Manžel nechce druhé dítě. Jedináček stačí

aureliaaa
5. led 2010

Ahoj. Co může vést chlapa k tomu aby mu stačilo pouze jedno dítě. Nemáte některá zkušenost s tím jak přesvědšit manžela pro druhé dítě. Je nám 35 let a myslím, že už mnoho času na rozmýšlení nemáme. Nechi otěhotnět natruc. Dítě by měli chtít dva. Manželovy argumenty jsou hlavně ekonomické. Máme hypotéku na domeček a v soušasné nejisté době nikdy nevíme jestli nepřijde o práci a tak podobně.

kammka
18. pro 2011

@romca13 jenomže každej si pod pojmem normální domácnost představuje něco jinýho.. pro někoho je běžné to, co někdo jiný nepotřebuje a o tom to je...

@kocicinka my tak docela nízkonákladový nejsme, jen co nás stoojí ježdění do práce a to jezdíme víceméně hromadnou dopravou.. taky otop dá dost zabrat, kdyby měl chlap počítat každou hodinu, kterou stráví s pilou v lese... 😉 ale já mám dvoje džíny a jedny boty pro každé roční období + holiny 😀 a nepotřebuju si koupit nic novýho klidně dokud se to na mně nerozpadá.. jasně že si koupím, když vydělávám, ale když ne, tak co...

romca13
18. pro 2011

spousta lidí by si pořídila třeba 3 děti do garsonky,,, což pro mě je naprosto nepředstavitelné a přijde mi to i sobecké,,, přece jen každý občas potřebuje trochu toho soukromí,,, máme panelákový 3+1 65 m, takže místnosti nesjou nic moc velké,,, pro mě je to byt vhodný pro 3 max 4 osoby,,,,
co se týká toho značkového oblečen jak tu bylo nakousnuto,,, tak tomu tedaneholdujeme, natož to oblékat prďousovi,, který to bude mít několik týdnů, bo pak z toho vyroste,,, to mi přijde ujetý,, ale pokud někdo neví co s penězi, tak proč ne 🙂 jediný co považuju za důležitý je mít kvalitní boty pro prcka,,, já si je klidně koupím u ťamanů a vůbec mi to nevadí,,,, někdo by tam třeba ani nevlezl,,ale já vím, že za to co si koupí někdo jedny rifle, já se obleču celá,,,,

romca13
18. pro 2011

jen bych se ještě ráda vrátila k dotazu zakladatelky,,, je blbý, když se ti dva nedokáží domluvit, když má každý jiné představy, jiné touhy,,,,,ale třeba pořídit i 2. dítě s tím, že vím, že to chci pouze já a že to může naši rodinu rozbít, do toho rizika bych teda já osobně nešla,, odsuzuju to, když žena tímto stylem podvede chlapa a bez jeho vědomí si nechá udělat dítě,, to se pak opravdu nemůže divit, když ji chla opustí,,,ono promluvit si o tom před svatbou je sice pěkné,,ale během několka let může být vše úplně jinak,, člověk se změní, 1. dítě ho určitě nějakým způsobem změní,,,, někdo ale může samozřejmě vědět, že touží po tom mít obrovskou rodinu a obětuje tomu celý život,,,, a děti jsou pro něj vším,,,,

kocicinka
18. pro 2011

Mě ten první příspěvek připomněl, jak je důležité si takovéto zásadní věci, jakou počet dětí bezesporu je, ujasnit už před svatbou, resp. před tím, nežli s tím druhým založím rodinu. My jsme měli takovéto věci, jako počet dětí, kde a jak chceme bydlet, co je pro nás důležité,atd. prodiskutované když jsme spolu začali žít a stále jsem manželovi opakovala, že velká rodina je pro mne jakožto pro jedináčka s pouze jedním rodičem důležitá. Proti třem-čtyřem dětem nic nenamítal, nyní počítáme se třema, ale klidně bych jich měla 5, což už asi nestihnu, bo mě limituje věk. Taky asi na to má vliv fakt, že jsme se brali v kostele, kde jsme jeden druhému slíbili, že se nebudeme bránit dětem. Kdyby mi chlap řekl, že chce jen jedno dítě, asi bych s ním rodinu nezakládala, a kdyby změnil radikálně názor ve prospěch jedináčka, brala bych to jako podraz zase na mě, protože už jsem s tím počítala...
Omlouvám se, že jsem sem vnesla něco, o čem nebyla řeč, spíš jsem reagovala na všechny ty luxusní krámy, co tu maminky vystavují v galeriích, a že jich je!

vlastovka385
18. pro 2011

@kathuska Moc se mi líbí Tvůj příspěvek. Mně přijde, že česká společnost se dívá divně na lidi, kteří jakkoli vybočují z průměru. Prostě u nás je "norma" mít dvě děti, a kdo to má jinak, je něčím divnej nebo podezřelej. Nedejbože, když se žena (nebo pár) rozhodne nemít děti, to jsou potom kariéristi, sobci nebo chudáci, kteří děti mít nemůžou. Když chtějí lidi jen jedno, tak se jich taky každej ptá, kdy bude druhý, a když řeknou, že nechtějí, tak přesně jakj píšeš, musí svoje rozhodnutí obhajovat. Vždyť to je na hlavu. A když máš víc než dvě, tak jsou dvě možnosti. Buďto jsi asi nějak moc bohatý, že si to můžeš dovolit, nebo naopak socka, která chce využívat dávky, případně nevzdělanec, kterej nezná slovo antikoncepce. Možná to maličko přeháním, ale ten trend je tu prostě takovej. Mě to hrozně vytáčí. Omlouvám se za osbočení od tématu, jenom mě to napadlo při přečtení Tvého příspěvku.

martaska78
18. pro 2011

U nás to začalo po skoro 8 letech od porodu prvního miláčka. 30 na krku a mě se strašně začalo stýskat po něčem malinkém doma. Kluk už byl velký a už mě tolik "nepotřeboval". Taťka byl taky nejdřív proti, máme starý domek, který jen žere peníze atd. Hlavně penízky mu dělaly starosti, ale mě to fakt nedalo, taky jsem nechtěla dělat mimčo natruc. Tak jsem vše spočítala, nakreslila jsem si i pokojíček (to byl taky argument, kam bychom ho dali). Prostě, když moje touha nepolevovala a manžel to viděl, tak začal sám o miminku. Snažili jsme se 3 měsíce, ale potom jsme o mimi přišli, naštěstí ze začátku a z reakce manžela bylo vidět, že mu to je strašně líto a že se už těšil, no povedlo se hned další měsíc a v září bylo našemu štěstíčku 2 roky. Manžel si teď nadává, že vůbec kdy říkal, že druhé nechce. Pokud jde jen o peníze a o jistotu, tak toho nebude nikdy dost i s jedním prckem. Pokud to chceš ty a jiný důvod krom peněz není, tak bych to zkusila ještě nějak "vykomunikovat".

mamkamarketa
18. pro 2011

doctu vsechno vecer,ale nemuzu nereagovat na vety typu '' nemuzu mit jedinacka,co kdyz se mu neco stane?'' uz jen pry myslence na smrt milovaneho ditete by si clovek mel nafackovat.
To je stejny,jako kdybych si nasla milence, se slovy ''kdyby se manzelovi neco stalo nemuzu zustat bez chlapa''
zrovna dneska jsem nadhodila otazku druheho ditete. manzel rekl,ze pred rokem by byl i pro,ale ted uz druhe nechce. sme naplneni. je jasny,ze kdyzbych otehotnela,tak na potrat nepujdu,ale druhy dite neplanujeme.
mozna jednou. je mi 25 let,takze i kdyz za 8 let si vzpomenu,ze chci druhe,tak to pujde.
kazdy to mame jinak a rozhodne se mi nelibi,ze kdyz nikdo nema 2 deti (nejlepe hned po sobe) tak proste neni normalni. 🙄
jak jsem psala znam jeden par, je jim hodne pres 30 let, deti nikdy nechteli. shodli se na tom oba. ja to nechapu,ale je to jejich rozhodnuti. uzivaji si zivota jinak, je to kazdeho vec

romca13
18. pro 2011

@mamkamarketa souhlasím,, je to každého věc,, a upřímně,,, v dnešní době se ani nedivím, že někdo nechce děti vůbec,,,,

mamkamarketa
18. pro 2011

@romca13 takovych lidi je hodne, ja sama zivot bez sveho syna predstavit nedovedu,ale naprosto respektuju,ze jsou lide,kteri to maji jinak. ti nasi znami -Oba jsou vzdelani, chytri lide, vysoko postaveni v praci,zajisteni,ale deti nechteji. proc? je to jen jejich vec a rozhodnuti.
jinak nazory @kammka o moralni zodpovednosti mi prijdou jako komunisticka propaganda 🙄

elvira
18. pro 2011

No, ono je těžké překročit svůj stín a podívat se na život mimo zažité konvence...
Pro někoho je nepředstavitelné mít dítě za svobodna, pro někoho mít "jen" jedno, pro někoho nemít "páreček", pro někoho nechat se zpopelnit... 😀
Chce to hodně tolerance, žádné klišé, ale té opravdové.
A to už je tak trochu vysoká škola vztahů a chce to na tom makat a učit se... mám ještě před sebou hodně práce . 😎

kammka
18. pro 2011

@mamkamarketa já to tak vnitřně mám.. prostě když děti mít můžu, tak proč ne..komu se to příčí, jeho věc, ale já jsem a budu hrdá matka, tak snad mi to vydrží a doufám, že moje dítě vychovám dobře a bude společnosti něco platné a když jich bude víc, tím líp.. a taky doufám, že budu mít děti zdravé, protože každý takové štěstí nemá a někdo se o ty méně šťastné starat musí.. a klidně si mysli, že jsem divná. jestli se některý pár rozhodne nemít děti a jsou s tím svolní oba, tak prosím, já osobně žádný takový pár neznám, spíš jsem poznala chlapa, který se se svou přítelkyní nakonec rozešel, neb její přístup k zakládání rodiny byl tak krajní, že se s tím nevyrovnal..mně prostě přijde normální mít víc dětí, každou mámu, která jich má několik obdivuju. nikomu jsem tu nechtěla kázat, jen jsem prostě toho názoru, že když lidi děti chtějí, tak je mají mít, mají mít nějakou dohodu předem, kolik jich cca bude, jestli jen a jen jedno, jak tomu, že matka bude nějakou dobu doma skoro bez příjmu přizpůsobí svůj životní styl...děti se rodily v každé době, byla to pro lidi vždycky naděje, děti toho opravdu nepotřeb ují moc, já kolikrát žasnu, co všechno si některé maminky pořizují, přijde mi, že se stávají svým mateřstvím úplně posedlé, shraňují věci, bez kterých se naše maminy v poho obešly a ani neměly ponětí, že existují, pokud ty krámy vůbec existovaly..prostě pro mně ekonomické důvody pro odmítnutí druhého (neříkám třeba třetího, to už je jiná) dítěte nejsou dost silné... tečka.

mamkamarketa
18. pro 2011

@kammka tak rodit jedno dite za druhym abych tomuhle statu dala danovy poplatniky,to je zvlastni nazor.
zase je otazka, co je podle tebe nepotrebna vec,bez ktere se nase matky obesly? jednorazove pleny? pracka? autosedacka? Vis,pokud to nekomu dela dobre a vyziva se ve znackovych vecech,co je komu po tom? Kazdy to mame jinak, nekdo si proste potrpi na znackove veci, pokud si na ne clovek vydelal poctivou praci,tak co? ono kolikrat za podobnyma nazorama se schovava cista zavist.
Ja sama jsem matkou jedicka. druhe dite bysme v klidu uzivili,misto taky mame, manzel ma slusnou praci...ale proste sme se rozhodli,ze nam ted jedno dite staci,je to spatne?

kammka
18. pro 2011

@mamkamarketa hele pokud jste se shodli, tak fajn.. já to nikomu necpu, jen stále opakuji, že pokud někdo víc dětí chce, tak to i v dnešní době jde a není třeba si odpírat druhé dítě z finančních důvodů...
a neříkám jedno dítě za druhým, já samo chci děti hlavně protože jsem ženská a mám to tak.. ale TAKY si myslím, že je to dobré pro společnost...mít víc dětí.. prostě pokud by se mně někdo jako trojnásobné matky někdo zeptal (což je dost nepravděpodobné, neb je mi 35 a stále jen jedno) proč mám tři, když nejsme nejmajetnější, tak prostě proto, že jsem je chtěla.. a pokud by to mnohým nestačilo, tak mám i druhý důvod..
a k těm věcem: spousta lidí pořizuje na splátky fungl novej drahej kočárek, střílí se z toho, že někde vyčetli, že výbava na mimi stojí v průměru několik desítek tisíc korun... podle mně není třeba se stresovat. pokud je dítě chtěné a jsou na ně dva, tak to nějak vždycky ti lidé zvládnou..prostě peněz není třeba tak moc, hlavně ne do začátku..

evaviki
18. pro 2011

tak my sme asi vysokonakladova domacnost.. uz len preto, ze rodicov mam na slovensku, jedna cesta ma vyjde na benzine cca 2500-3000 (dokopy prejdem vcetne navstev surodencov cca 800-900km), aby videli maleho a boli sme v kontakte tak sa snazim chodit raz za mesiac, i ked nie vzdy sa to da.. k tomu ratat dialnicne znamky.. syna mam v sukromnej skolke, do statnej ho nevzali - takze dalsi velky vydaj.. byt mame 4izbovy, velku hypoteku - manzel nechcel odist z miesta, kde sa narodil.. a vlastne byvanie bola pre mna priorita.. ale aj tak.. pred tym sme zili v statnom byte, ktory mal katastrofalne podlahy (bezne som mala zadrete trisky, ked som bola bez backor), katasrofalne okna, elektriku sme platili 5500 kc mesacne (mali sme elektricke topeni a kotel), najomne bolo cca 13000.. bola tam stale zima, pamatam si ten des, ked som dosla z porodnice, kde bolo 30 stupnov a v byte sme mali 16... nic luxusne a predsa velmi drahe.. vybavicku som kupovala komplet, nieco nove, vela nosenych veci, ale aj tak to bolo drahe.. maly sa narodil predcasne, takze sme dokupovali sialene drahe mini oblecky.. zial nemala som po kom zdedit vecicky..

kammka
18. pro 2011

@evaviki jo hypotéka je nářez.ale jestli je to lepší než dřív a ještě budete ve svém, tak není o čem..
s tím ježděním za rodinou je to taky náročný, a to my je máme celkem blízko.. jen Vánoční návštěvy... ☹
ale když je už jednou výbavička doma,... 😉

marinka
18. pro 2011

@kammka Já s tebou souhlasím, co se těch peněz týče, mě to přijde jako časté zdůvodnění proč rodina nemá druhé dítě, ale málokdy je to skutečný důvod. Ale okolí to spíš chápe, když rodina řekne, že nechtějí další dítko z finančních důvodů, než kdyby řekli jen to, že ho prostě nechtějí. Já si teda myslím, že každý ať se rozhodne jak chce, ale je mi mnohem sympatičtější, když někdo narovinu řekne, jak to je, jako třeba tady kristi, že už se nechce uvazovat na další roky doma apod. Ono to tožit fakt není nějaký zásadní rozdíl mít jedno dítko nebo dvě, navíc když jsou děti malé, podědí po sobě, maminky klidně můžou nakupovat na bazárcích, jako to dělám já, protože dětem je šumák, jestli mají next nebo neznačkové oblečky, a když už jsou děti větší a stojí víc, oba rodiče chodí do práce a je to zase o něčem jiném. Samozřejmě jsou rodiny, které jsou na tom finančně hodně špatně, třeba i kvůli zdravotním důvodům, tam je to pak jasné, ale naprostá většina rodin, která funguje normálně, jako že oba rodiče můžou pracovat a pracují, tak si můžou dovolit mít dvě děti..
Třeba u nás doma je finanční situace už delší dobu dost blbá kvůli tomu, že manžel nemůže sehnat trvalou práci, já mám rodičák jen 3800 Kč, ale přesto myslím, že holkám nic neschází 😉

kathuska
18. pro 2011

@mamkamarketa naprosto souhlasim. Se vším.

lenka5731
18. pro 2011

@kammka ono o výbavičku jde v nejmenším. v porovnáním s výdaji na studenta 15+ je to plivanec 🙂

když přemýšlím nad tím, kolik dětí zvládnu uživit, nepřemýšlím nad malými dětmi, těch bychom momentálně uživili asi 15 🙂 ale čím vyšší věk, tím větší nároky a výdaje.

kathuska
18. pro 2011

Koukám, že tato diskuse je přesně o tom, o čem jsem mluvila.. ty co chtějí jedno dítě musí obhajovat proč, protože to přeci není normální, je to svým způsobem sobecké..a finanční důvody jsou jen výmluva (můj názor je, že není, akorát do plánu mít další dítě člověk zapojí více rozum a zhodnotí svou situaci)
a to samé ty co chtějí více dětí musí vysvětlovat proč se tak rozhodli.. To mi prostě vadí. Proč to mám někomu vysvětlovat? To je přece věc každého páru, jak se rozhodnou.
A rejpání typu co by bylo kdyby to první nebylo, co by bylo až vy tu nebudete, bude chudák sám.. to mu nemůžeš udělat. Tak to mě opravdu zvedá ze židle.. a dokážou mi to říct i úplně cizí lidi..
Takže ano, buďme tolerantní k volbě, kolik kdo chce mít dětí 😉 a neptejte se proooč a nesnažte se někomu vnutit proč by ten názor měl změnit. Copak žijete život toho dotyčného, že víte proč se tak rozhodl?

mamkamarketa
18. pro 2011

@kathuska presne,jenze dnesni spolecnost je nastavena tak ze rodina= mama+tata+ 2 deti
uz na vstupenkach do kin,muzeii a ruznych akci je proste rodina 2 dospeli a 2 deti kdo ma deti min nebo vic uz neni normalni a je to ''zvlastni''
taky me uz nebavi se obhajovat proc ja mam jedno dite. je to moje vec a kdyby se okoli stavelo na hlavu me to jedno.

@kammka ale tak to proste je. jsou lidi,kteri se citi stastni,ze jsou obklopeni luxusem a drahymi vecmi, na druhou stranu jsou lidi, kteri jsou stastni,kdyz maji dum plny deti, je to kazdeho vec a rozhodnuti.
se ta rozhodnuti mela respektovat

mamkamarketa
18. pro 2011

@lenka5731 presne tohle jsem psala taky. hodne lidi vidi jen ty miminka a batolata,ktery tolik ''nestoji'' ale potom platit lyzaky, skoly v prirode, mp3,mobily, ridicaky a skoly, tak to je potom neco. kor kdyz ma rodina 2 prumerny platy, 2 pubertaky a hypotaku na dalsich 15 let 😒

mamkamarketa
18. pro 2011

zeny loucim se pro dnesek
mejte deti kolik kdo chcete,hlavne at jsou zdrave 🙂

ostravacka999
18. pro 2011

Taky zvažujeme jestli mít druhé dítko či nikoli, v dnešní době to je těžké a soouhlasím s mamkou Markétou, že pak ti pubertáci stojí dost peněz 😒

teď se to nezdá, kdybych kojila, tak druhé mimčo mě moc stát nebude. Mám ještě po prvním látkové plenky, takže by se to využilo, ale vidím to na neteři, která chodí do druhé třídy, jak jen rodiče platí 50,- na kino, 50,- na divadlo atd. a to už se fakt nasčítá a nemůžu malému říct, že nepůjde.

Já si třeba na takové spolužáky pamatuji, že nešli, protože jim rodiče na to nedali peníze (neměli). 😒

weri1
18. pro 2011

každá na to máme tady svůj názor.....a není pravda, že kdo dítě chce, nemůžou mu v tom zabránit ani nízké finance...bože co to je za blbost? když jedete nadoraz tak prostě jedete nadoraz. Já si za poslední dva roky koupila dvoje džíny, jen proto ale, že jsem vždy zhubla a cca pět triček za cca 150,- kus. Nemám u sebe babičky, které by mě finančně pomáhaly ,máme auto, ptž nás živí a bydlíme v pronájmu, hypošku nám nikdo nedá....ale my se s manželem shodneme, že chceme jen jedno.

cervena_vila
18. pro 2011

Já jsem jedináček a proto chci mít dětí víc. Celé dětství jsem byla zavřená u knížek, protože v sousedství nebyly jiné děti. Sice jsem na rozdíl od spolužáků až do maturity neměla problém s povinnou literaturou, protože jsem to všechno znala, ale mám pocit, že dětství by mělo vypadat jinak...

romca13
19. pro 2011

@kathuska mooooc pěkně jsi to napsala 🙂
jak už jsme psala výše,,, nevím kolik dětí budeme mít, zatím čekáme první,, jen jsem prostě musela reagovat na příspěvky typu, že ten kdo má na hypotéku měl by rodit děti,, kdo jiný ??? Protože sama vím, jak to je,,, a nezastírám, že nám druhý plat na mateřské bude chybět,,,,

ined77
19. pro 2011

ahoj 🙂 ,
jsem také zastáncem toho ať si každý žije svůj život dle svých možností a měřítek.nevidím nic špatného na rozhodnutí mít jen jedno dítě, je mi to ''milejší'' než když vidím rodinu kde je třeba 5 dětí a je znát, že rodiče nejsou schopni jim dát víc než ''teplo domova''...je to hodně to ano...bůh chraň...ale je potřeba také myslet na život dál.v dnešní a budoucí době budou naše děti naši pomoc potřebovat , bojím se že víc, než ji potřebujeme od svých rodičů dnes my.
ale....vím, že jedináčci netouží po ničem jiném víc než po sourozenci.
také proto jsme se rozhodli mít děti 2.co se týče mateřského ukojení citů 😀 , to nám (mně) náš chlapeček dokázal krásně vyplnit, byl tzv. náročné miminko a představa, že to celé se opakuje znova mě uváděla chvilkama do hodně velkých pochybností.ale dnes nelituji.nejsme ani zdaleka nějaká zámožná rodina, žijeme naprosto normálně a samozřejmě všechny peníze co kdy vyděláme půjdou tzv. na děti.o třetím dítěti neuvažujeme, to už nám opravdu přijde přespříliš právě kvůli financím, ale ty dvě jsou myslím tak akorát
🙂 .
je to na každém z nás a je to každého věc 😉 .krásné vánoce všem 🙂 .

kocicinka
19. pro 2011

@mamkamarketa a proč by mělo být špatné, že chcete jen jedno dítě? Pokud se na tom schodnete, tak je to OK. Ať si každý má dětí, kolik chce, takhle diskuze je myslím o tom, do dělat, když jeden z rodičů chce dvě děti a druhý jen jedno 🙂 Ale zakladatelka už v tom má asi jasno.
@cervena_vila presně, já jsem sice měla pro sebe velký pokoj, ale byla jsem v něm SAMA a moje dětství tím bylo docela smutné. Co bych dala za to, mít v něm ségru/bráchu 🙂 i za cenu snížení životní úrovně.

brisalek
19. pro 2011

@ined77 bohuzel ja nekdy vidim , ze nektere maminy sice maji 2 nebo 3 deti brzo po sobe a tvari se jako " ja jsme mataka ,kdo je vic". Ale kdyz je chvili clovek pozoruje...tak teplo domova jim mozna davaji,ale uz ne treba i to, aby se jim dostatacne venovani , cetli, povidali si...protoze se mi nekolikrat stalo, ze jsem takovou maminku videla na hristi a celou dobu prokrafala na telefonu s kamaradkou nebo s ni tam rovnousedela a deto litali po celem hristi a stastne se lepili na kazdeho, kdo si jich vsiml a nebo vsem detem "ublizovali" brali jim hracky .... a byly dost "nevychovane".
Ja ted resim tohle dilema samo v sobe uz asi pul roku. Mam nekolik pro a proti druhemu a nemuzu se rozhodnout☹.

petule246
19. pro 2011

@brisalek - tak kafrání matek na hřišti a telefonování snad není nešvar jen dvojmamin a trojmamin, ne? Stejně tak jedináček může být nevychovaný fracek, že. Já někdy kafrám, jindy se prckovi věnuju ... prostě, jak se mi chce. Jsem mamina dvou kluků blízko od sebe (18 měsíců), ale ml. syn se nám přihodil tak nějak náhodou, takže příroda učinila rozhodnutí za mne. A teď jsem moc ráda, se přiznávám.
Kdyby byl alfíno jedináček, asi by byl "vzdělanější" - měli bychom víc času na čtení, lego, puzzle (adam je teď ve věku, kdy nám všechno boří a rve knížky z rukou, modelínu strká do pusy), ale zas mu brácha i dost dává - musí být tolerantnější, samostatnější a už začínají taky spolu blbnout, tak je to takydocela fajn. Myslím, že se spolu s tátou pěkně vyřádí, na blbosti je užije všechny, snad to nějak ustojím 😀