Matka s psychickou poruchou. Ovlivní to dceru?

kriskros.zuzanka
16. bře 2009

Dobrý den, chtěla bych vás požádat o radu.Jde o mého otce,podruhé se oženil,jeho manželka je o 16 let mladší...a mají spolu holčičku,které budou tři roky.Problém je v tom,že manželka trpí nějakou psychickou poruchou(nevím přesně o co jde,ale vím,že již několik let navštěvuje psychologa).Častokrát jsem byla svědkem scén,při kterých až hystericky ječela(a to je ještě slabý výraz)častokrát při tom rozbíjela věci a několikrát ji otec na její žádost odvezl na psychiatrii.I přesto všechno si ji vzal a narodila se jim malá.Manželka dítě moc chtěla,ale já mám pocit,že k té malé nemá vztah.Od jejího roku a půl chodí spát do pokoje v druhém patře,prý si za tu dobu co spala s malou vypěstovala nespavost a tudíž s ní spát nebude.Spí s ní teda můj otec,který ráno vstává do práce.Malá se několikrát za noc budí s pláčem a volá mamku,takže ji otec musí kolikrát i hodinu utěšovat.Když se chce jednou vyspat a chce dát malou na noc k matce,jsou kolem toho neskutečné scény.A předpokládám,že se tyto scény odehrávají před maličkou.Jednou jsem toho dokonce byla svědkem.Malá je super,ale připá mi taková úzkostná,všeho se bojí,pořád pláče.Víceméně když otec není v práci,tak je s malou,pže manželka je buď někde na koncertě,s kamarádkama nebo u psycholožky.Tak by mě zajímalo,do jaké míry může toto všechno maličkou ovlivnit.Předem děkuji.

geminis
17. bře 2009

Ahoj Zuzko,
je mi moc líto, jak se to vyvíjí v rodině Tvého otce. Bohužel nejsem psycholog, takže nevím, do jaké míry může taková atmosféra malou ovlivnit. Ale řekla bych že asi dost, a jen doufám, že z ní nebude neurotik po mamince, pokud bude často svědkem scén.
Doufejme, že je pod dobrým dohledem lékařů a ti vědí, že má doma malou dcerku, takže nehrozí, že by ji snad mohla ublížit i nějak fyzicky.
Chci ale jen poznamenat, že já se s našima holkama taky moc nikdy nevyspala, takže jsem je v 6 měsících odstěhovala do vedlejšího pokoje. A znám rodiny, kde děti spí samy v pokoji už od narození. V tomto Tvou nevlastní matku chápu.
Bohužel malá už je asi dost závislá na tom, aby s ní někdo vždy spal v pokoji, jinak je neklidná. Třeba by pomohlo zapracovat na tomto.
Snad někdo poradí víc. Každopádně držím pěstičky.

kubaka
18. bře 2009

ahoj - to mě teda trnulo, když jsem četla toto. Je to hodně smutné a lepší to asi nebude.
Něco málo vím o psychologii a dětských traumatech - tato situace není dobrá pro holčičku a určitě na ní bude mít v budoucnu vliv. V jakém směru ale neodhadnu, záleží na osobnosti, kam se "vrazí" toto trauma.
Malá teď určitě trpí nepřítomností matky a nechápe, proč jí máma opouští. 'Casto se stává, že děti se z odtažitosti matky začnou sami obviňovat: "jsem zlá, proto mě máma nechce". To je velice nebezpečné. 😠 A hodně zlé. Dítě matčinu lásku potřebuje cítit, pokud ji necítí a postrádá, bude úzkostlivé, nejisté (nechápe proč), nesebevědomé, bázlivé.

Matku asi nepředěláte - jediné, co mě napadá, je aby se jí věnovali maximálně lidé, kteří ji milují - otec a jako zástupce matky třeba i ty. Potřebuje ženský vzor a ten otec nenahradí, i když holčičku miluje. Potřebuje ženu, matku, která ji přitulí, bude jí říkat, jak je úžasná a jedinečná a jak je milovaná a že se to nikdy nezmění. Potřebuje se připoutat - pokud se jí to nepodařilo u matky, mohla by tuto roli splnit jiná žena, ke které přilne..
Je mi z takovéhle situace smutno - zkus toto ale říct psycholožce a poradit se, třeba i na nějaké psychologické telefonní lince - je jich spousta.
Nechci strašit, ale sama cítíš jako matka, že malé v tom není dobře. Jak moc, ale zhodnotí opravdu dětský psycholog - takto na dálku mohu jen teoretizovat. A chtělo by to řešit docela rychle...

kubaka
18. bře 2009

dopl'nuji - dnes jsem mluvila se švagrovou, co dělá doktorát z psychologie a zhrozila se: 😨 takové chování matky na dítě působí a následků tohoto stavu je hned několik - kromě toho co jsem psala jsou známé různé druhy "úniků). Doporučuje, aby iniciativu vzal do ruky otec holčičky, jako největší stabilní bod a spolu s tebou navštívili urychleně psycholožku.
souhlasila, že princip "matky" může nahradit holčičce jiná blízká ženská osoba.

také by bylo dobré kontaktovat lékaře matky a znát jejich stanovisko k její chorobě a chování...

petule.h
18. bře 2009

souhlasím s kubakou...s tím musí někdo pomoci, asi po lékařské stránce, pokud si matka nevybudovala k dítěti vztah, asi nepomůže nikdo, jen otec

jittuss
18. bře 2009

Nechápu proč takový člověk vůbec se rozhodne mít děcko? Je mi holčičky líto a myslím že to snad ani není porucha ale povaha,ale nechci tu nikoho soudit.
Krásný den všem.

petule.h
18. bře 2009

no já jsem měla toma do roka v pokoji, manžel vztává okolo 5 ráno, tak se v noci stěhoval pokud bylo haló, ovšem jak píšeš, tak malá asi kojená není, takže tady nechápu...pač nekojené děti jako moje spí skoro celou noc, kromě jednoho probuzení už od 3m...mám 2 děti kojené do 2m(mléko došlo), a pak už jen pohoda, klid a pohodové děti bez kolik..
já bych s takovou ženskou nebyla, je těžké to soudit, ale odnese to dítě

nikes
19. bře 2009

geminis, ale zuzka píše, že malá spí ve druhém patře, takže je něco jiného přestěhovat dítě do pokoje , který je třeba vedle ložnice rodičů nebo aspon na stejném patře. Je mi maličké moc líto a vlastně i tvého otce, ale pokud věděl, jaké má problémy, tak nechápu, že si s novou manželkou pořizoval dítě. ☹ Ale aspoň, že ta maličká má starostlivého otce, kterému na holčičce záleží. Některé děti bohužel nemají to štěstí ☹
Držím Vám palce, aby se maminka holčičky vzpamatovala a začala se více starat o maičkou.

kriskros.zuzanka
autor
20. bře 2009

Moc všem děkuju.Ja sama ještě matkou nejsem,takže každá rada přijde vhod 🙂Nicméně celá situace dostala zcela jiný rozměr...Manželka se rozhodla že se chce rozvést.Našla si byt,který chce koupit,snad ho už i koupila a chce se odstěhovat.Neřeší z čeho bude všechno platit,podle jejích slov žije teď a tady a až to příjde,začne to řešit.Z toho co mi taťka říkal jsem pochopila,že je v tom jiný chlap...už se to prý táhne delší dobu,ale v poslední době prý s ním přerušila kontakt.Čemuž se prý nedá moc věřit,pže maličká dokonce několikrát vykřikla jeho jméno ve chvíli,kdy ji matka řekla že půjdou ven.Taťka je z toho nešťastný,snaží se to pořád nějak lepit,ale ona mu pořád vráží nůž do zad.Jednou mu řekne,že ho miluje a že bez něho nechce být a další den mu řekne,že to tak není že to byl jen momentální pocit.Nedovedu si ani představit,jak to s tou malou bude zvládat.Její psycholožka se s nikým jiným bavit nechce,kolikrát mám i pocit,že ji v tom všem podporuje.Ale nemůžu soudit,já tam s nima nesedím....každopádně už teď se děsím co bud dál.... ☹

To nikes:Do druhého patra chodí spát manželka.Zamkne se v pokoji a dá si do uší špunty 😖 Jedině tak se prý vaspí.Takže se na ni ani doklepat nejde.

petule.h
20. bře 2009

no prostě hrůza, chudák taťka a mimi

markeeta
21. bře 2009

zuzko: pokud ona se chce rozvest, co bude s malou. Chce si ji vzit s sebou?

kriskros.zuzanka
autor
23. bře 2009

markeeta:Určitě.Prý to bude muset nějak zvládnout.Ale sama ví,že to nezvládne.Včera jsem byla s taťkou na večeři,co pět minut mu volala,jestli už jede domů,že malá potřebuje jít spát a že ona už toho má dost,že je unavená,že toho v noci moc nenaspala(což je celkem možné,když přišla ve dvanáct v noci).Oni jsou dospělí,ať si to zařídí jak chcou,ale jde mi o tu malou....nechci aby tím trpěla.Sama jsem si zažila rozvod rodičů,hádky a nechci aby to samé zažívala malá.

petrajah
25. bře 2009

Chtěla bych se zeptat, kolik je matce dítěte, protože mně připadá, že je ještě nedospělá.
A psycholožka by měla asi spolupracovat s rodinou, ne?
Hrozná situace, lituju tvého otce, a jaká byla ještě před porodem?
Kdyby se chtěl tatínek rozvést, byla by možnost ji dostat do péče, když je matka vlastně blázen a v noci má špunty v uších, co kdyby ji malá volala, tak ji asi neuslyší. Nedovedu si to představit, taková nezodpovědnost. 😨
Mějte se!

kriskros.zuzanka
autor
25. bře 2009

Matce je 33 a víceméně v jejím chování se změnilo jen to,že je to čím dál tím horší....Na malé se strašně těšili,ale teď mi připadá,že jí víc zajímají šamanské večery a čajovny ve kterých je schopna i s malou vysedávat do devíti do večera.O rozvodu už jsme mluvili,moc se k tomu nemá,pořád si myslí že se to nějak uklidní....nechápu jak dokáže takhle překousnout co všechno mu udělala a jak se k němu chová.Když jí onehdy řekl,že nemůže večer malou hlídat(matka chtěla jít pro změnu do čajovny),pže má na druhý den přednášku a musí se připravit,tak začala hysterčit,a mimo jiné mu řekla,že to je naposledy co před malou o něm mluvila hezky ☹ u ní člověk nikdy neví čeho je schopna.Taťka na jednu stranu řekne,že si nedokáže představit,jak to chce sama s tou malou zvládnout,že toho vlastně ani není schopna a když mu řeknu ať zažádá o svěření do jeho péče,tak mi řekne,že by to manželka nepřežila,že by jí to uplně srazilo na kolena.Krom toho podle mě ta šance,že by ji dostal není moc velká..Nicméně dnes byl u dětské psycholožky,tak čekám na zprávu ☹

petrajah
25. bře 2009

Tak to je síla.
Tatínek jí má asi hodně rád, co?
Ale pokud budete mít zprávu od psycholožky a ona má zprávy z psychiatrie, tak nevím nevím, jestli byste neměly šanci. Jako laikovi se mi to zdá reálný, ale těžko říct.
Lituju malé, v čem musí růst. Ta ženská je blázen a sobec, který myslí jenom na sebe. 🙄

deathy
5. kvě 2009

Koukám že sem už chvíli nikdo nenapsal, tak jen sem zvědavá, jak to dopadlo. Kvůli tý maličky doufám že dobře. To co se píše nahoře je děs, tu ženskou bych zabila. Nechápu to. I když se v noci nevyspim, tak to neodrážim na svým dítěti. Snesla bych jí modrý z nebe, i když padám únavou.
Vždyť bejt mámou je tak krásný.. Držím palce, aby to dopadlo jen nejlíp, hlavně aby maličká byla v pohodě a maminka by si měla uvědomit spoustu věcí!!!! 😠

berunka
13. kvě 2009

Zuzi ja teda nejsem nejaky odbornik ale podle toho co rikas bych to nahlasila na socialku a byt tatinkem tak se u soudu tvrde bojuju za svereni dcerky do vyhradni pece.myslim ze byto celkem dobre mohl vyhrat.

kriskros.zuzanka
autor
25. kvě 2009

Zdravim všechny....Dopadlo to tak, že se po těch všech řečech o samostatnosti a schopnosti se sama o vše postarat přestěhovala ke svému "kamarádovi" o kterém už jsem se zmiňovala....No,kamarád....nevím co si o tom mám myslet.Nicméně jsem se po nějáké době od taťky dozvěděla, že ten její kamarád je prý nějáký fetišistický transexuál (to mu sama řekla)ani nevím proč vlastně ani nevím pořádně co to je,ale při pomyšlení,jak ta malá žije ve 2plus jedna s psychicky narušenou matkou a ještě něčím takovým je mi zle.Její chování je čím dál tím horší...nechce o ničem slyšet,ona je ten hlavní pečující rodič a co ona řekne nebo udělá je to jediné správné.Když ji taťka navrhl střídavou péči byla akorát další scéna,že jestli tohleto jenom zkusí je to naposled co malou viděl.Takže mu ji dává většinou když ona potřebuje.Sem tam mu jí dá počuranou pže zapomněla plenu....pak mu jí dá ve tři odpoledne s tím,že ještě neobědvala.Nechápu nic.Ve středu jde tatka za právničkou na konzultaci.Možná zkusí zažádat o to svěření, ale nedává tomu velké šance.....tak nevím....hlavně ať už je konec.A ještě se chci zeptat,nemáte někdo zkušenosti se seminářem stavění rodinných hodnot?

andrea73
25. kvě 2009

Tý jo, tak to je síla...taky znám v mém okolí takové divné "matky", bohužel však mají i divné "otce", takže děti jsou opravdu chudáci 😒 a nebo to jsou matky samoživitelky. Ale to co popisuješ je fakt děs a hrůza, Tvá macecha je hrozná kráva, samolibá, sobecká, psychopatická, která nikdy neměla mít děti a vlastně Tvého otce jen využívá a zneužívá, páč si je vědomá, že má navrch. Lituju tu holčičku, ještě že má milujícího otce, který chce jistě jen její dobro, proto se asi nechává tak vykořisťovat...nicméně bude muset opravdu rázně zakročit, protože by to mohlo dopadnout hůř. Já kojila 2 roky a 1/4, taky jsem se za celou dobu nevyspala a spím s malým doteď, všem nám to tak vyhovuje, protože malej je na mě závislý a já asi na něm a upřímně vůbec mi to nevadí. Po ukončení kojení mi spí celou noc, takže bych už mohla spát i s mužem, ale já spím raději u mého chlapečka.