Mama ma citovo/psychicky vydiera, ako sa obrniť?

lukaskovamamka
2. kvě 2014

čaute..
tak je mi uz uplne na nič.. mozno niekto je v podobnej situaciii ( čo nechcem lebo je to na grc)..ale uz to dalej nezvládam .. mam mamu kt. sa nikdy nič nedari.. byvaly priatel alkoholik,ostala sama s deckom,zahadne stale pride o pracu,(stači ze na nu niekto krivo v práci pozrie a uz ide marodovať a tak ) a tak ale ide o to , ze stale podla nej za všetko mozem len a len ja..
a citovo a psychicky ma vydiera.. ze sa ide zabit, a podobne keci.. a mna to uz fakt nebavi.. bloknut si ju nechcem lebo proste az taka kruta nechcem byť.. tak ale strasne blbo sa to čita ked vam mama napise ZBOHOM , SKONCIM AKO BARTOSOVA, zajtra skačem pod vlak,,, a to nieje prvy x ide to uz roky.. prave preto zijeme aj s priatelom v zahraniči lebo to sa s nou uz nedalo .. tie jej depky , večne nemala peniaze a tak.. je mi jej aj luto ale kedze viem ako zije a dlhe roky tak zije neviem ako jej pomoct.. ja sama nemam nič kedze ona o všetko prišla . ale snazim sa aspon nedepkárit a mat doma pohodu sice v podnajme daleko od nej bez kamaratok... ale tak ked ona ma večne vydiera.. a ja to proste prenasam domov a vsetci su zo mna nervozni..☹
uz viac dalej nemozem prosim poradte mi ako pomoct mame alebo ako sa zachovat .. ja jej nechcme ublizit..ale skor ona je ta čo ublizuje a vsade chodi a ako jej kazdy ublizuje...
o 2 tyzdne mame ist na SVK .. priatel sa strasne teši, ze ukaze maleho svojim rodičom, tetaám, kamarátom.. ja sa neteším vobec lebo viem ze pridem a ona bude depkárit ..ked som jej povedala, ze ked bude depkarit tak ani nepridem tak mi na to odpisala len to ze,, budes musiet prist lebo kto ma pochova, aha či ty svojou m amou pohrdaš tak ty ani na pohreb by si neprišla",...

brunetka11
4. kvě 2014

@lukaskovamamka Jen si dej, prosím, pozor, aby tě nevmanipulovala do stejné role, v jaké se vyžívá ona. Hodně ti ublížila a hodně tě toho s ní ještě čeká.
Opravdu zvaž, zda nezajít o pomoc k psychologovi, aby tě třeba naučil, jak podobné situace zvládat a stavět se k nim, aby se v tobě nehromadilo tolik křivdy.
Možná by nebylo od věci, zajít na kvalitně vedené rodinné konstelace. Zvaž to...

laskulka111
4. kvě 2014

Já bych nereagovala vůbec, klidně si změnila simku, jiné řešení to nemá. Právě jsem četla tvoji zprávu - konverzaci s mamkou a je to síla. Škoda bráchy, kterej je ještě malinkej a musí to snášet. Mám pocit, že se akorát nudí a mysli si, jak ty se máš dobře a možná ti i trochu závidí. Buď ráda, že jsi dost daleko.

lukaskovamamka
autor
4. kvě 2014

@brunetka11 je to tazke no ja som aj myslela ze by sme sa skusili normalne porozpravat medzi sebou a aby bola pri nas nejaka 3etia nezaujata osoba ale neviem či na to ona privoli a ja nemam na to financie chodit s nou ešte po nejakych terapiach ..
no to určite ja si asi tiez zajdem za psychologom je toho na mna dost... viem, ze ona nema doma pracu, doslova niekedy ani nemaju co jest a len ten pocit ma depta a ona to dobre vie ze mi to nieje jedno ale hrá sa proste na chudakto kt. vlastna dcera odvrhuje a hanbi sa za nu.. v zivote som sa za nu nehanbila az teraz čo mi tu kamaratky pisu ake kraviny im ona vypisisuje ved ona aj verejne na FB co to vidi kopec ludi napise ze sa ide zabiť...

@laskulka111 no uz proti mne poštvala aj moju dobru kamaratku s kt. som si mala čo poveedat a vylievala som si jej srdiečko ☹ ☹

brunetka11
4. kvě 2014

Ty rodinné konstelace nejsou o terapii s mediátorem - zkuste si najít informace na internetu. Máte možnost si dané věci vyříkat s tím člověkem, aniž by u toho byl.

lukaskovamamka
autor
4. kvě 2014

@brunetka11 no skusim diky za tip 🙂 🙂
len ja mam troška aj strach, ze ked sa dame do normalu začne zo mna tazit.. ono všimla som si ze ked ma peniaze tak aj normalna je jakmile nema peniaze tak po mne utoči...

duvi21
4. kvě 2014

@pluba Tak ja urcite nemuzu radit, jak to delat lip 🙂 Byla to moje spontanni reakce, mela jsem takovej divnej pocit z te reklamy, ale ja vlastne nemam co hodnotit a posuzovat. Asi i tohle sem patri. V kazdem pripade preji, at se Vam dari pomahat lidem, kterym neni ok, ja tohle povazuji za hodne dulezite...

pluba
5. kvě 2014

@lukaskovamamka Dám Vám dotaz, jde Vám o svobodu nebo o vítězství. Třetí osoba Vám neposlouží jinak, než jako "soudce", kdo je víc v právu. To je ale cesta, kterou nikam nedojdete. Budete se cítit v právu a tím víc neoprávněně obviňovaná, manipulovaná, máma zase "poražená" a tím víc Vám to bude dávat na jevo. Přijměte to, že má právo být taková, jaká je a že s tím asi nic neuděláte. Jediné co můžete udělat, abyste se cítila lépe, vyřešit konflikt v sobě. Máma pak nebude mít na Vás žádné páky. Zkuste si říci, jestli chcete raději svobodu nebo vítězství. A řekněme "natvrdo", kdybych před mámou, ostatními... vypadala, že jsem prohrála a při tom by byl klid, chci to takto? Stojí mi to za to? Dost lidí tu odpovídá, že ne. Ve skutečnosti to navenek vůbec tak kategoricky nebývá, ale čelit této otázce, až tak "drsně" položené, ukazuje, co a za co jsme ochotni "vyměnit".
@duvi21 Nebral jsem to jako kritiku, spíš zrcadlo, abych se vyrovnal se svým pocitem, který jsem uvedl (to vyrovnání jsem zatím neudělal).

lukaskovamamka
autor
5. kvě 2014

@pluba radšej bych byla svobodna..
keby ona mala normalne zariadeny zivot tak by to slo lahko len proste ja neviem zaspavat s tym pocitom ze oni sa tam trapia niekedy nemaju ani čo jest a ja aspon denodenne mam čo do huby ..ale zase tu nemam ani kamaratky nikoho blizkeho priatel večne v praci s malym mi nema kto pomoct.. ale zato si mozem ja sama ja som si vybrala zit tu ja ju za to neobvinujem.. proste aj ked jej poviem ze kazdy si nesie svoje bremeno ze tiez tu nemam na ruzach ustlate tak to ešte horšie berie bo ja sa lutujem a somariny ..alebo mi ani neuveri . chcem mat proste svoj zivot a na nu by som najradšej aj zabudla ked sa tka sprava ako sa sprava

pluba
5. kvě 2014

@lukaskovamamka Ona to nechce slyšet a Vy se tím jen omlouváte. Ve skutečnosti ona "tahá za napjatou strunu Vašeho pocitu viny". Vždy bude mít za co tahat, pokud bude za co. (ta věta vypadá hodně blbě, ale tak to je a myslím, že to vyjadřuje nejpřesněji). Pokud nebude za co tahat, nebude mít za co. Jak byste chtěla, aby to skončilo, jaký vidíte (i když vysněný) pozitivní výsledek? To, proč máme problémy, je, že před nimi chceme utéci. Máme pocit, že to je dobré, tak utíkáme k televizi, jídlu, alkoholu, drogám, práci, sexu... ale problém tím nevyřešíme a před sebou neutečeme. Řeknu Vám osobní příběh o fyzickém poranění. Když jse, si někdy představoval drsnější zranění, zažíval jsem hodně špatné pocity, od strachu, představované bolesti... když jsem si při stavbě chaty rozřízl "vejpůl" nehet a lůžko palce levé ruky, koukám na zranění, cítím pálení, krev několik minut netekla... prostě to nebylo tak strašné. Jen je potřeba ne jen se problémem zabývat (to jen přilévá olej do ohně), ale posunout ho. To je nesdělitelné, pokud to člověk nezažije.

pluba
5. kvě 2014

@lukaskovamamka Ignorování nefunguje. Podívejte se na film "Kurz negativního myšlení", kde psycholožka používá pár dobrých věcí, ale myslí si, že bez vyřešení budou vždy fungovat. Možná někdy ano, ale často ne.

pluba
5. kvě 2014

@pluba A jak jsem četl výše, konstelace jsou skvělé. Taky doporučuju. Ve skutečnosti vůbec, ať už v konstelacích, FasterEFTu i jinak nemusíte aktivně (vůlí) udělat nic "venku", pokud uděláte změnu uvnitř.

pluba
5. kvě 2014

@lukaskovamamka Ej, odpovídám sám sobě 😀 Tak znovu: A jak jsem četl výše, konstelace jsou skvělé. Taky doporučuju. Ve skutečnosti vůbec, ať už v konstelacích, FasterEFTu i jinak nemusíte aktivně (vůlí) udělat nic "venku", pokud uděláte změnu uvnitř.

lukaskovamamka
autor
5. kvě 2014

@pluba dakujem vlemi pekne za tipy jak i na film tak aj na debatu s vami...
aj by som chcela aby si ona nejak zariadila normalne zivot aby sa netrapila a taktiez ja chcem normalny zivot..
ale ono to asi nikdy tak nebude lebo ona si mysli, ze jedina jej spasa je keby som tam prišla k nej bud aj s polovičkou alebo bez nej ona tuzi po rodine... a to proste nepojde lebo moj priatel ju uz nema rad tiez nevedel doteraz čo robi az po tom čo prečital spravy kt. mi pise

pluba
5. kvě 2014

@lukaskovamamka Ke svým dobrým pocitům nepotřebujete, aby udělala něco ona. Když to nebude ona, někdo se najde, kdo za stejné nitky bude tahat.
Je to největší vnitřní boj, chtít něco od sebe místo od ostatních. V podstatě jí dáváte moc nad Vašimi pocity a tím i nad Vaším životem. Tu moc má ale proto, že Vy jí ji dáváte. Svou moc získáte zpět tím, že budete Vy paní svých pocitů.
"Abych se cítila dobře, potřebuji, aby si ona nějak normálně zařídila život. Ale ona to neudělá, takže já budu mít celý život zkažený." Takže máte vlastně rozhodnutý svůj život. A máte i viníka. Odpusťte, že jsem tak tvrdý, ale právě uvědomění je lékem.
Já mám občas taky ještě chvilky, kdy si načas myslím, že se musí změnit někdo jiný. A že to potřebuju. Ale naštěstí je to stále míň.
Ještě k tomu ignorování - pokud byste věc SKUTEČNĚ dokázala ignorovat a ne jen to hrát, bylo by to skvělé. Takto by to fungovalo. Ale pokud to ignorování skrývá skutečné pocity, dopadne to dřív nebo později podobně, jako v tom filmu.
A ještě bych rád, abychom si porozuměli v jedné věci, dejme tomu soucitu. Když budu plně prožívat problémy někoho jiného, nebudu mu moci nijak moc pomoci (není to úplně přesné, ale to by bylo ny dlouhou diskuzi), budu-li zbavený utrpení z jeho utrpení, mám daleko volnější ruce. Když chci pomoci někomu a jsem "v tom stejném problému, i když třeba jinak" a druhá strana to odmítá, buď příliš tlačím nebo se urazím, nebo třeba hraju hru "já jsem výš, dál, šikovnější, citlivější, otevřenější,,," a ještě víc toho druhého ponižuju, naštvávám atd. a ani si to nemusím uvědomovat. Jak říkám, vědomí (uvědomování) je nejlepší doktor.

atinkaa
5. kvě 2014

@lukaskovamamka ahojki, nasla som si i cez nedostatok casu to precitat cele naj mam prehlad o tom co ti uz bolo poradene.

za mna kratucko:

...je velmi jednoduche odstrihnut zo svojho zivota svokru, je to de facto cudzia pani, ktora pokial nejako spolu s tebou nema zaujem pracovat na vasom spolocnom vztahu tak moze cudzou pani ostat natrvalo....teda neviem nakolko su rady od tychto kociek tvoja cesta
v tvojom pripade ide o mamu a tu sa to puto trha asi tazsie a otazka je, ci to vobec mozne je

vychovala ta, nejako a to co ti dala si nesies dalej, nech budes akokolvek daleko, v londyne i v prahe som videla-zazila par takychto utekajucich kociek a poviem ti velmi tazko sa hlada takto vlastny pokoj
ak pre nic ine, tak preto, ze dnes sa uteka tazsie
niekedy clovek odisiel dodaleka a ak nedal spravu, tak de facto zmizol zo zivota, ostala spomienka
dnes vdaka internetu je Vela moznosti ako si tu dialku priblizit a to co je pre jedneho vyhoda, moze byt pre druheho extra peklo - sama spominas Internet a fejsbuk

preco ti to pisem, hladas odpovede co s mamou a pritom tie odpovede nie su len o nej, je to vasa spolocna komunikacia a si to aj ty, pokial to len odrezes v zmysle nebavim sa dalej s matkou..tak i tak nevyriesis tuto svoju ''kauzu'' uplne
sama pises co to s tebou robi a ako sa to dalej prenasa na okolie a ono to pojde dalej
rodina sa odstrihava jednoducho tazko

myslim ze i ked si niekde napisala ze nemas cas na terapie a ani korunky, tak myslim ze je to cesta...nemusis tam spolu s mamou a ani ju posielat na psychiatriu ako si mala tiez radene, staci ak zacnes od seba, skus do najblizsej rodinnej poradne - je to zalezitost zdarma na poistovnu
preco od seba?
jednoduche, v komunikacii interagujeme, nejako ten vzajomny vztah spolu skladame
nieco davame, nieco dostavame
ano su ludia s ktorymi sa komunikuje tazko
su dvojice ludi, ktori spolu komunikuju tazko - lebo uz maju nejaky emocny nanos, obe strany a tak de facto odpovedaju a reaguju este skor nez je na co
ano su aj ludia ktori nas nebudu mat radi aj ked by sme robili cokolvek - ale i v danom pripade je na nas aby sme vedeli celkovu komunikaciu (lebo i nekomunikacia je formou komunikacie) ohranicit

naucis sa ako mamu zvladat, jej nalady, jej pisacie ci telefonicke ataky...
mozno sa naucis i to ako jej dat najavo ze ju mas Rada
mozno sa postupne nauci tiez inak ako manipulaciou dat najavo to iste

to uvidis co ti konk. poradna v mieste bydliska bude schopna, ochotna ponuknut
kazdopadne ty sama uz teraz to mozes kus upratat

kazdeho - resp. vacsinu odzbroji to, ked sa z druhej strany nebroji rovnako
teda mame by som vysvetlila Vase nove pravidla komunikacie
na fb ta mam v zlozke rodina - je to dobry postup pre mnohych ktori maju pre mna nepochopitelne zmixovanych rodinu, kamaratov, kolegov alebo i de facto uplne cudzich ludi ...ako byv. spoluziaci
ak zlozku oddelis, Mama nebude vidiet a pisat tvojim blizkym

ak jej budes volat nejako pravidelne ty, ak cas od casu prispejes financne napr. bratovi na cosi alebo i jej, nemusis korunami, ktore jej das, ale tym ze obstaras nakup alebo cosi vacsie bratovi...tak to tiez nemusi byt zle, pisem preto ze som tiez z vychodu a ludia z CR najma z Prahy nemozu byt orientovani v tom ako sa zije na vychodnom slovensku....som z Kosic, takze si myslim ze i ja to viem skor zo skoly ako sama na svojej kozi 😔

kazdopadne ak ty vztahu das hranice, ak jasne urcis co sa ti lubi a co nie....ak sa ozves a das najavo i lasku, tak mozno Mama nebude mat dovod na taketo vystupy resp. az take vystupy, predsa len stale je to Mama a i odstrihnuta a totalne zabudnuta vzdy to bude Mama a to ze sa pre nieco tak radikalne rozhodnes ta ovplyvni, predsa len chce to istu hrubost, ktoru das dalej ci chces ci nie...a ak pre nic ine, tak presne pre svoje dieta by som premyslala nad takymi radikalnymi krokmi....pretoze vas priserny vztah moze byt prave dialkou lahko upravitelny a korigovatelny, staci ak si tie pravidla nastavite.

vravis ze ma lepsie chvile, tak mozno zacat prave vtedy 🙂
drz sa a sendujem nejake tie srdiecka, pre teba i pre tvoje deculko, zasluzi si mat spokojnu maminu a k spokojnem mamine patri i nejake to vyrovnanie sa s minulostou, s rodinou......uctovat je fajn, len nebud tvrda, ono sa to moze vratit spat .....rozvedeni ludia maju obvykle i deti, ktore po tomto siahaju castejsie....a co Mama, ktora zavrhla mamu?
neviem, nestrasim, len nahlas premyslm pre teba......
kazdopadne rodinna poradna i ked je pre rodinu, tak je zde i pre jednotlivca ktory ma problemy s rodinou....konstelacie su velmi specificke a ako kopa inych psychologickych smerov moze sadnut nemusia - o cokolvek tak specificke ak mas zaujem, tak ta v poradni isto nasmeruju

najdes tu kde hladat najblizsiu
http://www.rpliberec.cz/
robia aj krizovu intervenciu co je super ak potrebujes prebrat hned tak nevahaj, maju na to rezervovany cas bez cakacich dob ak nie, tak isto kontakt na linku dovery, ta na utriedenie myslienok tiez nie je na zahodenie 😉 🙂

drz sa!

lukaskovamamka
autor
5. kvě 2014

@atinkaa diky moc za spravu.. aj ma potešilo dost ze to ludi zaujima ten nas osud..
ja viem, ze to by pomohlaasi nejaka poradna... mozno to skusim nehovorim s istotou ale porozmyslam o tom..
diky aj za srdiiečka 🙂

lukaskovamamka
autor
5. kvě 2014

@atinkaa no to teda sa zije tam na hovno , človek tam moze byt rad ked sa tlačenkou dostane k bytu čo nieje teda moj pripad , preto sme si aj zvolili zivot v cr..a to ze som tu prišla na to ,ze som tehotna tak sme sa tu museli zabyvat lebo na svk by som s tazkostou našla byt , preplacala by som najomne a aj clekovo mala som tu odrobene roky a tiez papierovačky s uradmi na SVK by mi mozno ani nevyšli peniaze a hlavne som chcela aby sa priatel podielal na tom aby sme vychovavali spolu maleho,, ja som bola bez oca a tiez viem ako brat znasal ze nemal oca a nechcela som aby aj maly moj zil bez otca...
a tiez ked si ho spravil nech sa aj stara 😀 🙂
ale tiez nesuhlasil s tym aby sme tam šli a nemali sme tam ani kde byt .. mama nema doriešene veci s bytom.. ma ho maly a všetko dokopy...
takze sme tu lebo sme chceli nebol to nejaky utek z reality..
tu to je tiez niekedy o hoube tiez tyzden pred materskou jem suche rozky aby maly mal aspon teplu zeleninovu polievku...

lukaskovamamka
autor
5. kvě 2014

@atinkaa ale je to tu lepšie aj skor človek najde pracu aj viac zarobi..🙂
to len my sme jak prasata zvyknuty na to ze sme nikdy nemali nič.. usime sa naučit hospodarit 🙂
teraz prapodivne mame plnu chladničku a to je 5mája 😀 ..
ale to som uz uplne zmenila temu..
ale dakujem za vasu spravu ze ste si našli cas 🙂

lukaskovamamka
autor
2. črc 2014

ludia tak mamu vykopli z dalsieho bytu
uz fakt nemozem to znasat, skusim jej navrhnut ze ekd chce nech tu pride ale myslim, ze tak pošlem svoj vztah do zahuby lebo priatel na nu určite driet v praci nebude...vobec neviem ako sa mam zachovat ona nema kam ist nikoho nema ale na druhu stranu nieviem si predstavit ze tu bude mam problem jej verit ze si bude vediet udrzat pracu , robit s peniazmi a nakolko prve mesiace sa tu blbo začina tak m yna to nemame ju dotovat a jej pomahat...
trha mi to srdce ale faktneviem ako sa zachovat

al_muzna
3. črc 2014

@lukaskovamamka
Chápu, proč na tvůj poslední příspěvek nikdo nereaguje. Je jasné, že to nemá smysl. Pomoc odborníka potřebujete prostě obě. Gratuluju k rozhodnutí nastěhovat si matku do baráku. To je jak nechat si uřezat zdravou nohu.
Komu není rady, tomu není pomoci.v 🙄

lukaskovamamka
autor
3. črc 2014

@al_muzna nemam ju tu nastahovanu a ani nepride ...ma svoj rozum,,..to zeby sme ju tu zavolali bolo myslene ze pojde pracovat a byvat na ubytovnu.. kt si zaplati..polovička jej moze zohnat pracu...s tym nesuhlasila tak tym padom nasa snaha skončila---
jja som za odbornikom uz bola jej som to navrhla ci to spravi či nie je to jej vec... 🤐 🤐