Manžel mi lhal a choval se nezodpovědně. Nevěřím mu

mikulka
3. led 2011

Ahoj holky, ráda bych vyslechla vaše názory, moc mi to pomůže v situaci, do které jsem se dostala.

Zjišťuji, že manžel mi tají důležité věci, že jedná divně, a chová se jako blázen.

Stalo se toto:
před 2 lety jsme rekonstruovali byt. Já byla v té době těho na rizikovém, tak šla stavba mimo mně.
V prosinci teď přišlo doúčtování za rekonstrukci (až po 2 letech, protože to ta stavební firma dřív nestihla vykalkulovat). Cena byla o 100 tis. vyšší, než jsme počítali a než mi celé 2 roky manžel tvrdil, že budeme doplácet. Měli jsme původně doplácet 40 tis. Aspoň
Byl to pro nás šok hlavně proto, že v létě (loni) jsme si půjčili další peníze a postavili nad bytem úložný prostor. Peníze pro stavební firmu za první rekonstrukci jsme měli stále na účtě, kdyby poslali fakturu.

Bohužel jsem zjistila, že manžel ty peníze utratil, prý za běžné žití, čemuž věřím, protože mu v práci razantně snížili plat.

Zatím jsme řešili, jak splatíme stavební firmě 140 tis. Dnes přišlo oficiální vyúčtování a pohrůžka, že jestli do 14 dní nezaplatíme, jdeme k soudu.
Zavolala jsem vedoucímu té stavební firmy a od něj se dozvěděla:

že dluh 140 tis. a vyúčtování poslal mému manželovi již v červnu loni a manžel mu mailem potvrdil, že položky jsou správně a že to zaplatíme.
Nevěřila jsem mu, protože proč by m i to manžel neřekl!, a tak mi ten vedoucí poslal veškerou korespondenci, kterou s manželem vedl už v létě.
Také mi řekl, že se s manželem chtěl dohodnout na splátkovém kalendáři, ale ten se zapíral, neodpovídal na sms, ani nezvedal telefon.
Proto to pak v prosinci poslal znovu.
Nato mu můj manžel napsal mail, že do konce roku mu splatí první splátku 50 tis. Chtěl si to půjčit od rodičů. O svátcích jsme se s MM dohodli, že za rodiči dojde a poprosí je o ty peníze. Tvrdil mi, že za nimi byl a peníze, že už poslali stavební firmě na účet.
Jenže to nebyla pravda a dnes přišla fa i s penálemi a ten vedoucí mi řekl, že vzhledem k tomu, že s manželem nebyla řeč a neposlal ani první splátku, jak slíbil, bude to chtít po nás hned.

Takže: manžel se v létě dozvěděl, že za první rekonstrukci dlužíme 140 tis.
Nikomu to neřekl. Naopak, půjčil si další peníze a stavěl dál!!!!!!
Poté mi lhal, že rodiče poprosil o peníze a zatím jim nic neřekl!!!

Mám pocit, že není normální. Přece, když zjistím, že mám dluh a nemám na něj (!!!), nepůjčím si další peníze. On má plat tak, že jen tak tak vyjdeme a klidně nás zadluží ještě víc. Ted nevím, co mu můžu věřit a co ne, protože pokaždé říká něco jiného.
Dnes byl za rodičema, ty nám půjčí těch 50 tis, ale chtějí to do 2 měs. splatit. A manžel na to kývnul, ale MY TO NEMÁME Z ČEHO SPLÁCET! A to už jim neřekl. Vždyť si budeme muset půjčit dalších 90 táců a ty budeme muset bance splatit prioritně, tak jak mohl zase kývnout na to, že to rodičům bude hned splácet? Z čeho?!

Na otázku, proč mi v létě neřekl, že máme takový dluh a klidně si půjčil další peníze na další projekt, odpověděl, že doufal, že nakonec nebudeme muset zaplatit tolik. Jak jako doufal? Vždyť je vysokoškolák! To si to neumí spočítat? Kdyby měl výplatu bůh ví jakou, ale takhle!!!?

Teď se vydáme z peněz, z výplaty nám nic nezbude a co když přijdou nečekané výdaje?

Nemluvě o tom, že jsem chtěla druhé dítě, ale jelikož manžel děti mít nemůže (máme dárce), museli bychom platit za další IVF a na to též nemáme. A pak na dvě děti taky ne.
Mám strach o budoucnost malýho! A taky už nemůžu manželovi v ničem věřit, v ničem! A to je přece ve vztahu nejhorší.

Co mám dělat, co si o tom celém myslet?

winii
4. led 2011

@mikulka po přečtění tvého příběhu se mi vybavila situace mojí blízké osoby, ale tam je o stokrát horší 😖 zatím teda n, ejsou manželé, ale mají spolu dítě, on je rozvedený a z prvního manželství má 2 děti

ona s ním začala chodit v době, kdy začal podnikat, napůjčoval si peníze na rozjezd a neplatil, do toho další díte s ní, rozvod -vyrovnání (takže další peníze, které neměl) ségře vůbec nic neříkal, peníze vždycky nějaké domů donesl takže se o to nestarala a když se zeptala, tak jí vždycky něco nakecal (prostě on to umí, mazat med kolem huby), nabral si milion půjček a složenky zahazoval s tím, že to teď není důležité platit a takhle to šlo dál a tento rok to musel jít s pravdou ven, pač hrozilo zabavení majetku a podnikání za cca 5 let se zadlužil na 5 milionů korun!!!!!!!!!! no ta dotyčná tu málem klepla pepka, ale jediné co je štětsí, že si ho nevzala takže tam má unikovou cestu

já nevím, ale tohle my už přijde jako nějaká nemoc, že si člověk pořád pučuje a to, že se to musí splácet už pro něj neexistuje

ale určitě pokud by to šlo, tak bych si všechny finance a spravování veškerých učtů dala na sebe, aby jsi měla přehled, taky by to chtělo si sním o tom všem promluvit a zjistit jak si to představuje dál, z čeho to chce splácet, aby jsi taky věděla jako on má o tom vůbec představu a taky bych asi zašla za rodičema a vysvětlila jim v jaké jste situaci a jestli by se splácením nepočkaly, vždycky je lepší se o tom bavit než to tajit a dostat se ještě do větších problému, protože co je nejhorší když se splátka splácí další splátkou z toho už se těžko dostává to je viz ten dotyčný od známý....

budu držet palce ať se to nějak vyřeší a hlavně to dál nepokračuje 😉

meandra
4. led 2011

@mikulka A byl manžel tak nezodpovědný i dřív ? Myslím v maličkostech, kterým třeba člověk nevěnuje pozornost a všimne si toho, až když se jedná o takhle závažné věci. Řešení nevím, jenom vím, že bych si v žádném případě nepořizovala další dítě, dokud se tohle do koruny nevyřeší a také dokud si manžel nezíská znovu mou důvěru. Ono být zadlužená s dvěma dětmi, asi žádná sranda. Ale co bych udělala, že bych rodičům, co vám na ty dva měsíce chtějí půjčit těch 50 tis. oznámila, že na to prostě nemáme, že to bude půjčka na podstatně delší dobu. Ať mají možnost se rozhodnout. Co když ty peníze na něco potřebují, prostě s nimi za ty dva měsíce počítají? Jinak to bude podraz a nefér jednání ze strany vás obou.
Brát si ale do budoucna všechny závazky na sebe není moc dobré. Kdybyste se rozešli, tak se manžel na splácení nemusí podílet (většinou pak podílet odmítne) a ty to prostě splácet budeš muset.
Nevím, jak bych v tomhle dál žila. Jak bych se pak mohla na manžela spolehnout. Na řešení takovýchle zásadních věcí jste dva a nemá právo ti nic zatajovat a vlastně dostávat celou rodinu do problémů.

console
4. led 2011

Nemas meho byvaleho? Tomu jsem to trpela rok, ale zjistila jsem, ze mi takhle lhal let 8!!!J e to silene zklamani a prozreni. U nas to neslo jinak, nez rozvod, je to chorobny lhar. Nezavidim ti, ale res to radikalne a hned, zadne zlepseni nebude, bohuzel.

meandra
4. led 2011

Ve svém okolí mám také pár takových případů, ale zatím se pohybují v menších částkách. Přesně jak píše winii. Je to jak nemoc, ale je zajímavé, že postihuje hlavně pány. 😝
Holky si většinou umí spočítat, jak a s čím vyjít.
V každém případě důvěra je narušená. V mém prvním manželství byly taky podobné problémy, akorát že dluhy vznikaly ještě v relativně v menších částkách. Jednalo se o lhaní a nespolehlivost, naštěstí jsem utekla včas a udělala jsem dobře. Dnes, s odstupem více jak deseti let, vím, že se ex nezměnil, je naprosto nespolehlivý dál a dál . Naštěstí se mě to už netýká. Ale lidi se nějak moc zásadně nemění, jejich podstata zůstává.Takže věřím tomu, že kdo lže, podvádí a jedná nefér, těžko s tím přestane.

frisbee
4. led 2011

@mikulka ..tak toto je typickej příklad pštrosí politiky..když na problém nereaguju,tak není 😒 ..to je vrchol nezodpovědnosti,nevím,jestli je toto partner pro život...co bude příště???? 😕 😕 😕 😕

helcah
4. led 2011

Tak kvůli tomuto se nedávno rozváděla má kamarádka a taktéž můj švagr a mohu k tomu říct jen to, že se to nezmění. Bohužel mám kolem sebe víc lidí v tíživé finanční situaci,kterou si zavinili sami a takový lidé to nikdy moc neřeší a řešit nebudou.....Oba tyto případy skončili rozvodem a to nejen kvůli nehorázným dluhům, ale hlavně kvůli tomu, že ten chlap to vždy zatloukal a vyšlo to na povrch až když přišly exekuce na milionové částky...i přesto ale zatloukal dál. U u běžné půjčky při nekomunikování ze strany dlužníka neuvěřitelně narůstají dluhy. Dál jsem přesvědčená o tom, že v těchto věcech Ti manžel lhát nepřestane, je to prostě taková povaha. A tipla bych si, že rodičům neřekl po pravdě, v jaké jste tíživé situaci, kterou zavinil on, ale vymýšlel si stejně, jako to dělal Tobě, a jistě jim řekl, že jim to do těch 2 měsíců v pohodě vrátí.....Bohužel i toto znám, že syn potřeboval peníze na exekuci, tak si rodiče v důchodovém věku pro něj vzali půjčku s tím, že jim to bude splácet, ale nesplácí...přitom si to musel umět spočítat už předem, že na to mít nebude.....Prostě kdo dokáže v tomto žít, tak to bude takhle dělat do konce života...A trpět tím bude rodina.

berynka
4. led 2011

@mikulka, ta vaše situace je fakt šílená a chování tvého manžela je přinejmenším divné 😒 . To že ti tají zásadní věci v manželství... Na druhou stranu jsou asi lidi, kteří si riziko zadlužení prostě neuvědomují. A ani to nesouvisí s inteligencí. Ve svém okolí znám dva hodně vážné případy.... v prvním jde o pár půjček na domácí spotřebiče a dovolené a dnes se to řeší u soudu a jde o částku díky úrokům přes půl milionu. Další případ je ten, že kvůli dluhům na zdravotním a sociálním hrozilo šestičlenné rodině, že přijde o střechu nad hlavou ☹ .
Moc držím palce, aby se to nějak (dobře) vyřešilo!!! Existuje snad něco jako osobní bankrot, ale netušim, jestli by to bylo vůbec nějak použitelné ve vašem případě.

meandra
4. led 2011

A taky si dej pozor, jestli ten dluh, o kterém víš, je jediný. Ze zkušenosti vím, že toho bývá víc, ale řeší se jen to, co zrovna prasklo.

bobulle
4. led 2011

No tak to je šílená situace.... rychle bych zasáhla...pokud možno bych začala držet kasu doma já a hlavně, jak píše meandra, zjistit jestli je to jediný problém...

mikulka
autor
4. led 2011

@meandra Myslím, že manžel byl takový vždycky. Vždycky věci odkládal, neřešil, neřešil nic. Prostě to vše flegmaticky zahrabal a čekal, že to nějak dopadne. Jenže to nešlo o vážné věci a hlavně jsme byli sami. Teď jde o peníze, dluhy a hlavně o budoucnost našeho kloučka.

Uvažovala jsem i o tom, že se s ním rozvedu, ale asi by to bylo ještě horší. Dluhy bychom měli napůl a ještě bych ho musela vyplatit za byt. Což je taky pěkné. On nedal do manželství nic. Já měla byt a auto. V průběhu manželství se byt převedl do os. vlastn. a na katastru jsme zapsáni OBA! Takže on takhle lehce přišel k bytu. Nehledě na to, že byt jsem měla samozřejmě komplet vybavený od vidličky po tv apod. On nepřinesl ani kapesník!!! Rodiče mu nedali nic. Přišel jen s malou taškou!

A holky, víte, co mně mrzí nejvíc? Že místo aby schoval hlavu do písku, aby kolem nás teď, když udělal takovou věc, skákal, tak je protivný - a to je slabé slovo, řve na mně, nevidí chybu, že by něco hrozného udělal, jen to zlehčuje a je ještě sprostý na mě. Dokonce řekl, že za to můžu já! A čím jako, že jo?
Já se na něj nemůžu ani podívat, pro mně je to mrtvý člověk, ze kterého je mi zle - víte, jaké úsilí nás stálo mít dítě. Když jsme zjistili, že on je neplodný, byla to rána, ale ustáli jsme to a šli do dárce. On miluje našeho kluka, on zase jeho, ale co já? Já nevím, jestli mu ještě někdy dokážu cokoli uvěřit. Jestli ho ještě dokážu mít někdy ráda!

Ale dá se v tomhle žít? ☹

Když jsem mu včera říkala, že musí rodičům říct, že jim zatím splácet nemůžeme, že priorita jsou úřady, řval na mně, že svoje rodiče nikdy nepodvede, že jim to splácet bude, oni že jsou na prvním místě! Chápete?! A co my, přece musí bojovat za budoucnost nás, našeho kloučka! Z čeho budeme žít?
Já si samozřejmě už taky hledám práci, ale zdá s emi to nespravedlivé, vždyť já mám úlohu - mateřská, být s malým přece, ne ho opouštět a vláčet po příbuzných.

Nevíte, jak je to v případě rozvodu, dluhy by se rozdělili napůl mezi nás dva, co? A kdybych ho musela vyplati, jak se to řeší, kdybych neměla z čeho? Nebo přihlédnul by soud k tomu, že ten byt jsem měla já před manželstvím a do OV šel v průběhu manželetsví? Nebo se to neřeší a prostě půlka je jeho? 😔

meandra
4. led 2011

@mikulka Jestli máš vůči němu už takovéhle spíše negativní pocity a on se chová jak píšeš, odešla bych, resp. snažila bych se, aby odešel on. Horší už to nemůže být. Měla bys teď hlavně zabránit, aby někde o čem nevíš, nenarůstaly dluhy další. Co vím, tak se dluhy, pokud jste neměli nějakou předmanželskou smlouvu, kde by tohle bylo ošetřené, dělí napůl.
Jestli byl státní byt předtím na tebe, ale do OV šel až v průběhu manželství, už je půlka jeho. Průšvih je, že kdybyste za byt zaplatili třeba 100.000 Kč, tak jeho není 50.000, ale polovina tržní hodnoty, takže to jde do stovek tisíc. Známá byla v podobné situaci, koupili s manželem státní byt asi za 150.000 až spolu a museli to řešit tak, že byt prodali asi za 2 mil. a 1 dostal exmanžel.
Ale hlavně bys měla zajistit nějakou smlouvou, to snad jde, aby veškeré další dluhy , o které se postará manžel sám, byly jen na jeho zodpovědnost. Nejsem si tím jistá, ale snad by to mělo jít. 😒

sayast
4. led 2011

a co zuzeni spolecneho jmeni manzelu? to by melo jit i ted nebo ne?
kazdopadne vubec nezavidim, je to hrozny,hrozny,hrozny 😔 . nedivim se ze s nim dal uz nechces byt 😔 . drzim moc palce!

mikulka
autor
4. led 2011

@meandra On to nebyl státní byt, ale družstevní. Pak přešel do OV, a to už je napsaný i na manžela.
Takže půlka tržní hodnoty? Tak to by mohl být klidně milion a půl.
Ono není lehké jen tak odejít. Ne proto, že by mne k MM něco poutalo, ale proto, že jsem na mateřské, práci zatím nemám a neměla bych z čeho splácet dluhy. tedy by to bylo ještě horší, než teď.
Taky nevím, jak bych to malému vysvětlila, on tátu miluje a vše, co udělá táta, je svaté.

Takže se budu snažit zjistit, zda ještě někde neudělal další botu (ale vypadá to, že ne) a hlavně te´d budu jako ostříž, aby neudělal ještě něco dalšího.
Až se stabilizujeme, a taky až mi skončí mateřská a budu mít vyšší příjem, uvidím, co dělat dál.

Ale stejně je pro mně nejhorší, smířit se s tím, že jsem si vzala člověka, kterého jsem vůbec neznala, kterého jsem si vážila a měla ho ráda, ale najednou dostanu takovou facku, že mi ulítnou růžové brýle, a já vidím člověka, ze kterého mám strach, co zase udělá. Člověka, který je neupřímný, který lže a ještě pak ani nepřizná chybu.

Děsím se budoucnosti. ☹
A ještě mne napadá, když se dluhy dělí napůl, a já bych je neměla z čeho splácet, tak co by se pak jako dělo? To by mně a kloučkovi vzali byt, nebo jak?

meandra
4. led 2011

@mikulka Co se týče bytu a vůbec nemovitostí, tak se počítá ne původní kupní cena, ale tržní. Protože hodnota nemovitostí se v průběhu let samozřejmě mění. Jak přesně je to s dluhy a co by se dělo dál, když jsi na mateřské, to nevím, ale zřejmě nějaké splátkové kalendáře..., netuším. Byt by snad nezabavili, ale nevím, co všechno je dnes možné.
Bylo by dobré, kdyby ti mohl někdo pomoci, alespoň minimálně. Já za sebou po rozvodu měla rodiče, hodně hodně moc mi pomohli. Nedávali mi vyloženě peníze, ale koupili malému oblečení, hračky, ovoce, pohlídali atd. Byla to tehdy pro mě obrovská pomoc. Proto se mi odcházelo líp, věděla jsem, že za mnou bude někdo stát.
Jinak pro mě by mj. bylo nejhorší manželovo chování. Čekala bych, že bude nešťastný, bude se k tobě hezky chovat, omlouvat se, slibovat, ale on reaguje vůči tobě vztekem, to není moc dobrý.
A jestli je překážkou v rozchodu dítě, píšeš, že je dobrý táta, tak přece oni o sebe vzájemně nepřijdou. Záleží jen na vás, jak často budou spolu. Ale nebudete žít ve špatné atmosféře a hlavně hrozba dluhů už půjde mimo tebe.

helcah
4. led 2011

Dluhy bude splácet manžel, ty se nedělí na polovinu, ale pokud by se nedej bože s ním něco stalo, pak je zdědíš ty a děti. Nejlepší by bylo se s ním dohodnout a sepsat majetkové vypořádání tak, aby nic co se týká bytu nechtěl. Jinak pravda je, že člověk všechny dluhy nezjistí, pokud to ten druhý nepřizná. Z mé zkušenosti vím, že většinou se provalí jen jejich menší část. A to chování co popisuješ je typické. On to přece s vámi myslel dobře, aby byla rekonstrukce hotová a nechtěl tě zatěžovat, myslel si, že to v pohodě zvládne. Bohužel si myslím, že to stejně dopadne rozvodem, třeba ne teď, ale jednou určitě

helcah
4. led 2011

A pokud to nevyřeší, nebo bude mít další dluhy, tak se to pak můžeš dozvědět až domů přijde exekutor a zabaví vám společné věci. Omlouvám se, že jsem takhle negativní, ale fakt s tím mám hodně špatné zkušenosti

mamkamarketa
4. led 2011

teda to je desny a je mi to moc lito ☹ bohuzel musim souhlasit s holkama,ze takovy clovek se nezmeni a kdyz jo, tak jeste k horsimu ☹ Nejsem pravnik, ale pokud je byt tvuj (byl tvuj nez ste se vzali) tak by to tak i melo zustat.
Zkus mrknout na net, myslim,ze jsou i pravnicke poradenstvi a snad je to i zdarma. tam ti spis odpovi, nez my mamky. 😉 ja jsem taky potrebovala pomoc a po telefonu mi poradili,kam jit a co vlastne delat. teda bylo to neco uplne jinyho,ale pomohli mi. zkus to a budu drzet palce !

mikulka
autor
4. led 2011

@helcah Teda helco, to je přesně ono, jako bys ho slyšela: myslel to s námi dobře, chtěl zvětšit byt, mně nechtěl zatěžovat, to je přesně to, co teď říká. Jinak mne taky napadlo sepsat něco, aby si nedělal nároky na byt. Už dřív jsme o tom mluvili a to s tím souhlasil,ale nevím, jak teď.
Já se s ním nebavím, nemůžu mu to hned tak odpustit.
@mamkamarketa Díky moc za odkaz, jsi hodná. On právě ten byt byl můj před manželstvím, ale to byl družstevní, jakmile přešel do OV - to už bylo v době manželství- tak se na katastr zapsal i on.

Ach jo, mně štve, že je doma dusno, nesnáším to!

helcah
5. led 2011

No ono je bohužel jednání v těchto případech takřka jako přes kopírák. Nejhorší však na tom je, že on tomu co říká věří a pokud ho opustíš, bude už do konce života žít v tom, že jsi ho opustila ve vážné životní situaci, ve které se ocitl i kvůli vám.....

mikulka
autor
5. led 2011

@helcah To je právě neuvěřitelné, že on si není vědom nějaké chyby!
Dokonce místo aby se mi plazil u nohou, omlouval se a snažil se to mezi námi urovnat, ještě je protivný, sprostý a nakonec to úplně vypadá, že jsem vše nafoukla a jsem sama blázen!
Včera mi z toho bylo tak zle, že jsem noc proseděla na wc.
Ach jo.

helcah
6. led 2011

@mikulka je mi to líto, ale vážně je to absolutně typický příklad, taky to chování chlapů v této situaci nechápu, ale nezmění se to, kdyby mi toto provedl manžel, tak bych se s ním nejspíš rozvedla, abych zachovala dětem a sobě do budoucna čistý štít, kdo ví, kolik dluhů má a ještě bude mít...Opravdu bych mu už nikdy nedůvěřovala. Vždycky to bude obracet proti tobě, ale důležité je, zda se jeho rodina postaví za tebe, pak je šance něco řešit, ale pokud je za ním i rodina, budou ho vždy ujišťovat, že on je ten ublížený....

anatanka
6. led 2011

Po zkusenostech, co mam ja, me v tomto smeru uz neprekvapi vubec nic 😉 Muj manzel si hlavu nelamal s nicim, slozenky a vyzvy od soudu taktez koncily v kosi a ja nevedela, ze to nema pod kontrolou do doby, nez mi uvalili exekuci na materskou atd.
Nevyhrabu se z toho nejspis do duchodu, ale chybami se clovek uci... 😝

Bud rada, ze je to jen tech 140 000. Ackoliv bych si ho radeji pohlidala v dalsich pripadech.
Kdo ma jednou takovyto pristup, tak ho bude mit i priste...

meandra
7. led 2011

@mikulka Hlavně si nenech vsugerovat, že vše bylo pro vaše dobro, jen kvůli vám atd. Kdyby si byl manžel jistý, že je to dobré pro rodinu, nebyl by důvod ti něco tajit, ne? A ne že on za tvými zády pro rodinné blaho nadělá dluhy.

meandra
7. led 2011

To se mému ex málem podařilo. Člověk začíná pochybovat sám o sobě, jak je špatný, že při problémech druhého chce utéct. Ale tohle není něco, co by se manželovi jen tak samo nešťastnou náhodou přihodilo 😠 , na tomhle on už nějakou dobu systematicky pracuje a pokud není nesvéprávný, musel si umět spočítat, co asi bude následovat.