Nechci manželovi "půjčovat" dítě. Jak to řešit?

janinaj20
11. lis 2010

chci se zeptat na dotaz:pritel ma milenku a presto ma zajem starat se a byt s ditetem co nejvice. bohuzel jeho zradu mu nemuzu odpustit, proto se mu chci "pomstit" i kdyz na to doplati dite. coz me nejvice mrzi.
po dobu rodicovske dovolene (3 roky), matka i otec ziji oddelene.
otec s platem cca do 15000.- z toho ma vydaje(hypoteka atd cca 13000.-) takze na zivot mu zbyde cca 2000.- + bokem dostava cca 5000.-(ktere nema na vyplat.pasce)
jak to resit s peci o dite. dite mu chci davat po dobu 3 let minimalne nebo vubec i kdyz vim, ze to asi neni v souladu se zakonem. chci, aby pochopil, ze zrada boli.
ma on moznost si dite v dobe, kdy jsem na rodicovske dovolene brat k sobe domu? myslim si, ze jsem na rodicovske ja a moji povinnosti je, starat se o dite. pochopitelne bych mu zpristupnila, dala moznost navstevovat dite u me.
nechci mu dite davat na hlidani a nechci, aby si ho nekam odvazel.
jak toto resit?
soudne? pak soud prihledne k majetkovym pomerum. na to, ze nema " na vyzivne" dle platu?k cemu vsemu se u soudu prihlizi?on sice prispiva, ale kdyby to melo byt podlozene, kde penize bere, tak je namydleny.

je on v pravu si dite brat kdykoliv v dobe, kdyz jsem na rodicovske??
k jakym kriteriim soud prihlizi? dekuji za odp.

laurital
11. led 2014

@ewulisek Kluk je bratra nebo koho vlastně?
Ty jako teta nemáš žádný zákonný nárok to řešit a ani dostat malého k telefonu, natož aby ti ho jeho ex půjčovala.

jancip
11. led 2014

@ija1 Od nového roku platí, že právo na styk má i teta? Doposud se tohle neřešilo. Dle zákona měli právo na styk jen rodiče a prarodiče. Zbytek bylo na domluvě.

chris_n
11. led 2014

@ewulishek rada bych něco poradila, ale tvoje zprávy se strasne spatne čtou. nevím z toho co říkáš ty a co tvůj bratr. Chtělo by to trochu rozdělit do vět. Jinak nejlepší reseni je zajít s problémem na sociálku a poprosit o radu.

ija1
12. led 2014

@jancip http://obcanskyzakonik.justice.cz/rodinne-pravo...
tady je nevo malo, nekde jsem k tomu cetla vic, ale ted to nemuzu najit.... viz google

jancip
12. led 2014

@ija1 Na to se podívám, protože fakt se mi nechce věřit, co vše vymysleli s prominutím za hovadiny. Vím, že nový zákon je paskvil ale až tak? 😕

ija1
12. led 2014

@jancip meha mega mega paskvil.... v praci jsme z toho byli fakt rozmrzeli pac neco se roky clovek uci, na fakulte cely studium a pak prijdou s timhle.... kolikrat to neni srozumitelne pro pravniky natoz pro laiky a nektera ta terminologie..... brrrr.....

jancip
12. led 2014

@ija1 No, my jsme v práci některé věci už před několika roky připomínkovali, ale šéfka byla skeptická, že je to úplně zbytečné. Takže jsme žili v naději, že tohle nikdy přijmout nemůžou, protože to byla fakt jedna velká katastrofa..i ten jazyk, kterým to bylo psaný, což nevím, jestli se to trochu změnilo.

jancip
12. led 2014

@ija1 Zatím jsem koukla jen na ten odkaz a tam fakt teta je, ale to je trochu jiná situace, jak se píše tady. Tam se jedná o sestru matky, která pomáhala s výchovou dítěte. No, ale i tak je to změna.

ija1
12. led 2014

@jancip jasne ono to bude hlavne na osobu, ktera s ditetem treba zila, nebo hlidala ci s nim pomahala, ale zmena je v tom, ze to nyni muze byt i kdokoli z pribuznychj krom prarodicu a rodicu

laurital
12. led 2014

@jancip Obávám se, že u nás bude za chvíli těžší získat řidičák než dítě do péče.

aloe111
12. led 2014

zakladatelko tématu, já bych to neviděla tak strašně, že to dítě odnese, když ho nebudeš půjčovat otci, no tak se s ním vídat nebude - to je toho ...
spousta lidí to přežilo, žádný drámo to není

ija1
12. led 2014

@aloe111 tak to je fakt hloupost... dite ma oba rodice .... pokud otec neni nasilnik ci alkoholik. tak ma pravo dite vidat... to fakt povazujete chlapy jen za darce spermatu????????

aloe111
12. led 2014

ve většině případů jo, a občas by ani to sperma darovat nemuseli

laurital
12. led 2014

@ija1 Souhlasím.Zvlášť mě irituje výraz "půjčovat" ve spojitosti s dítětem.Půjčit snad můžu druhému hrnec, ale ne živou bytost, nehledě na to, že dítě je obou partnerů bez ohledu na to, kdo ho má aktuálně v péči..
A jen taková technická pod čarou 😉 -dítětem vydírá pouze slaboch.

ija1
12. led 2014

@laurital presne, na vychove se maji podilet v mezich oba rodice... dite potrebuje oba vzory.... navic darce spermatu je urazka pro vsechny zodpovedne starajici se otce.... navic co je vtipne ze temto damam vetsinou penize manzelu nesmrdi.... v tom pripade mely myslet na ochranu driv nez si udelaly dite.....

laurital
12. led 2014

@ija1 Amen sestro 🙂

ewulisek
12. led 2014

@laurital jj kluk je bratra a jeho bejvala mu ho nechce dat ani k telefonu nechce mu ho dat vůbec.

ewulisek
12. led 2014

@chris_n ahoj tezko se mi to takhle rozepisuje..proste bejvala bratra mu nechce davat malého..bratr ma zajem zítra pujde na sociálku snad mu tam něco poradi.

chris_n
12. led 2014

@ewulisek chapu, ono to bylo spis nesrozumitelne diky absenci carek ve vete 🙂

granda
12. led 2014

@maribea tak proč se vůbec stýkáte????? to nějak nechápu... omezení přiblížení od policii a je to.... by na mě muž sáhnul jednou.... a šel by ke všem čertům..... i peníze.... hlavně zdraví a štastné dítě...

ewulisek
21. led 2014

ahoj potrebuji o5 poradit?takze mel byt soud,ale bejvala bratra si to dala prevest do prahy copak to muze když to ma bratr asi 500km?mame strach ze se vse obrati proti nam!i když bracha na syna ma urcite pravo!!i stema alimentama bejvala říká ze to je malo 3000kc ale ma i půjčku a zhruba ma 13000kc!!reknu vam ze jako teta se citim hrozne bez malého,strasne mi chybi!nevedela sem ze sou nektere holki takove kravy!!!myslite ze nam ho soudne daj jednou meesicne na tyden když mu budou 3 roky?vetsinou říká ze chce za tatou a ne za mamou strasne se vsteka breci ze chce byt u taty..dekuji za kazdou odpověď.

teeerez
21. led 2014

@ewulisek Samozrejme, ze muze - vy ji chcete zalovat, vy musite za ni (tak to vidi pravo). Ale pokud malemu skutecne chybite i Vy, jako teto, mam za to, ze to upravuje § 927 NOZ - nicmene je tam takova zvlastni poznamka - prib. osoby maji narok na styk s ditetem, pokud citovy vztah ditete k nim neni jen prechodny a pokud je zrejme, ze by nedostatek styku s temito osobami znamenal ujmu. Coz teda moc nevim co si pod tim predstavit :-/
A matka s Vasim bratrem maji nejak pisemne upravenou peci? Myslim si, ze hlavni aktivita na styk s ditetem musi vychazek od bratra, ne od Vas a ani on to asi nebude mit uplne lehke - hledi se hlavne na prospech ditete a preci jen aby pravidelne cestovalo 500 km sem, 500 tam se mi uplne v jeho zajmu nezda, je to fakt dalka :(

lumixii
21. led 2014

@ewulisek K té vyši alimentů.. ted přesně nevím, jestli jsi psala o půjčce co má bratr, nebo jeho ex.. Nic méně soud nezajímají závazky, které má osoba, která má alimenty platit, neboť prioritou jsou právě alimenty, nikoliv půjčky. Soud tedy stanový výši výživného dle doložených přijmů, pokud se předem na tom ti dvá nedomluví. A i v případě, že se ti dvá předem domluví, a soudce uzná, že ta částka není adekvátní, může ji změnit.

ewulisek
22. led 2014

@teeerez měli smlouvu udelanou mezi sebou ze se bude predavat melej na trvalem pobytu v hrusovanech nad jevisovkou ne v praze..když bracha chce malého tak musí jezdit pro petanka v patek 5hod rano a v nedeli ve 12h odpoledne ho veze zpet. bracha se vraci kolem 10hod vecer..

ewulisek
22. led 2014

@lumixii ano bratr ma půjčku..co sem takhle mluvila z lidma nikdo nedavak 3000kc na jedno dite to si udelali sami dohodu mezi sebou..a to mu ještě bracha kupuje hracky obleceni atd! vidi ho jednou za mesic ani to ne tak proc tolik platit?

ewulisek
22. led 2014

@aloe111 jak todle můžete napsat?! rozhodne svama nesouhlasim!!

laurital
22. led 2014

@ewulisek 3000,- na měsíc není převratná částka a mohu tě ujistit, že to je poměrně běžná výše alimentů na jedináčka v mém okolí.Těm, kterým to připadá moc doporučuji zkusit si cvičně z této sumy živit dítě, platit ošacení, léky, event, školku a dopravu nehledě na to, že dítěti musíte uzpůsobit i velikost bydlení a jeho vybavení a to jsou další náklady.Pokud se to panu bratrovi zdá příliš, doporučuji obrátit se na soud se žádostí o snížení alimentů.
A to, že má pan bratr půjčku nikoho nezajímá a soud na to naštěstí nebere ohledy.To je jeho problém.To by si pak kdejaký vykuk mohl říct, že si nabere půjčky a na dítě už mu nic nezbude.
Mimochodem ewulisku, kolik ty živíš dětí, když máš takový přehled, kolik dítě stojí a 3000,- jsou strááášně moc?

ewulisek
22. led 2014

@laurital pisu jen co slysim! nemam zadne deti!a co stoho když ho bratr nevidi??nereknu kdybi byl nejakej hajzl ale to on není!

laurital
22. led 2014

@ewulisek Dobře, v případě, že se s chlapcovou matkou nemá možnost domluvit, měl by navštívit odborníka přes rodinné právo a ten už jistě bude vědět, jaké jsou v takové situaci možnosti a jaké má bratr práva.Sama jsem zastáncem toho, že otec má nejen povinnost platit alimenty, ale i právo vídat dítě a podílet se na jeho výchově stejnou měrou, jako jeho matka.

leniiis
22. led 2014

Je to samozřejmě tvoje věc, ale je to jednou jeho táta a tím, že mu ho nebudeš dávat neublížíš jen tomu otci, ale i tomu malýmu. Nevím jako jestli je tvuj přítel nějakej násilník nebo tyran, ale z toho co píšeš jde čistě jen opomstu a pokud on sám ho vídat chce tak proč mu bránit? Kdyby se nestaral, taky by se ti to nelíbilo.