Máma si ode mě půjčuje peníze, citově vydírá. Co dělat?

petrad93
21. únor 2014

Třeba mi tu některá z vás poradí jak mám dál řešit svojí mámu. Abych to v krátkosti vysvětlila. Byla jsem na rizikovém, a mám účet kam má i dispoziční právo máma. Chodila mi tam neschopenka a dvakrát se jí stalo že "omylem" vybrala celou mou neschopenku. U té poslední asi 2 měsíce před porodem jsme se tak pohádali. Nedokázala pochopit že ty peníze jsme chtěli použít na koupi kočáru. Spíš mi bylo naznačeno že si za to můžu sama. Dokonce chtěla jít na policii dát na mě trestní oznámení za psychický teror 😀. Den po porodu po mě chtěla 2000 kč, že nemá na jídlo a že to vrátí, to jsem jí nepůjčila. Kolem vánoc jsme se stěhovali a to zase začala vypisovat že potřebuje půjčit další peníze, bohužel po celodenním otravování jak nemá pro děti jídlo tak jsem podlehla. Během ledna jsem jí už poslala cca další 2000 kč. A vrchol všeho bylo že teď po mě chtěla 6000 kč, že to vrátí. ☹ Místo toho aby pomáhala mě, tak chce po mě abych ji pomáhala. Není schopná ani sama od sebe zavolat aniž by něco potřebovala a zeptala se jak se máme, co Eliška a jak to zvládám. Nejhorší je že mě pokaždý citově vydírá, ví co na mě platí. Nemůžu přece přestat komunikovat se svojí mámou, ona nemůže za to že její manžel je neschopný si najít práci a uživit rodinu. ☹
Co mám dělat? Přítel o ní pomalu nechce slyšet po tom co vše udělala, ani se mu nedivím ☹ ☹

peta1713
21. únor 2014

@petrad93 ahoj, myslim, ze to je strasne tezky, moje mamka taky umi zautocit na moje city, nastesti to nevyuziva timhle smerem a nevydira me. Jen nesouhlasim s tou posledni casti co pises, ona, bohuzel, muze za to s kym zije a jak to u nich s penezi probiha. Nevidim do toho samozrejme podrobne, ale ta tva poznamka mi prijde jak kdyz je to nemakacenko, a pokud je to "jen " pritel zbavit se toho. Asi bych se pokusila si s mamkou sednout a obratit proti ni jeji zbrane, zahrat trochu na city, proste mami je to tak a tak, vedela jsi to, tusis s cim se konrketne potykam, nemam na jidlo nebo na cokoliv pro tvou vnucku tolik kolik bych potrebovala. A kazdopadne odstrihnout od uctu. Snad jsem trochu poradila 🙂

petrad93
autor
21. únor 2014

@peta1713 víš už jsem s ní tolikrát o tomhle mluvila. když jsem s nimi ještě bydlela tak když se dohádali tak jí prosila ať se na něj vykašle ale ona je zamilovaná. Akorát trpí okolí. Jako my naštěstí jsme na tom dobře, my bychom ani nedovolili aby Eliška nějak strádala. Jen přítel o ní nechce slyšet po tom všem. Od účtu už jsem ji odtrhla.

peta1713
21. únor 2014

@petrad93 tak bych ji rekla, ze proste nemam a tecka. Mami, promin, ale jsem na materske a nemam. Priteli se nedivim, muj by to neunesl. Jeste by jsi mohla rict, ze ji je nemuzes pujcit bez toho aby jsi si promluvila s pritelem, pokud neumis byt tak razantni a rict rovnou ne je tezky, treba by pak sama vycouvala, zvlast jestli si uvedomuje, ze to tvuj pritel spatne nese.

petrad93
autor
21. únor 2014

@peta1713 to ja ji umim rict ne, jen ona dokaze klidne cely den vypisovat. A ona vi ze jeho se ani nemusim ptat. Ten by ji nepujcil ani korunu, dokud vsechno nesplati. Hlavne me to mrzi skrz to ze takova nikdy nebyla. Je takova od doby co ma manzela ktery nedela..

peta1713
21. únor 2014

@petrad93 tak pak muzu jen poprat hodne trpelivosti, snad to mamce dojde, poukazovat na jeho chyby asi nema smysl, zamilovany clovek neslysi a nevidi 😒 proste doufat, ze kdyz takova nebyla, tak ma porad rozum, jen to bude chvilku trvat nez se vrati zpet..

elvira
22. únor 2014

No, máme zrušit dispoziční právo k účtu, to za prvé a za druhé - "nemám peníze ani pro sebe a své dítě, jsem na mateřské, plíny jsou drahé, takže ti půjčit bohužel nemůžu."
A opakovat do zblbnutí, případně to svést na to, že mateřská ti chodí na manželův účet a ty jako naschvál nemáš kartu /když neumíš mámě narovinu říct, že nedáš/.
Nevím, proč nemají peníze - mají dluhy, neumí hospodařit? Pokud mají nízký příjem, ať si zažádá o příspěvky na bydlení, přídavky na děti...

elvira
22. únor 2014

Tak dočítám, od účtu jsi ji odtrhla. 😉

marca22
22. únor 2014

No já bych kontakt přerušila,na chvíli,aby se vzpamatovala,pokud to nezabere a vrátí se to zase zpět do starých kolejí,tak bych ten kontakt přerušila na dobro. Vůbec bych ale začala tím že bych jí to všechno od plic řekla co si myslím,pokud to bude ignorovat nebo se ti vysmívat a ještě to na tebe zkoušet s policií,no co to je. A to máš s mámou společněj účet? Proč si nezaložíš svůj,na tamten se nevyprdneš a ona už nebude mít přístup k tvým penězům. No když se ti ani neozve a nezajímá se krom toho když potřebuje peníze,asi jí na tobě nezáleží,jen tě vysává. To je hnus takový rodiče. Samo nemají povinnost starat se když už mají děti dospělí,nebo jim něco platit,kupovat,ale živit celou rodinu a nepracujícího přítele z peněz dcery která má teď rodinu vlastní? Co to je za krkavčí matku? Proč přítele prostě nekopne do prdele? 😠

jamamutka
22. únor 2014

ach jo, vůbec ti neporadim, jsem v podobné situaci.. Jednoho dne mi přišla sms, potřebovala bych půjčit xxtis.. Tušila jsem průser.. vymluvila se mi na nějakou kartu s kterou šla do mínusu, brečela.. Samozřejmě jsem si půjčila v bance, jí by nepůjčili.. Slíbila mi že mi to bude splácet každý měsíc přesně tak, jak mi to banka bude po dobu dvou let strhávat z účtu.. To se stalo asi první dva měsíce, další dva jsem si musela říkat a prosila ji jestli by si nemohla dát trvalý příkaz že mi je to blbý to z ní takhle tahat když ona ,,zapomíná". Nestalo se, já před svatbou, potřebovala jsem každou korunu aby jsme si mohli udělat náš den podle představ.. Kdyby alespoň řekla proč mi to nemůže splácet, prostě mlčí a mě to neuvěřitelně sere.. Nejde mi ani o ty peníze jako o to, že ke mně není upřímná..Dělá jakože nic.. Krátce po svatbě jsem otěhotněla, jsem na neschopence a ta měsíční částka by nám neskutečně pomohla.. Na prcka se strašně těší, je z toho celá poprděná a bude to skvělá babička.. Svoji mámu miluju a fakt bych pro ní udělala všechno na světě ale spoléhá na to, že se o mě manžel postará, hrozně mě to mrzí. Manžel ví, jakej jsem mamánek a smířil se s tím že ta půjčka bude nevratná, i když rozhodně nejde o drobné, navíc máma začala kouřit (ano i ty prokouřené peníze by se mi sakra hodily) prostě má nějakej průser, je ve stresu a nikoho tím nehodlá zatěžovat..
Promiň že jsem na tebe akorát hodila svůj problém a nijak neporadila, jen jsi mi připomněla moji situaci a muselo to najednou ven..

prapodivna
22. únor 2014

Z toho co píšeš se divím, že jsi k mámě tak smířlivá. Nejenže zavolá jen když něco potřebuje, že se o vás vůbec nezajímá, neplatí dluhy a ještě tě udává na policii?

Ta si od tebe rozhodně nic nezaslouží. Za svou situaci je zodpovědná jen ona sama a dokud jí budeš pomáhat, nebude mít ani důvod s tím něco dělat. Paradoxně tím, že jí pomáháš, jí ubližuješ.

Víš co bych zkusila já? Řekla bych máme, že ji mám ráda, že mi na ni záleží, ale že ty finanční čachry mezi vámi dělají zlou krev a že si přeješ, aby tě už o nic, co se týká peněz, nežádala. Že váš vztah teď bude čistě jen rodinný a ne finanční a že na žádné její prosby o peníze prostě nebudeš reagovat.

A uvidíš sama, jak na to zareaguje.

helcenka
22. únor 2014

@petrad93 - bude to znít asi dost tvrdě, je to tvoje máma, ale vypadá to, že si prostě zvykla, že jí vždy peníze dáš (záměrně píšu dáš, protože tady si určitě nebudeš lhát do kapsy, sama určitě moc dobře víš, že to není půjčka, jen si to nalháváš...) a nemá prostě potřebu něco s tím dělat a ten její povedený manžílek si také zvykl a je to pro něj pohodlnější sedět doma na zadku a peníze přijdou samy...
Prostě musíš trvat na tom, že jí peníze nepůjčíš, že si to teď prostě nemůžeš dovolit. A být v tom opravdu důsledná. Jenom tak s tím tvoje mamka začne sama něco dělat, třeba víc na manžela zatlačí, aby šel makat.
Bude to asi těžké, připrav se na to, že s tebou bude určitě mamka citově manipulovat (myslím i s tím, že tě bude vydírat, že teda když jí nepůjčíš nebudou mít co jíst, zaplatit nájem... nebo dokonce, že teda už si nebudete mít co říct), ale jestli ji máš opravdu ráda, tak to uděláš hlavně pro ní, aby se konečně vzpamatovala. Tím že jí zase peníze dáš, nic nevyřešíš, věř že to tak je. Tvoje mamka ví, jak na tebe a bude hrát na city, ty ale musíš vytrvat a stát si za svým.
Uvědom si, že teď máš svojí rodinu, dceru a tohle se může tak vystupňovat, že to poškodí i tvůj vztah s přítelem a nedobře to skončí. Možná to tak teď nevidíš a zdá se ti to jako nesmysl, ale z práce znám bohužel nejeden takovýhle případ a pak opravdu spláčeš nad výdělkem, jak se říká... Pak se to všechno složitě dává dohromady, vztahy v rodině jsou už narušený a je to složitý...
Je to smutný, je to máma, ale jestli ji máš ráda, tak je to nejlepší řešení, i když ona to tak třeba nevidí....

amallie
22. únor 2014

@petrad93 určitě zrušit dispoziční právo k úctu a říct, ze nemáš.

Pokud skutečně nema na jidlo pro své deti, jestli to správně chapu, pro tvé nevlastní sourozence, tak bych je maximálně pozvala na jidlo, nebo bych ji pro ne ne koupila jidlo s tím, ze je to naposledy a at pošle chlapa do práce. Pokud ti ukradla dvě mateřské a neustále chce peníze, tak ty deti uz musí byt jak koule, ne? Nebo živís i ji a jejího chlapa? Na to bych se vyprdla z vysoka......

petrad93
autor
22. únor 2014

@marca22 No on to je můj účet, ale jelikož je na ní vedená exekuce co vím tak mě poprosila jestli jí neudělám dispoziční právo na můj účet, že by si tam nechala posílat peníze. Tak jsem jí dala kartu a ona mě každý měsíc vybrala mojí neschopenku a s tím účtem fungovala ona. Teď vím že to byla ta největší chyba. Mě se neptej proč ho nekopne, asi proto že je do něj zamilovaná a nevidí že ubližuje všem okolo. Svojí vlastní mámě nadávala a taky si " půjčovala". Vlastně si půjčovala od všech z naší rodiny.

@helcenka na něho nic nefunguje, babička si i dokonce vyměnila byt za větší aby si v brně mohl najít práci. Vymlouval se totiž furt na to jak nemůže najít práci apod. Slibovali oba jak budou makat a vydržel to možná měsíc. Pak už jen nadávali na babičku, házeli na ní špínu apod. Nejhorší je že je to moje máma, ale kdybych si měla vybrat tak vždy zvítězí moje nová rodina. Smutný na tom je že jí není už pomoci, a popravdě jí nikdo ani pomoct nechce.

@amallie Pozvat je nemůžu bydlí tak 200 kilometrů od nás, právě děcka nejsou jak koule. Víš její manžel si rád dá pivečko, cigaretku a kávičku. No a děcka když ještě bydleli v brně a já je jezdila jako těhotná hlídat tak měli v lednici jen párky. Takže já jako kráva jsem lítala ještě na nákupy které jsem platila já a vyvařovala jim. ☹

golla
22. únor 2014

Vím, jaké je to odepřít pomoc vlastní rodině. Já měla něco podobného s taťkou.. A teď jsem strašně ráda, že jsem mu nedala ani korunu, protože se vůbec nezměnil a chová se pořád jako blbec a je ve srabu čím dál větším. Tím, že bych mu ,,pomohla" bych ublížila jen nám a platila za něj věci. Nabídla jsem mu jen nefinanční pomoc - chtěla jsem ho podpořit v jeho práci, ale o to on nestál,..

macinka0007
22. únor 2014

@petrad93 no...koukám s mojí mámou sem měla to samý vždy se ozvala jen když potřebovala půjčit taky sem neuměla říct ne..nakonec sme si ted už manželem vzali pro ní půjčku ..dušovala se jak to bude splácet a splatila 2 splátky a od tý doby to platíme mi...je to na manžela...takže takhle přicházíme skoro o 400tis.s mámou sem se přestala bavit a mám klid..ona se sama neozve vůbec...takže je vidět že ji nejspíš ani nechybím když ji nechci sponzorovat...takže jak už tu některá psala třeba by bylo dobrý na chvíli se přestat bavit...a hlavně naučit se říct NE

amallie
23. únor 2014

@petrad93 no ja to myslela spis ironicky, je mi jasny, ze ty deti nesnedí jídlo za tisíce 😔
Hele ale ted jsi sama řekla, ze v podstatě financujes cigarety a pivo pro jejího nemakacenka, s tím musíš přestat!!!! Tím stejne máme nepomůžes, akorát to zhorší situaci, neb chlap bude dal ležet doma, kdyz i na cigára má!!!!
Maximálně bych občas koupila presnidavky, mlika, ovoce, nebo jak staré ty deti jsou..,, treba obědy ve škole. Ale žádné peníze!!!

kamilka007
23. únor 2014

@petrad93 Líbí se mi, co napsala Helcenka - nejdřív totiž musíš přesvědčit samu sebe, že když mámě nepůjčíš, nejsi ty ta špatná, i když tě o tom bude přesvědčovat. Vážně myslím, že jí tím jen pomůžeš, dřív nebo později se pak vzpamatuje a všechno ji dojde. Pomoz mámě i svojí rodině a řekni prostě NE, bez výmyslů, proč ne, jen prostě ne. Držím pěsti! 🙂

pepibubu
4. bře 2014

Disponent k účtu jde nejen založit, ale i zrušit.