Manžel chce zaplatit tchánovcům celou dovolenou

baterie
22. kvě 2014

Ahoj, chci se zeptat na Váš názor. Máme 14M dceru a fajn tchánovce, bydlíme v jednom paneláku a jsou v pohodě, tchýně pracuje jen občas, takže hodně hlídá, s malou to neuvěřitelně umí, uvaří nám, do ničeho se nám ale nemontuje, prostě idylka. Chceme jet v létě na dovolenou po Čechách někam do apartmánu a hned nás napadlo, že bychom vzali větší a jeli i manželovými rodiči, jednak abychom je potěšili, bylo trochu veseleji a taky nám pohlídají třeba večer malou a my budeme moct zajít na vínko. Oni nadšeně souhlasili. ALE..... Tchýně má neustále problém s penězmi. Pořád říká, že nemá, přitom má oproti nám luxusní příjem. Její otec ji celý život sponzoruje, dostává měsíční rentu 28 tis. Do toho si přivydělává pár tisícovek jako kosmetička, tchán taky něco vydělá a bydlí ve vlastním bytě, žádné velké životní náklady nemají. Ale neustále prý nemají. No a manžel přišel s tím, že jim tu dovolenou zaplatí. Už jim to i řekl, když pořád nemají..... Ale my na tom nejsme o nic lépe a máme poloviční příjem a dvojnásobné náklady. Bydlíme v podnájmu, auto na leasing, malé dítě..... Já na mateřské pracuji z domova na poloviční úvazek, manžel ve svém volnu brigádničí na stavbách, aby si přivydělal a stejně žijeme od výplaty k výplatě. Jsme jim vděční, že nám pomáhají s malou a se vším a manžel je takový milovník velkých gest, ale je mi proti srsti dát všechny peníze za týden dovolené jen proto, že tchýně neumí hospodařit s penězi. Věřím, že kdybych si s ní o tom promluvila (ale ona neví, že já vím, kolik dostává od rodičů peněz, takže pořád dělá drama přede mnou, jak jsou chudí), tak by to pochopila a nějak by se na tom podíleli, ale manžel se vzteká, že je to jeho věc, že ty peníze vydělá, ať se do toho nemontuju. Nevím jak se k tomu postavit, nechci být za tu zlou a hamižnou, ale nechci aby byl manžel celé léto pryč a makal, abychom mohli jet na týden na dovolenou, obzvlášť když vím, že oni mají příjem takových 50 tis měsíčně.

Co byste dělaly na mém místě?

zazana81
22. kvě 2014

No a oni to přijmou? Přeci musí vědět, jak moc jejich syn pracuje, aby uživil rodinu..... Mě by to tedy bylo hloupé, prostě bych s díky takové gesto odmítla.

baterie
autor
22. kvě 2014

@zazana81 Právě, že přijmou, protože říkají, že nemají peníze. Já nemám, třeba je fakt nemají, třeba hodně utrácejí, nemyslím si, že lžou a schovávají si je doma do matračky 🙂

petrasipkova1
22. kvě 2014

pokud nemáte zavedeno, že co je moje je tvoje a co je tvoje je i moje, tak je to patová situace. Kdyby mi manžel řekl, ať se do toho nemontuju, tak bych s ním vyběhla, vhledem k tomu, že všechno je naše společné. Pokud i tchánovci do Vás investují, něco koupí malé atak, tak bych jim asi klidně dovolenou zaplatila, pokud bych na to měla a věděla, že se mi to jednou vrátí třeba tím, že vezmou malou k moři a tak 😀 Jo a nemám ráda lidi co furt brečí že nemají aby po nich náhodou někdo něco nechtěl a přitom mají plnou almaru peněz, už z toho důvodu by se mi to trochu příčilo. 😀

zazana81
22. kvě 2014

@baterie No jedna věc je říkat a jedna věc je pak opravdu takové peníze přijmout. To říká každý druhý, že nemá peníze. Náš známý se třeba nechal slyšet, že musí obracet každou tisícovku, než ji vydá ... 😀
Ale jinak to je těžká situace. Pokud máte tak dobré vztahy, tak bych se s tím asi holt nějak smířila.

laurital
22. kvě 2014

@baterie To je docela prekerka.Asi bych proti tomu nic moc nenamitala, protoze sama pises, ze vztahy mate bajecne a hodne vam pomahaji s hlidanim, coz neni vzdy obvykle, na druhou stranu je hloupost se vydat z penez a jen kvuli zaplaceni dovolene tchanovcum stravit pak veskery volny cas po brigadach.Penize i tyden dovolene jsou fajn, ale cas straveny s rodinou by mel byt prioritni.To, ze manzel penize vydela je jen dobre, ale i tak byste meli podobna rozhodnuti delat spolecne.
Neslo by treba zvolit kompromis, ze vy jim jako podekovani za peci o malou zaplatite ubytovani, ale stravu atd. si budou hradit sami?Sama pises, ze by to tchyne pochopila.

baterie
autor
22. kvě 2014

@petrasipkova1 Peníze jsou společné, ale on to bere tak, že teď má možnost dobrého přivýdělku přes léto, tak na to vydělá. Ale já zase vnímám to, že peníze, které vydělá navíc by se nám hodili i jinde, než jako sponozoring dovolené. Ale je to tak, že co se týče nás a malé tak rozhodně nejsou škrti, ale my jim taky pomůžeme kdy to jde, dojedeme, zařídíme, nakoupíme, je to takové normální vzájemné rodinné vypomáhání. Asi to tchýni řeknu, že to manžel myslí dobře, ale že se strhá aby na to vydělal, že klidně zaplatíme nějakou větší část, ale celé to neutáhneme. Ona to pochopí, jen nechci dělat z manžela blbce.

killi
22. kvě 2014

@baterie já bych jim tu dovču zaplatila, za co utrácejí nebo kolik mají peněz je přeci jen jejich věc. Ono pokud jim manžel řekne, že jim to zaplatí tak je blbé se už do toho montovat. Ono zase na druhou stranu je to od manžela hezké gesto a do hrobu si ty peníze tchánovci nevezmou. Oni Vám to zase vracejí na hlídání, vaření jak říkáš. A pak jak malá vyroste tak vezmou ji pak na nějakou dovču, co já bych za hlídání nebo občasné navaření dala😉

jesjaja
22. kvě 2014

Tohle bych nechala na manželovi. Je to jeho rodina a jeho rodiče a pokud to tak cítí, tak proč ne. Klidné vztahy v rodině jsou to hlavní. Je to dospělí chlap a něco domlouvat za jeho zády. Hmm, nevím nevím. Já bych to svému chlapovi neudělala

78marcela
22. kvě 2014

@baterie je to blbé, úplně ti rozumím...u nás to sice není až tak markantní, ale taky mě to docela štve. Přítelova maminka je v důchodu, má prostě průměrný důchod jako každý druhý, není to na vyskakování, ale obě moje babičky z důchodu pohodlně vyžijí, každá ve vlastním domě. Jenže přítelova matka ne, tak ji přítel podporuje a každý měsíc jí posílá peníze, dva tisíce. Nejsme manželé, byt platíme společně, přítel má vyšší příjmy, já menší, ale společně platíme stravu a režii bytu. ale byt na hypotéku, měsíčně celkem 9000,- máme se co ohánět, já mám 12tisíc výplatu, k tomu studuju a platím nemalé školné a když se mi rozbijou boty, tak je to docela katastrofa. Jinak peníze společné nemáme. Ted se snažíme o dítě, přes IVF, je pravda, že to z větší části hradí přítel, protože já bych na to nenašetřila ani náhodou. Ale peníze jsou potřeba pořád, když si uvědomím, že ročně je to 24tisíc, které jí dává, tak mi je smutno. on si pro sebe nic nekoupí, sám chodí v jedněch hadrech, na dovolené jsme nikdy nikde nebyli...a za ty peníze by třeba ta dovolená mohla být. Nebo další IVF, na které ted prostě nemáme...takže mě to taky štve. Nechápu, proč ona nedokáže vyjít, má 11 tisíc důchodu, vlastní dům. Já vydělám 12 tisíc, k tomu musím platit dopravu do práce, školné, hypotéku a vyjít musím. je to blbý...

brunetka11
22. kvě 2014

@baterie Promluvila bych si o tom především s mužem - i kdyby to teď nevyšlo, aby si to pamatoval pro příště a podobná gesta si odpustil. Připravila bych si seznam plánovaných větších výdajů (teď plácnu - větší autosedačka, sportovní kočár, větší postýlka, kola pro 1/2 děti, dárky na narozeniny... onu dovolenou, termín a předpoklad doplatků za elektřinu apod.) a trvala bych na tom, že společně připravíte plán, kdy co jak zaplatit. A naznačit mu, že jsi na rodičáku, máš svého také dost a přitom pracuješ (což není úplně standard situace, když se kolem sebe rozhlédneš). A máš hlavu v pejru, jak to přesto vše ufinancujete, natož tak vysoký výdaj za podobný "dárek".
Nevytahovala bych, že rodiče mají takové a takové příjmy. Dotlač ho k odpovědnosti za vaše výdaje. A popřípadě, zda by tedy nezvážil rozhovor s matkou, že si to vlastně nemůžete dovolit.

tulena
Autor odpověď smazal
Zobraz
baterie
autor
22. kvě 2014

Děkuju za reakce. Ona ještě jedna věc, co mi na tom vadí a to jsou moji rodiče. I oni nám hodně pomáhají, sice ne moc hlídání a tak, ale hodně kupují pro malou i pro nás a i když se to nedozví, tak je mi to vůči nim hloupé. Jakože nám obě rodiny pomáhají jak můžou a my se odměníme jen jedné.

editah222
22. kvě 2014

Já to beru tak, že když m tchýně hlídá a nic ji z to neplatíme tak ji aspon platíme dovolenou. Takže mi to přijde normální a její příjem neřeším, nic mi po něm není.
A tvůj manžel to asi bere stejně jako já.

ia.
22. kvě 2014

my bráváme rodiče taky občas na dovolené a vždycky to platíme my, nechceme po nich nic. Každé vánoce jim kupujeme navíc nějaký prodloužený víkend, aby si odpočinuli i bez nás a dětí 😅

suzanna123
22. kvě 2014

@baterie mě by asi naštvalo, že si o tom nepromluvil předtím se mnou. Ale říkáš, že vám pomáhají dost nadstandardně, tak bych asi zvážila, jestli takové gesto není na místě a naopak rušit to by nebylo poněkud nevděčné. To přece nemůže stát o tolik víc, když přiberete na týden v ČR 2 lidi, ne? Navíc i tam vám určitě s malou pomůžou, tak si díky nim i tu dovolenou užijete spíš než sami s malou. Mimochodem, myslíš, že bez jejich pomoci by sis stíhala ještě pracovat? Já teda ani náhodou...

prapodivna
22. kvě 2014

mně by určitě vadilo především to, že by mě manžel poslal k šípku s tím, že jsou to jeho peníze, že on na to vydělá. Jednou jste manželé a každý přispíváte na chod domácnosti jinak-ty kromě péče ještě polovičním úvazkem, on zas prací. To, že bude víc pracovat se dotýká celé rodiny a ne jen jeho, nežije v bublině. To by mi na celé akci asi vadilo nejvíc.

Být tebou, tak si o tom ještě s manželem min. promluvím, že se mi to nelíbí, stejně jako jsi to napsala tady-včetně toho nerovnoměrného vděku vůči tvé rodině. Aby se to hlavně neopakovalo. Jste manželé, na takových věcech byste se měli dohodnout spolu jako partneři a ne že jeden něco rozhodne a druhý k tomu přijde jako slepý k houslím.

prapodivna
22. kvě 2014

každopádně bych se do toho asi nemontovala-jako chodit za tchýní a zkoušet to domluvit s ní.

nadja73
22. kvě 2014

my letos bereme obe babicky (dedecky uz bohuzel nemame) taky s sebou na dovolenou do Italie. Obe se o nas staraji jak muzou, deti milujou, tak jim to davame jako takovy darek. Obe maji penez dost, ale my jsme rekli, ze je zveme. Kvuli nim musime pronajmout velke auto a jen to auto nas vyjde na 20 000. Moje mamka nam dala 10 000, tchyne nevim, jestli dala nebo da. Neresim to. Je to od nas darek. Taky si nemuzeme vyskakovat, ale udelat radost je k nezaplaceni a treba vas tchanovci prekvapi a neco prispeji nebo vam neco daji pozdeji. Ale pokdud se mate radi, tak penize nereste. Penize budou, my nebudem.

anatanka
22. kvě 2014

Ja bych to urcite nechala byt. Chapu, ze bys ty penize radeji vyuzila jinak a ze ti jde hlavne o to, ze vy setrite a oni ne, ale tak je ta situace uz dana. Ted na stara kolena se asi tezko nauci hospodarit. Ber to jako milou pozornost pro ne za hlidani male a tak.
Jsou to prece jen rodice a spousta manzelu rodicum hradi mnohem vic nez jen dovolenou... Nedelala bych z toho drama. Jde jen o jednorazovou investici, neni to zadny pravidelny sponzoring. Je to zkratka darek. Uzijte si dovolenou a neres to 🙂

lucyanek
22. kvě 2014

Třeba mají nějaké měsíční platby o kterých nevíš... Nesplácí třeba hypotéku na byt? Když ten byt je jejich tak si ho museli nějak koupit - to měli vlastní peníze? Nebo třeba můžou mít dluhy z minulosti a nechtějí to přiznat... nebo něco takového... Pokud je to fakt jen o tom, že pokud tchyně dostává měsíčně takové pěkné peníze, nic si z nich neušetří, ještě říká jak nemá peníze a ještě jí platíte dovču, tak mi to přijde blbý. Ale i tak bych to taky nechala být, tak jak už tu některé psaly přede mnou. Jsou to jeho rodiče a ty proti nim jít extra nemůžeš. Naopak vám pomáhá s malou a tak. 😵

P.S. pokud nakonec pojedete, jako že asi jo, tak to ber pozitivně že jedou taky a pořádně je na dovolené zapřáhněte, aspoň na sebe s manželem budete mít hodně času 😝

ilonne
22. kvě 2014

Ja bych to asi taky neresila. Jak pises mate dobre vztahy, hodne vam pomahaji. Ber to jako podekovani. A priste treba vezmete tvoje rodice 🙂

baterie
autor
22. kvě 2014

Ještě jednou děkuju. Nejvíc mi na tom opravdu vadí to, že my makáme, šetříme a oni dostávají ty peníze jen tak a nemají a my zaplatíme dovolenou. Je to jednou tolik, navíc ještě se bude platit navíc za dva pejsky a asi vezmou i švagra, který ještě chodí do školy a chce jet taky. Ale máte pravdu, že bych neměla tak hledět na peníze a být ráda, že s námi jedou a vůbec, že nám pomáhají. Nebudu ze sebe dělat krávu kvůli pár tisícovkám 🙂

kamilka007
22. kvě 2014

@baterie Ani tady podle mě nejde o to, jestli tchánovci ty vlastní peníze mají nebo nemají, nebo na co je vlastně dávají, spíš by mi vadilo, že i když bydlíte těsně vedle sebe, takže určitě aspoň tuší, jak na tom s prací a financemi jste, stejně si nechají dovču zaplatit. A druhá věc je to manželovo odbytí, ať se do toho nepleteš - jsou to přece VAŠE peníze na vaše společné výdaje a živobytí, na vaše dítě. Já bych to s tchýní asi vážně zkusila probrat, nemusíš jí přece říkat, kolik toho víš o jejich příjmech. A nevidím to jako "dělat něco za zády manžela", jak tu někdo psal - manžel se o tom s tebou dopředu přece neporadil a rozhodl za oba, takže bys měla mít minimálně právo do toho taktně zasáhnout. No nezávidím, držím pěsti. 🙂

marecekavendulka
17. čer 2014

tak to je hodnej,nechtěl by ji zaplatit i nám? 😀

simona299
17. čer 2014

Na jednu stranu je fakt spatne ze si manzel o tom s stebou nepromluvil a at se do toho nepletes, to je fakt blby od nej.
Na druhou stranu vam zas dost pomahaji a jsem toho nazoru, ze kdyz jsme maly take do nas rodice investuji. Coz je prece samozrejme. Ale takhle kdyz jsou stari tak jim to jakoby clovek mel oplacet. Starat se o sve rodice. A zas ber to ze vam pomahaji, hlidaji pises i vari obcas. P 🙂 roc je tedy nepotesit darkem ze pojedou s vami na dovcu.

simona299
17. čer 2014

A ze maji dost penez, hele to je prece jedno. Ja tohle nemam rada. Kdyz nekdo rika hele ty maj penez, co ty vis treba jich zas tolik nemaji a cloveku do toho nic neni. Takhle je fajn ze vam na dovce dopreji s manzelem soukromy. Clovek prece nevi jak tu babi a deda budou dlouho tak si to spolu uzijte a krasnou dovcu 😎

simona299
17. čer 2014

Jeste to tady procitam, ale na jednu stranu mi nektere mamci prijdou vycurane neber to osobne. Ale sama pises hlida dam, uvari nam 😉 😉 😉 . Tak proste ji zaplatite dovcu, na jednu stranu kolik babicek takhle navari a casto hlida...

wisttit
17. čer 2014

@baterie Neber to prosím nějak špatně, ale hlídá Ti někdo holčičku, kdyz pracujes? Psala jsi, ze mas poloviční úvazek. Pokud je to prave tchyně, tak bych ji to zaplaceni dovolené asi nabídla i sama. Pokud to zvladas bez hlídání, tak bych to i tak zaplatila. 😉 Myslím, ze vám hodne pomáhají...

kyti75
17. čer 2014

@baterie Me by teda vadilo asi jen to, ze to se mnou manzel neprobral dopredu. Ale souhlasim s tim, ze kdyz tchyne hlida a obcas vari, je to neskutecna pomoc, kdybys mela dceri platit hlidani, vyslo by to draz. Mam syna 14m, nabidku na castecny uvazek jsem dostala taky, ale nemuzu, nemam hlidani, babicky mam 400km. 😉

tkanicka
17. čer 2014

my budeme platit tchánovcům lázně, z iniciativy švagrové. Čertila jsem se dost, my jeli na 4 noci na dovču tady v Čechách a našim, kteří nám neskutečně pomáhají s dětmi i stavbou domu nic nekupujeme a tchánovcům, kteří tak třikrát do roka, po neskutečných řečech dorazí na krátkou návštěvu, zaplatíme dovolenku i s péčí. No ale pro klid v rodině.... řekla jsem manželovi svůj názor a to asi dost z ostra a stejně mi to nebylo k ničemu. Než si opět všechny poštvat proti sobě, tak opět mojí "milované" švagrové ustoupíme.