Manžel nechce druhé dítě. Jedináček stačí

aureliaaa
5. led 2010

Ahoj. Co může vést chlapa k tomu aby mu stačilo pouze jedno dítě. Nemáte některá zkušenost s tím jak přesvědšit manžela pro druhé dítě. Je nám 35 let a myslím, že už mnoho času na rozmýšlení nemáme. Nechi otěhotnět natruc. Dítě by měli chtít dva. Manželovy argumenty jsou hlavně ekonomické. Máme hypotéku na domeček a v soušasné nejisté době nikdy nevíme jestli nepřijde o práci a tak podobně.

kristi
17. pro 2011

@kajovaevicka chytra holka 😉

kajovaevicka
17. pro 2011

Jinak teda sorry, že se tady do toho pletu, jen mi to nedalo nereagovat...
@kristi to já vždycky:D

romca13
17. pro 2011

přesně,, také jsem pochopila že @kristi to myslí pouze k sourozenci,, a v tomto s ní musím souhlasit,,,

kristi
17. pro 2011

@kajovaevicka sak ja vim 😉

nikiii
17. pro 2011

@kristi Tak to pak jo, já to pochopila že to myslíš obecně. To je pak samozřejmě něco úplně jinýho a omlouvám se. 🙂

kristi
17. pro 2011

@nikiii v poradku, to neres.....psany slovo je nekdy proste jinak pochopeno. 😉

kathuska
17. pro 2011

Vim,ze to sem tak uplne nepatri,ale taky jsme se rozhodli pro jedno dite. Z mnoha duvodu,proste neni duvod mit druhe. I kdyz jsem jeste jako tehotna rikala,ze budeme mit druhe,a porod na tom nic nezmenil 🙂 Ale oba to tak citime,malyho milujeme maximalne,ale ta touha mit dite je proste uspokojena. Ale nikdy nerikej nikdy. Ale k veci,kdyz se o tom predkymkoli zminime,tak na nas hned vyjedo u a my musime svuj nazor obhajovat. Ale proc? Preci je to nase volba..a tlaci nas do toho rodina,kamaradi.. to mi vadi. Tak uz se neobhajujeme,proste jim rekneme,ze to tak je. Ale nejcastejsi duvod,proc nam rikaji at mame dalsi je,ze o to jedno muzeme prijit a kdo nam pak zbyde? No,co na to rict.. radeji na to nemyslet,ale kvuli tomu si dalsi neporidim. Mam na to podobny nazor jako kristi,nechci to cele absolvovat znovu a cizi male deti me uz vubec neberou 😅 skoda,ze se jen clovek musi porad hajit,protoze mit jedno dite je dnes proste divne

leiladelly
17. pro 2011

@kathuska Víš co, já si myslím, že je to každého soukromé rozhodnutí a já se naučila s velkou většinou lidí včetně zbytku rodiny nesdílet skoro nic. Proč poslouchat jejich názory, když pokud "přijde na věc", stojí tady člověk stejně sám a pomocnou ruku najde jen na konci své paže???? A názory??? ať si zametou před svým prahem a pokud nestojí v botách toho druhého, ať se zdrží komentářů. Stal se ze mne celkem razant, ale život mne poučil tvrdě. Těch, kteří stojí za to jim naslouchat a vyslechnout jejich názor, je opravdu málo.

kammka
17. pro 2011

@lucinuse
@meluzina a další... já reagovala na úvodní příspěvek diskuze, chtěla jsem poradit zakladatelce, jak chlapa přesvědčit, že by bylo fajn mít druhé mimi.. pokud někdo druhé nechce, jeho věc, ale je škoda, když se v páru neshodnou... myslím, že každý argument je v takové situaci k použití.. a ano, myslím si skutečně, že je to skoro morální povinnost... já bych jedináčka nechtěla ani náhodou, ale pokud to má někdo jinak... kdysi jsem mlluvila s pánem, který dlouhodobě pobýval v Číně a ten se mnou naprosto souhlasil: politika jednoho dítěte udělala s povahou národa hodně...
@romca13 taky platíme hypotéku, můj muž je učitel , já zdravotní sestra..

gabrili
17. pro 2011

@aureliaaa Tak přímo zkušenost nemám, ale těch důvodů může být hned několik. Jsou to určitá omezení, finance, popřípadě bydlení, pohodlnost atd... Někteří to tak prostě mají a potřebují čas. Myslím, že tak jak přemýšlí tvůj manžel, přemýšlí spousta dalších. Prostě mají obavy, ale většině případech se s tím vypořádají a jdou do toho. Jen to musí přijít ve spravnou dobu 🙂
Né s každým příspěvkem tu souhlasím, ale to nejsem určitě sama 😉
Dej manželovi čas, snad to nebude dlouho trvat a bude u vás shoda. Přeju ti hodně štěstí 🙂

weri1
17. pro 2011

morální povinnost?? takže si pořídím dítě i když to finančně neutáhnu? nechtěla jsem přispívat už, ale nedalo mi to

mamkamarketa
17. pro 2011

@weri1 😀 moralni povinnost rodit deti,aby makaly a platily dane,aby mely cikani a liny lemry z ceho zit 😀
tobe se to nezda logicky???????????? 😀

weri1
17. pro 2011

@mamkamarketa to mi hlava nebere

od půl roka syna poslouchám řeči známých, kdy si pořídíme druhý dítko....odpovídám....nepořídíme. Nechápou a snaží se mě přesvědčit, že jedno je málo. Tak jim odpovídám....a vy mě budete pak živit? odpověď...vždy se to dá nějak udělat. Ale já nechci. Nechci žít ve stresu, jestli na to mám nebo nemám, nechci počítat každou korunu, nechci aby moje dítko poznalo nouzi Bydlíme v pronájmu, nechci další dítko přivést do pronájmu, stačí, že mě trápí, že takhle musí žít Beník. Každej říká, však děti po sobě dědí hračky, věci a vše....ale co dál? školy, kroužky...malé dítě potřebuje "málo" ale čím jsou starší, tím jsou náročnější a možná mě někdo odsoudí, ale já chci taky žít.Takže když se stane finanční zázrak bude druhý, když se nestane, nebude 🙂 Tak to prostě v životě chodí

romca13
18. pro 2011

@weri1 to nás už otravoval řeči kvůli prvnímu,, loni jsme se brali, před 2 lety kupovaly byt,,,,, a to bylo pořád, tak kdy už bude prcek??, máte kde bydlet, jste vzití, co vám brání????? ale to že máme kde bydlet, je také na druhé straně příčinou toho, že máme i velké výdaje,,,, ten kdo obývá druhé patro domu s rodiči nebo má zajištěno jiné bydlení si nedovede představit, jaké náklady na bydlení jsou,, hlavně teda ve městěch... samozřejměbyla to naše volba jít do města za prací,, proto nám i přišlo logické, že budeme hledat bydlení ve městě,, mohli jsem zůstat na vesnici, naši mají obrovský barák, kam bychom se samozřejmě vešli i se 3 dětmi,,ale tam zase není práce a nechat se živit???????? přesně to co tu píšeš, že nás nikod živit nebude, nikdo za nás hypotéku platit nebude, nikdo nám nebude dávat na elektřinu, jídlo a nic podobného,,,,je ale těžké tohle vysvětlovat někomu, kdo žije u rodičů třeba v domku, a platí jen polovinu inkasa,,,,, to když jim pak řeknu, kolik máme měsíční náklady na hypotéku+ inkaso, tak to jim pak spadne brada a řekknou, že to by neutáli, ani kdyby oba chodili do práce,,... a je fakt, že tyhle řeči mě i jeden čas úplně odrazovali od toho mít děti,, pořád jen poslouchat, ty asi děti vůbec nechceš, když jeještě nemáte?? podívej kolik ti je??????? no hnus,,,,,,, neříkám, že druhé mít nebudeme, ale teď o tom rozhodně nepřemýšlíme,,,, teď čekáme první a teprve uvidíme, do čeho jdeme, bude to pro nás všechno nové, jiné,,,, to teprve uvidíme, jak obstojíme 🙂 a budeme si umět poradit 🙂

romca13
18. pro 2011

@kammka tak v tom řípadě, pokud platíte hypošku, ti musí být jasné, že to není jen tak utáhnout domácnost na mateřské,,,, a ty opravdu cítíš morální povinnost rodit děti????
jinak ono je taky hypotéka a hypotéka,,, někdo platí 4000,- jiný 16000,-.......

kammka
18. pro 2011

@romca13 morální povinnost taky... samozřejmě že u mně převládá touha po dětech nad touhou po baráku za 6 mega, dvou nových autech a každoroční dovolené.. on je rozdíl pořídit si bydlení na hypotéku s vědomím, že taky někdy bude jeden z rodičů doma, t.j., to si asi nevezmu hypotéku 16tis . měsíčně.. bydlet se dá i za míň.. mám kamarády, kteří to fakt neodhadli: pořídili si 3+1 na jižňáku za víc jak 2,5 mega a teď je jim jasné, že druhé dítko nepadá do úvahy...ale oni jsou s tím tak nějak smíření, oni nepotřebují poradit v žádné diskuzi.. mám dojem, že zakladatelka potřebovala spíš řešit, jestli se s tím spíš vyrovnat, nebo ne, nebo zkusit chlapa ještě ukecat... 😉 protože to druhé dítko by chtěla..
my platíme i s úvěrem ze stavebka 8,5tis., ještě máme dluhy po rodině, ale můj muž jezdí doučovat, o prázdninách organizuje tábory, otop dělá sám v lese a pokud jde o další úpravy na baráku, tak ty už počkají, než budu zase v práci.. jsem momentálně popáté těhotná a mám jen jedno dítě... takže to další fakt moc chci..i když to není sranda, nebo právě proto..ty děti jsou často jediná radost, která zbývá. jen aby byly vždycky zdravé...až budou děti náročnější na náklady, budu zas v práci a to už nějak dáme..chápu, že když je někdo zvyklý před mateřskou na plat přes 20tis., že se mu to uvažuje úplně jinak.ale ty životní náklady jdou nastavit tak, aby během mateřské šlo vyjít.. to opravdu..jasně že s velkou hypotékou, když někdo třeba topí elektrikou a standardem je pro něj dovolená každý rok, tak tady asi na moje argumenty o tom, že dětí je třeba, kouká dost pohoršeně.. podle mně takových žen, které opravdu z hloubi duše chtějí jen jedno dítě je minimum... většinou jsou to ty finanční důvody,, které rozhodují....

kristi
18. pro 2011

@kammka bydlet se da i za min? pred 6-t lety jsme s muzem zacinali v pronajmu na Vinohradech za 9500+ sluzby a to bylo 1+1..... kdyz nic nezdedis a nemas veno, tak proste adekvatni bydleni je zrovna v Praze a okoli dost nerealny...

romca13
18. pro 2011

@kammka vůbec nemluvím o dovolené,,, na dovolenou si zajedu ráda, ale s manželem jsme spolu 8 let a na dovči u moře jsme byli 2x, prostě na to nemáme korunky,, takže jsem si zajeli na prodloužený vínekd tady u nás někde v do kempu,, taky záleží kde bydlíš,, ono např v Brně na klasický panelákový 3+1, ve kterém je třeba ještě rekonstrukce,,,, potřebuješ 2 mega a to hypoška 6000,- měsíčně nehrozí,, kdyby to tak bylo, tak to by bylo opravadu nádherné,, o baráčku si můžeme nechat jenom snít,,,, a mít plat přes 20 tis měsíčně jak tu píšeš o tom si taky můžeme nechat jen zdát,,,,

romca13
18. pro 2011

@kristi přesně .. souhlasím,,, pokud nic nezdědíš nebo nevyhraješ, tak pořídit si vlastní bydlení znamená zadlužit se minimálně na půl života a celou tu dobu jen a jen počítat,,,,

romca13
18. pro 2011

@kammka a mimochodem,,, auto nemáme ani jedno,, to už bychom taky neuživili

kammka
18. pro 2011

@kristi my začínali před 13ti za 4tis a služby za garsonku ve Vršovicích... ale když je třeba tak se dá i slevit z nároků, nebo ne??? kamarádka si koupila byt na Kladně, jiní zas byt v Milovicích, sice dojíždějí ale náklady na pořízení bydlení byly v porovnání s Prahou někde jinde...my dojíždíme za prací přes hodinu, protože nám bylo jasný, že s nnašima platama pořizovat bydlení v Praze je sebevražda.. to si každý musí spočítat.. zato máme chalupu s velkou zahradou, můžem si přilepšit chovem domácího zvířectva, máme vlastní maso a vajíčka.. sice zatím bydlíme v přízemí na necelých 70ti metrech, ale časem budem dělat pokojíky v podkroví.. a je to naše... no a na ves jsme chtěli...

kammka
18. pro 2011

@romca13 my nebyli na dovolené nikdy, jedině pod stanem 🙂
a auta máme , z existenčních důvodů...ale třeba nemáme 3+1, ale jen 2+kk... a můj muž maká jak barevnej, já při mateřské pracovala taky, ale teď asi nebude možnost, tak radši budu chovat slepice a králíky... a pomáhat chlapovi s těma táborama..a ano, hypotéku máme, jinak to nešlo...

romca13
18. pro 2011

@kammka ono opravdu bez hypotéky v dnešní době, pokud nemáš bohaté rodiče a chceš vlastní bydlení to fakt nejde. A pltit celý život podnájem?? tak to je přece hloupost,, ale vím že je spousta lidí, kteří na tu hypotéku bohužel ani nedosáhnou a pak jim nic jiného nezbývá... nám jde více než jeden plat na poplatky,, hypotéka, inkaso, pojištění, telefon. takže jsme si moc dobře spočítali, že si před početím mimi musíme našetřit rezervu, kterou budeme po dobu mateřské mít,abychom měli vůbec na jídlo, jelikož část mateřské bude muset jít na ty poplatky,,,

kammka
18. pro 2011

@romca13 vždyť to říkám... my hypotéku máme.... a pokud jde o mateřskou, tak ta samozřejmě jde na všelijaké poplatky... ale třeba za výbavu pro dítě jsem dala cca 2-3 tisíce včetně kočárku... všechno jsme podědili, kamarádů s dětma je kolem mraky.. k tomu můj muž pracuje léta ve školství a maminky se mohly přetrhnout, nosily oblečky velmi rády a nic za to nechtěly.. já jsem ale dost nenáročná, nevadily mi hodně obnošené věci, s flekama, zašívané... teprve teď začínám na malou občas kupovat, ale jen aby měla něco nového, pár kousků, na ves není víc třeba...do práce se dopravujeme kousek autem- pár kiláků na vlak nebo bus... topíme dřevem, k tomu trošičku uhlí na noc, v odu přes zimu hřejeme kotlem, t.j. skoro zadarmo...rodiče nám pomohli, to ano, ale jen se základními úpravami na baráku, stále je toho tady hodně na dodělání.. my bychom třeba v paneláku asi skoro nic nerekonstruovali, přece koupelna tam je....my ji tu neměli, byla to chalupa bez vody a topení... měli jsme docela dost naškudlíno, i když jsme platili nájem.. jednu dobu jsme platili nájem a zároveŇ hypotéku, když se tu ještě nedalo bydlet, to bylo dalších 9tis. navíc a já byla na rizikáči... nějak jsme to zvládli a zvládáme...mně prostě nikdo nepřesvědčí, že se nedá uskromnit... když je motivace...

romca13
18. pro 2011

@kammka tak každopádně, pokud bychom oba toužili po více dětech, tak nějak by se to asi udělat muselo,, zatím nevím kolik dětí budeme mít,, a teď to ani neřeším, jak už jsem psala výš, čeká nás úplně nové období a uvidíme jak v něm uspějeme,,, nicméně je to určo o prioritách,, já si třeba nedovedu představit mít 2 děti v 2+kk, jako malé ano, ale pak školáky, puberťáky,, no ne,,, a že si chceme udělat pěkné bydlení? a nebýt vbytě, kde bla 20 let stará kuchyňská linka?? to mi připadá naprosto normální,,,, jádro je teda stále původní,ale pořád je použitelné a na nové ted fakt není, takže to neřešíme,, a s tou výbavou to jsi teda měla dobré...

kristi
18. pro 2011

@kammka tak dojizdeni je vrazedny, taky jsme bydleli v Cercanech a muz projezdil vic a toho casu k tomu.....to proste neslo

ja chapu, ze to muze mit nekdo hozeny tak jako ty a je to hezke, nicmene ja jsem pohodlna a tak trosku sobecka a dosst pragmaticka, takze i kdyz bychom si mohli dovolit deti klidne 10, tak z mych osobnich duvodu to asi proste nedopadne

terioza1
18. pro 2011

Ahojky,

muj chlap nikdy nechtel 2. dite.. teda rekl mi, ze ho nikdy nechtel s bejvalou.. ze jedno staci. Tim samozrejmne nechci rict, ze stejny pripad je aj u tebe. Nakonec ted ceka 3. - 1. se mnou.
Oni ti chlapi jsou v tomhle hodne zvlastni. Pokud mate hyposku na domecek, nikdy nevis ani s jednim ditetem, co se komu prihodi. Ted je to treba ok, ale za 5let to ok bejt nemusi... Ja nevim, myslim si, ze to zase neni takovy rozdil mit 1 nebo 2 deti. Sama nevim, jak jsem ho presvedcila, abychom cekali prdolu. Ale nejak se mi to povedlo.
Tak drzim pesticky, abyste brzy cekali mimco... 🙂

kammka
18. pro 2011

@romca13
@kristi ano, přesně to jsem chtěla celou dobu říct: všechno je otázkou priorit... já bych moc chtěla i třetí, ačkoli teď při těch nevolnostech si nedovedu představit, že do toho budu ochotná jít znova...
my třeba počítáme, že pokud se nebude dařit v mimopracovních aktivitách mého muže a nebudem schopni začít s tou půdou, tak si prostě přestěhujem peřiny do obýváku a děti budou mít pro sebe ložnici.. teď třeba se Fanynka nakyblíkovala tak nějak samovolně do naší postele a tatínek spí v její, naštěstí jsem byla prozíravá a nepořídila jí nějakou kratší, ale rovnou dospělou verzi..
my k tomu živíme ještě dva koně, psa a dvě kočky... ale nedovedu si představit je nemít..
v prioritách je všechno, fakt..
jsem si jistá, že mnohé maminky, které nemohou mít dítko přirozenou cetou oželí klidně i tu kuchyňksou linku, oželí leccos...

kocicinka
18. pro 2011

@kammka my jsme taky taková "nízkonákladová" domácnost 🙂 Přesně jak píšeš, mám to taky tak. Oblečení semtam flek a dírka mi nevadí, sousedovic holka chodí od hlavy po paty ve značkovém a nepustí ji ani na písek, aby se nááhodou neumazala, já toto neřeším 🙂 Raději 4 děti a uskromnit se co to jde, nežli jedináčka v luxusu.Né, že bych si nepotrpěla na hezký věci, bydlení a tak, ale když bych měla volit mezi luxusním barákem, autem, drahou dovolenou, nebo kdovíčím jiným a dalším dítětem, beru dítě 😀

romca13
18. pro 2011

@kocicinka já myslím, že tu nikdo nemluvil o značkovém oblečení, luxusním autě, baráku za několik milionů, 2x ročně na dovču,,, já například myslela úplně normální domácnost,,,,