Na co mám nárok po rozchodu?

lucylama
29. dub 2014

Ahoj holky.Vypadá to,že se s přítelem rozejdeme..už to mezi námi hodně dlouho neklape a já už na to věčné peklo nemám nervy.Máme spolu ale 18 měsíčního synka.Mám s ním i kam jít,ale chci se zeptat,mám nárok na něco po rozchodu z toho,co jsme si kupovali dohromady?Podotýkám,že to byl veškěrý nábytek,elektronika,atd a nedávno jsme dokončili kompletní rekonstrukci kuchyně.Bydlíme u jeho rodičů a mám zde i trvalé bydliště.Co jsem si tak zjistila,nárok bych mít měla na půlku toho,co jsme spolu za společného soužití vybudovali..je to pravda?A jak je to se soudem o alimenty,budu muset mít právníka?Všem moc děkuji za odpovědi.

ivular
29. dub 2014

Obávám se, že pokud nejste manželé, nemáš právní nárok na nic ☹ Spíš to bude o dohodě, co z pořizovaných věcí bude ex ochotný Ti přenechat. Soudně se řeší pouze styk s dítětem a výše alimentů. Optimální je, když s ex uzavřete o tomto dohodu, kterou předložíte soudu a ten ji jen posvětí. Právník není nutný teoreticky nikdy, ale v praxi bych Ti ho doporučila v případě, že budete mít s ex hoodně odlišný názor právě na ten styk a alimenty a on nebude chtít ustoupit. Pokud nebude takto radikální nebo se dokonce shodnete, zastupuje před soudem zájmy dítěte sociální pracovnice, což by mělo stačit.
A jinak Tě zvu do skupiny Maminek samoživitelek, kde maminky nejen poradí ale i psychicky pomůžou 🙂 https://www.modrykonik.cz/group/2300/

ajny123
29. dub 2014

Taky bych řekla, že právně na žádný majetek nárok nemáš. S bývalým jsme při rekonstrukci každý kupovali něco a měli jsme na to doklady na konkrétní jméno. A pak bylo jasné. Ale on byl naštěstí v tomto férový, jinak si myslím, že bych ani tak neměla šanci cokoliv získat.

elllenka
29. dub 2014

Záleží na dohodě, ale nečekej, že dostaneš přesnou půlku. Oni pak jeho rodiče můžou po tobě chtít nájem, nebo řeknou že jsi u nich bydlela zdarma a jen jsi investovala do vybavení místo nájmu.
Právník, no záleží jak se dokážete domluvit. Pokud se domluvíte právník není potřeba.

mattie
29. dub 2014

Právne budeš mať nárok max. na to, čo môžeš zdokladovať, že si kúpila ty. Inak, keďže nie ste manželia, tak na nič.
Na alimenty právnika nepotrebuješ, ale ak s bývalým nebude reč, tak ti ho plne odporúčam.

hanivasi
29. dub 2014

je to pouze na vaší dohodě. Tak jak jste bez "papírů" žili spolu, stejně tak bez papírů a smluv máte veškerý majetek. V tomto vám žádný soud nepomůže. Právo máš jen morální, nikoli zákonné. Pokud ti přítel nic nebude chtít nechat, je to pouze na něm, jelikož je to v jeho domě.....
Jediné na co máš právo, jsou alimenty, pokud je přítel uveden jako otec.
Musíš se s ním domluvit sama na tom majetku. Pokud to není uplnej debil, tak se rozumně domluvíte a rozdělíte.

Hodně štěstí.
Tohle jsou holt ty nevýhody co spousta lidí nevidí, když tvrdí, že na lásku nepotřebují mít oficiální papír.

tarra27
29. dub 2014

pkud mužeš, zajisti si učtenky než odejdeš....a nárok máš, segra chodila s klukem necelý rok a ten ji vyučtoval za ten rok 200tis...vzal si právníka....a už to jelo...že jim známí dělali elektriku, podllahy zdarma atd...to usoudu nebyl brán zřetel....segra bydlí u našich a bude platit 7 let 2500kč měsíčně a to je bez práce....

takže nárok máš, ale než řekneš, že odcházíš, sežen si učtenky, výpisy z účtů a musíš doložit, že jste bydleli společně...že i ty jsi inevstovala....a chce to dobreho právníka...

ale nejprve až to vše udeš mít u rodičů (učtenky atd) tak se zkus domluvit....aby jste si pak nedelali naschvaly skrze díte...

drž se.

superkousky
29. dub 2014

Určitě máš nárok na fin.kompenzaci.
Pokud věci platíte společně,jedná se o spoluvlastnictví 😉 .
Pokud se nedohodnete,musíš požádat soud o zrušení spoluvlastnictví movité věci,ale to bude chtít určitě právníka.
Máš nárok na výživné na tvou osobu a to do dvou let syna (návrh musíš podat nejpozději do tří let dítka) a dále pak na výživné na syna.

@hanivasi - i z manželství můžeš odejít s holím zadkem a jako bonus dostaneš půlku dluhů,které manža rozfrcal např. s milenkou 😉 .
Tohle jsou holt zase ty nevýhody,co spousta lidí nevidí, když tvrdí, že na lásku potřebují mít oficiální papír.

Obtw : Jen trdlo cpe prachy do cizího,ale stává se to a pak nezbývá nic jiného,než se obrnit trpělivostí,nebát se a bojovat .

verusky
29. kvě 2014

S mym ex jsem udelala tu "chytrou" věc, ze jsem navštívila pravnika v době, kdy rozchod zacal byt citit ve vzduchu. Je to skoro tri roky a zrovna minuly tyden mi soud podruhe dal zapravdu, ze mi ona castka nalezi. Ovšem- soudni a pravni poplatky- velmi vysoke, kdybych nemela rezervu, ruinuje me to. Další věc, vycitam si, ze jsem si na pomoc neprivolala jeho otce (po rozchodu jsem mela za to, ze je na jeho strane, coz se pak ukazalo, ze není (do roka se muj ex ozenil a nejsou s rodici moc v kontaktu), mohla se castka snížit a zadne další naklady by nebyly.... (jeho otec je fer a rozumny).
Muj ex je nezamestnany, poslední vyzivne bylo 500Kc (na dve deti, jinak tri roky platil 3000), ještě mu musim zavolat, je to ubohe). Co nadelam...
Takze v klidu si sedni, napis, do ceho se investovalo. Jaky jste měli plat. Na co bys mohla mit nárok (nechtej úplne castky, ale třeba 30procent). Pak si v klidu sednete a proberte to. A pak pripadne promluv s jeho rodici. Nechtej z nej vyždímat peníze, jen chtej, aby se Ti vratilo, co mohlo byt na Tvem ucte. Drzim pesti.