Manžel s ničím nepomáhá, rozčiluje se kvůli blbostem

marjama
7. únor 2011

Ahoj holky, doufám, že vás tímhle tématem nebudu moc otravovat, ale musím si aspoň postěžovat. Manžel mi prostě skoro vůbec nepomáhá a ještě je pěkně protivnej! Hlavně rána jsou u nás šílený. Naše malá vstává běžně kolem 5 h, takže jsem se chtěla s manželem dohodnout, že se budeme střídat ve vstávání. Protože když vstávám pořád já, tak jsem pak úplně hotová. Do práce odchází až v 8 h, takže nikam ráno nepospíchá a může si s malou klidně hrát. Kdyby fungovalo to střídání, byla by to pohoda. Jenomže on je prostě ráno úplně nepoužitelnej, z postele se hrabe 15 minut, než vůbec vstane. To už malá skáče po ložnici a chce si hrát. Takže stejně vstanu já a nechám ho spát. Nebo když teda vyjímečně vstane, tak je na malou akorát protivnej a kvůli každé blbosti na ni řve. Přitom spí klidně těch 6 až 7 hodin, takže normální délka spánku a tvrdí, že je nevyspalej. Já každý večer vařím, jdu do postele tak o půlnoci, takže já spím denně 5 hodin! Ráno dělám všem snídani, malou krmím (sama by se pořádně nenajedla), stelu postele, prostě všechno ráno dělám já. Manžel akorát sedí zhrouceně na židli a kouká "do blba". Připadá mi to nenormální, to se nedokáže ovládat!? Přece nemůže být tak unavenej! Asi je tak sobeckej 😠 Včera šel spát ve 21 h a dnes vstával v 7 h a tvrdil, že je celej rozlámanej a nevyspalej. Vždyť spí jak malý dítě! Já měla opět budíček v 5 h, pak jsem si hrála s malou a pak jsem dělala snídani a takhle to je každý ráno, pán tvorstva vyspává a já makám 😠 Moc mě mrzí, že se takhle chová. Těšila jsem se, že až nebudu kojit, že se konečně vyspím a smůla. Chceme druhé dítě, ale s tím jeho přístupem fakt nevim, jestli do toho mám jít. To bych pak asi byla v blázinci. Ještě musím napsat, že se rozčiluje kvůli blbosti, když malá dělá něco, co se mu nelíbí, tak nedokáže mluvit normálně, hned je vytočenej. Pro něj by asi bylo ideální, kdyby seděla na jednom místě a nic po něm nechtěla 😠 Jak to máte vy? Pomáhá vám manžel sám od sebe nebo si o pomoc musíte říkat? Snad to není moc dlouhej román, potřebovala jsem si trochu ulevit. Dík.

mitote
16. črc 2012

@pissskotka tak muj celkove s domacima pracema nema problem, vikendove obedy jsou v jeho rezii, na nakupy jezdime zasadne oba, nema problem vysat, vytrit, umyt koupelnu nebo zachod, psovi umyte posranej zadek...naopak ted kdyz jsme tehotna, nenecha me delat prakticky nic 😅 ale on je proste v tomhle jinem, je me jasne, ze vetsina chlapu takova asi hold nebude

pissskotka
16. črc 2012

@mitote tak to každopádně, jestli mu to vydrží, tak seš opravdu šťastná žena 😉

mitote
16. črc 2012

@pissskotka spis je chudak manzel 😅

marjama
autor
18. črc 2012

@pissskotka ahojky, jen ti chci napsat, že můj manžel byl taky před narozením malé docela v pohodě a byl prostě "jiný". Změnilo se to narozením dcery. Ale co vím z mého okolí, hodně vztahů se rozpadle právě po narození dítěte, takže na tom asi něco bude ...... Držím palce, ať se to u vás zlepší!

marjama
autor
18. črc 2012

@mitote ahoj, no tvůj příspěvek zněl docela drsně, to máš pravdu. Já jsem si sem přišla postěžovat, vypovídat se a zároveň pro nějakou radu a zkušenost. Rozhodně jsem nečekala, že na mě takhle někdo "vyjede". Ale to už jsem psala ve svých příspěvcích dříve. Takže jen k pár bodům co jsi psala. Vstávání - máš pravdu v tom, že když se člověk pořádně nevyspí, tak je protivný, to je jasný. Ale kdo se ptá mě, jestli jsem dost vyspaná? Prostě k dítěti jeden z nás vstát musí! Kdybych se chovala stejně jako můj manžel, tak kdo tedy vstane? Kdo se ráno o malou postará? Já jsem taky unavená, ale prostě se musím přemoct a vstát. A jak bys nazvala někoho, kdo nechá druhého vstávat každý den v 5 hod. a sám spí do 7 nebo 7:30 hod.? Podle mě je to sobec. Prostě myslí jen na sebe, aby on se vyspal. Ještě musím podotknout, že můj manžel chodí do práce cca v 8 hod. a vrací se mezi 17 a 18 hod., takže nepracuje žádných 12 nebo 16 hodin a práci nemá fyzicky náročnou. Vaření - vařit bohužel musím, nebudeme jíst rohlíky. Večer vždycky připravuju jídlo na druhý den a samozřejmě nedělám žádnou svíčkovou, abych u toho trávila 2 hod. Dělám jídla jednoduchá, do jedné hodiny na přípravu, ale i tak jsem z toho po celém dni hotová.
Tohle všechno co jsem napsala bych spíš měla psát v minulém čase, protože takhle to bylo do 3 let naší malé. Teď už Martí chodí do školky, takže je situace úplně jiná. Odpadlo každodenní vaření, celkově je situace klidnější, jen to vstávání v 5 h zůstalo.
Jak už ti tu někdo napsal, ozvi se, až bude dítě na světě. Pak možná svoje názory lehce přehodnotíš 😉 Přeju ti, aby se tvůj manžel nezměnil a opravdu ti s dítětem pomáhal, vstával k němu atd.

marjama
autor
18. črc 2012

@gab7 jj, už to u nás vypadá jinak. Jen ti chci napsat, že jestli teda "jedeš" pořád v režimu vstávání ve 4:30 a jdeš do postele nejdřív ve 22:30, tak to je teda supervýkon! Mně takhle stačilo fungovat na mateřský a byla jsem zralá na Bohnice. Teď se mi stane, že usnu klidně ve 21 hod. a chrním až do rána. Upřímně si nedokážu představit fungovat jako ty. Možná přeháním, jak píšeš, no každý je prostě jiný. U nás byl problém i v tom, že manžel mě nenechal vyspat ani o víkendu. Já jsem prostě vstávala v těch 5 hod. celé tři roky a chodila spát nejdřív ve 23 hod. A když byla malá ještě miminko, tak jsem ještě k tomu vstávala 3x - 5x za noc na kojení a malá pak měla v 5 h budíček. Takhle brzo vstává už od mimina. Takže tak.

marjama
autor
18. črc 2012

@jancip
@milada2
Holky, díky moc za pochopení! Je vidět, že z vás mluví zkušenost.

lenka5731
19. črc 2012

@mitote Mitote, proč tu všechny přesvědčuješ o tom, jak máš úžasného manžela? 😕 Je někde problém? Nepotřebuješ o tom náhodou přesvědčit sama sebe? Moc nerozumím, proč ho tu tak obhajuješ. Znáš přísloví "neříkej hop, dokud jsi nepřeskočil?" 😉

jancip
19. črc 2012

@marjama No, já si občas taky postesknu, když mi nějaká maminka řekne, že byla tak unavená, že ji muž podával v noci miminko na krmení....I když u nás to není se vstáváním tak hrozný. Malej většinou sice taky vstane v 5, ale pak se mi ho ještě podaří tak na hodinku až dvě uspat. Já myslím, že hodně chlapů má ještě zakořeněno, že starost o miminko je ženská záležitost, že oni mají za krkem živení rodiny (i když samozřejmě, když chtějí, tak také umí přebalit, vykoupat) . A můžeme se tvářit moderně a emancipovaně, jak chceme.

zizala79
19. črc 2012

@marjama @mitote souhlasím s marjama, chlapa to narození a naprosto jinej režim rozhodí, samozřejmě nebudu mitote vnucovat, že aj ten její se pak změní a omrzí ho to, ale je to prostě dané tím, že teď si opečovává ženušku, která nosí jeho dítě, stejně jako to dělal ten můj a spousta dalších, a pak se narodí dítě a než se vzpamatuješ, tak jste všichni unavení a rozhození. takže tvrdit dopředu, jak to bude, je prostě jen naivita bez zkušenosti a holt to vyzní tak, že shazuješ nás ostatní a to, že pro nás je holt problém, že mužíčkové nepomáhají nebo je s nima něco jinýho "v nepořádku"

mitote
19. črc 2012

@zizala79 jestli jsi dobre cetla, psala jsem, ze je pochopitelne ze je uzivatelka unavena, ale ze take chapu, ze je muz po 6 hodinach spanku nevyspaly... a promin, to ze si stezuje ze je nevyspaly me jako sobeckost nepripada...

zizala79
19. črc 2012

@mitote ty jsi taky přesvědčeně psala, že bude pomáhat, ale to právě nemůžeš vědět, takže to bylo na toto, ale ono je to jedno, klidně si ponech svoje ideály, měly jsme je každá 😉 ono je asi vhodnější nechodit do diskuzí, které se člověka konkrétně netýkají, protože kdyby šla jedna někam kde si budete všechny pochvalovat své ideální mužíčky a začala, že ten její je makovej, tak by to taky poměrně tu ideální diskuzi narušilo ne? jako to není proti svobodě slova a rozdílnosti názorů, je to prostě jen na zdravém, selském rozumu, co kdo kam píše, jestli to je jako smysluplný nebo je to totálně mimo mísu

jancip
19. črc 2012

@mitote A taky je hladový, takže napřed snídaně a pak možná krmení dítěte. Jenže ono nepočká, takže Tvůj hlad jde stranou. Chápeš tu pointu?

zizala79
19. črc 2012

@jancip tohle si moc dobře pamatuju, dítě se pravidelně budilo, když jsme zasedli k večeři, jako ani nepotřebovalo hned nakojit, takže jsem si říkala, proč sakra chodím vždycky a výhradně já? opravdu mě to začalo po pár týdnech štvát, on se mezitím najedl, takže ani t asoudržnost mezi partnery, na které jsem si ze začátku zakládala, jako aby "nás to dítě nerozdělilo", tak ji nepodporoval, ale to si fakt umí představit jen ten, kdo si tím prošel, ten pocit frustrace matky myslím

mitote
19. črc 2012

@zizala79 no myslim si, ze dokazu lepe posoudit jak se zmeni/nezmeni muj muz po porodu nez Ty 😉 promin, ale proste verejne nadavat na manzela... to vas nenapadne ze si to tu muze jednoho krasne dne precist? nebo ze si to precte nekdo jinej kdo mu to pretlumoci? ja bych si to treba nikdy nedovolila, abych verejne nadavala na manzela. Kazda kdyz jsme si sve muze braly - vybraly, jsme vedely, s kym mame tu cest a jak jsme si to nastavily ve vztahu, tak to mame... vidim to u sve mamy, od zacatku nastavila to, ze cela domacnost je na ni, ze chysta svacinky, obidky, snidane.... a jasne kdyz to dela X let a chlap je na to zvyklej, tak me prijde logicke, ze nechape, proc by se neco melo menit....
A vykladat, ze se manzel po porodu uplne zmenil? No to dost neni mozne, protoze osobnost cloveka je nemenna a to vam povi kazdy odbornik (psycholog, psychiatr, sociolog, .....).
@jancip ja to chapu, ja jen absolutne nechapu tady to vase nadavani na vase partnery... copak oni cele dny sedi na zadku a koukaj na bednu? Nebo to ze neni doma a vydelava penize se nepocita jako prace? Je to vse jen o domluve mezi partnery, jak to budou mit. Ale tim ze tu budete nadavat na to jaci jsou, nic nezmenit. Max je pekne vytocite az si to tu nedejboze prectou

jancip
19. črc 2012

@mitote Já tady na nikoho nenadávám. Ale i kdyby si někdo posteskl, tak nemůžeš soudit, když to sama neznáš. Víš, ve 20ti možná můžeš něco nastavovat, ale ve 30ti už to jde dost těžko, protože každý už je docela v tom svém životě zaběhnutý. A pokud nemá muž z domu zafixovaný, že má pomáhat, tak dá dost práce, než se na něčem takovém s ním domluvíš. Většinou domluva nestačí....Kdo Ti říkal, že se osobnost nemění? Přesně naopak. Osobnost člověka se vyvíjí a velmi ji ovlivňují různé události.

zizala79
19. črc 2012

@mitote to je snad zase můj problém, jestli se BOJÍM, že si to tu přečte. to je maloměšťácké. a mýlíš se, lidé se mění a nemůžeš vědět, jak a kdy se změní tvůj muž. jestli ne a budete žít šťadtně až do smrti, ok, ale prostě 100% "záruku" nemá nikdo, takže tohle je právě to, co je mimo mísu
ty jsi taky odborník 😀 😀 😀 😀 😀 sorry, jsi směšná, zkušenost s táím nemáš a poučuješ

mitote
19. črc 2012

@jancip @zizala79 ja nikoho nesoudim, jen rikam, ze mince ma dve strany, problemy ve vztahu nikdy nejsou vina jen na jedne strane... kdo me to rikal? studuji tento obor, osobnost jedince je dana, vychovou muzes dle odborniku ovlivnit pouze 15%, nekteri jsou skeptictejsi a rikaji jen 10%. Muzes max nejak trochu korigovat charakterove vlastnosti, ale i ty jsou velice omezene a jen v pripade spoluprace jedince. Kdo si mysli, ze jedince zmeni nebo prevychova, tak se seredne myli....
a jestli damy mate pravdu, pak teda o vasem objevu reknu vyucujim a odbornikum na konferencich, ze jsou totalne blby kdyz nevi, ze osobnost se neustale meni

jancip
19. črc 2012

@mitote Tak si to ještě jednou nastuduj. Je daný temperament, který se lze jen naučit mírně korigovat. Ostatní se vyvíjí a má na to vliv mnoho faktorů. A osobnost tvoří mnoho složek. Navíc osobnost člověka vzniká socializací, která je celoživotní..Raději se neptej, protože by ze své studentky museli být nešťastní.

mitote
19. črc 2012

@jancip Abych presne citovala: Co skutecne zmenit lze, jsou zpusoby chovani a reagovani, cloveka jako osobnost nezmenime nikdy nijak. Ten uz je proste dany a vychovou a prostredim se da ovlivnit, ja jsem velice skepticka, tak 10, mozna 15%, vedci rikaji 20%. Jinak vsechno ostatni je v 80% zdedeno, v genotypu. (Rozhovor s klinickou psycholozkou PhDr. S. Riegelovou na Ceskem Rozhlase).

mitote
19. črc 2012

@jancip ale jinak diky, reknu v zari na konferenci prof. Kratochvilovi, ze ma vsechny sve odborne publikace vyhodit, ze se myli 😅

jancip
19. črc 2012

@mitote Nevím, co píše Kratochvíl, ale klidně mu to řekni. Jen si u toho, prosím Tě, nepleť pojmy. Pak to dost zkresluje.

mitote
19. črc 2012

@jancip promin, ale typy osobnosti mas 4, predpokladam, ze ti je nemusim jmenovat, muzes me rici, jak teda predelas napr cholerika? Kdyz osobnost lze zmenit? Jinak doporucuji knihu S. Kratochvila Manzelska Terapie od str. 82 dal. Kapitoly: Osobnosti manzelu, Manzelsky vztah, Vyvoj vztahu v case. Je to asi 50 stran, to mas hned. Mimochodem mam absolvovanou Psychologii v manzelstvi a rodine, takze si troufam rici, ze vim o cem mluvim.

zizala79
19. črc 2012

ono tady nejde o slovíčkaření z psychologie, možná se "osobnost" nemění, ale mi to clekem jedno, páč to je naprosto nepodstatné pro tuto diskuzi. tady šlo o to, že ten ČLOVĚK se "změní", že se prostě najednou chová jinak, nebo i my, samozřejmě, ale že to dohromady nejde tak, jak předtím a jak jsme si myslely, že to půjde do smti smrťoucí, má na to vliv samozřejmě (pro mě) ta dlouhodobá únava a jiné nastavení uspokojování potřeb, nejdřáv je dítě a pak já, ale muž to má trochu jinak, nemá tu potřebu nejdřív nakrmit dítě a na začátku to ani nejde, páč matka kojí, a je určitě i pro ty muže těžké se k tomu miminu nějak přiblížit a možná se bojí nás "odstrčit", pritě je to fakt celá směsice faktorů a jednoduše odsuzovat i za že se o tom tady chceme pobavit je prostě zcestné...

zizala79
19. črc 2012

Po roce od promoce se setkali dva bývalí spolužáci: "Člověče, když pomyslím na to, jaký jsem já inženýr, tak se normálně bojím jít k doktorovi!"

studium není všechno!

mitote
19. črc 2012

@zizala79 ale to tu celou dobu pisu, ze problem neni jen na jedne strane, jen na strane manzela, problem je na obou stranach, jen vy me porad predsvedcujete o tom, ze placam kraviny....
nerikam ze studium je vse, studovat dnes muze kdektery pako, ale obavam se, ze celosvetove uznavane kapacity, nebo odbornici desitky let ve svem oboru uplne tak nesmysly nevykladaji....

zizala79
19. črc 2012

@mitote jde taky o interpretaci těch poznatků. třeba to, co jsi psala o výchově a 15 % šanci na změnu "sobonosti", tak to znám aplikované na děti, ne na dospělé chlapy. a můžu ti říct, že osobní zkušenost je fakt k nezaplacení, já jsem byla plná ideálů a říkala jsem si, že nám se nidy, NIKDY, NIKDY! nestane, že bychom si nerozuměli a tak, ale člověk míní...

carrynka
19. črc 2012

@marjama nemam silu cist vsechny prispevky co tu jsou...ale chapu te! Clovek se citi nekdy fakt vyrizenej a hold chlap to en vzdycky vidi ze uz jsme na pokraji sil... ja jsem za tu dobu zjistila, ze kdyz od chlapa neco chci, musim mu to rict narovinu! Jinak bych se nedockala... 😀 Ale co mame malyho, tak se docela snazi, ale porad ej to chlap... on proste nebude nikdy odvarenej z prebalovani, uklidu nebo vareni...co uz nadelame 🙂 Aby v noci vstaval ot nepotrebuju, stejne musim kojit tak co... ale kdyz jsem vecer uz fakt unavena tak si mylyho vezme vedle a hrajou si a pak ho uspava...za coz jsem teda vdecna!!! Pak uz me nesere ani to neumyty nadobi.... 😀 Jo a mam pani na uklid, uzasna vec!!! Preju, at to vse zvladas, urcite to bude lepsi...

mitote
19. črc 2012

@zizala79 tak otazka je, po jake dobe ta "zmena" prisla, protoze "ruzove bryle" muzou trvat az dva roky spolecneho souziti.... to ze si partnery idealizujeme....

mitote
19. črc 2012

@zizala79 ja proste neverim tomu, ze chlap, ktery roky pomaha doma, tak ze po narozeni ditete prestane 😅 nebo naopak kdyz nepomaha tak ze zacne...