Má syna o kterém nevěděl. Co s tím?

smam
11. dub 2010

Ahoj holky, raději jsem se registrovala pod jiným jménem, nerada bych, aby nás někdo poznal. Dnes jsme totiž zjistili šílenou věc. Zazvonil u nás policajt, že hledá manželova syna. Zarazilo mě to, protože syny dva máme, ovšem jednomu jsou tři roky a druhému dva měsíce...
Policajt mi ukázal fotku 19 letého kluka, který byl svědkěm nějakého podvodu no a potřebují s ním mluvit. Protože jeho máma je nezvěstná a kluk se toulá, kde se dá, vypravili se po příbuzných. Jako prvního navštívili otce - mého manžela. Ten si po dlouhém vzpomínání vzpomněl na to, že někdy v 19 letech s onou ženou něco měl, ale nikdy jí prý nic nepodepsal a ani nevěděl, že nějaké dítě má. Ta ženská po něm nechtěla ani peníze. Chudák se klepal jak ratlík. Policajt nám doporučil, ať zrušíme na magistrátě otcovství. Ale teď jsem koukalv a na nějaké právní stránky a tam bylo, že popřít otcovství se dá jen do 6 měsíců od porodu, pak jen v zájmu dítěte. Navíc tam bylo, že aby se určil otec, musí oba s tímto souhlasit na matrice nebo u soudu a to u něj neproběhlo, takže nechápu, jak může být někde takto uveden, aniž by o tom věděl.
Vůbec netušíme jak postupovat. To, že může kdokoli napsat dítě na kohokoliv, mě zaráží. Pro nás to může mít nedozírné následky. Co když se kluk třeba zadluží a vymyhači půjdou za námi. Nebo co když manžel zemře a on bude mít nárok na část dědictví? Našlo by se toho ještě dost.
Tím, že je máma nezvěstná a kluk taky, tak asi nepadají v úvahu DNA testy. Co s tím? Myslíte, že se to dá zrušit jen tak, když nikde nic nepodepsal, nic od soudu nedostal a o klukovi 19 let nevěděl ani na něj neplatil?

kveta
14. dub 2010

Aleachim, aha... Na Slovensku sa za zrušenie bezpodielového pokiaľ viem platí tri percentá z majetku manželov... ale možno si to len mýlim so súdnymi poplatkami pri delení majetku po rozvode...

evena
14. dub 2010

A teď ještě tu o smolíčkovi .... 😅 Holky to nemyslíte vážně, takové teorie? 😀

aleachim
14. dub 2010

květa, takže rozdíl je v tom, že byla uzavřená dohoda. Kdybych řekla manželovi, chci dítě, ale nechci po tobě nic a on řekl, tak jo, když nebudeš nic chtít, tak do toho jdeme (je to ústní dohoda) tak je dle tvého vše ok?

A není náhodou též obdobnou dohodou, že pomilujeme se spolu, ale víc se s tebou nechci vidět?

buffinko
14. dub 2010

kveta, ak sa mozem opytat, vy viete kto je darcom spermi, pripadne ste ho stretli? ja som myslela, ze sa to neda.... 😲

aleachim
14. dub 2010

buffinko, zvlášť, když tam je jeho podpis. Ten přeci nemůže být jen někde vedle doložený. To by ho musela zfalšovat a to by se snad poznalo, ne? Tahle výmluva mi příjde tak blbá až mi je z toho smutno.

buffinko
14. dub 2010

zrusenie bezpodieloveho nevyriesi dedenie po otcovi...jednoznacne sa to da riesit zavetom, v ktorom ho vyededi a je to. nestretavaju sa a syne vedie neusporiadany zivot. hotovo, poriesene.

aleachim
14. dub 2010

buffinko, podle úmluvy o právech dítěte má dítě právo znát své biologické rodiče. ČR se svým zákonodárstvým je v rozporu s touto úmluvou, ale v mnoha zemích Evropy to možné je a ČR je za to kritizována.

jabber
14. dub 2010

No podle mě na matrice byl, ale radši dělá blbýho, kterej podepsal něco co nečetl proto, že jinak by mu smam mohla vyčítat, že se o syna nezajímal 😅

buffinko
14. dub 2010

este raz, suhlas s otcovstvom len USTNE, nie pisomne....zakon pocital s moznostou, zeby bol podvodne ziskany podpis. proste nejde to inak len ustne.
este by som teoreticky zvazila, ze existuje moznost, ze manzel isiel so sestrou k notarovi a tento jeho podpis overil a blabla....ale to by uz snad manzel precital k comu dava suhlas nie? jednoducho tato posledna teoria ma presvedcila, ze je to totalny blabol. nie je to mozne.
a matrikarka by ho v ziadnom pripade nemohla podpisat za neho do matricnej knihy...no proste blabol....

aleachim
14. dub 2010

buffinko, no částečně ano (v ČR je to společné jmění manželů, taže budu užívat sjm). Ono dokud nezruší sjm, tak vše budou nabývat společně a nebude smam moct psát vše na sebe, takže to k jejímu úmyslu je prvním krokem. Já bych to ale být jejím mužem řešila spíš tak, že bych na sklonku života vše darovala, popř. kdyby byly splněny podínky vydědění, tak bych ho vydědila. Když budu oravdu hnusná, tak jestli fetuje, tak možná bude naknec dědit otec po synovi a ne naopak a potom pozor i dluhy se dají podědit.

buffinko
14. dub 2010

alechim vazne 😲 no som myslela, ze to je naozaj anonymne...

aleachim
14. dub 2010

buff, ani kdyby to notář ověřil a donesla to sestra (což je taky hodně divoké, proč sestra) na matriku, tak to nemůže být uznáno. Ten podpis musí mít v té jejich velké matriční knize a ne někde na papíře byť notářem ověřený.

beruska2x
14. dub 2010

holky ale rodny list ditete muze vyrizovat jen jeden rodic, staci kdyz to ten druhy podepise jako i souhlas s otcovstvym, podpisy se na tom neoveruji ani se to nepodepisuje do zadne matricni knihy, aspon u nasteda ne... za me to vyrizoval manza, ja tam vubec nebyla 😉

smam.. myslim ze je nejdulezitejsi ze jste s manzelem zajedno, ze to resite spolu a vite jak na tom jste, to ostatni, detaily co byly pred 20ti lety bych taky fakt neresila

buffinko
14. dub 2010

alechim, mas pravdu, darovanie by bolo najlepsie, ale co ked bude mat manzel nedajboze nehodu o mesiac ? ☹ zavet by spisany mal mat, pokial vedia, ze existuje este iny zakonny dedic, proste pre "pripad". na skonku zivota, ak sa dozije, rozdat. urcite by som nesla do vzdavania sa majetku, stat sa moze hocico, co ked sa vztah zmeni a rozvedu sa? atd, atd...jednoducho zadne dvierka....

buffinko
14. dub 2010

beruska, ano, mas pravdu, ked ste manzelia 🙂 ina situacia je, ked rodicia nie su zosobaseni...

aleachim
14. dub 2010

Myslíš to dárcovství sperma?? No, u nás ano, ale je to v rozporu s tou Úmluvou, zrovna nedávno jsem o tom četla v Právních rozhledech (časopis). Je to tak, že rodič nemá právo na info o tom, kdo získal jeho sperma/vajíčko, ale dítě má mít právo na to, kdo je dárcem. Prostě právo dítěte vědět, kdo je biologický rodič. Někde je to rozšířené i opačně, ale z té úmluvy to vyplývá jen takto.

buffinko
14. dub 2010

alecim, ano - mas pravdu, to som len napisala, ze by som bola ochotna uvazovat o takejto teorii, keby manzel spomenul toho notara, ale keby ho vynechal, ani neuvazujem 😉

pepibubu
14. dub 2010

Holky.... jak snadno se soudí někdo koho neznáte.... představte si že byste v té situaci byly samy.... a není to vyloučený, osmnáctiletej kluk chce "zasunout" a že by z toho něco mohlo bejt ho prostě nenapadne.... Tohle riziko podstupujete prakticky s každým partnerem, kter¨ého poznáte jako "nepanice," otázkou jsou další okolnosti.

A co bych já dělala v "botách" zakladatelky? No, popravdě, nevím. Asi bych se s tím musela nějaký čásek srovnat, i když by se chlap dušoval sebevíc a vím že dělat scény kvůli něčemu co se stalo 11let před tím než jsme se poznali je praštěný, ale prostě by mi trvalo si to sežvýkat.

A další postup? To by dost záleželo na dalších okolnostech, jestli by to bylo dítě jakžtakž slušně vedený, pokud ne, asi bych se pokusila ho kontaktovat jednou, max. dvakrát (abych se sama přesvědčila jak se věci mají, a mohla si udělat vlastní názor) a pokud by ani on nejevil zájem, považovala bych to za ukončené - z naší strany. Pokud by někdy on sám přišel na to že nás chce kontaktovat, dveře před nosem bych mu asi nezabouchla, na to letoru nemám. Každopádně by mě zajímalo pohovořit si s jeho matkou, co jí vedlo k tomu tolik let mlčet a najednou se ozvat - zištnost? Nebo třeba nevyléčitelná nemoc její nebo toho kluka? Prostě by mě zajímaly důvody.

A samozřejmě - pokud to manžel VĚDĚL, jako že ta možnost existuje, tak bych mu řekla že mě mrzí že mi tak málo věřil že to přede mnou tutlal. Ale jak H. znám tak by to netutlal. Zná můj názor že žárlit je blbost obecně, a do minulosti tím spíš... A pokud by se prokázalo že to opravdu věděl a mlčel, tak by to asi mělo na náš vztah destruktivnější vliv než fakt, že má dítě.

aleachim
14. dub 2010

boff, to jsem si neuvědomila, že by se toho nemusel dožít.

beruska, souhlas s buffinkou, když jste manželé jdu o úplně jiný případ, tam je totiž tzv. 1.doměnka otcovství, t.j. že otcem je manžel matky. Proto není třeba těch estrád kolem.

buffinko
14. dub 2010

pepibubu, z toho co napisala smam, je zrejme, ze otec o dieati vedel 😉

pepibubu
14. dub 2010

no, tak to by mnou asi otřáslo víc než samotnej fakt že to dítě (i když už dospělej člověk) existuje....

aleachim
14. dub 2010

pepi, však my tu píšeme o tom, tedy některé, že jo, stane se to, ale nejhorší jsou ty bláboly, co jí vykládá (viz. že otcovství asi podepsal sestře matky toho kluka, když za ním byla na vojně, ale mělo to být něco pracovní, to už si nepamatuje. No, a s tím přišel potom, co zjistili, že na matrice je zapsán jako otec). Kdyby řekl hned pravdu, tak jsou oba v pohodě, mohou to nějak pořešit a žít spokojeně dál. Vždyť to není tak neobvyklé, že má někdo dítě z předchozího vztahu.

kveta
14. dub 2010

Buffinko, nemám dieťa z darcom spermie, nevyšlo umelé oplodnenie. Na Slovensku a v Čechách nesmieš vedieť kto je darcom spermie, ale napríklad môžeš "kúpiť spermie" od konkrétneho darcu z USA a doviezť ich do Čiech a nechať sa nimi oplodniť, takže síce za drahé prachy, ale dá sa zariadiť, aby si vedela a poznala darcu spermie. Mimochodom keď uvážiš, že u darcov spermií v ČR sa nepreveruje, či sa napríklad neliečili dlhodobo na psychiatrii a podobne... tak ja osobne som za možnosť zohnať si ako darcu niekoho známeho a bola by som za to, keby to legislatíva umožńovala...

S manželom sme možnosť kontaktu dieťaťa a biootca preberali kvôli tomu, že sa v okolitých štátoch začala meniť legislatíva, takže napríklad vo Veľkej Británii zrazu mali deti darcov právo zistiť a aj zisťovali, kto je ich biootec a očakávali sme, že k rovnakým zmenám legislatívy môže po x rokoch dôjsť aj na Slovensku.

Aleachim, právne je otec dieťaťa na SLovensku povinný platiť výživné a nie je oficiálna cesta ako by sa dala dohoda "urob mi dieťa, nebudeš mať z toho záväzky" zrealizovať. Vždy je riziko, že žena bude žiadať výživné a istotne ho vysúdi. Ale na čo sa neoficiálne dohodneš s otcom svojho dieťaťa je vec druhá a naozaj po ňom nemusiš nič chcieť, aj keď je to Tvoj manžel.

aleachim
14. dub 2010

píšu jak pitomec, omlouvám se za všechny minulé a budoucí překlepy.

buffinko
14. dub 2010

kveta, dakujem za odpoved, tu zmenu legislativy v okolitych krajinach som nezachytila....ked sa nepreveruju darcovia, je to teda riziko 😖

aleachim
14. dub 2010

kveta, prosím, odpověz mi na to na, co jsem se ptala. Když tu dohodu urobím (nohodnoť právní relevantnost, ta mě nezajímá!) a dojde k té situaci, že se po letech vynoří dítě, o kterém chlap nevěděl, jen věděl, že kdysy spal s nějakou holkou, která mu slíbila, že v případě, že z toho něco bude, tak po nm nebude chtít nic,. Jestli si opravdu myslíš, že by se ten chlap měl o to dítě postarat.

buffinko
14. dub 2010

no a v podstate o tomto pisem od zaciatku, ze otec pokial vie, ze ma dieta a nestara sa on a zatlka to navyse pred manzelkou (co bolo podla mna zjavne na zaciatku, ze uz pripustal moznost, ze doslo k podvodu....) na celej ciare zlyhal...a to aj vo vztahu k novej rodine.

jabber
14. dub 2010

On zatlouká, že byl na matrice a dělá ze sebe vola, protože za 1) neřekl nastávající manželce, že má dítě (to považuju asi za nejzásadnější)
a za 2) o dítě se nezajímal (což nemusí být tak úplně jeho vina, možná o to matka nestála), čímž by možná v očích manželky dost klesnul.

smam - a víš určitě, že na to dítě celé ty roky neplatil? Třeba si vymýšlí ve víc věcech.... 😅

buffinko
14. dub 2010

alechim, to by zaviselo na muzovi, ci by citil moralnu zodpovednost. osobne si myslim, ze by ju mal mat. aspon ja by som ju mala - sama za seba. nehovorim, ze by som ho nasackovala domov, podporovala ho atd, ale prinajmensom by mi nebolo jedno, ze vonku beha moje dieta a ocividne sa nema dobre...podla mna, ked sa s niekym vyspis, nemozes sa povazovat len za darcu spermii. rozdiel tu je....moj nazor

kveta
14. dub 2010

Z môjho pohľadu na morálku: ak bola taká dohoda, že Smamin manžel bude "darcom spermie bez záväzkov", tak nemá povinnosť sa postarať. Takáto dohoda ale zjavne urobená nebola a preto si myslím, že by sa manžel Smam postarať mal. /Toto je tak kuriózna dohoda, že by si ju určite zapamätal... 😉 /