Má syna o kterém nevěděl. Co s tím?

smam
11. dub 2010

Ahoj holky, raději jsem se registrovala pod jiným jménem, nerada bych, aby nás někdo poznal. Dnes jsme totiž zjistili šílenou věc. Zazvonil u nás policajt, že hledá manželova syna. Zarazilo mě to, protože syny dva máme, ovšem jednomu jsou tři roky a druhému dva měsíce...
Policajt mi ukázal fotku 19 letého kluka, který byl svědkěm nějakého podvodu no a potřebují s ním mluvit. Protože jeho máma je nezvěstná a kluk se toulá, kde se dá, vypravili se po příbuzných. Jako prvního navštívili otce - mého manžela. Ten si po dlouhém vzpomínání vzpomněl na to, že někdy v 19 letech s onou ženou něco měl, ale nikdy jí prý nic nepodepsal a ani nevěděl, že nějaké dítě má. Ta ženská po něm nechtěla ani peníze. Chudák se klepal jak ratlík. Policajt nám doporučil, ať zrušíme na magistrátě otcovství. Ale teď jsem koukalv a na nějaké právní stránky a tam bylo, že popřít otcovství se dá jen do 6 měsíců od porodu, pak jen v zájmu dítěte. Navíc tam bylo, že aby se určil otec, musí oba s tímto souhlasit na matrice nebo u soudu a to u něj neproběhlo, takže nechápu, jak může být někde takto uveden, aniž by o tom věděl.
Vůbec netušíme jak postupovat. To, že může kdokoli napsat dítě na kohokoliv, mě zaráží. Pro nás to může mít nedozírné následky. Co když se kluk třeba zadluží a vymyhači půjdou za námi. Nebo co když manžel zemře a on bude mít nárok na část dědictví? Našlo by se toho ještě dost.
Tím, že je máma nezvěstná a kluk taky, tak asi nepadají v úvahu DNA testy. Co s tím? Myslíte, že se to dá zrušit jen tak, když nikde nic nepodepsal, nic od soudu nedostal a o klukovi 19 let nevěděl ani na něj neplatil?

jaa
11. dub 2010

Nejdříve kontaktovat právníka.Případně ,až se syn najde,tak udělat testy DNA.Pak zbývá jedině vydědit.....
Moje kamarádka se vdala.Měla s manželem syna.Když mu byly 2 roky,tak mu přišla pozvánka na testy DNA.....Matka dítěte spala s více muži a nevěděla,čí holka je..Ale začala pátrat až ,když byly holce tři roky.No a byl to kam.manžel...Docela šok..kdyby dala vědět včas,třeba by si ji vzal...Nebo by šla na potrat.Těžko říci..Ale je to hrůza,když si ženská představí,že někdo po 20 letech zaklepe a bude se dožadovat manžela k určení otcovství.. ☹ Tak přeji hodně štěstí..Naše zákony jsou na to jako dělané... ☹ Hlavně to nenechte a začněte jednat,co nejdříve... 😉

rimmel
12. dub 2010

a preco ze vydedit??

brumdinka
12. dub 2010

teda - no taky nechápu spolu s rimmel prečo vydědit spíš mi příde divný, že k takový situaci vůbec došlo 😅
celý mi to příde na výsost podezřelý - Navíc aby se určil otec, musí oba s tímto souhlasit na matrice nebo u soudu !
No každopádně bych to řešila s právníkem a né tady na stránkách - tady ti sotva poradíme.

Jediný co vim je, že se dělá určení DNA ale musí se co nejdříve, jeden můj známej tohle si musel ohlídat jelikož se rozváděl, jeho žena mezitim otěhotněla s přítelem ale dítě co se narodilo mělo automaticky uvedeno v rodnym listě manžela - jí to nijak netrápilo - tak musel lítat po soudech on.

jaa - no to by si teda pomoh kdyby si vzal takovou rajdu, kdyby dala vědět dřív 😝 😀

aleachim
12. dub 2010

souhlas brum, ta situace je hodně divná. Bez jeho souhlasného prohlášení nebo bez toho, aby byli manžele, nebo bez toho, aby o tom rozhodl soud to nejde. Pravdou je, že popřít otcovství jde pouze do 6měsíců věku dítěte, a myslím, že i v případě, že později testy otcovství prokáží, že otcem není. Je to z důvodu zájmu dítěte.Tenhle stav je, ale vážně hooodně divnej, neporadím, jak postupovat, ale určitě zapátrejte, jestli to tak je a pak jako k tomu došlo. Napadlo mě, že někdo z příbuzných mohl říct, jeho táta je xxx a oni se vydali za váma, což by ještě ani nemuselo nic znamenat. Ale fakt netuším. V každém případě bych kontaktovala nějakého dobrého právníka, abyste vůbec zjistili, jaká je situace a pak následně zvolili postup, jak pokračovat.

Vydědění není tak lehké a navíc ani pořádně nevíte koho vydědit.

maznacik007
12. dub 2010

no ja bz som skor kontaktovala matriku v mieste narodenia domneleho syna.. alebo nahlaseneho trvaleho pobytu a chcela by som jeho rodny list.. ci je tam ako otec naozaj zapisany

monkula
12. dub 2010

Len či sa netriasol preto, lebo mu na to prišli... 😅
MM, vtedy ešte len snúbenec musel podpísať na matrike, že je otcom dieťaťa, dovtedy bol pod mojím dievčenským priezviskom, takže je to divné, že by niekoho zapísali do RL ako otca, bez jeho vedomia..
Každopádne sa spojte s nejakým právnikom...

brumdinka
12. dub 2010

monkul - no právě, my taky podepisovali na matrice, že je otcem a že souhlasí aby jméno měl malej po mne (brali sme se až loni, kdy malýmu bylo 5 let) takže asi bych v tomhle případě pochybovala o manželovi, že to opravdu nevěděl 😅 😀

emilyz
12. dub 2010

no presne, co pise maznacik, skusit kontaktovat matriku, ci je zapisany ako otec a ci je tam jeho podpis. potom sa da uvazovat dalej.

monkula
12. dub 2010

aj my sme sa brali až keĎ mal Jarko tri roky...

marooshka
12. dub 2010

já si taky myslím, že jestli je zapsaný jako otec a asi je, nebo nevim jak by ti policajti šli za nim jako za otcem jen tak, tak že o tom musel vědět, že syna má.

brumdinka
12. dub 2010

no je fakt, že mohli za ním přijít, že ho někdo za otce označil - ale pokud nic nepodepisoval, tak to nic neznamená nebo lépe řečeno řešila bych to s právníkem a policajtama - to zavání podvodem - ted´o tom byl nedávno film na jedničce jak se ženě najednou objevil syn, kterýho neporodila a chtěl majetek 😅 kažfopádně nezáviděhodná situace 😝 😖

monkula
12. dub 2010

brumdi, ten so Simonou Stašovou? 😅

brumdinka
12. dub 2010

monkula - jo přesně ten - já to teda neviděla, ale něco podobnýho tam bylo, že najednou se ozval syn, všechny doklady zfalšovaný a z ní chtěli udělat absolutního cvoka 😝

jabber
12. dub 2010

No ale když by o tom synovi věděl, tak je to 19 let stará záležitost, takže by snad nemusel zapírat, ne 😅 Navíc když se pravda časem ukáže. No mně je divný, že by ta matka po něm nikdy nechtěla peníze 😅

marooshka
12. dub 2010

brumdinka, jo jo, to je jasný, jestli nic nepodepisoval (jestli nezapírá 😝 ), tak to pak jo, to by se muselo nějak prokázat že neni otec. Ale je zas divný, že by ho někdo ozančil za otce jen tak. Neni tomu synovi rok, je mu devatenáct, tak pochybuju, že by někdo(sousedi atd.) označili za otce někoho po takový době, kdo s matkou dítěte "jen něco měl" a vůbec neví že má dítě. Nepíšu asi moc pochipitelně, nechci být hned podezíravá že manžel zakladatelky lže, že to neví, ale myslim si to 😉

margitule
12. dub 2010

Hele a nebylo to před 19 roky třeba jinak? Jako že stačilo, že matka uvedla otce a ten už nic podepisovat nemusel?

marooshka
12. dub 2010

no jestli to tak bylo, tak to teda potěš 😀 to mi přijde divný, že by to tak bylo. I když možný to je. A je ještě docela divný, že jestli je manžel smamy zapsaný jako otec, tak že by nic neplatil celý roky na syna? Že by ta jeho matka nic nechtěla? To je fakt divný.

brumdinka
12. dub 2010

jak to bylo před 19 lety netušim, upřímně ale příde mi to prostě divný - neřekla bych že manžel má v tomhle případě zrovna čistý svědomí 😅

no nic my to tady stejně nevyřešíme, tak se loučim

sue
12. dub 2010

...toto mi príde ako neskutočne egoistické riešenie... chápem, že je to šok... ale dofrasa ak raz s tou ženou spal tak dieťa z toho vzniknúť mohlo a rovnako je nespočetne množstvo možných dôvodov pre ktoré sa o tom jeho biootec nedozvedel... a podľa mňa sa vôbec nemusia riešiť...
...riešiť treba fakt...a momentálnu situáciu...niekde pobehuje asi veľmi nešťastný chalan, ktorý mal v živote viac smoly ako šťastia a možno je to biologický syn tvojho manžela... nemal by tvoj manžel najprv toho chlapca nájsť a potom riešiť otázku prípadného dedičstva? Nemali by ste mu najprv v rámci možností pomôcť? Čo keď ti manžel nehovoril pravdu? Teraz už nik nezistí ako to objektívne vtedy bolo...

jabber
12. dub 2010

No tak čistý svědomí......on ví a přiznal, že s ní něco měl, takže je mu jasný, že to jeho dítě být samozřejmě asi může

m.a.c.a.
12. dub 2010

no teda, nezvyknem reagovat, ale toto mi nedalo. tak na slovensku aj pred 16 rokmi - vtedy sa najkamoske narodil syn ako slobodnej mamicke - bol potrebny pre urcenie otcovstva jeho podpis pred matrikarkou alebo pred notarom. takze pochybujem ze pred 19 rokmi to bolo inak.
na tvojom mieste by som si najprv sama zasla za pravnikom a veci ozrejmila, s najvacsou pravdepodobnostou tvoj partner o synovi vediet musel - a potom pokracovala dalej. ak je jeho, vydedit ho nemoze v ziadnom pripade, ale moze znizit jeho zakonny podiel z dedicstva alebo to urobit formou kupnej al darovacej zmluvy tebe a vasim detom.
v kazdom pripade by som trvala na teste DNA. no jooo, zivot byva niekedy kruty, prajem vela stastia

aleachim
12. dub 2010

m.a.c.a. vydědit ho může, ale musely by být splněny podmínky pro vydědění. Přesně si nepamatuji, ale řekla bych, že se na tento případ budou možná i vztahivat.

Jinak zákon o rodině je z roku 1963 a měnily se jen drobnosti, tak pochybuji, že by před 19 lety to bylo jinak než nyní.

maminuska
12. dub 2010

No ja mám kamarátku, ktorá mala tiež dve deti s terajším manželom a tiež je po niekoľkých rokoch prišla domov obálka zo súdu pre jej manžela. A v ňom čuduj sa svete žiadosť o zvýšenie výživného na 15 ročného syna. Manžel samozrejme na syna platil a aj vedel že ho má ale všetko bolo potajme. Syna splodil totiž počas manželstva a zrejme sa nejak nedohodol na výživnom s danou ženou , tak ju asi naštva a dala to na súd.
Manžel by ti mohol klamať, že o ňom nevedel. Otcovstvo uznať mohol, ale ak tá žena z hrdosti po ňom nič nepožadovala, možno ju sklamal a možno povedal niečo nepatričné. Všeličo sa mohlo stať.
A ktomu vydedeniu, človek naozaj zíra čo všetko vás hneď napadne. Ak je to jeho syn , má právo na časť z jeho majetkiu a to tak morálne ako aj právne, prečo to meniť len preto že ty s tým nesúhlasíš ? Chápem že ťa to hnevá že by mal mať podiel na niečom čo ste s manželom vybudovali ,ale myslím že by nebolo fér ho vydedi´t ak je teda skutočne jeho.

kalu
12. dub 2010

Přesně tak, pokud je manžel uveden v RL jako otec dítěte, tak o tom nemohl nevědět.
Pokud v RL uveden není,tak potom nechápu, kde by na něj ty policisti přišli 😒
Každopádně ta jeho reakce (třes, přiznání, že s onou kdysi něco měl atd.) mi spíše ukazuje na tu první možnost.
A souhlas s holkama, pokud je kluk opravdu jeho, tak nechápu, proč vydědit ? On za to přeci nemůže, že se k němu osud zachoval takto ☹

maminuska
12. dub 2010

Ak je otec zapísaný v rodnom liste, tak ti potom naozaj klamal a je na mieste si vážne pohovoriť s manželom a zrejme aj prehodnotiť niektoré veci vo vašom vzťahu. Toto by nebolo možné prirovnať k ukradnutiu slaniny z ľadničky 😒 . T u nejde nikto moralizovat že ako máš lubiť jeho prípadného syna, že je to jeho krv a podobné veci, nie si povinná, jediný kto je povinný je jeho otec a mama. Ty môžeš len túto prípadnú skutočnosť akceptovať alebo potom vyvodiť dôsledky.

jabber
12. dub 2010

No popravdě řečeno, já zase nechápu, proč by smam říkal, že soud ani souhlas na matrice neproběhl, když je jasný, že kdyby jo, tak se na to asi brzo přijde....A taky mi není pořád jasný, proč by zatloukal syna z dávné minulosti, kdyby o něm věděl? Není to přece důsledek nevěry, ne? 😅

beruska2x
12. dub 2010

no pokud nebyli oddani tak se zapsanim musel souhlasit podepsanim papiru pro matriku (po skonceni manzelstvi je tam lhuta jeste tusim 300 dni) .. treba se dohodli ze od nej nebudou chtit penize a on zase kontakt, leta to fungovalo a on nemel tudiz potrebu to rikat komukoliv...
proc?
kdyby nebylo hloupe nahody, nikdo by se to nedozvedel, syn se muze dedictvi vzdat, mohli byt domluveni daaavno predem...

jabber
12. dub 2010

beruska - no já teda nevím, ale jako přišlo by mi teda fér říct (nastávající) manželce, že už nějaké dítě někde mám, ne??? 😕
A třeba už jen proto, že se něco takového, jako se stalo, může stát. Jo, mají sice třeba nějakou dohodu, ale ta platí, jen pokud ji oba dodržují. Najednou ženský rupne v bedně nebo bude bez peněz a vzpomene si na tatínka svého dítěte. A je po dohodě. Anebo dítě dospěje a bude třeba chtít svého otce najednou poznat. Nehledě na to, že kdyby se s manželem smam něco stalo, tak to dítě (o kterém manželka vůbec netuší, že existuje) taky bude dědit. Prostě nevidím důvod, proč ho takhle hloupě zatloukat, když není důvod.

aleachim
12. dub 2010

jejda, holky, vy tu zase řešíte, co a jak udělal zakladatelčin manžel. On se ptala na to, co má dělat a ne na to, jestli mu věříte nebo ne.

Pokud jde o to vydědění, není to tak lehké, musel by syn splňovat nějakou zákonnou podmínkou, a ty jsou ve smyslu, že se choval nějak špatně k rodině nebo, že se choval tak, že se za něj rodiče musejí stydět. Je to zjednodušeně, v zákoně najdete přesně. Upřímně, jak může vydědit někoho o kom nic neví, to zase byla rada. Ono to nefunguje tak, že si řeknu, že je někdo vyděděn a on je tím vyděděný.

Jinak můj děda přiznal, že má ze vztahu před babičkou dítě až, když skoro umíral a nechtěl, aby dědil společně s manželskýma dětma. Bylo to tam složitější, ale to je jedno. Tak před smrtí všechno daroval a nebylo, co dědit. Není to vůči tomu dítěti fer, ale bohužl život taky není fer.

smam, ty si nejdřív nejdřív promluv s manželem, že jsi pozišťovala, co a jak a že buď je to podvod, chyba úřednic (i to nelze vyloučit) a nebo lže. Podle toho, jaký bude závěr, bych zjistila přes policii, o koho přesně jde, datum, místo narození a pozjišťovala to na matrice. S poznatky bych se obrátila na právníka a pak dělala nějaké další kroky.

beruska2x
12. dub 2010

ja netvrdim ze to je spravne, ale ze to je snazsi 😉
stejne uz asi tezko zjisti jak to vsechno bylo...

kazdopadne manzel muze sepsat zavet ze vse odkazuje jen jejim detem a ten prvni by musel zavet napadnout aby neco dostal...
ael treba to fakt maji osetreno dohodou a treba i nekde sepsane od notare.. vzdyt to nevi, takze bych nejdriv poradne vyslechla 😀 manzela at to neresi zbytecne, treba uz je na to pamatovano a nechtel to proste rikat...
jestli je to spravny a ze to neposili jejich vzajemnou duveru je vec druha 😖