Manželovi příbuzní mě ničí, jsou u nás každou chvíli

seherezada
9. dub 2008

Muj manzel je cizinec, pochazi ze zeme, kde je zvykem velika rodina a vsichni jsou spolu velice silne spjati. Navic ma jeste 2 male deti z predesleho manzelstvi.

Zpoctaku to bylo vsechno v pohode, ale postupem casu me jeho rodina uz zacala ponekud unavovat a ted uz jsem z nich zoufala. Vypada to asi takhle: Kazdou chvili jsou u nas jeho deti, do toho prileti na 6 tydnu jeho rodice, za par tydnu zase na mesic jeho sestra s detma (do toho samozrejme prijedou i manzelovy deti), po ni k nam zavita dalsi sestra s manzelem, na letni prazdniny k nam prileti deti jeho obou sester plus samozrejme jeho deti...A tak porad dokola.
Bydlime na vesnici, jsem na materske, takze jsem vetsinou cele dny s nima doma a trpim. Varim pro ne, uklizim po nich, peru, zehlim, ale HLAVNE trpim totalni ztratou soukromi, vsude je chaos, neporadek, krik. Deti behaj jak sileny, rvou, mlatej dverma, vsechno rozbijou, vysypou...
Jsem pokazdy na pokraji psychickych sil. S manzelem se neda v klidu promluvit, pokazdy me setre, jak jsem hrozna, ze nemam rada jeho rodinu a at si zvykam apod.
Chapu, ze chce mit sve pribuzne u sebe, ze bydli daleko a nemuze je videt kdykoliv se mu zachce, ale ja takhle zit taky nemuzu.

zanett
3. čer 2008

lenkabu; neplytvej energii 😀 To, aby seherezada utekla, ji rika kazdy - takze nejsi prvni, ale ona spis hleda duvody pro to, aby odejit nemusela...jinak by odesla davno... 😝

tictac
1. črc 2008

ja nechapu, proc tady vetsina holek tvrdi, ze tyhle vztahy fungovat nemuzou, ze oni jsou proste jini....Jini sice jsou, ale vse ostatni zalezi na dohode s partnerem, toleranci a vzajemnem porozumeni. To, jak seherezada popsala manzelovu rodinu, priznavam, spousta takovych lidi opravdu je, ale spis tam jde o to, ze se urcitym zpusobemn vyjadruje ucta starsim (rodicum, sourozencum), pokud se chovaji nesnesitejne, tak prece staci si promluvit s manzelem, kdyz to nepomuze (jakoze v tomhle pripade asi ne), tak to resit rozvodem. Zadna situace neni neresitelna.....

zanett
2. črc 2008

Tictac, to mas sice pravdu, ze zadna situace neni neresitelna, ale konkretne v pripade seherezady je to jina; ta totiz ani nevypada, ze by problem chtela resit, jen se na nej vymlouvat (viz moje predchozi prispevky)...

binki
2. črc 2008

Už jsi byla na návtěvě u manželových příbuzných? 😉

missy97231
3. črc 2008

tictac - preco vacsina holiek tvrdi ze tieto vztahy nemozu fungovat je asi preto, lebo je to rozdielna kultura, nabozenstvo a sposob zivota... par dni, mesiacov, rokov sa da pretvarovat - ale u muslimov - VZDY jeho davne zvyky ostanu. aj ked v zamilovanosti a v laske na ne pozabudne, ale ako kazdy vieme, "motyliky" citit nebudeme navzdy... to co spominas ze vsetko zalezi na dohode s partnerom, ano je to tak - len ta zenska (nie muslimka) musi byt ta, ktora bude tolerovat a porozumie vsetkemu, co sa tyka ich kultury 😎

zanett
3. črc 2008

missy, vim, co jsi tim chtela rict, ale presto te musim trochu opravit - ony ty vztahy asi nebudou nikdy fungovat, pokud nedojde ke kompromisu; napr. moje sestrenice si vzala muslima, ziji spolu sest let, maji dve deti a vypadaji jako stastny par. Ale proc? Protoze moje sestrenice byla velmi ochotna pristopit na islam a uplne se podridit manzelove vire. Proto je jejich manzelstvi stastne. Problem nastane, kdyz si kazda strana haji svou pravdu a nehodla se prizpusobit, to je pak jasne, ze takovy vztah fungovat nebude....koneckoncu ustupky je nutno delat v kazdem vztahu, ne jen v tom mezinarodnim...
Proto nechapu ty naivni husy, ktery vedi, do ceho jdou a presto nebezpeci ingoruji stylem 'Vsak se to nejak vyvrbi'... 😝 , nebo ty, ktery si naivne myslej, ze manzela zmeni 😝 ...Teatralne se vdavaji za chlapy vyrazne jinych kultur a pak se vydavaji za chudinky, kdyz ten vztah zcela pochopitelne zkrachuje a z chlapa delaji nejvetsiho hajzla...
ja osobne nechci hazet vsechny muslimy do jednoho pytle, protoze ne uplne vsichni jsou stejni (problem je, ze kazda si mysli, ze zrovna ten jeji je vyjimka 😀 ). Sama ziju v zahranici a nemam rada, kdyz me mistni hazeji do stejneho pytle se vsemi Polaky, Slovaky, Rumuny atd a divaji se na me jako na pristehovaleckou socku! 🙄 Ja mam ceske uz jedine jmeno 😀 Cechy tady nevyhledavam, uplne jsem se prizpusobila zdejsimu socialnimu podnebi, nemam zadne ceske zvyky, nedodrzuju ceske tradice, anglictinu ovladam lip nez cestinu...atd a proto me dokaze hodne urazit, kdyz me Anglani hazeji do jednoho pytle s ostatnima vychodoevropanama, kteri nam tady v UK delaji jen ostudu....Protoze ja sama jsem jina nez 99% Cechu tady, proto nechazim vsechny muslimy do jednoho pytle a verim, ze jsou i vyjimky...ale ne kazda ceska husa, ktera si bere muslima, ma tu vyjimku....to jim jaksi dojde az pri rozvodovem rizeni... 😀 😝

missy97231
3. črc 2008

zanett - pekne si to napisala 🙂 a vidis - aj tvoja sesternica sa prisposobila, a dala sa na islam, takze manzelstvo im fungovat bude 🙂 a drzim im aj palce. Ja muslimov nehadzem do jedneho vrecia, len som tym chcela povedat, ked si ceska alebo slovenka alebo... to je jedno vezme muslima, a chcu spolu vychovavat deti, tak vzdy musi byt ona - kto pristupi na jeho vieru. Muslim ten na krestanstvo nikdy neprestupi. Jasne, ked sa prisposobi a da sa na islam, tak potom to funguje inac, pretoze ked uz je muslimka, tak sa snazi chapat, rozumiet, a samozrejme dozvediet sa co najviac o sposobe zivota, kulture, a pod. A v tomto pripade uz ma velku hodnotu pre muza, pretoze pre neho dokazala urobit strasne vela, len tym, ze sa mu prisposobila 🙂 Ja som bola v UK asi 4roky. Moja kamoska chodila s muslimom 😢 Bohuzial, vztah nevydrzal, spraval sa k nej hrozne,,, ale ku mne - ako iba ku kamoske, sa spraval super, a vychadzali sme spolu skvele. Dokazali sme sa bavit o vsetkom,,, akurat tema o nabozenstve koncila vzdy hadkou 😎 Tym ze som mala moznost mat ho iba ako kamarata - ako hovorieval - bola som jeho "sestra" - tak som sa dozvedela vela o ich kulture, nabozenstve, zvykoch a tak... Preto ich ani nehadzem do jedneho vrecia. Akurat - suhlasim s tebou, ze ak si mysli ta jedna, ktora si ho vezme, ze ho zmeni, a ze sa ON jej prisposobi, tak sa to myli. Ale keby sa najskor pozreli do Koranu, a precitali si par viet, nez si vezmu muslimov za manzelov, a teda necakaju, ze sa budu musiet obratit na ich vieru... tak urcite rozmyslaju inym sposobom.
Ale na druhu stranu - zalubenim - mozes hovorit co chces, a urcite vtedy aj rozum niektorym napoveda,,, ale aj tak posluchnu srdce, a pak... je neskoro.

binki
3. črc 2008

ale na kompromisech stojí celý život nebo ne? jo a znáte jakéhokoliv chlapa, kterého se podařilo převychovat 😝

missy97231
3. črc 2008

no prave. na kompromisech - ale z oboch stran by to malo byt spravne 🙂

schiffa
3. črc 2008

Seherezado. Stravila jsem vcelku dlouhou dobu na Blizkem Vychode (studium arabstiny) a proto mam s touto kulturou urcite zkusenosti. Je pravda, ze jejich zvyky jsou jine nez nase, ale to co tu popisujes neni normalni ani na jejich pomery. Takze to znamena, ze ty timto nemusis utrpne prochazet, jelikoz s timto tvuj manzel opravdu neco udelat muze. Bohuzel se musis smirit s navstevami jeho deti ci rodiny. Aby nikoho neurazil manzel patrne nebude moci zmenit castost techto navstev ci delku jejich trvani, to je nesmyslne po nem pozadovat (ono je povazovano za neslusne optat se navstevy treba jen jak dlouho hodla zustat, natoz ji naznacovat, ze by mela odejit radeji drive – a s timto ani tvuj maznel nic nenadela), avsak muze zcela zmenit jejich prubeh. Dale predpokladam, ze pribuzni jsou takto nadseni pouze ze zacatku, a postupne je navstevy CR prestanou bavit, obzvlaste pokud bydlite nekde na vesnici.

Pripada mi velice nezvykle pro prumernou rodinku z teto oblasti, aby si kompletne cela vcetne deti kazdym rokem mohla dovolit vyrazit do Cech. Vychazim z toho, ze naprosta vetsina obyvatel BV jsou vcelku chudi a neco takoveho je nemyslitelne, obzvlaste kdyz prumerna rodinka ma 4-5 deti, takze se jedna o 6-7 ne zrovna nejlevnejsich letenek. Z tohoto duvodu predpokladam, ze manzelova rodina part k te bohatsi vrstve. I v tech nejchudsich zemich je naprosto normalni aby bohatsi rodiny mely sluzebnictvo (jedna se vetsinou o cizinky ze Sri Lanky, Filipin, atd., ktere s nadsenim pracuji za stravu, ubytovani a relativne maly plat, a proto si je muze leckdo trosku majetnejsi dovolit). Takovato rodinka pak prijede do Cech bez sluzky (aby usetrila za letenku) a jelikoz se nadale chce nechat obsluhovat tak ocekava, ze tou sluzkou budes ty. Slouzit takto svemu pribuzenstvu neni normalni ani na jejich pomery. V domactnostech, ktere jsem navstivila bylo naprosto bezne, ze se na navsteve vsechny pozvane zeny hnaly do kuchyne s tim, ze chteji pomoct pani domu s pripravou pohosteni. Nedovedu si predstavit, ze by se v nektere z techto rodin mohlo stat, ze sestra pobyde mesic v dome sveho bratra a nebude se snazit plne participovat na chodu domacnosti a ve vsech moznych domacich pracech pomahat. I z tohoto usuzuji, ze rodina tveho manzela asi tyto cinnosti nedela ani doma, nebot na to maji sluzebnictvo. Dle meho nazoru by manzel mohl svym pribuznym jednoduse navrhnout at si sve Sri Lanky vozi s sebou, ze to proste nezvladas (ty bohatsi to delaji, a jedna letenka navic uz je nezabije). Pokud se mylim a jeho pribuzenstvo sluzkami nedisponuje, pak se musis tvrde dozadovat vypomoci primo od jeho sester ci svagrovych (netvrdim od tchyne), nebot toto by pro ne melo byt naprosto normalni. Staci kdyz jim tvuj manzel neco rekne.

Koureni. Myslim si, ze je nemyslitelne, aby manzel pozadoval zakaz koureni u svych rodicu. Tohle je v podstate urazka. Dle jejich zvyku by jeho otec proste nechapal, ze on si v dome sveho vlastniho syna nemuze zapalit cigaretu. V domacnostech, ktere jsem navstivila se bezne vsude kourilo deti - nedeti, a takovyto zakaz je pro ne v podstate nepochopitelny a pro jeho otce urazlivy. U rodicu s tim sice asi nenadelas nic, avsak jina je jiz situace u sourozencu. Bratr muze sve neprovdane sestre v podstate nakazat, aby prestala uplne kourit. Je-li vdana pak to uz zavisi na jejim manzelovi, presto ale se bratrovo prani respektuje. Manzel muze bez vetsich problemu rici vsem svym sestram, bratrum, svagrum ci svagrovym, ze si nepreje, aby se v jeho dome kourilo, a ti by to meli respektovat at uz se jim takoveto prani zda normalni nebo ne.

Takze, jedine co ti muze v tve situaci pomoci je pochopeni a spoluprace manzela. Vysvetlis-li mu vse co citis a co ti vadi, mel by byt ochoten a schopen ti pomoci. Snaz se argumentovat necim jinym, nez ze ti jeho pribuzni vadi, jelikoz jsou hlucni, atd., ze je tam proste nechces a touzis po soukromi – tohle se vzdy obrati proti tobe. Muzes ale klidne rici, ze domacnost a jeste dite dohromady behem jejich navstev nezvladas a pri takto dlouhodobych pobytech proste potrebujes pomoc. Nebo muzes klidne rici, ze pokud manzel neco neudela s kourenim v dome tak se z duvodu zdravi ditete v obdobi pobytu jeho pribuzensta vzdy odstehujes s ditetem ke svym rodicum – neni to pak namireno proti manzelovu pribuzenstvu, ale jde ti o zdravi ditete. Pokud se manzel odmitne vcitit do tve situace a najit reseni, tak si myslim, ze ten vztah nema cenu, nebot ty tohle sama resit nemuzes a takto budes asi vzdycky nestastna.

zanett
3. črc 2008

schiffa, konecne nekdo, kdo tomu opravdu rozumi 😉 Vsechny, kteri zvazuji manzelstvi s muslimem by si mely ve vlastnim zajmu nastudovat alespon tohle islamske mimimum, ktere tady zminila schiffa. Vedely by pak naprosto presne, do ceho jdou..cosi mi rika, ze seherezada (a ji podobne) nemely o manzelove kulture zadne sirsi povedomi, aproto to casto dopada tak, jak to dopada..ze...

ydula
7. črc 2008

Myslim ze Seherezade moc nepomuzou tyhle reci ze si to mela rozmyslet driv a kdyz si to nerozmyslela, tak ted to ma. To je mozna pravda, ale stalo se, a ted je to potreba nejak resit. Jak uz tu nekdo rikal, je potreba se bit za svoje prava a nenechat s sebou vytirat podlahu. Vim, ze se to o moc lehceji rekne nez udela a nevim, co konkretnejsiho poradit, ale citim s tebou, seherez, a preju hodne stesti.

zanett
7. črc 2008

Ydula, to je sice pravda, ale pokud to tady trochu sledujes, tak seherezada uz tento problem 'resi' pomerne dlouho a na jinych forech dokonce uz vice nez rok - kazdy konstruktivni navrh odmita, tak to si nelze nez myslet, ze problem resit nemini, jenom si chce postezovat...pac jinak by uz za ten rok a pul, kdy si neustale stezuje, neco udelala, nebo i vyresila...

svataterezicka
22. říj 2008

Ahoj. Mě taky ničí manželova rodina. Jsem v 10t, dnes přesně za měsíc se bereme. Bohužel nemáme vyřešené bydlení. Bydlíme v baráku po jeho rodičích (otec už zemřel) a bývá tam občas jeho matka (s kterou se snážím snášet) ale dál tam bydlí bohužel i přítelova sestra s manželem. Mě je 24 let, příteli 26. Sestře 25 a jejímu muži 33 - letos v květnu se brali. Já otěhotněla neplánovaně ale přítel nadšenej - ani pochyb že si dítko nenecháme a začla se plánovat svatba. Bohužel se nějak nesnesu s jeho ségrou a její manžel je taky hulvát. Barák je napsanej na přítele, bohužel dědictví se stále vyřízuje... Jeho sestra dopředu řekla at my zůstaneme v baráku že ona se chce odstěhovat, že si chtějí postavit či koupit barák svůj. Jenže - když se naskytla možnost něco koupit najednou nemají peníze (koupili si auto nové) a setrvávají v baráku dokud nedopadne dědictví, následně kdy je přítel vyplatí. Já jsem ted ve stavu šílené naštvanosti - vše a všichni mě rozčilují a jsem hned namíchnutá a vytočená. No a jelikož ti dva nejsou zrovna ohleduplní - mlátí dveřma, buzerují našeho psa, zablokování koupelny či kuchyně na denním pořádku, prostě takové ty naschvály. Na dítě se netěší - vidí akorát další věc co je bude omezovat. Já jsem z toho vynervovaná a nevím co dál. Představa situace po porodu je moje noční můra...

markeeta
28. říj 2008

holky, jak to ctu, tak je to uplne suma fuk, jakym puvodem je manzel nebo rodina. My taky zijeme v zahranici, partner je Nemec a at prijedou jakykoliv pribuzni, jsem znicena. Predtim nez prijela moje rodina, to bylo po sestinedeli, tak moje mamka rekla, ze nic delat nebude, ze si jede k nam odpocinout. Je to moje mamka, tak jsem ji rekla na rovinu, ze at radsi nejezdi, nebudu mit cas a silu. Nakonec pomahali vsichni, varila hlavne moje sestra a manzel umyl nadobi.
Ale co me teda pekne dostalo, tchyne se k nam hnala, ze chce byt u toho, az se mala narodi a ze bude pomahat, varit atd. a potom nakonec skutek utek. Ja jsem byla znicena po porodu a ona koupila maso na gulas, jestli bych byla tak laskava a uvarila neco typicky ceskeho. Ja na to, ze to je madarska specialita, ale dobre ja to uvarim. Varila jsem to druhy den, co jsme se vratili z porodnice a ona u pocitace cely den. Zajimave bylo, ze dokud se mala narodila, tak bylo vsechno super, umyla nadobi, sla nakoupit, ale po porodu, jako by byla uplne vymenena a chtela delat jen kolaze z fotek. To me predtim partner sliboval, jak na sebe budeme mit vice casu a vsechen cas schrabla ona, protoze s tim pocitacem neumela a musel u ni porad sedet. Ja jsem nikdy nic proti ni nerekla, ale postezovala jsem si manzovi, ze jsem si to predstavovala jinak, tak byl sluzka on, a nejvice byl rad prave on, ze odjela. Ona je fakt dobra osoba, mam ji rada, je velice kreativni a ma neuveritelne znalosti, ale jako host je fakt desna 🙂 . Priste kdyz prijela i s manzelem a mojeho muze deti z prvniho manzelstvi, tak taky nehla ani prstem, a kdyz tchan umyval nadobi, tak me rekl, ze host, ktery nic nedela neni dobrym hostem. Me velice prekvapilo, ze neco rekl na jeji adresu, protoze k ni ma neuveritelnej respekt.

sheherezado: to, ze tvojemu manzelovi vadi, kdyz neco reknes proti jeho rodine a pritom tvou rodinu nema rad, je fakt divne.

monina8
29. říj 2008

hmm,takovyhle pribehy slychavam casto,ale fakt si myslim,ze ty holky sou fakt najivni!Kdyby se mi nelibili zvyky,nabozenstvi a vsechno dohromady,proc si ho brat za manzela??!!Tady preci nejde jen o to,ze se nejaka ceska zabouchne do muslima a pak volaj o pomoc.Fakt tohle nechapu.Ten film bez dcerky neodejdu jsem taky videla a kdyz se nad tim zamyslite,tak ta zenska,typicka americanka,se vubec nezajimala,jak to v Iranu chodi a nechtela se vubec prizpusobit!Myslim,ze kazda,co si chce vzit muslima a mit spokojeny zivot,musi byt prizpusobiva,proste i pripravena vyjit manzelovi vstric.Tak to proste je.

januzza80
29. říj 2008

AHOJKY HOLKY,JAK TO TU CTU,TAK JE MI Z TOHO SMUTNO.BOHUZEL MUZ Z ARABIE UVAZUJE JINAK NEZ MY A TAK TO BOHUZEL DOPADA A JA BYT NA STEJNEM MISTE,TAK BYCH OD NEHO ODESLA.nEBO BYCH REKLA,BUD JA NEBO KAMARADI A SPOL.JA JSME VDANA ZA ITALA A JSEM MOC STASTNA.MANZEL SE I DOKONCE POHADAL S MATKOU,PROTOZE MU REKLA,SPATNE VECI O ME ATD.A STAL VZDYCKY PRI ME A DETECH.SAM RIKA,ZE KAZDY MA BYT VE SVEM A NEMA RAD KDYZ NEKDO PRIJDE A JE KURAK A CHCE KOURIT PRED DETMA,TAK HO HNEDKA ZENE NA ZAHRADU.DETI A JA JSME U NEHO NA 1.MISTE.POKUD NEKDO Z VAS TO NEMA JEDNODUCHE S MANZELEM A JE CIZINEC NEBO I CECH,TAK JE LEPSI PRO VAS A TO MALE OPUSTIT HO A ZACIT NOVY ZIVOT.JA VIM,ZE TO NENI SNADNE,ALE RADEJI TAK NEZ SE TRAPIT.PREJI HODNE STESTI

kulicka
31. říj 2008

seherezado a zkousela jsi uz seskupit navstevy? Zkus vysvetlit manzelovi, ze potrebujes taky si oddechnout. Pokud neuslysi, tak se na ty navstevy vyprdni a nech je po sobe si uklidit, sobe si uvarit a tak 😠 Kdyz se u tebe citi jako doma, tak at se jako doma taky chovaj ne? Ty se starej o vase mimi a bud v poho.
Bidni jim, kdyz se tak radi vidaj, at prijedou treba tchanovci s jeho sestrou najednou a ne kazdej zvlast 😉

Sorry necetla jsem vsecko

monina8
31. říj 2008

seherezado a odkud je tvuj manzel?

annynka
2. lis 2008

no, už tady dlouho nenapsala, co?

nevím, nevím, pokud někdo považuje za kompromis plně se podřídit...

já prostě z tohoto náboženství mám strach...
http://koran.jenej.cz/videa.html

tictac
2. lis 2008

annynka, mas z toho strach, protoze o tom moc nevis 😉 Pokud clovek nezna fakta, je lepsi mlcet nez sem hazet nejake linky 🙂

agnesska
2. lis 2008

tictac diskuze je od toho aby se diskutovalo,né aby se mlčelo 😉

tictac
2. lis 2008

ja nemam nic proti rozumne diskuzi, spis naopak, proto sem chodim 😉 Ovsem obcas je lepsi vedet, o cem clovek chce diskutovat, ja osobne bych se nepoustela do niceho, o cem nic nevim 😉

agnesska
2. lis 2008

já myslím,že to annynka nemyslela špatně 😉
a navíc,kdyby zrovna v tomhle tématu diskutovaly jen ty,co vědí,byly byste tu asi tři 😀

paula
2. lis 2008

agnesska, divila by ses, ale tech co vedi, o cem diskutuji je tu mnohem vic. 😉
Ale Sehrez uz tu asi neni.
To video navic neni vubec k tematu.

agnesska
2. lis 2008

paulo,tzn,že já když nevím,tak se nesmím zůčastnit? 😲 😅 😕

tictac
2. lis 2008

agnesska, to prece neni nikde napsano.... 😉

agnesska
2. lis 2008

já vim to sem jenom byla fffftipná 😉

nikes
2. lis 2008

zanett, takže ty námi ,čechy vlastně pohrdáš? To je tak smutné ☹

tictac
2. lis 2008

nikes, nechci a nebudu mluvit za zanett, ale ve spouste veci ma bohuzel pravdu. Ja osobne jsem strasne hrda na to, ze jsem Ceska, ale tu charakteristiku trefila na hlavicku...