Manžel trpí depresí. Máte zkušenost?

veruska007
20. črc 2009

Ahojte. Manžel asi trpí depresí. K psychiatrovi samozřejmě jít nechce, ale jsem přesvědčena, že má endogenní depresi. Všimla jsem si toho až po svatbě. V noci jsem se probudila sama v posteli, hledala jsem ho v bytě, a nakonec jsem ho našla, jak leží na koberci v pracovně a pláče. Skoro mě ani nevnímal, musela jsem ho odvléct do postele a tišit v náručí jako dítě. Pár týdnů poté jsem otěhotněla, před čtyřmi měsíci se nám narodilo miminko. Všechno by bylo nádherné, kdyby od té doby neměl manžel ataky deprese skoro pořád. Dlouho jsem byla silná a statečná, ale už se to skoro nedá vydržet. Je zlý, protivný, pořád mi všechno vyčítá, nadává, křičí bez ohledu na miminko. Vadí mu úplně všechno. Pořád mi vyčítá, že ho nemám ráda. Že se o něj nezajímám. Na každé pohlazení či polibek chce důkaz, že jsem to opravdu udělala. Přitom se k němu chovám opravdu pěkně, nenadávám mu, nehádáme se, jsem k němu něžná jako dřív, zajímám se o jeho práci, každý den trávím chvíli jen s ním, aby se necítil odstrčený miminkem. A přesto se ke mně chová s takovou nenávistí... pak deprese pomine a zase je všechno v pořádku. Jenže tento jeho depresivní záchvat trvá už skoro měsíc a mně docházejí síly. V nocí bdím s manželem kvůli jeho depresivním náladám a přes den mám mít plno energie pro péči o miminko. Už mi dochází síly na to, abych mohla rozsévat po bytě drobky optimismu. Je to hrozný. Sama bych na mateřské potřebovala aspoň kousek podpory a lásky, ale i když plno lásky vydám, vrátí se mi jen zloba a vztek. Před pár dny manžel depresi léčil alkoholem - vypil téměř vše, co jsme našemu miminkovi schovávali na oslavu křtin. Zvracel pak celou noc a celý další den a já se o něj starala a skoro celou noc nespala... ale on mi pak stejně ráno vyčetl, že se o něj nestarám a nezajímám. A přitom to opravdu není pravda. Když jsme se o jeho stížnostech bavili v době, kdy ho deprese přešla, řekl mi, že to tak nebylo, jen to špatně vnímal díky té depresi. Jenže je těžko se tím uklidňovat, když poté, co na mne dlouhé minuty před spícím miminkem křičel, usnul a já plakala napřed do polštáře a pak schoulená v kuchyni ... samou bezmocí. Máte někdo zkušenost s depresivním manželem? Vařím mu čaj z třezalky, koupila jsem bylinkový přípravek Šašlík, ale zdá se mi, že se to vůbec nelepší. Chtěla jsem te´d udělat manželovi radost a jela s ním na chalupu, ale k ničemu to nevedlo. Je stejně zlý jako před tím. A přitom když jsme včera večer seděli na zápraží a sledovali, jak usíná příroda a dnes se v lese drželi za ruce, doufala jsem, že bude líp. Jenže už na zpáteční cestě začal mluvit jiným tónem, byl zamlklý, a co jsme dorazili domů, jen na mne křičí a nadává mi. A přitom mi říká samé lži...

pavuska
29. zář 2009

Když oni ty bylinky moc nepomůžou ☹ ☹ , nojo nikdo moc nemá rád brát prášky, ale myslím si že na depresy jsou ty antidepresiva asi to nejlepší

veruska007
autor
30. zář 2009

Jo, to vim taky. Na druhou stranu v zahranici se nektera antidepresiva skladaji vylozehe z vytazku z bylinek. Mela jsem farmakologii v psychiatrii... no, toz lepsi neco nez nic 😉

bara78
30. zář 2009

Hm, ono by to možná chtělo spíš psychoterapii nebo psychoterapii/medikaci. Na bylinky já v tomhle ohledu moc nevěřím, pokud se ty potíže rozjedou, tak to bylinky fakt nezastaví. A v tomto případě bych skoro řekla, že to je horší než nic... mám trochu pocit, že si z toho dělá manžel alibi, aby se sebou nemusel nic jiného dělat... Ale aspoň že teď to tedy funguje a že se nekonají nějaké ty jeho záchvaty. Uvidíš, jak to bude do budoucna. Pokud by se to zas vrátilo, tak si skoro říkám, že by bylo fajn se o tom zajít poradit s někým nezávislým z odborníků osobně. Myslím jako, že bys to měla udělat ty a zkusit někoho jiného, než kamaráda psychiatra, a pak třeba postupně přimět k návštěvě i manžela. Ale to je jen moje zkušenost. Budu držet palce, aby to pokud možno už teď v pohodě zůstalo. Měj se moc pěkně a opatruj se. B

veruska007
autor
1. říj 2009

No jo, idealni je psychoterapie+medikace, jenze manzel k psychiatrovi jen tak nepujde, boji se ztraty zbrojaku, coz je dost pravdepodobny. Pravda, ty bylinky jsou o neco mene ucinne nez leky (v zahranici se pouzivaji pouze k lecbe lehke deprese) a hure se davkuji, ale jsem vdecna, ze se sebou manzel dela aspon neco a ze si depresi priznava. U psychiatru hledam spis zname, protoze kazdy ma od pojistovny financni limit a kvalitni leky bez vedlejsich ucinku se predepisuji hlavne ze znamosti... Ted si uzivam, ze je vsechno ok, snad to jeste chvili vydrzi!

mates15
1. říj 2009

ahoj Věruš, přečetla jsem si toto téma a asi bych to řešila právě přes ten zbroják. Nevím, čím je tvůj manžel a jestli ho potřebuje k výkonu povolání, ale pravděpodobně je to pro něj důležité. Vysvětlila bych mu, že je lepší návštěva známého psychiatra, který pomůže dřív, než se situace zhorší a jeho deprese se začnou projevovat i na veřejnosti protože nevěřím, že to jen tak odezní.

bara78
1. říj 2009

Jen jsem ještě chtěla říct, že pokud jde člověk k psychiatrovi, nikdo se ho neptá, jestli má zbrojní průkaz... Já sama mám s endogenní depresí zkušenost a s kontaktem s psychiatry i antidepresivy taky, i když mám sama paradoxně podobné vzdělání a tím, jestli mám zbrojní průkaz se nikdo nezabýval, dokonce ani tím, zda mám nebo mám ŘP. Takže myslím, že to jsou fakt naprosto iracionální obavy, že by mu po první návštěvě psychiatra někdo sebral zbroják... a s těmi antidepresivy to taky není tak hrozné. Jednak tedy bohužel žádné nejsou bez vedlejších účinků, jednak se předepsání určitého typu léků řídí hlavně diagnózou a tím, jak se pacient cítí a co prožívá (některá antidepresiva působí více stimulačně, některá naopak a pomáhají i s problémy se spánkem). Ty vedlejší účinky většinou odezní cca do dvou týdnů. A nových léků je na trhu celá řada, některé látky už mají i svá generika, která jsou levnější než originální lék a mají stejnou účinnou látku. A taky jde o to, že možná bude potřeba něco úplně jiného než antidepresiva, protože na typickou depresi to fakt nevypadá... ale bez diagnózy provedené psychiatrem se to nikam nepohne. Ale v tuhle chvíli to asi nelze řešit, píšeš, že te´d je to celkem v pohodě a manžel asi na nic nepřistoupí, pokud se teď aktuálně cítí dobře... jen by bylo asi fajn si rozmyslet, co dělat, jestli zas nastane krize... Držím palce.

kanga
11. říj 2009

verusko 007, prožívám totéž v bledě modrém, až na to, že už mám děti dvě a vím, že manželovo chování odpovídá diagnoze bipolární porucha osobnosti - dříve maniodepresivní psychóza. Je to peklo na zemi a navíc - tato porucha je dědičná, takže se klepu o zdraví našich obou holek. Stavy agresivity, arogance a jekési nenávisti se opakují zejména po prožitém stresu, ale spouštěčem může být alkohol nebo paradoxně pozitivní událost, jakou je právě narození dítěte. Hodně si o této poruše přečti - ať na netu nebo v knihách; ikdyž Ty jako studovaná psycholožka asi budeš vědět, která bije. Stavy vzteku, agrese atd. odpovídají manické fázi - spolu s dalšími projevy - hyperaktivita, excitovanost atd.; následují deprese, kdy mi téměř brečí na rameni. Jsem docela silná holka, ale mele mě to čím dál víc...teď nedávno slíbil, že to bude řešit přes psychiatra, ale své názory tak často mění, že se tomu vůbec nedá věřit 😖 . Jestli chceš navázat kontakt, napiš maila 😉 . Jinak hodně sil přeje poměrně hodně vyčerpaná kanga.

pavuska
15. dub 2010

veruska....tak jak je na tom manžel ?
.......koukám že jsi tu dlouho nebyla

veruska007
autor
21. dub 2010

Sehnala jsem v bylinkarstvi sisak bajkalsky, a musim rict, ze suprove zabira. Samozrejme, obcas ma pak manzel pocit, ze uz je fit, par dni nebo tydnu ho nebere...no, a to se pak rychle pozna. Je nesnesitelny, vyhledava hadky, je zly. Ale kdyz ho bere pravidelne, je stejny jako byl driv, kdyz jsme se poznali.

jozefelan1
25. dub 2010

Skus napísať do online pychologickej poradne http://www.omimine.cz/?id=7

momin
25. dub 2010

jozefelan1 a proc kdyz je Veruska psycholozka? 😅

veruska007
autor
11. kvě 2010

No, lecit vlastniho manzela bych nemohla. A na to stejne nepomuzou v manzelske poradne. Chce to psychiatra. Par znamych dobrych mam. Jenze kdyz manzel nechce... tak aspon ze mam ten sisak.

petreva
16. kvě 2010

VERU, prosím tě...koukala jsem na ten šišák...on je to imunostimulátor a zabírá i na psych. nepohodu?? Vážně je manželovi dobře? A myslíš, ž eje to ním?? Moc díky. Popravdě hledáme nějakou pomoc,kuli imunitě, vysoké a už asi chronické únavě...tak mě zaujal tvůj příspěvek.

veruska007
autor
18. kvě 2010

Doporucili mi to v bylinkarstvi prave na deprese, ale doporucuje se to i pri psychicke nevyrovnanosti, vycerpani, odvykani koureni, nervozite. Manzelovi fakt pomohl. Nevim, odkud jsi, ja jezdim pro rady do bylinkarstvi v Olomouci, Dolni nam., pod podloubim.

petreva
27. kvě 2010

VERU, my jsme z jihu Čech...no, nevím, jeslti je to to pravé...manžel má už asi vícero problému propojených mezi sebou...ale musíme něco vymyslet. Díky za reakci,

veruska007
autor
3. čer 2010

No, samozrejme, nejlepsi je navsteva psychologa, psychiatra, pokud je to horsi. Ja volila bylinky, protoze k nicemu jinemu ani pres nalehani nesvolil. A ted je uz zase delsi dobu v pohode, tak je to super. Drzim palce.