Manžel pracuje z domova a mě to vytáčí

ismail
17. únor 2014

Ahoj, potřebovala bych, prosím, poradit. Manžel x let pracuje z domova, dokud nebyly děti, v podstatě mi to vyhovovalo, já byla normálně v práci a vídali jsme se večer. Postupem času se to začalo zhoršovat, když dcera rostla, ještě to šlo, ale příchodem syna je pro mě situace dost neúnosná. Máme malý byt, pracuje v malé vyčleněné místnosti, nikdy nevím, kdy si půjde k nam (myslím do pokoje, kde jsem s dětma) pro jídlo, pití, na wc. Dcera se neustále ptá, proč musí pracovat a aby nepracoval. Navíc vyžaduje oběd a o svoji obědovou pauzu slibuje dětem (lépe řečeno dceři, syn je ještě malý) spoustu aktivit. Když jde opět pracovat, dcera div nepláče, navíc se podobně zčaíná chovat už i syn. Snažím se mít aktivity mimo byt, ale při odchodu i příchodu manžel dětí vítá, pomáhá sundavat oblečení a oni jsou opět "rozharašené". Myslím, že díky této situaci se mi manžel zhnusil a začínám nesníšet víkendy ☹ Jemu siituace vyhovuje a prý je problém u mě - jeho kamarádi to mají podobně a nikdo s tím problém nemá.....

ipkh
17. únor 2014

@ismail Ahoj, úplně tě chápu. Manžel sice nepracuje doma, máme oba své zaměstnání mimo dům, stačilo mě teď, když jsme byli doma 3 dny všichni 4. Už jsem si říkala, že by mohl jít do práce nebo s klukama na trénink...
Z mé vlastní zkušenosti mě hodně pomohlo mateřské centrum.
Asi by bylo fajn, aby si našel prostory mimo byt, navíc když píšeš, že ho máte malý, ale chápu, že je to zase o placení pronájmu...

ismail
autor
17. únor 2014

@ipkh Díky za reakci, právě, manžel se z bytu nehne, navíc mu vyhovuje, že děti vidí, dělá mu dobře, že chtějí za ním.....a jak jsem psala, podle něj mám problém já. Dceru do školky nevzali, horko, těžko sháním aktivity pro obě děti současně....

mamkamarketa
17. únor 2014

@ismail nemuze si pronajmout nekde nejaky prostor?
Celkem te chapu, nedovedu si tohle predstavit u nas. Uplne mi staci, kdyz manzel musi o vikendu pracovat. Syna ja nezajimam, chce tatu. Horko tezko vysvetluju, ze ted pracuje a nemuze na hriste/kolo/ hrat pexeso...

kay
17. únor 2014

ahoj, jsem doma už 6 let na mateřské, manžel nikdy nepracoval jinde než doma a ještě u nás pracuje brigádník od 7h do 15h... naprosto Tě chápu, u nás to stálo za hodně hádek, několik návrhů ať si najde kancelář, ale postupně jsme prostě museli dojít k určitým kompromisům, on musel ustoupit a já si holt zvyknout.. myslím, že ted už je to relativně fajn, ono i děti když vyrostly, tak se jim věnuje víc, než před tím a já hlavně za 14 dní nastupuju do práce, kam se neuvěřitelně těším... 😅 chce to protě pevné nervy, ne každý to asi zvládne, ale je to prostě o dohodách a kompromisech..

llluckaaa
17. únor 2014

Já bych z toho teda taky nadšená nebyla. Asi bych zkusila domluvit nějaká pravidla, jakože se v pokoji např. zamkne, pití a svačinu bude mít u sebe a bude chodit ven jen na WC. Oběd si pak dáte v dohodnutý čas společně, on si pak opět zaleze. Plus budete mít dohodnutý čas, kdy pracuje a kdy už má volno.
MM taky kdysi říkal, že by pracoval z domova, ale to jsem mu hodně rychle zatrhla. Máme panelákový byt a asi bych z něj byla brzy na nervy, kdybych neměla chvilku oddechu a byla pořád "pod dozorem".

laurital
17. únor 2014

@llluckaaa Ještě toi toiku mu tam koupit, ne 😀 ?

veru324
17. únor 2014

Ahoj, rozumím ti velice dobře. Přítel pracuje z domu taky, ačkoli některé dny dost času stráví po městě po servisech, víc času je doma. Navíc já pracuju z domu částečně taky...My si naštěstí už docela zvykli, ale zpočátku to byl boj, nastala i velká ponorka. Má to samosebou i mnoho výhod 🙂
Máme díky bohu velký byt (4+1), takže já se zavírám v pracovně. Tu ale teď budeme přebudovávat na dětský pokoj, tak uvidíme, až budu na MD. Přítel si ale pronajal prostory dole v přízemí paneláku, byly tam nevyužité místnosti jako bývalá mandlovna, sušárna atd., tak postupně stěhuje většinu pracovních věcí tam. Pokud nemá možnost, tak jediné, co doporučuju jeu, udělat si nějaký režim - jsme zvyklí, že okolo 14 hodiny spolu odcházíme na procházku se psem, do té doby se každý ve své místnosti věnujeme práci. Pravda ale je, že nevím, jak tohle lze vyřešit s dítětem :( to asi těžko chápe, že teď tatínka nemůže rušit.

llluckaaa
17. únor 2014

@laurital 😀 Nééééé, tak zlá zase nejsem 😀 Takto to funguje u kamarádky. Její manžel pracuje 3 dny v týdnu doma a je zamčený v jednom z pokojů, ven neleze a denního provozu se neúčastní. Mně by to tak vyhovovalo taky. Protože MM je jeden z těch, kteří musí do všeho kecat 😅

laurital
17. únor 2014

@llluckaaa MM také často pracuje z domu a na rovinu říkám, že mi to nevyhovuje, i když doma je jen ta mladší 🙂 , takže chápu.. 😀 .A to ten můj do ničeho nekecá..

willow4
17. únor 2014

Ahojky, u nás je to podobné. Manžel tedy má kancelář cca 50 km od domova, ale hned po příchodu domů + víkendy pracuje ve své pracovně. A je to děs... Dětem slíbí, že "až to dodělá" tak si s nima tu hru zahraje.. ale to "až" je dost těžko uchopitelné a my to musíme chápat, že to ho má hodně... Hádky o tom, proč u nás musí pořád běžet televize, že se nemůže soustředit na práci... o tom, že si s dětma nemůžeme při dělání nedělního oběda diskotéku v kuchyni... že ho pořád vyrušujeme... (za jeho pracovnou je špajz kam chodím pro brambory, cibuli, k pračce....) A samozřejmě nejlíp nikam nechodit z domu... aby měl uvařeno, připravené svačinky a zábavu dle svého harmonogramu... a nedej bože, abychom měli o zážitek víc než on.. .(to jsme naštěstí po mnoha hádkách a krizích už vyřešili). Děsný.. Držím palce a doufám, že se mi jednou podaří z domova vypadnout a najít si nějakou práci "mimo" rodinu. Rodinná firma je fajn, ale...

llluckaaa
17. únor 2014

@laurital Mě i hodně rozhodí, když ráno do práce vstává stejně jako my. Hned je problém stíhat, co potřebuji, do koupelky se nacpe ve chvíli, kdy tam potřebuju já, trůní na záchodě, plete se pod nohy, blbne s dětmi, takže u nich je zase problém se obléknout, najíst, hůř poslouchají... No prostě naruší náš zaběhlý režim a všechno se dělá hůř. Když po něm náhodou něco chci, tak to nemůže udělat, protože přeci on musí jet do práce a nemůže se zdržovat 😠
Kdyby pracoval doma, tak to má mnohem víc nevýhod než výhod 😅

ismail
autor
17. únor 2014

@llluckaaa přesně tak, mám pocit ,že jsem neustále pod dozorem, navíc se míchá i do toho co s dětmi dělam. Když má dcera něco udělat a nechce,jde si po
stěžovat za tátou,už i syn boucha na dveře a běží za ním☹

willow4
18. únor 2014

@llluckaaa jééé, to mi připomíná naše dnešní ráno 🙂 Manžel může jet do práce, kdy chce... syn má prázdniny a tak ho tento týden vozit nemusí... a co myslíš? samozřejmě se vyprdelí přesně v okamžik, kdy já mám odvážet dceru do školy... Mu říkám, nemůžeš jet o pět minut dříve nebo později než my? se musíme na té chodbě motat? ... no... nemůže 🙂) Taky máme rituály, ale jak se tam motá tak je to na pytel... 🙂

willow4
18. únor 2014

@ismail 🙂) U nás je to stejné... Jednou bylo vtipné, že se dcera na mě naštvala a šla si stěžovat k tatínkovi do pracovny a byla v šoku, že tam není a nemá komu říct, jak je ta máma zlá... 🙂) Jinak řeči typu, proč na ně tak křičíš taky miluju ... Ví prdlačku o co jde... jestli o svolávání na oběd nebo přetečené nervy 🙂

paulie
18. únor 2014

Mám to doma podobně, ale zavedli jsme si pravidla 🙂 Když má manžel home-office, tak je prostě v pracovně, má zavřené dveře (pro děti signál "nevstupovat") a neúčastní se NIJAK našeho domácího života. Tedy žádné vstupování do sporů, hádek, činností, rituálů, her ... Když si chce s dětmi chvilku pohrát, mám podmínku, že si na ně vyčlení aspoň 10-15min, aby z toho obě strany něco měly 🙂
Dřív to bylo tak, že si šel pro pití/jídlo, na chvilku k nim dřepl a v zápětí zase odcházel pracovat, což samozřejmě děti nenesly dobře a jemu také vadilo, že mu dorážejí do pracovny. Stejně tak ho zkoušely zatahovat do svých sporů, chodily se stěžovat na moje rozhodnutí, atd. Postupem času (a neustálým opakováním, co znamenají zavřené dveře) pochopily, že tatínek pracuje, ale jakmile může, jde za nimi, takže přestaly povykovat a respektují to 😉

kureeli
18. únor 2014

HOlky, já vás obdivuju. Mě by asi hráblo, být pod neustálým dohledem 😕 Ten můj pracuje jen v noci, v půl deváté vyrazí do práce a mě začíná freetime 😀 Dětičky spinkají, chlap v práci, doma ticho, klid, nikdo ani chleba nechce .... 🙂 Teď přišel s tím, že si najde práci přes den, aby byl jako správný manžel v noci doma - děsím se toho - pro mě žádný oddych - pojď za mnou, povídej si se mnou, pojď se přitulit, nech to nádobí na zítra, žehlit můžeš jindy ..... žádné domácí vyrábění váziček, věnečků a dekoračních blbinek ..... Když před 6ti lety slezl z náklaďáku a přestal jezdit do evropy, skoro tři čtvrtě roku mi trvalo, než jsem se s ním naučila "žít", byla jsem zvyklá tu být s malou sama, měli jsme vlastní režim a rituály, přizpůsobovali jsme se jen sami sobě a tak. No byla to fuška a asi mě to čeká znovu 😀

llluckaaa
18. únor 2014

@ismail Tak si zkuste domluvit nějaká pravidla - když pracuje, tak má pracovat a ne dělat něco jiného. To nevyhovuje ani tobě a asi ani jemu, ani dětem. Čím dřív si svoje v klidu odpracuje, tím dřív se vám bude moci plně věnovat, ne? V klidu si nad tím sedněte a proberte to. Je úplně jedno, jak to dělají vaši známí a co u nich funguje, vy jste přeci úplně jiní, máte jiné požadavky, jiné nároky a máte oddělenou domácnost, takže proč kopírovat chování někoho jiného 😉
Jiné kámošky muž má taky 2 x týdně home office, dveře normálně otevřené, děti tam chodí, mluví na něj, žena ho občas k něčemu využije... Já si ale např. neumím představit, že by mě takto od práce někdo pořád vyrušoval a já bych pak měla něco vytvořit 😅

llluckaaa
18. únor 2014

@willow4 Tak to máme stejné, MM si může taky do práce přijet kdy chce 😀 Ale on se prostě musí prdelit z domu zrovna v tu doby kdy my 😠 A přitom já to mám přesně načasované, protože z bytu musím vypadnout po 8:00 a do školky musím dorazit do 8:30 😀
Jo a taky měl tendence takové to: A proč jí necháš brečet? A co se stalo? Následovalo utěšování atd. ... No to dovedlo člověka vytočit, když on o tom neví nic a já se musím obhajovat, proč a co já dělám nebo nedělám 😝 Jako miluju ho, ale mít ho pořád doma je na přesdržku 😅

llluckaaa
18. únor 2014

@kureeli Já tě úplně chápu. Moc se těším na víkendy, kdy jsme všichni spolu, ale zjišťuji, že mám mnohem víc práce a jsem znatelně unavenější, protože pořád musím něco dělat, vařit a uklízet i po něm, časově rozhozená... Zlatý všední den, kdy mi dítě usne po obědě a já mám třeba hodinu ticha, klidu a míru 😀

laurital
18. únor 2014

"miluju ho, ale mít ho pořád doma je na přesdržku"
@llluckaaa Zlatá slova-tesat do kamene 🙂

martiska36
18. únor 2014

Holky já nevím, jak čtu ty reakce tak nevím jestli je to opravdu tak strašné jak popisujete. Můj muž také pracuje z domova, má doma pracovnu a ještě dílnu a nemáme s tím nejmenší problém. Ba naopak, dcera je odmala zvyklá, že táta pracuje v pracovně, neruší jeho ani on nás. A upřímně řečeno, já v tom vidím jen výhody. Nemáme žádné babičky ani hlídací tetičky a vždycky to bylo jen o tom se "sehrát" v čase. Taky jen díky to mu jsem mohla nastoupit od dvou let dcery naplno do práce.
Uznávám ale, že to chce dobrou dohodu, nastavení pravidel a vstřícnost obou stran. Kdybych mohla s něčím poradit nebo jste chtěli vědět něco konkrétního jak co děláme, klidně se ptejte, ráda předám zkušenosti.

kocicinka
18. únor 2014

@llluckaaa mám to naprosto stejně, sice je fajn, že jsme všichni o vík. spolu, ale vždy už nedočkavě vyhlížím pondělek. Muž v týdnu odvádí staršího do školky a já mám prakticky na starosti jen Mikuláše, který je téměř bezúdržbový, tj. klídek.
Kdežto o víkendu tu mám 3 chlapy a vše, co s nimi souvisí: bordel, hluk, přetahovačky, neustálé plnění jejich nenažraných žaludků a přemýšlení nad tím, co budu vařit, zda máme dost jídla, vymýšlení programu, protože jak se nudí, je to s nimi k nevydržení o to víc....Miky má rozhozený spaní.... nejjednoduší pro mne je, když vypadneme z domu někam na výlet, prostě hlavně pryč z bytu. Pak ten víkend i rychleji a hlavně "snesitelněji" uteče.
K věci: můj muž je sice v práci od nevidím do nevidím, ale taky často pracuje z domu, o víkendu, je programátor, takže sedí u PC. Kdyby byl někde v dílně, tak by mu mohl starší třeba pomáhat, ale takhle to nejde 😒
Kdysi jsem četla rozhovor s Alicí Nellis, redaktorka se jí ptala, kde píše scénáře a ona odpověděla, že si neumí představit, že by pracovala doma, protože doma je máma. Tak prý píše různě po kavárnách a doma je máma na plný úvazek. To se mi líbilo. Ale u manžela bych s tím rozhodně neuspěla.

kocicinka
18. únor 2014

@martiska36 tak když je pracovna, tak je to o něčem úplně jiném, jiná situace. Muž má vyhrazený prostor na práci.. Můj manžel pracuje v obýváku a dítěti nevysvětlím, že mu nemůže lézt po zádech, když něco programuje... a Jonáš zase nechápe, že táta, na kterého se těšil pracuje, když na práci má kancelář... a manžel je zase přesvědčený, že je lepší, že je doma, nežli v kanclu a nechápe, co já na tom nechápu. Přitom když doma pracuje, tak se ho nemůžeme ani dotknout, ani na otázky nám neodpovídá, prostě jen sedí a mlčí. Nebo jen něco podrážděně odsekne.

santron
18. únor 2014

My máme to samé - manžel až na služebky pracuje z domu. Dřív měl kancelář vedle obýváka a to byl věčný problém,protože malý bušil na dveře a taky to nemohl pochopit. ted se manžel odstěhoval do patra, schází dolů jen na oběd a my jdeme k němu občas přes den "na návštěvu",takže je to jako kdyby byl v práci. V bytě si to taky nedovedu představit. Asi bych doporučila se opravdu někde porozhlédnout po nějakém koutku k pronajmutí nebo třeba nějaký kamarád,který pracuje taky z domova, za ten klid doma by to asi stálo. aspon by pak byl dříve doma a věnoval více času dětem navečer.
@kocicinka no to bych ho asi zabila ,kdyby mi seděl takhle v obýváku

kocicinka
18. únor 2014

@santron tak ono je to třeba jen hodinu denně, ne celý den, naštěstí 😉
Taky se staráme o pronájmy, takže musí někdy obstarávat administrativu, když přes týden je v práci.
Mě třeba víc vadí, že když přijde dřív z práce( rozumněj třeba v 19:30) tak si sedne na gauč a pustí si zprávy. Já bych chtěla, aby si třeba se synem zahrál pexeso. Jak tohle máte vy?

kureeli
18. únor 2014

@martiska36 No, co se péče o děti týče, je to obrovská výhoda, když jsou oba doma. Co mě na tom vadí, je, že nemůžu nic jen já, případně já a děti. Kam jdeš, proč tam jdeš, a stavíš se někde (a to se vypravím s kočárkem jen na prochajdu nebo na poštu) co bude k obědu, něco bych si dal, hele, pojď se podívat co jsem udělal (postavil, vyrobil-to je jedno) - a půl hodiny o tom žvanit a tomu podobné. I běhat se mnou chodí - tak kdy a kde si pak má člověk vyčistit hlavu???? Já se vyloženě těším, až děti usnou a tatínek vyrazí do práce a já si konečně sednu a vybalím ty svoje vázičky, nebo si rozdělám žehlení a načnu si k tomu vínko, pustím přitroublý seriál a nikdo mi do toho nekecá a nikomu nemusím nic vysvětlovat, nikomu se věnovat - jen a jen sama sobě. To je můj relax po celém dni 🙂 Když budu celý den skákat kolem dětí, domácnosti a zahrady a večer kolem chlapa, kdy budu mít čas na sebe??? Nejsem prostě typ, který musí být 24h denně se svým protějškem. Naopak, úplně v klidu vyrazím na víkend jen s kámoškou a s dětma-bez taťky (to on ale nechápe.....že mi vůbec nezáleží na rodině, když chci jen jen s kámoškou-spíš mu vadí, že neví "co se tam děje") Vždyť on odjede do práce a za deset minut už volá - "tak co, mamko, co děláš?" a chce se vykecávat. A takhle i třikrát než jdu spát (dost ponocuju)
Ale ten váš soulad a souhru vám i tiše závidím 🙂 Ale kdyby to bylo vždycky snadný, byla by to nuda 😀

dora13
18. únor 2014

chapu a znam -- muj tatinek pracoval z domu velkou cast meho detstvi.
myslim, ze nejdulezitejsi je vysvetlit detem, ze tatinek je sice doma, ale pracuje, takze ho nebudeme rusit. ja jsem teda byla vetsi, nez tve deti, kdyz tata zacal pracovat z domu, ale tohle vysvetleni mi vzdycky pripadalo naprosto dostacujici a nikdy jsem s tim nemela problem.
z meho uhlu pohledu je na tom nejhorsi, ze je ten druhy PORAD doma, ze clovek nemuze byt chvilku sam.

willow4
18. únor 2014

@kureeli Hele a jak jsi prosadila ty víkendy bez taťky? 🙂) Taky mám pocit, že potřebuji být občas "sama", ale to, že neví, by asi nepřežil 🙂) Jinak úplně jako od nás z domova... Víkendy jsou děsně náročný... Přes týden se všichni nají v práci/škole a jenom večeře je pak sranda 🙂 A to vyprávění... a nutnost poslouchání a nejlépe ještě chválení 🙂) Je to třeba, ale je to děsně náročný 🙂

jaajaa
19. únor 2014

Ahoj, my pracujeme oba takrikajic z domu. Teda kancelar mame momentalne v dome tchanovcu, ktery stoji hned vedle nas. My se tam budeme brzo stehovat a ja uz se tesim, az tam budeme. Prijde mi to pak pro chod vsecho daleko jednodussi. Jinak si myslim, ze proste musi fungovat rad, kdy se pracuje, kdy je volno a mit pracovni misto. U nas teda rano odejde prvni manzel, ja ho nemam at se vypytlikuje a nepleteme se mu mezi nohy. Pak se vybalim ja s prckem a psem a prestehujeme se do kancelare. Dopoledni kafe pije manzel se zamestnanci, obedvame spolecne doma nebo u tchanovcu v kuchyni. Odpoledni kafe je zase se zamestnanci a my bud jsme tam taky nebo sami. Vecerime spolecne a manzel pak bud odchazi po 8. vecer zpet do prace nebo uz je doma. Pro neho je to uplne normalni, sam v tom vyrostl, jiny model nezna. Ja si musela zvyknout, ale uz mi to nevadi. Vyhoda je, ze pracuje hodne venku- na pozemkach, kontrola zamestnancu atd/ projekty a ja jsem ta, co sedi v kancelari. Takze se nekdy vubec cely den nevidime, I kdyz si kvuli praci furt musime volat. Ponorka- no chlap ji myslim nema...ja obcas jo, ted s prckem min, nemam na to proste cas a kdyz uz me to chytne, tak se proste zaridim a vypadnu, na vikend pryc atd. Chodim vecer cvicit atd. Musim rict, ze bych nemenila.

kocka5
19. únor 2014

@ismail ahoj, MM taky pracoval ze začátku doma. Myslím si, že v tomto je tvůj manžel trochu zaostalý když nepochopí, že malému dítěti nelze tak lehce vysvětlit, že pracuje a tím že se pořád ukazuje děckám je vlastně trápí. MM s námi doma pracoval do cca 1 roku malého. Vždy tajně zmiznul do druhého patra za schodišťovou zábranu a chodu se opravdu nezúčastnil, když přišel na oběd zahrál to tak, že přišel z venku, najedl se chvíli s ním poblbnul a zase zmiznul. Okolo 1 roku si však malý začal uvědomovat občasný hluk v patře. Tak se manžel přemístil do kanclu cca 100m od nás. To místo jsme taky tajili a pak okolo 2 let už mu bylo jasné kde to je, ale tak nějak věděl, že ho nemůžeme otravovat v pracovní době.
Proč si nenajde poblíž kancl..... vysoký nájem?