Manžel s ničím nepomáhá, rozčiluje se kvůli blbostem

marjama
7. únor 2011

Ahoj holky, doufám, že vás tímhle tématem nebudu moc otravovat, ale musím si aspoň postěžovat. Manžel mi prostě skoro vůbec nepomáhá a ještě je pěkně protivnej! Hlavně rána jsou u nás šílený. Naše malá vstává běžně kolem 5 h, takže jsem se chtěla s manželem dohodnout, že se budeme střídat ve vstávání. Protože když vstávám pořád já, tak jsem pak úplně hotová. Do práce odchází až v 8 h, takže nikam ráno nepospíchá a může si s malou klidně hrát. Kdyby fungovalo to střídání, byla by to pohoda. Jenomže on je prostě ráno úplně nepoužitelnej, z postele se hrabe 15 minut, než vůbec vstane. To už malá skáče po ložnici a chce si hrát. Takže stejně vstanu já a nechám ho spát. Nebo když teda vyjímečně vstane, tak je na malou akorát protivnej a kvůli každé blbosti na ni řve. Přitom spí klidně těch 6 až 7 hodin, takže normální délka spánku a tvrdí, že je nevyspalej. Já každý večer vařím, jdu do postele tak o půlnoci, takže já spím denně 5 hodin! Ráno dělám všem snídani, malou krmím (sama by se pořádně nenajedla), stelu postele, prostě všechno ráno dělám já. Manžel akorát sedí zhrouceně na židli a kouká "do blba". Připadá mi to nenormální, to se nedokáže ovládat!? Přece nemůže být tak unavenej! Asi je tak sobeckej 😠 Včera šel spát ve 21 h a dnes vstával v 7 h a tvrdil, že je celej rozlámanej a nevyspalej. Vždyť spí jak malý dítě! Já měla opět budíček v 5 h, pak jsem si hrála s malou a pak jsem dělala snídani a takhle to je každý ráno, pán tvorstva vyspává a já makám 😠 Moc mě mrzí, že se takhle chová. Těšila jsem se, že až nebudu kojit, že se konečně vyspím a smůla. Chceme druhé dítě, ale s tím jeho přístupem fakt nevim, jestli do toho mám jít. To bych pak asi byla v blázinci. Ještě musím napsat, že se rozčiluje kvůli blbosti, když malá dělá něco, co se mu nelíbí, tak nedokáže mluvit normálně, hned je vytočenej. Pro něj by asi bylo ideální, kdyby seděla na jednom místě a nic po něm nechtěla 😠 Jak to máte vy? Pomáhá vám manžel sám od sebe nebo si o pomoc musíte říkat? Snad to není moc dlouhej román, potřebovala jsem si trochu ulevit. Dík.

zizala79
19. črc 2012

@mitote to nebyly růžové brýle, to dítě prostě změní opravdu velkou spoustu věcí

mitote
19. črc 2012

@zizala79 takze kdyz manzel pomaha v domacnosti tak po narozeni ditete prestane? tomu se me teda moc nechce verit.

marjama
autor
19. črc 2012

@carrynka ahoj, dík za pochopení. Je to u nás o něco lepší, ale je to tím, že dítě je starší, chodí do školky a prostě celkově je ten režim jiný než když jsem byla na mateřský. Manžel se někdy snaží, někdy je na zabití, ale celkově je to lepší.

marjama
autor
19. črc 2012

@mitote souhlasím s zizala79, dítě změní úplně všechno! Nám se dcera narodila po 10 letech vztahu, takže si dovoluju říct, že jsem svého manžela znala dobře a přesto se fakt změnil!

mitote
19. črc 2012

@marjama a to jako pred narozenim ditete se s tebou delil o domacnost a po narozeni ze dne na den prestal? nebo tys mu pred narozenim nechystala celych 10 let svaciny a zacala jsi az pak? ja to jen nechapu

carrynka
19. črc 2012

@marjama urcite to bude lepsi cim bude dite vetsi...a o tom druhem bych si s nim promluvila a i o tom, jak se citis a ze toho je na tebe moc, ze mas strach jak to zvladnes a poprosit ho o pomoc... neverim, ze by rekl ze pomahat nebude...

lenka5731
19. črc 2012

@mitote ono je něco jiného dělit se o domácnost před dítětem a s ním. s dítětem v domácnosti přibyde 80% práce a to už hodně chlapů, i těch co předtím "pomáhali", neunese. Neříkám, že úplně všichni. Za bezdětna jsme vytírali jednou za měsíc a fungovalo to, to už by teď nešlo 😀 😀 Ale o mě vůbec nejde, já jsem spokojená. Škoda, že se nemůžeš setkat s mou kamarádkou, která se po 10 letech vztahu rozvádí s manželem (z toho 8 před dítětem). Ten taky před dítětem "pomáhal". Jenže nepochopil, že s narozením dítěte musí "pomáhat" častěji a intenzivněji.

carrynka
19. črc 2012

@lenka5731 muj chlap pomaha porad stejne jako pred ditetem...on to jako zmenu k poradnejsimu uklidu nevidi...co uz....a prudit ho kazdej den, to se mi nechce... ale aspon nenechava po sobe bordel, to ho musim pochvalit 🙂

mitote
19. črc 2012

@lenka5731 ja si myslim, ze muj muz to vi, ze se to komplet zmeni a ze toho bude na nej daleko vic, bavime se o tom porad a popravde, ja nejsem typ, co by potreboval mit neustale naklizeno....a kdyz to zvladat nebudu, vyresim to jako carrynka, najmu si studentku co me jednou dvakrat tydne prijde uklidit a radsi pujdu s kocarem ven... moje mama treba kdyz jsem byla mala byla poradkem posedla a dost a dnes toho hodne lituje, ze se me nevenovala a misto toho uklizela...
navic at manzel bude chtit nebo ne, min 6x rocne bue mit dite na 4 dny nonstop na starost, ja se bohuzel nerozriznu vejpul...ono je mozna chyba, ze chlapi nemaji tu moznost zazit si, jake to je byt doma s ditetem cely den a nekteri si pak mysli, jaka je to pohodicka....

ined77
19. črc 2012

@mitote ...tak čtu tvé reakce a reakce ostatních....souhlasím s každým trochu 🙂 .s tím pomáháním je to asi tak, že před dětmi je to víceméně dobrovolné....s dětmi je to nutnost a stává se (každodenní) povinností....což už není o tom...teď se mi chce tak vytřu...spousta můžu pomáhá rádo, ale ze své vlastní vůle...jsem odpočatý, dobře naladěný, co bych nepomohl...pak nastává ten rozdíl...jsem unavený, mimčo celou noc probrečelo, byl jsem v práci a jsem k.o..

jancip
19. črc 2012

@mitote Promiň, ale opravdu nevěřím, že studuješ psychologii nebo něco podobného. Pokud ano, tak hodně špatně. Typologií osobnosti máš několik. Nejsou jen 4 typy. Osobnost je celek determinován sociálními, biologickými a psychologickými aspekty. Pokud se nevyvíjí, proč existuje vývojová psychologie? Např. teorie Freuda, Eriksona, Kohlberga?...Píšeš něco, co jsi viděla z rychlíku a nerozumíš tomu. Pak pleteš různé pojmy...ale to jsme off. Pryč od teorie. Jen tak pro zajímavost jsem zadala do googlu změna osobnosti po narození dítěte a první odkaz http://psychologie.cz/jak-narozeni-ditete-meni-...

paolin
19. črc 2012

Hodně záleží na tom, jaké dítě bude - spavé nebo plačtivé. Samo o sobě je mimčo obrat o 180°, pro chlapy zvlášť. Přináší spoustu změn a "omezení" a chlapy většinou nenajedou na jiný systém ze dne na den. Nicméně je to celé o povaze lidí. A s uklízením je prima heslo - bordel v bytě, šťastné dítě 😀

jancip
19. črc 2012

Já myslím, že velký vliv má i to, že žena je najednou doma. Proto najednou chlap (může, ale nemusí) mít pocit, že vše, co je doma, je její starost, a proto už necítí takovou potřebu pomáhat, jako když chodila do práce, což částečně chápu....Co tak poslouchám, vážný problém začne v některých domácnostech být v momentě, kdy začne znovu žena chodit do práce. Protože pak jim zase trvá, než si uvědomí, že ona vlastně dělá na dvě směny.

mitote
19. črc 2012

@jancip nikdo nepise ze je jedna typologie, dala jsem ti Hippokratovu jako priklad, jak zmenis cholerika, kdyz se podle tebe da osobnost zmenit. Nebo extrovert introvert, to se taky da menit? Neznam zadnou typologii osobnosti, u ktere bych mohla rici, ze se typ osobnosti cloveka muze zmenit. Pokud vim, vyvojova psychologie v sobe zahrnuje i biologicke procesy, ale nikde nemluvi o zmenach osobnosti.
A ano, studuji Socialni pedagogiku a poradenstvi a delam psychoterapeuticky vycvik. Plus se ucastnim ruznych konferenci, vetsinou poradanych Ceskou psychoterapeutickou spolecnosti, popr. Lecebnou v Kromerizi.

mitote
19. črc 2012

@jancip o prechodu z materske do prace je ted clanek v aktualnim cisle Psychologie Dnes, autorka to poklada za nejvetsi zkousku v manzelstvi, prave kvuli tem dvema smenam

jancip
19. črc 2012

@mitote No, napsala jsi, že jsou 4 typy..takže se teď nevykrucuj...Přeji Ti, aby jsi nepotkala u zkoušky Němce, protože to by jsi fakt nedala...ale jsme fakt mimo, takže se omlouvám ostatním.

lenka5731
19. črc 2012

@mitote díky za tip s článkem, asi časopis koupím, ať se pobavím a porovnám to s průběhem, jak to bylo u nás 😝 nebo kouknu, jestli to nenajdu na netu.

marjama
autor
19. črc 2012

@mitote nestihla jsem tak rychle zareagovat, předběhla mě ined77. Komplet souhlasím s jejím příspěvkem, úplně mi tu odpověď vzala z pusy 😉 Přesně to sedí! Ale kdo neprožil, nepochopí. Myslím, že to prostě pochopit nemůžeš, pokud nemáš ještě dítě.

mitote
19. črc 2012

@jancip ano ty 4 typy podle Hippokrata... promin ale prijde me to od tebe jako slovickareni, nikde jsem nenapsala ze existuji JEN 4 typy, pouze jsem pouzila ty nejznamejsi.... Němec u nas neuci. A ani nevim ze by v Brne ucil na katedre psychologie na FF. Kazdopadne jestli te to uklidni, melas zazit na konferenci v Luhacovich, jak se tam do krve dohadovali psychologove a psychiatri, ve finale byl dokonce Poněšický nazván chronickým diskutérem, protože proti všemu prostestoval.
@lenka5731 na netu to asi nebude, je to aktualni cislo. Ja ten casopis odebiram, jsou tam zajimave clanky. Dokonce me ho zacal krast manzel 😅

jancip
19. črc 2012

@mitote No, myslím, že tato debata je naprosto zbytečná.

lenka5731
19. črc 2012

@jancip nejsi sama, kdo si to myslí 😉

marjama
autor
19. črc 2012

Holky, já bych debatu taky už asi dál nerozvíjela, stejně to k ničemu nepovede. Mitote se nám ozve (když bude samozřejmě chtít), až bude dítě na světě, jak jim to s manželem funguje 😉

ined77
19. črc 2012

@mitote ...já věřím v jedno, že to máte dobře probrané s manželem je super...spoustu věcí nenaplánuješ, ale rozdělení povinností dopředu může fungovat.
ale ...jedna věc je myslet si jak to budu dělat a druhá pak ta realita...a ta bývá zpravidla velmi rozdílná oproti představám.
na spoustu věcí se jde připravit, leccos naučit, osvojit si...s příchodem miminka je to pro oba všechno nové, všechno (většinou) poprvé...vztah jde zpravidla stranou a na prvním místě je dítě...a tady nastává ten "zlom"...ta mega změna, na kterou se hlavně muži prostě připravit nedokážou a naopak leckterým trvá hodně dlouho než se s tímto faktem smíří.
jsou věci, které dopředu nastudovat nejdou...myslím, že po narození miminka uvidíš některé věci jinak.
každopádně se mi líbí, že se umíš za svého muže postavit a určitě spolu máte velmi hezký vzah 😉 .

mitote
19. črc 2012

@ined77 ja nerikam, ze to nebude zmena... naopak doma s manzelem o tom mluvime porad, ze se treba te zmeny obavam a proto se bavime o tom co a jak, nerikam, ze to jde naplanovat, ale minimalne se dohodnout na nekterych vecech lze... ale vzdy musi chtit oba...a hlavne je pak museji chtit oba dodrzovat....

makak21
19. črc 2012
lucifer1987
19. črc 2012

@mitote ono je něco jiného o tom mluvit dopředu a pak to opravdu tak dělat, až se dítě narodí... ale třeba máš doma muže, který to všechno bude dělat jako automatickou věc a ještě s radostí 😉

pissskotka
19. črc 2012

Teeda holky..vy jste se do sebe pustili...ale chápu vás...je opravdu vidět, že mitote soudí a vůbec neví co...já jsem sice mladá blbá, ale v tomhle bych se taky hádala...no ale zřejmě má asi nejdokonalejšího manžela na světě, tak jí to neberme ne? Jinak marjama, děkuji alespoň vím, že jsou všechny chlapi opravdu na jedno brdo...

pissskotka
19. črc 2012

Ju a ještě jsem chtěla dodat, že bych chtěla vidět svého partnera, jak hledá na internetu stránky pro maminky a pokouší se najít můj nick a číst mé komentáře v diskuzích...takového chlapa teda fakt neznám.. 😀 Za prvé ani neví, že takovéhle stránky existují, za druhé by nezjistil mou přezdívku (max. podle fota) ale co si budem povídat ukažte mi takového chlapa co bloudí v diskuzích pro maminky 😀 myslím, že pro ně jsou zajímavější úpně jiné stránky...

jancip
19. črc 2012

@pissskotka No, i kdyby bloudil...já myslím, že by se nedověděl nic nového, že to doma s ním stejně každá probírá, jak by chtěla, aby víc pomáhal🙂

pissskotka
19. črc 2012

@jancip Ano přesně..stejně mu to vyčítám a štvu ho s tím pořád dokola, takže by se nic nového nedověděl 😅