jen to vědomí, že má tátu. Nevím.

beruska2x
14. dub 2010

navic furt se resi povinnosti otce ale on ma i sva prava a ta taky po cela leta nemel - proste to tak nekdy je... nemuzu chtit brat a nic nedat naoplatku a i deti maji jak prava tak i povinnosti k rodicum.. to jak v pripade potreby vyzivovaci tak povinnost rodicum pomahat atd...
ono ma vse 2 stranky ale kdyz je evidentne nezajem na obou stranach tak to ma duvod ne 😉

beruska2x
14. dub 2010

hele kdyz touzis tatu poznat tak pujdes i kdyby ti vykladala cokoliv, to uz je o kazdem...

jabber
14. dub 2010

beru - no jo, ale může ti navykládat takové věci, že prostě netoužíš, chápeš? Může ti i navykládat, že je mrtvý, to bys ho pak šla hledat? 😀 Já totiž asi ne 😉

jabber
14. dub 2010

Ale to už fakt řešíme něco jinýho bych řekla, nikdo přece nenutí manžela smam, aby ho miloval, stýkal se s ním atd, to je jasný, že půjde po 19 letech těžko. Ale vy tady děláte, jakoby kluk stál za dveřma s nataženou rukou a domáhal se tatínka, pomoci a peněz a kdovíčeho ještě 😀

beruska2x
14. dub 2010

no prave - kdyby chtel tak prijde a pak bych to resila ale takhle?? proc by meli uhanet ciziho cloveka aby k nim chtel mit nejaky vztah ??
taky bych se do toho nehrnula... asi nikdo a ochranit vlastni deti je aktualni pro kazdeho..

ja bych se teda zachovala stejne jako oni a muj MM urco taky

beruska2x
14. dub 2010

jinak mrtvy - to je otazka 1x navstivit matriku, to neni nic tezkeho overit 😉

jabber
14. dub 2010

Ale berusko, přece když malému dítěti - ve 3 nebo 4 letech řekneš, že táta umřel, tak to vezme jako hotovou věc a dál se tím nezabývá. Navíc když třeba doma funguje jako táta jinej chlap. Nepůjde za dalších 10-15 let ověřovat jestli je to pravda 😉 😀

meandra
14. dub 2010

Kdyby mi matka řekla, že táta o mě nikdy zájem neměl a nechtěl mě vídat, tak tedy pochybuju o tom, že bych ho i přesto chtěla vyhledat. A pokud měl syn s matkou hezký vztah, a ta mu řekla, že je otec mrtvý, tak proč by mámě nevěřil a šet pátrat na matriku? To bych asi udělal jen v případě, že by chtěl od matky pryč, tak by si šel ověřit, jestli náhodou nemá ještě tatínka, abych mohl zmizet.

beruska2x
14. dub 2010

ja zase pochybuju ze v rodine kde je matka i syn pohresovani jsou tak idealni vztahy ze by si verili 😖

aleachim
14. dub 2010

jabler a můžeš mi vysvětli rozdíl mezi tím, kdy cchlap daruje sperma, aby bylo spolezo dítě a chlapem, který se vyspí se ženou bez ochrany a je z toho dítě?

podle tvého vyjádření "dítě z darovaného spermatu nikdy nebude mít asi dárce spermatu v RL" znamená, že kdyby se chlap vyspal se ženou, ta s ním měla dítě, ale nenechala ho zapsat do RL, tak otec dítěte se s ním nemusí chtít sblížit a může mu být jedno, co s dítětem je, kdežto, když v RL zapsaný je, tak se takhle chovat nemůže. Docela jsi mě pobavila.

jabber
14. dub 2010

no to máš pravdu, to si taky myslím, nicméně malé dítě prostě mámě věří, je to máma, ať je jakákoli - to prohlídne až mnohem později a to už nějaké jméno v RL dávno neřeší, protože o otci už třeba x let vůbec nepřemýšlí 😅 Ale kdoví, v 19 letech je to ještě celkem tele, takže ho to třeba teprve napadne 😀
Ale to jsme fakt už na poli těžkých spekulací 😀 To jsme zase odbočily 😅

jabber
14. dub 2010

aleachim - ale to je právě to, co jsi ještě nepochopila, co píšu - on se s ním nemusí chtít sblížit ani když ho v RL má 😉 😀 Já jsem nikdy neřekla, že má manžel smam toho kluka hledat a chovat k němu nějaké city 😉

A tou větou jsem chtěla říct, že pokud se někdo nechá zapsat do RL, tak souhlasí s tím, že je otcem tohoto konkrétního dítěte(pokud to teda není podvod). Nic víc, nic míň.

aleachim
14. dub 2010

taky mě zaráží, že se pořád řeší, že když se chlap s ní vyspal musí nést ospovědnost. Ale vždyť i ona se vyspala bez ochrany s ním, rozhodla bez něj, tak jaký díl odpovědnosti. Tu na sebe bez jeho vědomí vzala. Pokud jde o potraty, tak ty byly už před těmi 19ti lety docela běžná záležitost, stejně jako antikoncepce.

No, a jabler napsala, že za blbost se platí. To máš pravdu, ale proč platit, když nemusíš a můžeš toudělat jinak. Hm?

jabber
14. dub 2010

Jo a rozdíl je v tom právě ten, že matka dítěte z darovaného spermatu nemůže po otci nic chtít, ne? Jak se můžeš takhle ptát? Prostě pokud se vyspím s nějakou konrétní ženskou bez ochrany, tak je snad jasný, že se můžu stát otcem a že mě to možná bude něco stát 😀 Když sperma daruju, tak mi ještě zaplatí 😀 Tak v tom je ten rozdíl.

aleachim
14. dub 2010

jabber a já clou dobu píšu, že nikdo do teď nezjišťoval, jestli v tom RL vůbec zapsaný je.

Další věcí je, že dítě, i když nemá v RL otce a zjistí, že otec existuje a testy DNA to prokáží, tak ho kdykoliv (možná je to omezeno 18tým rokem, to nevím určitě) může sám nechat (prostřednictvím soudu) zapsat od RL. Naopak otec, když to zjistí a prošvihl lhůtu, nemá šanci to zvrátit, i když DNA testy prokáží, že otcem není. V tomto souhlasím s smam, že zákonodárství je v tomto úplně na hovno.