Návštěvy s kojencem u prababičky, kde je špína a smrad

nikolaamiminko
13. pro 2018

S babickou jsem nikdy nemela moc dobry vztah (vidaly jsme se jen na vanoce, narozeniny), pred 2 mesici umrel deda a ona zustala sama v baraku, je ji 87, ale je jeste pomerne cila, tyden je u moji mamky a tyden je sama na baraku (tak to chtela, pres to nejede vlak), no a jak ona tak mamka chteji abych ji navstevovala i s malym (10m), kdyz je sama na baraku, mam to k ni autem 50 minut, to by problem az tak nebyl, problem je, ze jak je stara, a nemuze, tak neuklizi, nic nevyhodi, smrdi to tam, no a do toho tam to moje dite plazi po zemi, vsechno ohmata, vsude chce lezt. I kdyz ji tam mama jednou za ten tejden uklidi podlahu, tak proste vsecko je spinavy a me je z toho uplne zle. Kafe si tam davam jen cerny (mliko ma v lednici buhvijak dlouho) a i tak se mi zveda kufr, neumyty hrnky (nebo spatne umyty), o tom, ze nekdy i upece buchtu ani nemluvim, to se snazim vzdycky nak vykroutit ze nemam hlad, a to to chce davat i malymu! Je mi ji lito, vim ze se snazi a chce byt este uzitecna, ale me ty navstevy nsprosto vycerpavaji a nechce se mi tam jezdit s malym, ale nemam ho kam dat :( No nic, pardon za sloh, ani nevim jakou bych chtela radu. Uz tam nechci jezdit, ale to nejde no ;( je to rodina.

hezz17
13. pro 2018

Tak tam babi vygruntuj, umej nádobí a nemusíš se štítit hrnku.

nikolaamiminko
autor
13. pro 2018

@hezz17 No tak samozrejme jsem chtela, ale ona nechtela...

voskovkyapastelky
13. pro 2018

neporadím, ale soucítím. My takhle občas jezdíme k partnerově babičce. Drsná paní, nerozumím jí půlku slov, nemám ji co říct. Nachystá občerstvení - levná prapodivná šunka, bůček (nesnáším), tak tam jsem v tichosti o čaji a rajčeti a sleduji hodinky...ale jsem ráda, že má partner zájem o své prarodiče, nechci, aby byla pořád sama a vím, že jí naše návštěva udělá radost, tak to nějak zkousávám...

luciebx
13. pro 2018

@nikolaamiminko se neptám zda chce nebo nechce uklidit. Proste uklidim. Stará škola jakonkazda jiná bábí si proste nenechá doma uklidnit od vnučky. Neptej se a úklid a budeš mít klid

dadulakk
13. pro 2018

Ehm. Taky mám dědu který zůstal sám. Nemám to tak daleko, tak za ním jezdíme s malým skoro každý den. A pokaždé uklidim něco, a má tam hezky čisto. Takže moje rada, když přijedeš tak si zameť ať máš lepší pocit až tam prcka vypustis, a taky umej nádobí ať si můžeš dát kafe bez výčitek 🙂

j.a.n.i
13. pro 2018

@nikolaamiminko Nebo nebud tak stitiva, dite v tomhle veku basti pisek pri tvorbě babovek, tak mu trocha bezne spiny neuskodi... A u mlika snad poznas jestli je zkazene nebo ne.

mysicka_lb
13. pro 2018

Tady na MK se často setkávám s názorem, že babičky nemají absolutně žádné povinnosti vůči svým vnoučatům, potažmo svým dětem = rodičům těch vnoučat. Nemusí vnoučata hlídat, nemusí se jim věnovat třeba na návštěvě, nemusí jim dávat dárky k narozeninám, nemusí je mít rády.... nemusí prostě nic. Ano, nemusí.... A přesně tak to potom dopadá dál, po letech. Z aktivních babiček, které místo svých malých vnoučků upřednostňují divadla a výlety, se stávají jaksi méně aktivní babičky, které už si nezvládnou ani uklidit. A z těch vnoučat se stávají dospělí lidé. Najednou se očekává, že ač si ta babička k vnoučeti žádný vztah nevytvořila, vnouče k ní vztah z ničeho nic bude mít, bude ji navštěvovat, pomáhat jí apod. a to vše s velkým nadšením.... A je překvapením, když z toho nadšené není. Poradit neumím, ale pisatelce rozumím....

beata.n
13. pro 2018

Ja s dedou mela nic moc vztah. Bydli na Slovensku a vzdycky jsem ho brala jako despotu, co tyranizuje nemocnou babicku. Babicka loni umrela a ja musim rict, ze ho vidim jinyma ocima. On babicku netyral, snazil se ji vyburcovat, aby svuj zivot nevzdavala a snazila se bojovat. To nakonec nepomohlo...
Ale co jsem tim chtela rict. Jezdim za nim hrozne rada a beru automaticky, ze mu uklizim a neptam se ho. Do supliku mu nelezu, ale proste bezny uklid beru jako samozrejmost. Uz jen proto, ze chci aby se tam citil dobre.
Ano, taky obcas uvari neco, u ceho mam trochu obavy to s nist, ale snim treba jen trochu. Urcite vim, ze by me vedome nechtel otravit, jen uz nema chut a zrak. Ale vim, ze to vari s laskou.

marketa1218
14. pro 2018

@nikolaamiminko Na jednu stranu vám rozumím, že máte strach o svoje dítě. Ale na druhou stranu je potřeba si uvědomit, že pokud neumřeme mladí či ve stáří někde na LDN, tak na tom budeme pravděpodobně stejně. Já jsem byla vychovávána tak, že jsem měla vždy a mám ke stáří úctu, nikdy nevíme, koho kdy budeme potřebovat my. Zkusila bych si ten čas s prababičkou více užívat a ne tam jezdit už s odporem, protože nevíte, jak dlouho tu s vámi ještě bude,

nikolaamiminko
autor
14. pro 2018

@marketa1218 Ja vim, ze bych mela, ale jak jsem psala, nemame spolu v podstate zadny vztah, nikdy se o me moc nezajimala a spis bych rekla, ze me nemela rada - pookrala az kdyz se mi narodil maly, toho miluje. Takze pro me je ona v podstate cizi clovek.

nikolaamiminko
autor
14. pro 2018

@luciebx No nevim, neni senilni a navic prisna zena, kdyz rekne ne, je to ne. Taky by se mi nelibilo, kdyby ke me domu prisel nekdo na navstevu a zacal bez ptani uklizet, podle me je to az sproste. Stale mam k ni nejakou uctu.

nikolaamiminko
autor
14. pro 2018

@j.a.n.i Jasne to je pravda, ale radsi mam dite v cistote ;) Jinak co se tyce treba mlika, tak uz se vidim, jak vyskocim od stolu ocuchavat mliko jesli neni zkazeny. Na navsteve mi to prijde fakt sprosty. Beru to tak, ze me by to urazilo, kdyby tohle nekdo udelal me...

hedviga2
14. pro 2018

Uprac jej, ked bude u tvojej mamky...

pincola
14. pro 2018

@mysicka_lb S tebou hrozně moc souhlasím! Vztah s dítětem a vnoučetem se vytváří v dětství.

terry1512
14. pro 2018

@mysicka_lb jo jo. Přesně jak píšeš. Prarodiče nic nemusí,a pak až nemůžou očekává se vnoučata se poserou a budou k nim chodit je rozveselovat, uklízet, navštěvovat.
Mám to s babi stejně, nikdy sem se u ji necítila dobře, když jsem nemusela nesla jsem k ní. Vždy sem měla pocit že mě nemá ráda, že jsem tam navíc. A utvrdila mě v tom když řekla že jsem ,,tátův parchant" , protože mého otce nesnášela.

A v druhé řadě si myslím že postarat se o babičku by měla v prvé řadě její dcera ( matka zakladatelky diskuze)
A pokud to babi už doma nezvládá, je na místě popremyslet o vhodném zařízení,nebo pečovatele do domu.

lida9
14. pro 2018

no asi mas dve moznosti : bud nejezdi nebo jezdi... zkousni spinu nebo ji uklid... cim mam starsi rodice i ja jim zacinam uklizet spinava mista v domacnosti, ktere prehlidnou... a mliko klidne ocichej, delam to doma i u babicek, kdyz nalevam do hrnku🙂

pincola
14. pro 2018

ještě mne napadá dovézt pohoštění sebou. Hroznové víno, zákusky is papírovými tácky, aby babí neměla nádobí, nějak takhle to říct. Kávu taky sebou do kelímků. Se slovy "babi tohle ochutnej, svoje kafe máš každý den, ochutnej tohle, to je brazilská". tak bych to udělala já.

nikolaamiminko
autor
14. pro 2018

@pincola Super napad, tohle by fungovat mohlo 🙂 dekuju

hafika
14. pro 2018

Ono je to těžké a někdy je snaha ochutnávat jídlo o zdraví. Bydlela jsem takhle přes týden s dědou, když jsem studovala VŠ (víkendy a prázdniny jsem byla doma). Když jsem u něj začala bydlet, babička pár měsíců před tím umřela. Děda se snažil starat se o domácnost, ale nikdy to před tím nedělal a dost věcí mu nedocházelo. Třeba byl schopný zabalit si jídlo do dalšího dne do pytlíku, ve kterém měl před tím špinavou zeleninu nebo maso. Ještě byl hysterická osobnost a cokoli jsem mu řekla, znamenalo děsivou hádku. Postupně jsem se naučila některé věci obcházet, Když bylo v ledničce něco zkaženého, vyhodila jsem to se slovy, že si děda asi nevšiml. V koupelně byl zvyklý používat žínku, když už byla hnusná, koupila jsem mu novou a tu starou vyhodila. Taky jsem postupem času už nejedla jídla, co uvařil, protože jsem věděla, jak špatně vaří. Nádobí jsem si přemývala, když jsem si všimla, že je nedomyté. To tedy děda špatně nesl, ale mě to bylo jedno, špatně by pak bylo mě. S úklidem jsem zas až tak problém neměla, jsem uklízela sama, když jsem tam taky bydlela.

Na vašem místě bych to řešila podobně jako navrhuje @pincola. Přinést nějaké to jídlo s sebou, ještě třeba zavolat, že ať si nedělá starosti, že přinesu nějakou dobrůtku. Třeba bych i řekla, ať si sedne s malým, že to naservíruješ ty a klidně si přemyla nádobí a uvařila kafe za ni. Když by bylo hodně špíny na podlaze, řekla bych babičce něco jako: "Už je to delší doba, co tu mamka uklízela, ukaž, já ti tu rychle zametu, když už jsem tady." Hlavně se neptat, nenabízet, jestli to chce nebo ne. Oznámit, že to uděláš, že jí tím pomůžeš, pak nebude mít takový prostor být hrdá, že to zvládne sama. Případně můžeš babičce říct, že jsi se s mamkou dohodla, že třeba něco uklidíš také ty.

hafika
14. pro 2018

Jo a ještě mě napadá si s sebou vzít třeba nějakou deku s hračkami, že je to malého oblíbená hrací deka, jestli ti pro něj podlaha přijde moc špinavá. Případně třeba říct, že je podlaha teď v zimě studenější a dát tam tu deku.

nikolaamiminko
autor
14. pro 2018

@hafika Ano, toto asi bude muset byt reseni .. Co se tyce deky pro maleho, tak to uz nefunguje, on uz trochu i chodi, takze na ty dece bych ho musela drzet “nasilim”

dvojka
14. pro 2018

Achjo, jak já se bojím zestárnout ☹ .

V době, kdy byly moje holky male bych tě úplně litovala, chápala, ale nyní už to vidim i z jine stránky 🙂. I tal tě ale chápu a moje rada? Nejde třeba abys přes zimu jezdila na návštěvy právě k tvojí mamce když bude mít zrovna babičku u sebe? Vyhla by ses nepříjemným pocitům a přes leto zas jezdit k babi na barák, protože pokud má zahradu můžete být tam 🙂. Hodně sil přeji, je to těžke, no 🙂

nikolaamiminko
autor
14. pro 2018

@dvojka No ono prave moje mamka me prosi abych jezdila za babickou v ty tydny, kdy je sama u sebe doma. Jinak neco jako zahradu ma, ale to je peklo, je to smetiste:(

dvojka
14. pro 2018

@nikolaamiminko tady by to vyřešil jen pořádný generální úklid. využít čas, kdy je babička u mamky a vygruntovat barák, ona by možná pak chvíli remcala, ale bylo by fajn. taková zatuchlina jak vleze do stěn, to je konec, to smrdí pak jak podebráná pata, takže určitě i vymalovat.
Zkus se dohodnout s mamkou co s tím 🙂.

babanci
14. pro 2018

Mě by vadila ta špinavá podlaha a to bych asi neměla problém říct, babi, mám tu malého a jak pořád všude leze, tak mě to vadí. Vyluxuju, vytřu, jo?

nikolaamiminko
autor
14. pro 2018

@dvojka Vymalovano tam ma (nase to stalo pul roku premlouvani), ale treba okna si umyt nenecha - pry nevime jak, a udelali bysme to blbe. Zatuchlina uz tam, ale proste je (stoletej nabytek, gauc, lino) to ani vymalovani nepomohlo...

merope
14. pro 2018

Napadlo mě pár věcí, co tak vidím i v okolí (babičce je 92, pořád soběstačná, tchýni 71 a nic moc, druhá babička umřela, když jí bylo 63, děda byl tuším o maličko starší, ale dožil se přes 80):
- když jdou rodičům uklízet jejich děti, občas to je s hádkami, ale ty děti jsou tam v podstatě "doma" - o tom svědčí i to, že bere, když jí jde uklidit tvoje máma, co takhle tam někdy vyrazit i s tvou mámou a domluvit se, že jí chceš pomoci? To by babičce už vadit nemuselo - ty jdeš pomáhat zase pro změnu svojí mámě,
- mé babičce hrozně dlouho trvalo, než si vůbec nechávala od někoho pomoci skoro s čímkoli, teď už to je tak nějak samozřejmé, někteří lidé i z domu na ni i počkají, když ví, že půjde s nákupem a vynesou jí ho (do 2. patra), my když přijedeme, tak se jí snažíme nakoupit těžké věci,
- moje máma se s dědou neskutečně hádala, když mu převlíkala povlečení, myla podlahu a podobně - on byl "stará škola" = voda -> plíseň, nadával i babičce, když myla podlahu, to musela taky na tajňačku, vím, že na dědu hodně měla vliv nejmladší neteř, ale ta tam i jako malá byla velmi často,
- tchýně úklid nezvládá, zařídila si ze sociálky pomocnici na úklid, je to asi i nějak dotované, nestojí to příliš a mohlo by to na rozdíl od "náhodné uklízečky" projít - když ji tam bude posílat sociálka 🙂,
- co se týče mlíka - pokud je zkažené, v kafi se srazí, takže to bude vidět, že je sražené a není problém říct něco jako "jéje, babi, to mlíko je asi zkažené, srazilo se to" a vylít - mlíko v lednici nějaký ten čas vydrží a zkažené se opravdu v kafi velmi snadno pozná. Naposledy jsem zažila, když jsme byli u kamaráda, chlap si udělal kafe, že mlíko jasně, je v lednici - a nestihli říct, že krabicové je od mámy a může být zkažené, protože neví, kdy bylo otevřené,
- s těmi okny by možná mohlo projít něco jako, že tvoje máma se domluví s babi, že jí s těmi okny přijde pomoci a ty se pak domluvíš s tvou mámou, že aby to bylo rychleji, tak se přidáš - pořád ty pomáháš své mámě a babi je ta, co si ty okna "dělá sama"

Ale stejně nejvíc ze všeho bych doporučila se zkusit pobavit na téma těch sociálních služeb - zda by šlo (záleží na lokalitě, jak to kde je), že by jí tam chodila nějaká ta pomocnice na úklid od sociálky = "schválená osoba" a až si babi zvykne, že nemusí vše uklidit sama, že to za ni někdo uklidí (a klidně bych jí ani neříkala, že to je placené - pokud byste tu pomocnici zvládali platit sami), tak by mohlo líp projít, že jí tam bude uklízet někdo pro ni cizí (= ty nebo i třeba někdo, kdo ani nebude ze sociálky).

Třeba to trošku pomůže - mě by asi nejvíc vadil smrad, na úklid mám jiná měřítka, ale chápu, že pokud dítě leze po zemi, tak ta zem musí mít "lepší" parametry než když tam chodí jenom dospěláci.

ariadna12
14. pro 2018

@nikolaamiminko zarid babi pecovatelskou sluzbu, jednou denne prijedou, pomuzou z hygienou, uklidem, nakupem. V pripade babi by to hradila cele nebo z velke casti zdravotni pojistovna. Je k tomu tteba asi doporuceni ci poukaz od doktora. Babi rekni, ze malej se hodne citlivej na traveni a ma prisne nakazanou dietu. Mame podobny problem s jednim pribuznym, takze te plne chapu.

normalnimatka
14. pro 2018

ježiši tak si ten hrnek umej ne? a omejt linku, zkontrolovat ledničku..to není snad takovej problém.
pořeš s mamkou nějakou paní na úklid.
a o dítě bych se nebála, pokud tam nebude oblizovat plíseň, tak v čím větším bordelu se dítě vyválí a občas něco strčí do pusy, tim líp pro jeho imunitu. samozřejmě v rámci nějakejch neextrémů. ale pokud jí tam tvoje mamka uklízí jednou tejdně, nemůže ten bordel bejt tak šílenej, jak popisuješ. nebo jako umeje podlahu a víc nic?

ahyt
14. pro 2018

@luciebx uz jste nekdy zkousela takhle uklidit, kdyz starej clovek nrchce? To proste nejde ma pocit ze se mu hrabete v soukromi on tu spinu nevidi a neciti smrad.Urazi sr rozplace bude se citit ponizen.Fakt to nejde i kdyz mu reknete ze tam nebudete jezdit.