Mám možnost vyhrát soud když nás obtěžuje otec dítěte?

adriana1
15. črc 2009

Předem děkuji za všechny odpovědi. Když jsem otěhotněla zjistila jsem že má přítel milenku a rozešli sme se. Během těhotenství jsem si našla přítele za kterého jsem se v květnu provdala. Byl semnou u porodu a vychová semnou Natálku. Dceři je 15 měsíců. Biologický otec viděl Natálku párkrát odmítla jsem mu jí ukazovat. Celou dobu náštěvy mi vykládal že ho okrádám o 3000kč měsíčne. Na malou řval kdy se něčeho v obchodě dotkla. Začal vyhrožovat soudek když jsem mu zamítla v 7měsících dítě půjčovat na víkend. Pak přišla odněj sepsaná dohoda na můj starý mail že ji chce na 1 výkend v měsící, na 14dní oprázninách, unás bejt se svou rodinou a příbuzenscvem na štědrý den, od 25.12 od 17h do 3.1 do 17h jí mít u sebe. To jsem za mítla. Pak otravoval mé příbuzenstvo a vyklládal jim jak jsem špatná,že jsem majetnická. Tetkon přišel dopis k našim z mím starým příjmením. Vrátilo ho. Jakou mám šanci, aby se nám nepletl do života? Je ho minulost jsem zjistila a je to dávno, tak soud na to asi nebude přihlížet. Je mu 31 a kdy byl mladý byl ve vězení za přpadení benzínky a ublížení na zdraví. 3roky tam byl. Musím si najít právníka. Neznáte nákého dobrého v Praze?Moc děkuji

bubuska
15. črc 2009

..nie som ziaden expert ale on ma otcovske prava ktore sa mu asi nebudu dat len tak zobrat. To ze bol vo vezeni je uz davno, to asi nebude mat vplyv. Predpokladam ze Ta nebije a dieta tiez nie...nie su ziadne dokazy a padne dovody na obmedzenie styku, bohuzial... to bude asi tazke..mozno Ti poradi niekto kto bol v podobnej situacii ☹

nastasia
15. črc 2009

podla mna to velmi v jeho pripade nevyzera ruzovo ked ste neboli zobrati. koho si zapisala ako otca? lebo ak by nebol zapisany on ako otec tak neviem ci vobec nejake prava ma

zuzu333
15. črc 2009

myslim ze nastasia ma pravdu.. lenze ak na dieta plati tak ma aj nan narok..

pepibubu
15. črc 2009

adriana, poslala jsem ti IP, ale po jejím odeslání mě napadla ještě jedna věc - zkus dát inzerát i na právnickou fakultu, že potřebuješ právní pomoc, že jsi na MD a prosíš studenty posledního ročníku.... Ti by nemuseli chtít majlant 🙂

titkovamiriam
15. črc 2009

adriana ak ho mas ako otca nevyhras 😠 ma narok nech je aky je ☹

nastasia
15. črc 2009

to je prvda, ze ked plati ma narok...neviem ako ti poradit, ale najlepsie bude ked si najmes pravnika/pravnicku nie vsetci maju take strasne ceny. ja by som to asi so studentom neriskla...predsalen nemaju tolko skusenosti a praxe

pepibubu
15. črc 2009

nastasia - student posledního ročníku, ten už si leckdy svým oborem přivydělává... Jasně že ne vyplašenýho prváka těsně po gymplu 🙂

nastasia
15. črc 2009

pepi, to je mozne,nemam nic proti studentom. bol to len moj nazor, ze pri takychto vaznych veciach by som sa snazila si zohnat dobreho pravnika, studentovi by som az tak neverila...
a neviem ako u vas v cr, ale u nas studenti alebo tesne skonceni pravnici nemaju robotu ☹ robia koncipientov a aj to vacsinou zadarmo ☹ a blbe je, ze nemaju nejaku povinnu prax alebo take daco takze je to len o teorii ☹

pepibubu
15. črc 2009

nastasia - hm to máš asi pravdu... Já hledala řešení, kde by jí mohli pomoct a moc by to nestálo... Tak možná nějakej profesor z práv, taky na vedlejšku.... Ono právníků je "šest půlek" (slušně řečené tři pr..le 🙂 ) ale kdo to má platit, když chtěj prachy už jen za to že ti řeknou dobrý den... 😖 tak jsem hledala řešení i pro peněženku mámy na mateřský 😉

nastasia
15. črc 2009

pepi, jasne 😉 snazila si sa jej pomoct 🙂 to je pravda, ze pravnici su strasne drahi ☹ aj moj oco je pravnik, ale ma normalne ceny, musi ked chce nejak prezit v konkurencii, skoda ze adriana je z prahy

libka1
15. črc 2009

adriana,pokial ti na dieta plati, ma aj svoje prava. v podstate ta chapem co citis, ale pride mi divne od niekoho brat peniaze na dieta s ktorym mu potom nedovolim stykat sa 😅

kaczka
15. črc 2009

Adriana, matka mého přítele má v péči jeho ségru a ikdyž má jeho taťka soudně přiznané návštěvy,tak malou(teda teď už ne malou,bude jí 15) stejně nevídá,vždy tma je přijede a ona ,že mu ji nedá nebo že malá nechce a tím to hasne.TAkže pokud budeš "potvora" tak mu ji prostě nedáš 😒

libka1
15. črc 2009

inac tiez mam dieta presne vo veku tej tvojej, a tiez si neviem predstavit ze by niekto povedal ze si ju berie od 25.12 do 3.1... to je prilis male dieta na taketo presuny 😝 to by mal aj on chapat 😅

adriana1
autor
16. črc 2009

Děkuji Vám za přízpěvky. Včera jsem se dozvěděla že má být soud. Nebyla jsem tam ptotože jsem o něm nevěděla. Dopis přišel na mou starou adresu a poštačka nechtěla našim říct odkuť je. Mluvila jsem stou sociální pracovnící. že Natálka to špatně nese bejt beze mě.tO je vůbec nezajímá. Prej si bude muset zvyknout trávit sním čas. Bude jí mít na celý den. Dozvěděla jsem se na co všechno právo má on a já ve skutečnosti nemám právo skoro na nic. Nevím co je to zablbost že když je někdo zapsanej v rodném listě tak se dokáže postarat o dítě celý den. Půjde to doprahy a tam bude soud. Dopředu vím že to mám prohraný. Nejen že malá v tom bude mít zmatek a bude se ho bát. On se k ní neumí chovat. To že platí na dítě si vymyslela sociálka aby mi nemusela nic dávat. Ikdyby nebyl v rodným listě a neplatil ani korunu tak by si našel způsob jak Natálku mi vzít. Mě příjde teda nenormální že mě nechal těhotnou a měl milenku pro kterou se rozhodl. Mohla jsem jít na potrat ale to bych ryskovala že vživotě mít dítě nebu. Do 6měsíce jsem blila neustále. Strašně jsem scvhodila. V 7měsíci jsem začala nabýrat. Měla jsem dost problémů. Malá se narodila dříve. Mlíko moc nechtěla. Od kojení až po umělá mlíka jsme toho vystřídali dost. Měla problémi se slzníma kanálkama,s kyčlemi. Pak měla vyrážky nevědělo se z čeho. Nosí jen bavlnu a mámee mastičku a srovnalo se to. Každýho normálního odce by zajímalo co se děje s jeho dítětem a něco by mu koupilo když příjde na náštěvu. On umí vzít kočár jezdit stním, když malá začla brečet měla jsem co dělat aby zastavil a malé se dal dudlík,..Neviděla jsem nikdy jako otce ho jednat. Když se dotkla v krámě za čal na ní řvátže jí to nekoupí. Na mě řve do telefonu nejen že okrádám ale i že natálka že se narodila můžu já. Ona ho nezajímá dělá to jen proto že mě to ubližuje. Až já se stím smířím bude vymýšlet zas něco nového. Nejhorší je že mu to naše zákony dovolej. Kdybych umřtela nedostane malou manžel a on. Nechci aby jednoho dne přišlli že mé dítě je mrtvé. Mám ztrach.

elitera
16. črc 2009

Nebylo by lepší tohle říkat u toho soudu?

pepibubu
16. črc 2009

Eli, určitě, ale hele, když to Adriana napíše sem, třeba jí to pomůže si to sesumírovat, a tohle si pak může zkopčit do wordu a použít to pak jako "tahák" u soudu... Mně vždycky pomůže si to takhle napsat... A třeba jí k tomu i některá něco řekne a jí to může pomoct 🙂

kaktusik007
16. črc 2009

adriana - prepac za mozno krutu otazku, ale... preco si ho dala zapisat do rodneho listu ako otca dietata ked ta opustil ked si bola tehotna???? ulakomila si sa na vyzivne?? alebo je majetny a mala by mala co dedit??? Vydala si sa, skoda ze az po tom, co mala bola na svete... teraz je uz neskoro plakat, je v rodnom liste, je to biologicky rodic, tak... nespravis s tym nic.... jedine, co mozes, je u sudu dokazat svoje tvrdenia - ze ta nechal tehotnu, ze o dieta nejavil zaujem az po urcity datum, ale.. je to na dlhe lakte... vela stastia

eena
16. črc 2009

Adriana,
v podstate majú pravdu všetci čo Ti tvrdia, že na malú má právny nárok. Neviem ako to chodí v Čechách, ale ja som tu na Slovensku prešla niečím podobným pri rozvode - jednalo sa o dve deti vtedy vo veku 5 a 2 roky. Ich biologický otec a môj bývalý manžel o ne nejavil záujem nikdy - len po nich vrieskal a podobne, ale pri súde ich vehementne tiež strašne chcel - raz za dva týždne a aj na prázdniny a sviatky. Ja som to vtedy postavila tak, že mu nebránim sa s nimi stýkať, ale že hlavne je tá dvojročná ešte malá a že má aj zdravotné problémy ( má nábeh na astmu) takže súhlasím, aby si ich brával, ale len na poobedia a v mieste nášho bydliska ( lebo on odišiel do iného mesta ) Mne mimochodom bolo jasné, že ich nechce on, ale len mne urobiť zle a deti by následne dal na starosť hocikomu inému len on by sa o ne nestaral. Sudkyňa to bez problémov schválila podľa môjho návrhu, jemu odporučila, že keď budú deti staršie má si podať nový návrh na úpravu styku, ale nateraz sú naozaj deti malé a keď chce byť s deťmi tak mu môže byť jedno kde to bude. A pri tomto to aj ostalo doteraz - pre deti si bol raz vydržal to s nimi namiesto 6 hodín až dve. takže adriana neviem ako sa to vyvinie u Teba, ale ja by som to skúsila hrať na to, že malá je ešte maličká, že mu právo na strtávanie neupieraš, ale pre dobro dieťaťa navrhuješ, aby bol jeho styk s malou upravený tak a tak ( to už podľa Tvojich potrieb).
Z mnohých skúseností je to tak, že ten záujem o dieťa zo starny rodiča, ktorý toto všetko robí nie pre dieťa, ale preto aby urobil zle bývalému partnerovi opadne takže to chce čas. Držím palce 😉

libka1
16. črc 2009

to je dobra rada eena 😉

riamim
17. črc 2009

Biologický otec k dieťaťu zjavne nemá silnejší vzťah. Navrhni mu dohodu - dieťa si osvojí tvoj manžel a on už nebude mať žiadne finančné výdavky - keď ti ich vyčítal, možno na to skočí. A budeš mať dokonca života pokoj. 😉
Určite to vyskúšaj. Držím palce.

adriana1
autor
20. črc 2009

V rodním listě je proto že jsem dala na radu mé babičky a byla to chyba. Boužel do minulosti se vrátit nedá abych řekla že jsem oto přišla a on by oní nevěděl.
Eana dík za radu.
Rianim je to dobrá rada,ale on na ni nepřistoupí. Malá má po mě přímení a chtěla jsem jí změnit příjmení jako má celá rodina a on to nedovolil. Kdyby se mi něco stalo nedostane malou můj manžel ale biologický otec. Dost mě to štve. Čekám až příjdou papíry od soudu z kh a půjdu to řešit s právníkem a pak příjdou v praze a bude soud v praze. V kh jsem se dozvěděla že ta soudkyně co měla nás soudit nadržuje chlapům a schválila by mu vše co on by chtěl.

mifule
9. srp 2009

A není celý jeho zájem o malou o tom, že se mu nechce platit? Kamarádce takhle začal dělat problémy BM po mnoha letech, kdy si na dítě ani nevzpoměl. Vypadalo to opravdu špatně, že mu ho bude muset půjčovat, malej z toho měl hysteráky, ale právo bylo na jeho straně. Nakonec vyšlo najevo, že má novou partnerku, která co celé punktuje, protože nemůže přenést přes srdce, že na něj platí 2000. Dopadlo to tak, že se dohodli, že ona se vzdává peněz a on jakéhokoliv nároku na malého. Ty nervy za ty dva táci opravdu nestáli, takhle mají klid.

zazalienka
9. srp 2009

ahoj, o aj po skusenostiach so slovenskymi uradmi mam iny nazor, nie ze matka nemoze nic a otec ma volne ruky.. u nas to bohuzial funguje opacne.. moj manzel ma dceru.. jej matka si proste postavila hlavu, ze mu malu nebude davat (nemali este rozsudok o uprave), pretoze ona ma novu rodinu, partnera, a moj manzel uz nema v zivote svojej dcery miesto.. je to takmer na roman, nakoniec to skoncilo ze bol donuteny dat navrh na upravu styku, aby mohol byt so svojim dietatom.. Je to sice z opacnej strany ako Tvoj pripad, to len pre ilustraciu.. ze nie ze otec moze vsetko, ale matka.. doslovne.. matka ma zverenu dceru, otec ma len rozsudok.. matka ma v rukach zbran.. dceru.. a pouziva ju zakazdym ked ma ist mala k nam na vikend..

markeeta
26. srp 2009

adriana: takove kecy, jako ze soudkyne nadrzuje chlapum nesnasim. Pokud mas podezreni, tak muzes podat stiznost u predsedy soudu pro jeji zaujatost.
V kazdem pripade, jsem absolvent prav, ale bez praxe a na rodicovske. V ramci urcitych zakonnych principu soud ma rozhodovat podle zakona a v nejlepsim zajmu ditete a nezaujate. V tomto veku pokud dite je zavisle na matce, a na otce neni zvykle, vzhledem k jeho neschopnosti rozumet teto situaci by bylo lepsi, kdyby otec mel pristup k diteti v tve pritomnosti. Nevim jak na to osobne tvuj soucasny manzel. Tot muj nazor jen z techto ulomku v diskusi.

zicon
27. srp 2009

Nuz na rodny list mas jedno ci chces alebo nechces zapisat otca, ak sa prihlasi k otcovstvu, a mu bude dokazane, tak do RL by ti ho ako otca dopisali aj proti tvojej voli.

Ono tu ide o jednoduchu rovnicu vyzivne sa rovna navstevy.

ada32
27. srp 2009

ja som bola v dost podobnej situacii.
dieta malo 10 mesiacov,otec sa on absolutne nevedel postarat,nejavil zaujem a neplatil vyzivne.
na sude vsak ziadal zverit dieta do vychovy a ked mu sud nevyhovel,odvolal sa.
dnes plati na 12 rocneho syna 26eur mesacne.
viackrat som citala nazor,ze ked neplati vyzivne nemusi matka umoznit styk s dietatom.
ked som bola tri roky bez vyzivneho,tiez som to uz chcela tak riesit/brala som to tak,ze ked neda synovi ani na maslovy rohlik,tak uz pre neho davno mohlo zomriet od hladu./pravnik mi vtedy povedal,ze tak by to sice malo z moralneho hladiska fungovat,ale vyzivne a styk s detmi su dve veci a nesmu sa navzajom podmienovat.
takze ak je otec,ma pravo bez ohladu na to,ci sa stara a plati dietatu vyzivnre.
schvalne pisem "plati dietatu",lebo mnohi otcovia si to dost mylia a myslia si,ze tie peniaze davaju zene na jej potreby. 🙄 mne vyzivne nepokryje ani patinu nakladov a otec ma vsetky prava a chodi vysmiaty aky je sikovny.

markeeta sudili sme sa skoro sest rokov ,mali sme viac sudnych sporov a z vlastnej skusenosti ti mozem povedat,ze zaujatost sudcu nie je vynimkou.
aj teraz mam podany navrh na zvysenie,s pravnikom vidime,ze su tam prietahy a staznost si jednoducho nedovolime podat.asi kazdy vie preco.lebo sa bojime prave naslednej zaujatosti .
takze je pravda ,co si napisala,sud ma byt nezaujaty ale nie vzdy naozaj je.
a mnohi nemaju odvahu podat staznost. 😖

henikav1
27. srp 2009

Podla mna su sudy na sk este celkom zhovievave k zenam, s tym, ze dieta sa vacsinou prisudi matke. Mohlo by to byt aj tak, ze ho prisudia otcovi a potom by si uz ty mohla len zobrat o jeden alebo dva vikendy v mesiaci. Alebo tyzden u matky a tyzden u otca, v zapadnych krajinach je to uplne bezne. Ja som takto takmer o mojho syna prisla, mala som dojem, ze sa mi sniva, ked zo mna urobili najhorsiu matku na svete, pretoze vela pracujem a som zivitelkou rodiny, zatial co moj ex ma cas na vychovu dietata, pretoze bol dlhodobo nezamestnany. Sud to chcel riesit tak, ze dieta zostane u otca a ja mam platit obom, aby im nic nechybalo. A to mal maly dva a pol roka v tom case. Esteze sme sa po sude vedeli porozpravat s mojim ex, vycitala som mu, ze vie velmi dobre, ze by som za nase dieta aj zivot dala a ze vobec nie som zla matka. Nakoniec to uznal a ustupil sam. Odvtedy si brava maleho pravidelne a nie je ziaden problem. Podla mna je vzdy dobre, ked sa rodicia snazia nejako rozumne dohodnut. Nemysli si, ze ked mas noveho partnera, tak dietatu neskor nebude vrtat v hlave, kto je jeho vlastny otec a iste ho to bude mrziet, ze sa onho nezaujima. Ja by som ho na tvojom mieste davala, tak ako si ho ziada, viem ze sa na to tazko zvyka, ale urobis si chvilku pre seba, pre Vas s novym partnerom, nieco ako prazdniny. Aj mne to bolo velmi tazke spociatku, dnes ma maly devat rokov a zvykli sme si, nerobime z toho tragediu. Mozno sa jeho otec sam prestane o dieta zaujimat, ak to ozaj robi iba preto, aby ti ublizoval.

frisbee
27. srp 2009

aduš,ja ťa nesledujem,ale na toto musím reagovať

markeeta....ja som všetko zvládala iba s minimálnym výživným na dcéru,keď som v jej 17 rokoch žiadala zvýšenie výživného,pretože 1200.-Kč na dospelú ženu je naozaj málo a ex jej potreby naozaj nezaujímali,sudca v Čechách so mnou jednal ako s obžalovanou a s ex koketoval a žartoval,na mňa kričal a povedal mi,že som nemorálna,keď chcem zvýšiť výživné po prvý raz v živote....a sumu nechal tak,aká bola...takže ma to navždy odradilo od toho obracať sa o pomoc k súdom.

frisbee
27. srp 2009

zabudla som napísať,že túto sumu mu určili z jeho nadštandarne vysokého príjmu navzdory podkladom,že naozaj nemá záujem niečo dieťaťu financovať,dokonca ani liečbu,ktorá nastala po úraze jeho zavinením.