Matka. Jak ji donutit k lékařskému vyšetření, příp. hospitalizovat?

24. led 2020

Předně se omlouvám za inkognito a chápu že po posledních pár dnech co tu jede jedna "bomba" diskuse za druhou to je poněkud hloupé, ale nechci aby si toto někdo spojil s mou osobou, nedej bože i v reálném životě...

Mám problém s matkou, velký problém. Až na pár okamžiků kdy je v pohodě, je většinou slušněji řečeno zlá, psychicky ničí své okolí a je to čím dál horší. Navíc je neuvěřitelně nezodpovědný bordelář, nebo spíše humusák. Lidi v jejím věku chodí do práce a co si neodmakají to nemají, ona pořádně nikdy nepracovala, všechny obviňuje za svůj "zničenej" život a stále se staví do role chudinky, které všichni ubližují.

Ale po tom co jsem se dnes dověděla že už se nezvedne ani proto aby si došla na záchod a močí do kýble vedle sebe, jsem došla k tomu že toto už je vážně dno, ona páchne a chová se hůř jak bezdomovec pod mostem. Jenže při vší snaze není síla ani moc, která by s ní hnula, navíc tedy už není ani energie a ochota.

Poslední dobou mě čím dál častěji napadá, že mě jednou ještě někdo bude tahat po soudech, že jsem jí nechala shnít zaživa. Děsí mě že se jí jednou něco stane a do toho v čem žije bude muset přijet doktor.

Jsem z toho nešťastná, nevím co mám dělat a mám dojem že nejen mě, bude ničit nejen do smrti, ale i po ní...

Nemáte někdo zkušenost s tím, jak donutit dospělého člověka, který je (v tomto případě asi bohužel) svéprávný, aby se nechal vyšetřit jak fyzicky, tak psychicky, případně hospitalizovat? Já už jsem opravdu v koncích a nevím co s tím.

autor
24. led 2020

@suzanne_capulet Ono už je asi poměrně málo názorů, které by mě mohli pobouřit...
@normalnimatka ohledně ospodu, buď mám opravdu vesmírné štěstí a vždy jsem narazila na blbce, nebo nevím jak si to vysvětlit, každopádně v ně opravdu důvěru nemám...
Je spoustu lidí co ví že to stojí za vyliž kapsu, ono to s ní nikdy nebylo moc lehké a už dobrých třicet let všichni tvrdí že je nemocná, ale nějak se nikdo nedopracoval k tomu jak s tím naložit... Můj táta je super a užil si tu taky svoje, je to má duševní opora, ale nemá možnost to řešit. Byl rád že z toho dostal mě a sebe.

Ono je určitě spoustu řešení, jenže já je nějak nevidím a ty co vidím, těch se bojím s ohledem na dopady, na další lidi, kdyby šlo jen o mou kůži, tak by to bylo snazší, ale takto je to na houby, Pořád přemýšlím nad tím jaký to bude mít dopad na ostatní a jestli jim tím spíš neuškodím a to je tak vyčerpávající.

sudylichozrout
24. led 2020

Moc me mrzi, ze mas takove trapeni. Kez bych ti dokazala nejak pomoci...
Napada me, nevim, kde bydlis, ale zkus se obratit na nejakou psychiatrickou ambulanci u vas. Zejmena na tu, kde jsou luzka. A domluv si konzultaci s psychiatrem. On by mel vedet, jake jsou moznosti, co vsechno smis zkusit. Konzultuj pak info id lekare i s PCR, at to mas ze dvou stran. Takhle to udelal ten muj kamarad. Akorat on se fakt nechal napadnout. Mama mu zlomila ruku, teprve pak mohl volat a odvezli ji.

autor
24. led 2020

@sudylichozrout No pokud by šlo jen o zlomenou ruku, tak by to byla ještě nízká cena, lepší než aby x lidí přišlo o rozum...
Je smutné že systém je nastaven takto, že vlastně není moc "klidnějších" možností jak to vyřešit.

sudylichozrout
24. led 2020

Ja vim, ze to asi neuslysis rada, ale je to dobre. Dokazes si predstavit, kolik lidi (senioru) by mohlo jinak koncit na psychiatrii, treba kvuli majetku, na ktery si delaji pribuzni zalusk?
Je jasne, ze tva matka trpi nejakou dusevni poruchou/chorobou, ale pokud ona nebude mit zajem, fakt se s tim neda moc delat. Sourozenci maji sanci jen tehdy, kdyz nekdo sezda, ze je zanedbava. Na to musi prijit urady, pak se mohou pohnout ledy alespon smerem k tomu, ze si je treba budes moci vzit do pece a svou matku zanechat jejimu osudu.

autor
24. led 2020

@sudylichozrout Já vím že je to velmi zneužitelné, mojí prababičku takhle její vnučka vrzla do ústavu. Ale na druhou stranu pokud to vidí tolik lidí... Jenže ono to bude ten problém, spoustu lidí ví jaké to je a ví že se s tím musí něco dělat, ale ve chvíli kdy s tím někdo něco začne dělat (např. svého času můj otec), tak se otočí zády a začnou tvrdit že je vše v pohodě, nebo že nic nevědí, protože to je prostě jednoduší. Chápu že pokud se jich to bezprostředně netýká, tak že to nechtějí řešit, ale na jednoho je to trochu válka s větrnými mlýny. Navíc pokud to dopadne nějak "špatně", tak si to dost možná slíznu i od lidí, kteří mě teď chodí "plácat po ramenou". A to je asi důvod mého dnešního duševního poklesku, ten pocit "osamění" a marnosti nad tím že ať tak či onak, vždy z toho vyjdu jako mrcha co někomu podělala život...

normalnimatka
24. led 2020

právě proto si myslim, že by tě mohli nakopnout v tý skupince.

autor
24. led 2020

Navíc ten dům který je teď můj, na mě přepsala ona "z dobroty duše" (hrozící exekuci a zabavení už nezmiňuje), takže ponechat jí osudu je sice dobré, na druhou stranu poněkud složité, je to další důvod proč jí prostě "nemůžu" vyhodit připadala bych si jako mrcha sama před sebou.... A padnout ve vlastních očích by mě asi zničilo víc, než jak mě může ničit ona

normalnimatka
24. led 2020

a reakce na tvůj poslední příspěvek - prpto jsem se ptala na ty blízký....to je dost blbý, že se najednou otočej zády a dělaj, že nic, ale na svý straně bys měla mít pořád svýho tátu a ty sourozence, no ne? a pokud se jich to bezprostředně tolik netýká, jako těch dětí a tebe, tak jim to nakonec může bejt jedno, že se do toho šťourá. měli by bejt spíš rádi, když se to někam hne k lepšímu.
prostě, nedávala bych ohled na to, co si jako budou říkat ty druhý a že se to otočí proti tobě. ty prostě potřebuješ normálně existovat. a taky tvý sourozenci. udělejte pro to maximum a držte při sobě!

sudylichozrout
24. led 2020

Nevim, s kym si povidam, ale treba me tu znas. Pokud jo, tak vis, ze se s takovymi vecmi moc neparu. Takze ti povim jen jedno. Za jeji stav rozhodne nemuzes, zivot jsi nikomu nepodelala a nepodelas. Nemuzes opravit neopravitelne, nejsi Chuck Norris, netrap se kvuli tomu. Uz to, ze to resis ted, je aktivita a nikdo nema pravo te soudit za to, ze uz treba do vetsi aktivity nepujdes, nebo ze ano a nedopadne to dle obecnych predstav kecalistu.
Opravdu asi delas maximum a vic nelze. Kdyby byla tva mama pred "onemocnenim" laskyplnou zenou, psala bych ti, at zkusis jeste neco navic. Ale pokud te deptala cely zivot, nemas vubec zadnou povinnost ji dokola zachranovat. A rozhodne se kvuli ni nemuzes uplne zdevastovat, mas svuj zivot. Zij ho.

autor
24. led 2020

@sudylichozrout Znám a vesměs vždy tu s tebou jsem za jedno a tvé názory se mi zamlouvají a racionálně vím že máte pravdu, ale mám z toho všeho strach, že mé rozhodnutí ublíží lidem kteří si to nezaslouží. Pamatuji si to z dětství, ten pocit zmaru a nerada bych ho vzbudila i v sourozencích...
@normalnimatka mě je celkem jedno, co si o mě kdo myslí, či říká. Záleží mi na názoru jen pár lidí, ostatní jsou nepodstatní, spíš jde o ty následky které to může mít pro ty, kteří se sami nemohou bránit...

sudylichozrout
24. led 2020

Sourozencum podle me pomuzes, kdyz se prokaze, ze je tva matka skutecne zanedbava. Takze pokud chces v tomto neco podniknout, je treba delat skutecne kraval a nenechat se odbyt otravenymi urednicemi na ospodu. Je treba to hnat vys a kdyz tak jeste vys. Kdyz budes dostatecne urputna, ledy se pohnou. Ale bude te to stat obrovske mnozstvi sil. Sama si musis zvazit, zda stoji za to, do toho jit. Ja bych se o to asi pokusila, abych vedela, ze jsem i v teto oblasti udelala maximum. Abych se nemusela pred sebou (ne pred ostatnimi) stydet.

normalnimatka
24. led 2020

a budou se mít ostatní hůř, když to nezvládneš, nebo resp. se to nepovede úplně dle tvých představ? já si nemyslim. tak bych udělala, co jde. sourozenci s tím asi taky chtěj něco dělat. nebo ne?

autor
25. led 2020

@sudylichozrout Asi to za to stojí, zkusím se ještě poradit s obvoďákem, jestli by neměl nápad jak na to a jaké mám smírnější možnosti, jestli vůbec nějaké...
@normalnimatka to je to co nevím, mám teď trochu obavu že cokoliv udělám tak někomu bude hůř.
Děkuji Vám za pokec, nějak jsem včera propadla zoufalství, tak snad se to zase nějak srovná a pohne se to někam.

sudylichozrout
25. led 2020

Drzim palce... 😘

autor
25. led 2020

@sudylichozrout Děkuji, snad vymyslíme něco jak to posunout do mezí alespoň částečné normálnosti, protože úplně normální asi nikdy nebude, když to nevyšlo do teď...

martiina_k
25. led 2020

Já bych to taky vzala přes OSPOD, zvlášť pokud by s byla ochotná se o sourozence postarat. Pokud opravdu žijou v takových podmínkách, budou odebrány z péče a začne se řešit, kam s nima. Sociálka primárně nemá potřebu ani touhu ani nic jiného dávat děti do dětského domova. Řeší se, jestli v příbuzenstvu není nikdo, kdo je ochotný se o ně postarat. Nejdřív samozřejmě otec dětí, pokud ten odmítne, tak klidně ty. Pokud budou děti odebrány z péče, určitě není podmínkou, aby matka souhlasila s tím, že zrovna ty je v péči mít budeš. Tomu nevěřím. Zkrátka jí byly odebrány a hotovo. Fakt není záměř sociálky odebírat děti a dávat je do DD.
A ještě co se týče toho bytu - neulevilo by se ti, kdybys ho na matku zpátky přepsala? Ať o něj třeba přijde v exekuci, ale ty nebudeš zavázaná.

ah1234
25. led 2020

Citala som diskusiu a byt tebou zacnem s jednou vecou - najdem si dobreho psychologa, ktory s tebou bude riesit tvoje pocity. Kym si sama nevysporiadas vztah s matkou, tak sa nikam moc nepohnes. To proste v sebe musis spracovat, pochopit, ze jej nic nedlzis a ze jej nicim zivot. Nie kazdy clovek sa vie proste na druheho vykaslat, nech mu v zivote urobil hocico, ale je mozne ziskat odstup a veci brat racionalne.
OSPOD by som skusala stale dokola, urgovala ich. Je to de facto urad, cim viac ich budes urgovat, tym lepsie, docvakne tam raz niekomu, ze situacia je asi vazne. V tomto sa musis chovat racionalne a nenechat sa zdepkat negativnymi skusenostami. inu moznost totizto co sa tyka surodencov nemas. Takze, ak to napisem na tvrdo, ak ti ma na niekom zalezat, mali by to byt prave ti surodenci a pre nich nemozem zatial urobit nic ine jak ze budem otravovat OSPOD aby to riesil a ak toto neurobis, tak to si mozes vycitat. Co, ze tvoja matka je psychopat, za to nemozes, ale co sa tyka deti, jednat mozes. Raz ta niekto vypocuje.

sister05
25. led 2020

A co vzít k sobe ty nezletilé děti a ji opravdu nechat? Domluvit se s ospodem. ... budeš za mrchu,ale třeba by ji to donutilo..

rosalie123
25. led 2020

Drive jsem pracovala se starymi lidmi a pripomnelo mi to jeden pribeh.... Dcera dochazela za matkou, ktera zila, jak bezdomovec... Nemila se, doma mocila vsude, cigarety a alkohol byl její život. Dcera byla fakt nešťastná. Jeji matka odmitala navstevu lekare. Pote i v byte horelo a to uz dcera byla fakt zoufala. Matca prala, zrhlila varila a i ji zajistila nase sluzby, pečovatelskou sluzbu. Me k té pani nechtel chodit personal, kvuli podminkam, ve kterych zila... A ja se ani nedivila. Musela js to resit s pani a s jeji dcerou. No a dopadlo to tak, ze dcera byla napadena matkou... Prijela Policie, pani odvezli... Ano, do Bohnic. Tam se chovala stejne, rezignovala na veskerou pomoc. Posledni informaci mam, ze pani je v domove se zvlastnim rezimem, kvuli agresi.

aktakd
25. led 2020

@martiina_k Presne, naprosto souhlasim s tim OSPODem, musis to hnat pres ne. Pribuzenska pestounska pece nebo jenom svereni do pece je u nas naprosto bezne a urcite k tomu neni potreba souhlas biologickych rodicu nebo tak neco. Myslim si, ze naprosto realne, ze je budes je mit behem chvile u sebe. Budes jeden z prvnich koho OSPOD oslovi, pokud uznaji, ze se o ne matka neni schopna postarat. Hodne stesti!

ariadna12
26. led 2020

Ja bych to, jak uz psali jini, resila pres ospod, a praktickeho lekare. Sourozenci musi velmi stradat, hlavne psychicky. A nedokaze se o ne postarat, uvarit, vychovavat. Ty jeji story, ze deti necha dat do decaku, a podobne vylevy, bych si nahrala. Over si informace primo na ospodu, treba by byla sance, jak sourozence dostat do pece. Mozna bych se zkusila domluvit co dal, s jejich otcem, jestli by souhlasil, ze bys je vzala do svoji pece. Nebo zkusit matce zavolat zachranku, ze blazni a popsat, co dela, co rika. Nema matka Alzheimera, demenci, vyssi stadium akoholizmu? Tohle chce psychiatra. Bezochyby ji vytoci, kdyz ji reknes, ze na ni zavolas policii a zachranku. A jak bude vytocena, volala bych zachranku, popsala podminky a chovani, ze mluvi z cesty, v byte je zapach vykalu, at ji odvezou, vysetri... I kdyz u tebe ospod selhal, nemusi to tak byt ted. Na ten bych sla nejdriv. A overila bych si, jak vyvolat rizeni o zbaveni svepravnosti.

autor
26. led 2020

Potíž je v tom, že ospod selhal i tady, oni sem chodili, ale nikdy nebyli v tom bytě a pak řekli že je vše v pořádku a dál to neřešili. To je důvod proč tomuto uskupení nevěřím ani nos mezi očima...
S jejich otcem je to složité, byl tu celou dobu a bylo mu to evidentně jedno teď by se měl odstěhovat, ale ani náznakem neuvažuje že by ty děti vzal taky...
Je to prostě jak u debilů na dvorku...

martiina_k
26. led 2020

víš, začínáš mi připadat jako člověk, který si stěžuje, ale všechny nabízené alternativy shazuje ze stolu. Měla jsem takovou kolegyni a po čase takovému člověku okolí přestává pomáhat (byť jen radou). Tady se ti nabídlo několik řešení, několik postupů, ty všechny smeteš s tím, že to nejde. No tak se dál utápěj v tom, že to nejde... Jestli chceš dětem pomoct a jestli je to u tvé matky opravdu takhle hrozné jak píšeš, OSPOD to řešit bude, možná ti to napoprvé nevyšlo, ale jeslti chceš pomoct dětem, tak to zkus znovu a třeba i do třetice. Pokud ses potřebovala jen vypovídat, tak OK, ale těžko radit někomu, kdo na všechno napíše, že to nejde.

autor
26. led 2020

@martiina_k Je to dost možné, že jsem takový člověk, objektivně se ohodnotit neumím. Nebo je to možná tím že zde doporučovaný ospod je úřad který mi o svém "fungování" sebral iluze už tolikrát, že se to stěží dá spočítat. Nebo je to možná tím, že se v tom motám už několik let a sama nemám v hlavě jasno jak to vlastně s matkou mám. Do toho řeším co můžu udělat, aby to neublížilo sourozencům, místo toho aby toto řešil například jejich otec. Navíc se v této fázi točím už od vlastního dětství...
A nejspíš ano, potřebovala jsem se asi hlavně vypovídat, protože stav který nastal je občas už nad zvládání jedné hlavy.
Na druhou stranu a mou mírnou obhajobu, nemyslím si že bych o všem tvrdila že to nejde, ale to co zde padlo už je x krát nefunkční tah, ospod neudělal nic, na vzdory spolupráci se školou a pediatrem. Psycholog ani psychiatr bez její dobrovolnosti nemohou nic (jen mě držet při smyslech, za což jim patří velké díky), obvodní lékař také moc nezmůže, protože když ona nechce...
Takže jsem prostě ztratila důvěru i iluze a potřebuji se asi opravdu spíše vypovídat, protože dle všech kompetentních, se tady prostě musí počkat na to, až dojde k průseru a bude se vše moci řešit i bez souhlasu, nemocného, co si myslí že je v pořádku a parchanti jsou všichni okolo...

martiina_k
26. led 2020

OK, jestli je to jen o vypovídání, tak bez problémů 🙂 Možná jsem to napsala i tvrdě, ale fakt začínám být alergická na chování ve stylu - přijdu si pro radu, ale všechny navržené postupy zavrhnu jako nemožné. Měla jsem takto pár známých a dostala jsem se do fáze, že lidem, kteří pomoct nechtějí, chtějí si jen stěžovat, pomáhat nejde. Je to pak jen plýtvání mojí energií. Chápu, že toho máš dost a je mi jasný, že pokud sama matka nebude chtít, tak s tím nic neudělá ani psychiatr, ani obvoďák, ani policajti. Ale fakt běž na ospod. Nebo tam pošli oznámení, ať to prověří. To je jediná insttiuce, která ti může pomoct. POkud s nimi máš blbé zkušenosti a na základě toho tam nepůjdeš, nic nevyřešíš ☹ aby tě pak jednou nežralo svědomí, žes nezasáhla a sourozence z toho nevytáhla.
A ještě mi řekni - matka nechodí do práce? Z čeho žije? Kdo živí děti a kdo platí poplatky za byt? To děláš ty? Jak už jsem výše psala - převeď byt zpátky na ní, ona se dostane do pltební neshopnosti, přijde o něj a možná se pak začnou dít věci 🙂

autor
26. led 2020

@martiina_k Ne nepracovala nikdy, posílá jí peníze její manžel na děti, poplatky platím já, protože máme v domě taky byt, když je nebudu platit tak budeme bez elektriky. A když dům napíšu na ní, tak přijdeme i o náš byt a investovaný čas i peníze a to už se mi nechce.
Měla jsem poněkud utkvělou, až pohádkovou představu že se vrátíme a ono se to zlepší, že bude fungovat elektrika, bude tu teplo a budu to mít pod dozorem, jenže jsem si dost naběhla a srazila se s realitou, která v některých dnech doléhá víc než jindy...
Ono jde o to že s tím ospodem ta zkušenost je, chodili sem kvůli sourozencům, jenže ani jednou za dobu sledování (cca 3/4 roku) nebyli v bytě, nikdy nepřijeli neohlášeně a po té době řekli že nevidí problém a ukončili to... A obejít nadřízenou ospodu která toto šetření prováděla... A ano uznávám na to abych šla hlavou proti zdi (tedy v tomto případě proti byrokratům) už opravdu energii nemám.

katkagabinka
26. led 2020

Jestli si majitelka, můžeš sociálku pustit ty, nemusí se čekat na matku . A u elektriky a ostatního se dají udělat svoje hodiny. Ty si zaplatíš, svítíš, ona nezaplatí, nesvítí .

eleanora6
19. kvě 2023

Je to už stará diskuze tak se nejspíš nedočkám.. Ale.. Autorko prosím pokud tu náhodou ještě jsi, ozvi se. Potřebovala bych se na něco zeptat.

zelenaesmolda
19. kvě 2023

A proc se bojis?Tem detem by asi bylo v decaku nebo u pestounu lip nez doma s takovou matkou.Ona nemuze byt psychicky v poradku a neverim,ze nejaky psychiatr rekl,ze ona je normalni a divni jsou vsichni kolem,to je blbost.