Nedokážem žiť vo svojom manželstve. Čo mám urobiť?

paganson
10. říj 2009

Dobrý deň. Pozdravujem všetkých účastníkov fóra, dlho som hľadal na nete, keďže naživo s odborníkom som zatiaľ nemal silu tieto veci riešiť. Mám problémy v manželstve, ktoré trvá ešte len 1,5 roka, s manželkou sme mali krízy aj kým sme spolu chodili, no neviem, stále som veril, že manželstvo a dieťa všetko zmení, že je ešte len mladá a má horúcu hlavu, máme spolu 15 mesačnú dcérku, ktorú obaja ľúbime. Moja žena je tá najlepšia a najpozornejšia matka na svete, to môžem zodpovedne povedať, že aj keď má toho niekedy už plné zuby, lebo určite to nieje ľahké starať sa o dieťa, je absolutne v tejto sfére zodpovedná a starostlivá. Nemôžem povedať, že k sebe už nič necítime. Ale môj problém je v tom, že extrémy v našom vzťahu sa stále opakujú. Bývame zatiaľ provizórne v jednoizbovom byte, ja pracujem, manželka je s maličkou na materskej a možno aj to nepridáva na spokojnosti, no ja nevládzem znášať extrémy a urážky z jej strany. Niekedy to vo mne vrie, dvíha sa mi tlak a som nešťastný. Manželka je stále tvrdohlavejšia a správa sa ku mne ako k špine. Asi som urobil chybu, že som bol v rámci dobrých vzťahov a zaľúbenosti ústupčivý a pri urážkach a veciach, ktoré si dvaja ľúbiaci sa ľudia nehovoria som vždy ustupoval keď sa pritúlila alebo plakala, že ju to mrzí, povedal som jej nech nabrúsený jazyk nepoužíva ako nerozvážna pubertiačka, ale vždy si premyslí aké dôsledky môže mať to čo povie, lenže vždy aj po sľuboch to bola opäť tá istá pesnička, niekedy aj za pár dní. Myslím, že manželstvo je o pravidlách, a tie sa musia dodržovať, inak ani láska nepomôže. Najhoršie je to s rodinou, manželka má rodičov v zahraničí, a moja rodina býva pár kilometrov, keď sem často chodili a zaujímali sa veľa krát ich v neprítomnosti urážala, ba až nadávala, len preto, že sem stále lezú, a jej rodičia sú ďaleko, že to nieje fér, pritom ona chcela ísť ku mne preč zo starého mesta, a zrazu je to problém, potom keď naši ustúpili a prestali k nám chodievať respektíve chodili len zriedka, tak sa to otočilo, zrazu ich nemala rada, lebo je vraj doma sama, nikto k nej nepríde, nikto jej nepomôže s malou....nevládzem to riešiť, a niekedy mám na mále keď sa mi vysmieva do očí, dvakrát som mal na mále aby som neurobil to čo najviac odcudzujem a neudrel ju, zbalil som si veci a odišiel domov, hneď ma začala osočovať, že som hrdina čo vie iba odísť k rodičom a vydierať ma že som sa vykašľal na rodinu, potom plakať a volať ma nazad, že sa zmení, že si stanovíme pravidlá.....no teraz je to opäť o tom istom, niesom ideálny, niesom bohatý, možno som niekedy lenivý, a uzavretý, ale urážky na mňa a moju rodinu a ešte vtedy keď sa hádame my a nesúvisia s tým naši, veď to je extrém, je to moja krv, vždy keď prišli jej rodičia, snažil som sa robiť maximum, venovať sa im, byť pozorný, a ona to nedokáže pri mojich....a navyše sa vysmieva ako pri mne všetko pokazila, že sa mohla mať inak, a byť niekde inde nebyť mňa, a po tomto výsmechu si myslí, že stačí večer prísť do postele, pritúliť sa a hrať neviniatko, so slovíčkom prepáč a žiadnou dlhodobou zmenou?....Už pomaly ale isto psychicky upadám a nedokážem žiť v manželstve bez úcty a tolerancie, hoc by v ňom aj bola láska......preto vám chcem veľmi poprosiť o akúkoľvek radu a názory, lebo už vážne uvažujem o rozvode......ďakujem

paganson
autor
10. říj 2009

a čo sa týka rád, ďakujem veľmi pekne za rôzne názory, finančne, možno, veď ktorá rodina myslím mladá, z bežnej slovenskej rodiny sa nepasuje s podobnými problémami.....rodičia a opatrovanie malej, ponúkalo sa to veľakrát, ale potom to bol problém, že k nám často chodia, moji rodičia sú ešte v aktívnom pracovnom veku, a tak to nejde tak často, a navyše keď nás navštevujú manželka je nervózna, hoci sa inokedy sťažuje, že je stále sama. Niesom žiaden zbabelec ani človek čo nevie povedať svoj názor, ale nebudem po nej kričať, vždy keď to spravím rozplače sa iba malá, a to nechcem, k otázke koľko má rokov, obaja máme 25 a myslím, že v takom veku by si už dospelý človek mohol dávať pozor na ústa a na to čo povie, prípadne rátať z dôsledkami.....ona nieje srdcom zlá, potom sa chce vždy udobrovať, ale nevie narátať do 10 a ukľudniť sa kým niečo povie, a potom na to celý život dopláca a pretrváva odcudzenie, aj zo strany mojej rodiny, ktorá ju mala spočiatku strašne rada, a mňa to štve, lebo aj oni majú pravdu, a zároveň musím myslieť aj na svoju rodinu.....ale ďakujem za názory, potreboval som názory rôznych ľudí a hlavne vás čo viete, aký je rodinný život v praxi. Je pravda, že keď mi pretiekla hladina aj ja som jej vulgárne nadal, ale vždy ako druhý, proste sa nechcem stať takým človekom, byť zlý len aby som niekomu niečo vrátil a ospravedlňovať vulgárne nadávky a krik na ženu tým, že ona prvá začala, to je predsa nekonečná unavujúca dilema. Najhoršie je, že vždy keď som spomenul rozvod alebo som bol preč tak bola nešťastná a povedala že sa zmení, no keď som sa vrátil, do pár dní bolo všetko po starom, mne nestačí ospravedlnenie, ja potrebujem skutky, navzájom sa tolerovať a vážiť sa navzájom aj naše rodiny, veď predsa všetky manželstvá čo vydržali veľa rokov spomínajú okrem lásky i veľkú toleranciu, úctu, pochopenie........bez toho to nejde

macka01
10. říj 2009

sa neuražaj,ale vieš,je tu zopar tém,kde písali spolu manželia vyrobili si problem a každy založil temu pisali z jedneho počítača až raz boli neopatrní a sa prezradili,tak sa nedív,že trochu sme podozrievavé,tiež by si bol.Ľudia dokážu byť zlomyseľní a radi sa zabavia na účet druheho.Toľko na vysvetlenie.A rád si dostal dosť,zhodujú sa viaceré,že si si žienku rozmaznal viac ako si asi chcel,treba jej určiť mantinely,čo si dovoliť môže a čo je už neunosné.Keby som mala ponižovať muža a zhadzovať ho len tak,sama by som sa cítila opovrhnutia hodná.Veď sa zhovadí v tvojích očiach a potom si ju predsa nemôžeš vážiť .Aky nik má tvoja polovička ak to nie je tajomstvo?A začni konať 😉

paganson
autor
10. říj 2009

a čím som ju rozmaznal? Povedal som, že niesom bohatý, nedával som jej drahé dary, niekedy vyšiel mesiac na mesiac len tak tak, ale dával som všetko do centu rodine, a so snahou vyjsť rodine v ústrety to bolo rovnako....

paganson
autor
10. říj 2009

ona proste nepochopila, že na dlhodobé vychádzanie s ľuďmi nestačí byť párkrat milý, a párkrát sa totálne vyfarbiť, a "všetci ma chápte a odpúšťajte mi, lebo ja som proste taká, ale mám vás rada"

emyly
10. říj 2009

myslím že macka chce povedať toto: toleroval si žene jej vulgárnosti nejaký čas,až si na to zvykla... a teraz to berie ako samozrejmosť...z tvojich slov poznať že ju máš rád, ale to čo spravíš ďalej, je už len na tebe...prečítal si si rôzne stanoviská, názory, teraz si musíš uvážiť sám, čo robiť....

dzio2
10. říj 2009

paganson precitalasom si tvoj pribeh klobuk dole predtebou skus sa onieco este pokusit urcite vies co ma rada tvoja zena mozno ze len jej chyba vasen alebo porozumenie verym tomu ze si poradis este daj sancu vazmu manzelstvu vela stastia 😉

emyly
10. říj 2009

ano nepochopila, a pokial to má v povahe, ani to nikdy nepochopí....povaha je človeku daná a nikdy sa nezmení...

paganson
autor
10. říj 2009

Nechcem aby som vyznel ako dobrý a dokonalý človek, aj ja som ju párkrát poriadne pourážal, ale trápi ma, že vždy ako druhý, že som stále do toho vtiahnutý nejakými narážkami alebo poznámkami človeka, čo nikdy nieje s ničím spokojný...

emyly
10. říj 2009

paganson veľmi dobre viem o čom hovoríš... čo by sa človek ako snažil, raz vybuchnúť musí, ked sa to už preňho stáva neúnosným... už podľa názvu témy vidno že nie si spokojný so svojím manželstvom... máš vždy viac možností čo robiť....buď sa ešte chvílku posnažiť, a potom konať...alebo konať hneď, ale všetko je to na tebe...

paganson
autor
10. říj 2009

jasné, ďakujem vám všetkým za rady, za tie čo prišli aj čo ešte prídu...

sasulec
10. říj 2009

paganson,kde sa rodia taki chapavi chlapi??? 😉

macka01
10. říj 2009

emyly presne,rozmaznal tak,že jej veľa toleroval,aj to čo by nikto netoleroval a ona si na to zvykla a hlavne na to,že jej to vždy prešlo,keď trochu zafňukala.Dospela žena,manželka aj matka sa takto nespráva.Ako si váži sama seba?na rozmaznanie nemusia byť len peniaze.To že si ju pouražal keď toho bolo moc ti asi nikto nebude zazlievať,iný by ju aj vycapal...a poslal naspäť k mamičke nech dozrie

twinflame
10. říj 2009

paganson, spokojne partnerstvo casto prichadza az po rokoch spoluzitia. Ked obaja pochopia, ze je zbytocne jeden druhemu veci vycitat, ze nie je dobre tlacit na pilu. Jednoducho je to obojstranna snaha brat druheho takeho aky je. Bez potreby tlacit na toho druheho aby sa zmenil.
Pisal si, ze mas 25 rovnako ako tvoja zena. Vyzera to ale tak, ze v chapani medziludskych vztahov si ty ovela zrelsi ako ona. Vies, clovek si vela prinesie zo svojej povodnej rodiny. Aky ma zena vztah s rodicmi? Pochadza z harmonickej alebo komplikovanej rodiny?
Nakoniec mi este napadlo, ze ak clovek ma toho druheho rad, prijima aj jeho rodicov s laskou.
Ste este obaja velmi mladucki, potrebujete sa zzit. Tvoja zena potrebuje pochopit niektore aspekty vztahov s okolim. Nebude na tom nic zle, ak jej v tom trpezlivo pomozes.

frisbee
10. říj 2009

paganson...za prvé, súhlasím s twinflame,že spokojné partnertvo často prichádza po rokoch spolužitia,mám to z vlastnej skúsenosti.Snaha niekoho meniť mi príde nepochopoiteľná,veď preto som si svojeho partnera brala,že sa mi páčila jeho povaha...vychovávajú sa deti....
Za druhé si myslím...ber to bez urážky,nepoznám vás,že tvoja manželka je jednoduchšia nezrelá osoba bež štipky slušného správania....ja som sa k mojej svokre,ktorá nám ubližovala kde mohla vždy chovala slušne,pretože to bola staršia osoba.
twin...akurát k tej vete,že keď máš niekoho rada,prijímaš jeho rodičov s láskou...pekný ideál,ja som bohužiaľ zažila dve zlé svokry,tá druhá sa nám 16 rokov snažila manželstvo rozbiť a ubližovala mojej dcére napriek tomu,že bola na nás závislá a ja som sa o ňu starala a vždy som bola k nej slušná..netušili sme,koĺko zla sa skrýva v jednej osobe ...takže snažím sa chápať to,že pagansonovej manželke vadí prítomnosť svokrovcov...ale to nevylučuje slušné správanie,že?

majacska
10. říj 2009

paganson na celom tvojom pribehu sa mi nepacilo len to, ze ta manzelka hrubo uraza, nadava na teba. A preco? mozno, ze je to pre nu normalne,ze sa tak sprava, ma to este zo svojej povodnej rodiny, v ktorej vyrastala. Poznam rodiny, v ktorych je take spravanie na dennom poriadku. Napr. moja svagrina, a teraz uz aj jej dcera. Mne to velmi vadi, ked niekto hovori skarede slova.daj mu priklad so svojim spravanim, a nerob to iste ani ako druhy. Po case sa to moze zmenit.

Skus sa vzit do jej situacie, preco sa hneva na tvojich rodicov, asi preto lebo so svojimi sa nemoze stretavat....tak skus v tejto zalezitosti jej pomoct, a na Vianoce ich pozvite k sebe...vela stastia 🙂

majacska
10. říj 2009

oprava: daj jej priklad

macka01
10. říj 2009

niekto tu zlobu má v sebe a neprerobíš ho,aj keď pôjdeš sebelepšim príkladom.Po svete chodí toľko zlých ľudí,vulgarných a ako môže takýto človek vychovávať dieťa?Čo z neho bude,zasa len ďalší vulgárny človek.Nikto nemá právo uražať a ponižovať iného človeka

paganson
autor
11. říj 2009

Praveze jej rodina je velmi slusna, s jej otcom aj mamou vychadzame velmi dobre, a s tym pozvanim, samozrejme ze som povedal nech sme na vianoce spolu, ale ked uz som povedal, ze keby to nahodou nevyslo, tak mozme byt na vianoce u nasich to bol uz problem, vraj ked nie tam tak nikde, lebo u nasich sme boli minule...ked ukazem ochotu vyjst cloveku v ustrety, tym co ma nic nestoji, tak preco on neurobi pri tom co ho nic nestoji, pri peknej prosbe to iste??? Len aby urobil napriek: "KED NIE MOJE TAK NIKOHO", potom sa vytocim, ano priznavam, ale proste tomu nechapem...

paganson
autor
11. říj 2009

Ospravedlňujem sa, ale nebol čas na diakritiku 🙂

paganson
autor
11. říj 2009

Ja som si na jej rodicov ani raz nedovolil zvysit hlas, aj ked som nie vzdy suhlasil, povedali sme si to velmi pekne, a preco ona musi rozpravat s nasimi ako z nejakymi rovesnikmi zo skoly?, to sa nehodi.......a na dospeleho cloveka vobec...

sasulec
11. říj 2009

paganson..tak podaj o rozvod a mozno sa potom zbada a pohroz jej,ze budes ziadat dieta do starostlivosti,pretoze dieta nemoze vychovavat dieta..je hrozne nevyrovnana ☹ mozno by jej taka facka od zivota dala stipku rozumu,hm? 😖

macka01
11. říj 2009

a neskúšal si hodiť reč s jej rodičmi?čo je to za žena,keď jej nevadí,že aj vlastný muž s ňou opovrhuje a prestava si ju vážiť?A s tým rozvodom by som ju postrašila a keby zasa začala sľubovať a prosiť by som ju odstrčila,že to tu už bolo veľa krát,taká nejaká terapia šokom by mohla zabrať 😒

fidka79
11. říj 2009

mnoo ako to uz bolo napisane,tiez v nasom vztahu zozaciatku ustupovala moja polovicka a ja sa vlastne stale ucim vacsej tolerancii za pochodu🙂)asi som si nevazila co mam doma jaaj..ale som sa rychlo zbadala,a nedovolila som si urazat mojho manzela,ved taky poklad sa tak lahko nehlada 😉 aj ked je pravda ze este z casu na cas sa to moja kedysi feministicka povaha ozve(mnoo mamina vychova,otca som si nijak nikdy nevazila,na dlhu debatu ze preco) 😒 tak dufam ze tvoja zena sa zbada,a skus jej neodpustat tak lahko,ked si to nevazi..spravaj sa knej chladne,to mna by najviac ranili mnoo a ak jej to nebude prekazat asi ta az tak nemiluje... 😖

maruschka
11. říj 2009

paganson...problém vášho vzťahu je taký, že tvoja žena je ako malé rozmaznané decko, ktoré už má všetko, ovláda všetkých a už nevie, kam z konopí..Byť dominantnou osobou vo vzťahu nie je dobré, ak človek nezvláda svoje emócie, nálady, správanie..Všetci ste jej ustupovali donekonečna a ona už nevie, ako sa udržať na uzde.
Vo vzťahu si človek musí veľa krát zakusnúť do jazyka, nájsť spoločnú reč a kompromis, vyjasňovať, obhajovať..Tak to je vždy..Ale keď ty stále iba ustupuješ, ona sa naučila ventilovať svoje pocity, hoci iba rozmarné takýmto štýlom..

Ona ťa ľúbi, aj dieťa..ale nevie nájsť samú seba, možno pociťuje trocha zúfalstvo vo vašom vzťahu, možno sa cíti obmedzovaná, možno cíti, že si ju málo všímaš a preto upriamuje tvoju pozornosť na seba hoci tým, že ťa uráža, osočuje, ubližuje...

Musíte si nájsť na seba čas, na svoje pocity, rozhovory-hoci iba dva krát do týždňa pri čaji a nerozprávať sa o peniazoch,práci, účtoch, plienkach, ako je to bežné v každom manželstve..Ale o sebe, o tom, po čom túžite, čo jeden pre druhého znamenáte, ako sa vaše city menia, akú máte náladu, čo milého ste zažili, alebo naopak, čo zlého..

Najhoršie je nehovoriť, ustupovať..Vzťah je o dvoch ľuďoch a tak je potrebné, aby si jej dokázal, že nech sa v nej odohráva hocičo, máš ju rád, ale tiež sa vieš obrániť a nenecháš sa urážať...

PS: Vždy hovorím, že občas je treba vymyslieť niečo nečakané, bláznivé, impulzívne, neplánované-v každom z nás je veľké dieťa a to občas potrebuje vypustiť paru-naozaj to pomáha..Oživovať vzťah, nestagnovať a nečakať už len na smrť..Veď tých 50 rokov, čo sa spolu chystáme prežiť musí byť o niečom a nie o ničom..Tak držím palce 😉 😉 😉

paganson
autor
11. říj 2009

dieta jej zobrat nemozem, a ani nechcem, ale ani byt bez neho. Ona je velka manipulatorka,a vsetko vie vzdy prekrutit, aj informacie o nas dvoch svojim rodicom prekruca. Viem ze ju poznaju a mozno jej nie vsetko veria, ale stve ma to, ale asi s tym nic nenarobim, musim sa sustredit na vyriesenie si vlastneho manzelstva a nie mysliet na to ci nahodou vplyvom klamlivych pravd nevypadam pred niekym ako svina. Ona sa tak rozprava aj s vlastnymi rodicmi, aj na to som ju uz upozornil, oni jej to odpustia lebo je to ich dcera a ked sa vyplacka mamke tak je vsetko opat ok, lebo myslia ze to olutovala, ale urcite aj ich to boli....ked som ju aj na to upozornil, povedala mi nech sa do toho nestaram, ze ona ma s mamou taky vztah a ze ona jej rozumie na rozdiel odo mna, ktory som jej nerozumel nikdy. Ale podla mna nic nie je na tom take hrozne ked sa ludia k sebe spravaju slusne, a nieje to ani pokrytectvo, ked sa dvaja ludia, ktori su z opacnych rodin a mozno sa nenosia na rukach k sebe maju chovat slusne, ved to je obycajna ludska ucta jeden k druhemu, aj k tomu, kto mi mozno uplne nesadol....jej rodicia jej to odpustia, moja rodina jej to tiez casom vzdy odpustila, ked sa jej podarilo urobit nieco pekne alebo ukazat aka je starostliva mama co urcite je.........ale cely cas jej hovorim, ze v celom svete a jej zivote nebudu len taky chapavy ludia, v praci, na uradoch, v bankach, v zivote, ti jej tie nabrusene usta nebudu len tak tolerovat, a ona na to bude cely zivot doplacat.......a mne uz to lezie krkom, aj ked ako som spominal nemozem povedat, ze by som ju nelubil.....je to tazke rozhodovanie, mozno mate pravdu a neda sa vsetko zmenit na cloveku...ale ani cely zivot trpiet a rychlo ustupovat len preto ze niekoho lubim...

twinflame
11. říj 2009

paganson, jedna vec tu nejako nesedi. Ak tvoja zena dokaze byt skvela matka ako pises, preco sa nedokaze spravat pekne aj k tebe. Charakter sa prenasa aj do role matky. Musi teda mat nejaky dobry potencial v sebe.
Skusil si sa jej opytat, co jej chyba? Preco je frustrovana? To ze je niekto nevrly a nadava je len prejavom vnutornej nespokojnosti a frustracie. Vnutorne vyrovnany a spokojny clovek nenadava.

astrane
11. říj 2009

taky jsme se vždycky přizpůsobovala tomu,co chtěl manžel....a když jsme najednou chtěla něco já-jsme divná,přeháním apod....domluva není možná.Každej si melem svou a bez výsledku 😖 nehodlám si nechat všechno líbit a dělat jen to co chce on a kdy chce on-celej život....a najednou je to problém...po 12 letech...se dvěma dětma
Když budeš pořád ustupovat a necháš si všechno líbit,tak budeš neťastnej a ona vlastně taky...nebude si tě vážit a dítě nakonec taky ne....urážet se nenech a nenech se sebou orat...jak to dopadne,to nikdo neví,ale jestli to chceš zachránit,zkus to-buď tvrdší
Držím palce...

macka01
11. říj 2009

a hlavne ak dieťa vidí ako sa spravajú rodičia bude robiť to isté,neverím že môže byť super mama a manželka na h...o.To neviem pochopiť,asi je herečka,išla by som po nej tvrdo.

emyly
11. říj 2009

paganson - skús si porovnať vaše začiatky s dnešným obdobím...stupňuje sa to? ak áno, už vieš čo ťa čaká v budúcnosti, ak s tým nebudeš nič robiť.... ak bude maličká staršia,môže sa vyvršovať na nej.... keď nemá problém byť vulgárna k tebe,myslíš že k dieťaťu nebude? zvlášť ak jej bude neskôr papuľovať,oponovať.... v živote s proste chvíle keď si človek musí zahryznúť do jazyka, ale to tvoja žena nevie...tak bud sa to naučí, alebo jej to pardonuj dalej.... ale potom si ty ten chudák, nie ona...prepáč mi moju prostorekosť 😵

amadora
11. říj 2009

Paganson, po tom čo som si prečítala si jednoducho myslím že si pre svoju ženu príliš dobrý a že nie je vyzretá na vzťah 😒 Neviem čím to je, proste niektoré z nás žien čím je chlap lepší a milší tým viac nevieme čo od dobroty (teraz som to napísala akoby som bola tiež taká, našťastie nie 😀 ) Myslím že aj u niektorých chlapov je to tak. Žena mu upratuje, vyvára, skáče okolo neho a jemu to proste lezie krkom. Je to zvrátené ale stáva sa to. Obávam sa že s tým veľa nespravíš, asi to má v povahe 😒 Ale už len kvôli vašej dcérke vám držím palce aby sa to skončilo najlepšie pre vás všetkých 😉