Nejsem s mužem šťastná a nevím co s tím

30. lis 2021

Ahoj, potrebuju se v pradvanocnim case asi trochu vypsat, protoze mam pocit, ze vsichni okolo jsou stastni a jen ja mam svuj splin. Uz skoro rok premyslim nad rozvodem a porad nevim, porad se v tom placam. Meli jsme velkou krizi, ktera vyvrcholila oboustrannou neverou, ale rekneme, ze to jsme asi zazehnali. Respektive, tak nejak "kvuli detem". Ale ja mam potiz, ze mi zkratka blizkost meho manzela neni prijemna. Je mi mnohem lepe, kdyz neni doma. V poslednich letech se z nej stal strasne negativni clovek a me uz vazne vadi poslouchat, jak je vsechno strasne spatne a vsechno jde do pr...
Nas bezny den vypada tak, ze vstavam a vypravuji deti. Kdyz odchazim s nejstarsi do skoly tak vstava on a vypravuje se do prace. Kdyz nestiham, tak mi pomuze treba udelat svacinu, ale jinak si jede svoje. Vraci se obvykle po osme. S detma se pozdravi, ale pak si rovnou otevre notas nebo telefon a uz jen nadava... Ne tedy nam samozrejme, ale pro me je to strasne vycerpavajici. Ja jsem treba mela super den, nekde jsme s detmi byli, mam dobrou naladu, ale po 15 minutach uz mam vlastne vycitky svedomi za to, ze jsme se meli hezky. Vzdycky jsem puvodne natesena, jak mu to povypravim, ale po chvili uz me fakt prejde chut zacit iniciativne vypravet sama a muz se moc nepta jak jsme se meli a co jsme delali. Takze vysledek je, ze si pustim telku a tak nejak se "uzavru do ulity". Pred pul rokem byla tohle jedna z veci, co jsme spolu resili v poradne. Pomohlo to na mesic, dva, ale ted uz jsme zase presne tam, kde jsme byli. A ja uz to nechci znova resit a rozebirat, ze mi to strasne vadi. Uz na to nemam energii.
Dalsi vec je takova zdanliva blbost ale - v predchozich letech jsme oba nabrali nejaka ta kila, nic dramatickeho. Uz jsme se jich oba zbavili, ale mam pocit, ze manzelovo chovani je hranicii s poruchou prijmu potravy. A prenasi to i na me. Neexistuje snad jedinne jidlo, kde by manzel nekonstatoval "no, tak jsme si zaprasili". A porad na vsechno poznamky nejez to, budes tlusta a nebudes rada a podobne. Mam skoro 180 cm a nosim velikost 36, fakt nejsem tlusta! A on taky ne, ma perfektni telo, ale je z toho posedlost. Me to kazi kvalitu zivota, protoze treba prijemna vecere v restauraci byla jedna z veci, kteoru jsme drive spolecne milovali. Ted? Neprichazi v uvahu... Nebo ano, ale s poznamkami, ktere mi tu veceri vlastne zkazi. Obcas uz se pristihnu, ze pulku dne premyslim o jidle, o tom co jsem snedla a jestli to nebylo moc, vazim se 2x denne. Zacinam mit o sebe strach a muz to naopak strasne povzbuzuje. Zlobim se na nej za to.
Co mi chybi je taky nejaky spolecny program. Treba na 17 listopadu jsem se tesila, jak si uzijeme volny den. Ze si dame spolecnou snidani, pak se vypravime na vylet a navecer jeste treba vezmeme deti edukativne na Narodni tridu. Se svoji predstavou jsem manzela seznamila a poprosila ho, jestli by nevybral kam treba chce jet. (vsechno vzdycky vymyslim ja. Ale vazne vzdycky. A vadi mi to. ) Realita? Rano odjel do prace svatek nesvatek, prijel v poledne, nad vyletem se samozrejme ani nezamyslel.
Asi by mi to bylo vic jedno, kdyby me k tomu nechal "dychat". Bohuzel mam vice kamaradu nez kamaradek a po te moji nevere nechce abych se vlastne s kymkoli opacneho pohlavi stykala a vubec chodila ven bez nej. A ja uz proste nechci, chci nejaky zivot, nejakou svobodu. Neni mi s nim dobre, netesi me jeho blizkot a netesim se na nej z prace. Spatne se mi s nim povida, protoze kdyz nemam tak negativni nazor, tak me oznaci za naivku a strasne vyjizdi, tak radsi mlcim.
Ale - mame spolu deti, hmotne je o nas postarano velmi dobre a ma nas moc rad. Co nejsou zanedbatelne veci. Co mam kruci delat?
Jedna kamaradka rika - zustavat kvuli detem? To je spatne. A druha - zustavat spolu prave kvuli detem? - to je ten nejvetsi duvod.

klokanka31
30. lis 2021

Nemám bůhvíjakou hroznou zkušenost, jen když to v manželství prostě neklape, tak to můžete zachraňovat kvůli dítěti jak chcete, ale když je to jen z jedné strany, nikam to nevede, a postupně bude nejvíc chudák právě to dítě. Takže lepší být bez chlapa než s chlapem, kterého nemůžete ani vystát.

levandule_k
1. pro 2021

Já tak přemýšlela, co napsat, jestli zůstat, nebo odejít. Nemám ráda argument kvůli dětem jsme spolu, ty děti nejsou blbé, oni cítí, že ten vztah nefunguje. V jaké vyrůstají rodině, to je pak ovlivňuje a je celkem pravděpodobně, že skoční v podobném modelu. Rozvod i zůstav v nefunkčním vztahu - obě jsou to špatné varianty. Prostě je to volba menšího zla, ale i z rozvodu se člověk vyhrabe a pokud si partneři nevyřizují účty přes děti, může to být časem dobré. Zůstávat nefunkčním vztahu je dlouhá a pomalá smrt. Spravit se dá cokoliv, ale musí chtít oba.

Já bych chodila dál na nějakou terapii sama, abych si uvědomila, co skutečně chci.

Přijde mi, že nemáte (eventuálně on nemá vyřešenou) nevěru. Podle mě se chová jako oběť a je pasivně agresivní. Má potřebu tě trestat. Vygooglila bych něco o pasivní agresivitě.

1) Nejsi zodpovědná za jeho emoce. Jestli si libuje v nasrání, dobře mu tak.

2)Okamžitě se přestaň vážit. Porodila jsi 2 děti, máš tělo bohyně i kdybys měla + 20 kg, že máš krásné tělo, si říkej aspoň 3 denně. Na poznámky nejez to, budeš tlustá a nebudu ráda, bych mu s ledovým klidem řekla, omyl, budu sice tlustá, ale šťastná. Jako člověk, rád spočine okem na dokonalé postavě u chlapa, ale když se chová jako debil, tak ať si svoje tělo strčí někam, já chci někoho, kdo mě bude mít rád a s kým si dám bez výčitek zmrzlinu u seriálu.

3) Nenech se izolovat od kamarádů.

4) Je tady celkem čerstvá diskuze o domácím násilí, začíná to často nenápadně. Omezení sociálních kontaktů, nenápadné shazování. Stupňuje se to.

5) Jako problém vidím, že spolu nekomunikujete. Přijde mi, že žijete vedle sebe.

6) Četla jsem manželovi tu část tvého příspěvku o té váze, plus říkala, že je pořád naštvaný. Manžel si myslí, že někoho má, protože takhle se nechová člověk, který někoho miluje.

rozitta
1. pro 2021

@levandule_k super odpověď!! 👍

sorboni30
2. pro 2021

@kakba Vlastně sis sama odpověděla..nerozumis si s nim a nechces byt v jeho blízkosti. Byla jsem na tom podobně. S manzelem jsem byla 12 let. Po 6 letech se nam narodili dvojčata kluci,on povysil v praci na reditele a změnil se... Ke konci uz to gradovalo tak, ze se mi z nej zvedal žaludek..nemohla jsem vedle nej ani sedet. Přibral, hodne, protoze ho nezajímalo nic jineho nez jidlo, tv, mobil a hry.. deti ani ja vubec. 3x jsem mu dala sanci vse dat dohromady. Sedeli jsme spolu naproti sobe a mluvili..sliboval hory doly..za mesic znovu... Dosla mi trpělivost. Nechtěl se rozvést.. prej kvuli detem..ale ja chtela taky jeste žít. Kdyz jsem mu oznamila, ze se rozvadime, seznámila jsem se s muzem.. Zamilovali jsme se do sebe a vicemene mi pomohl prekonat rozvod.. Je to uz dva roky a nyni cekam s partnerům miminko. Ta laska, neha, štěstí...myslela jsem ze uz to nikdy nezaziju. Byla jsem s muzem uplne citově vyprahla a ted? Zase ziju a moje deti jsou stastne, protoze meho partnera zboznuji..stejne jako on je.
Člověk má žít, ne přežívat.. Někde na tebe čeká někdo kdo ocení jaká jsi a bude te na rukou nosit..ne jako ted. Je z tebe troska jako byla ze me..Jednej. Zavčas! 💕🙏

alexovka
2. pro 2021

@sorboni30 mno…tohle zní dost pozitivně a hlavně nadějně. Upřímně si myslím, že jakmile dcera nastoupí do školky a já začnu mít normální příjem, taky balim kufry…včera jsme byli na společně večeři (z donucení, dostali jsme voucher a musí se do konce roku vybrat). Většinu času jsme mlčeli, když už přišlo nějaké téma k mluvení, nechápala jsem, jak jsem si tohoto člověka vůbec mohla vzít! Absolutně nemáme nic společného, stejné názory, vkus..,

Co byla pro tebe poslední kapka, abys definitivně odešla?

marinm
2. pro 2021

Ahoj, jestli se mohu přidat, tak mám teď podobnou zkušenost. Jsme spolu 11 let, dvě děti. Ve vztahu se už chvíli necítím dobře. Vše musí být podle něj, moje názory ho nějak nezajímají, shazovat slovně taky umí. Výlety s dětmi máme jen když to vymysli on. Na procházky nebo před barák na hřiště s námi nechodi. Teď se víc zapojil protože jsem začala chodit do práce. Jinak se nechával obskakovat.
Od září jsem si začala psat s klukem a cítím se hezky, žensky. A nevzpomenu si, že bych se takhle cítila někdy s manželem. Samozřejmě to prasklo a měli jsme v listopadu takovou snazivou dobu. I když se snažím, aby se udržela rodina pohromadě. Nejde nám to. Takže jak to dopadne, netuším. 😔

sorboni30
2. pro 2021

@alexovka poslední kapka byla právě to, že se mi z něj udělalo špatně a zvracela jsem.. je to hnusný prostě, ale napíšu to..Prostě se choval jako orade. Hygienu nikdy moc nedaval takze jsem ho vecne nutila, ale spíš se hrabal stale mezi nohama.. a když jsem si vedle něj sedla a ucitila jsem z něj smrad..vis odkud..Prostě jsem to nedala a řekla jsem si, že vedle takoveho prasete už fakt nebudu... Odjela jsem s rodici a detmi na dovolenou. Tam jsem cele noci a dny probrecela, smirovala jsem se s odchodem a pripravovala. A tehdy jsem nechtela byt sama.. obnovila jsem si ucet na badoo po 10 letech.. a tam mi napsal muj nynější přítel..Podrzel me a vicemene zazival neco podobneho s pritelkyni..takze jsme se podporovali navzajem. Kdyz jsem manzelovi oznamila, ze je konec jak to tedy uděláme, zacal zurit a rval na me at si sbalim veci a vypadnu do bytu nekam, ze dum zustane jemu i deti. Jen jsem mu rekla "zapomen na to" Nasla jsem si byt..a zacala se pomalu stehovat. O Vanocich jsem mu rekla, ze se od ledna stehuju s detmi do bytu. Rval na me co jsem to udelala. Tehdy meli dvojcata narozeniny a prijeli jak moji tak jeho rodice. Oznamili jsme jim, ze bude rozvod a tchyne na me zacala rvat, ze to vedela od pocatku ze jsem kurva a ze syn je chudak ze ho tady tyrame..byla prosta i na moji mamku a deti vse videli. Od te doby babicku moc radi nemaji a rikaji, ze jim zkazila narozeniny.. Pred Silvestrem mi ex oznamil, ze odchází on k rodicum, ze se nemam s detmi stěhovat. Ze na navrh. Odstehuje se na dva mesice pryc. Pokud to budeme od sebe zvladat, podepíše jednoduse papiry..pokud ne vrati se. Uz tehdy mi bylo jasne ze to zvladnu, protoze on doma prakticky stejne nefungoval a vse bylo na me. Jen ucty ne.. Ja tahla z meho duchodu vse pro deti, stravu na cely mesic pro celou rodinu,detem skolku. On platil jen dum coz byla směšná castka.. Kdyz se blizil konec druheho mesice rekla jsem mu ze mi to vyhovuje.. nechtel se uz vratit. Zacal soud o deti, dostala jsem je do pece...atd..ale jakmile zacal soud o dum? Zacal boj. Mela jsem uzasnou pravnicku. Zjistila, ze manzel mel tajne dva ucty na kterych mel miliony..vydelaval sto tisic mesicne a me tvrdil ze 30 000kc. Rvaval po me at setrim a kdyz jsem chtela blbou sedacku do obyvaku, musela jsem mu dat pulku penez z invalidního duchodu... Na Vanoce jsem od nej dostala jen jeden darek a to sluchátka do usi..vic nikdy nic.. Věcné urazky jak jsem tlusta..ze nic nedelam.
Nakonec to dopadlo dobře. Zacala korona a on prispival na deti na kazdeho 3 000kc. U soudu zacal fnukat ze je to strasne moc penez a jako reditel firmy kvuli covidu jsou problemy..ze chce snizit vyzivne. Soudce se podíval do uctu, rozcilil se a rekl, ze moc dobre vi jaka je jeho financni stranka a chod firmy a neexistuje. Zvedl mu vyzivne a musi posilat mesicne na kazdeho syna 7500kc!!! Musel aby se vyrovnala ziv.uroven s matkou ktera ma inv.duchod.. Je to za nami, nebylo to lehké ale jsem šťastná ze s nim nejsem. Po 14 letech vztahu jsem zjistila jaky doopravdy byl.. Nemluve o tom, ze se zahadne brzy objevil s přítelkyní pred klukama a rikal ji lasko. Takze to vypadá, ze se znali uz delsi dobu a proto se ke me tak i choval...Nemluve o tom, ze pred 3 lety me napadl jeho zfetovany bratr, chtel me zmlatit, ja drzela na rukou syna..a ja nasledkem stresu a soku ochrnula na nekolik mesici..museli me davat dohromady v laznich a rehabilitačním centru. Naštěstí to dopadl dobře, jen exmanzel se nezastal me ale bratra... tam to zacalo.. Tot muj pribeh.. 🙌🙏

alexovka
2. pro 2021

@sorboni30 tak hygiena je kapitola sama o sobě velká…vypadla mu zubní korunka. Poprvé si ji nechal opravit, podruhé už ne..má v puse dva shnilé zuby a? Nic. Neřeší to. Je to už 5 let 🤢

V létě jsem si psala s jedním mužem…nevyšlo to, ale bylo skvělé číst si tak krásná slova plná něhy. Když se pak podívám na gauč, co se tu válí, je mi z toho do pláče.

Byt je jeho a při diskuzy o rozvodu dal několikrát najevo, že on nikam nepůjde. Takže já a děti 5 a 2 budeme balit kufry. Že by je chtěl do péče nehrozí, je líný se o ně starat a zapojit se do péče i teď, natož aby se staral permanentně.

autor
3. pro 2021

@sorboni30 jezis me se chce zvracet jen jak to ctu :( To je pekne svinstvo. Udelala jsi dobre, ze si odesla

Ja v hlave vim, co chci udelat. Ze bych byla stastnejsi. A vubec se nedesim toho, ze sama. Ale bojim se. Bojim se, ze se pletu a myslim si to vsechno spatne :(

Jeste si doctu, co jste mi napsali, nestihla jsem tu pres tyden vubec byt

autor
7. pro 2021

Tak jsem si to v klidu jeste jednou procetla, co mi pisete. Vypada to jako blbost, ale me to opravdu pomaha, hlavne tedy v tom utridit si vlastni nazory. A vsechny mate v necem pravdu. Vyslo mi to z toho, ze jeste do Vanoc budu drzet tvar, po vanocich zkusime zase poradnu. Kousnu se a dam do toho znova tu energii, znovu si to vysvetlime.
Mam pocit, ze ma asi velkou pravdu @levandule_k s tou nedovyresenou neverou (je to neco pres pul roku). A vlastne oboustranne - me stve fakt, ze mi jeho nevera nevadi, ale muz zije v tom, ze se me samozrejme velmi dotkla (a ja ten pocit utuzuju, protoze mi to prijde spravnejsi). To bude duvod blokace nejednoho rozhovoru a duvoda casteho "naslapovani" vedle sebe ..
Asi jsme to oba prekonali opravdu jen kvuli detem. Ja tady bojuji s pocity, ze mam pocit, ze muze nemiluji, ale zacinam tusit, jestli ve skutecnosti oba nebojujeme se stejnymi pocity, jen to ani jeden z nas nechce rict. Snad nam v tomto pomuze ta poradna, kdyby nic jineho tak v tom, si to rict.
Na druhou stranu, zaujalo me, kolik z vas by to dalo manzelovi treba precist apod. Nebo dalo precist tu moji zpravu precist svemu manzelovi a konzultovali jste s nim nazor. To bychom neudelali nikdy. Nikdy jsme spolu takhle o vecech nemluvili....
Dal jste psali o tom, delat si program sama pro sebe a s muzem moc nepocitat. Ja to umim, me to nevadi, jsem s detmi rada sama, rada si s nimi vyjedu na vylet. S predstavou, ze nekdy jedeme spolu nekdy jen ja s detmi zatimco muz si musi neco udelat nemam zadny problem. Vadi mi ale ten nas stav, kdy jsem tak nekdy uprostred. Kdy muze mam, ale neni s nami i kdyz s nami na vylete je. Obvykle telefonuje par metru pred/za nami. Kdyz pak potkame rodinu, kde jsou hezky pospolu, fatk to zaboli. To mam pocit, ze bych radsi uz byla uplne sama a mela sanci si "najit toho praveho" nez byt takhle zasekla.

Ale mozna je take hodne pravdy v tom,ze on si to opravdu neuvedomuje. Ted o vikendu nam vygradovala takova mensi rozepre. Kazde rano vstavam s detmi ja, at uz je vsedni den ci vikend. Muze o vikendu nechavam dospat jak se mu chce, vsak si vsichni potrebujeme nekdy odpocinout. Ted na me ale neco lezlo, bylo mi hrozne zle, uplne vyrizena. Tak jsem ho poprosila, jestli by to vzal on. Ok, vstal, udelal detem snidani ALE nechal mi otevrene dvere. Mame maly byt a je nas hodne, s otevrenymi dvermi se dospavat neda... Po pulhodince za mnou prisel, jestli uz nechci vstavat, ze by rad sel cvicit... (beztak jsem nespala, zejo.). Jak mi bylo blbe tak to ve me trochu bouchlo a to, ze bych se s nad mohla nekdy taky vyspat jsem mu rikala s nalezitym brekotem. Tak mi pak posilala omluvne smsky, ze to vazne udelala nerad a tak. A me to docela dojalo, ze se preci mame radi a nestoji to za to si komplikovat zivot nejakymi rozvody.
Tohle jsem vam sem chtela psat vcera. K tomu byl ale vcerejsi vecer, kdy se na me cely vecer tvaril, jak kdybych utopila stene. Co se deje se mi z nej ale vubec nepodarilo dostat, jen jsem byla neustale strasne napjata, protoze jsem porad cekala - co teda? Jsme zase asi u te nezpracovane nevery, protoze me napadalo, ze bud podezira z neceho on me (neduvodne nyni) nebo se snad pohadal s milenkou on. Atmosfera na krajeni, v tom se neda zit. Sla jsem si dat vanu, abych se trochu uvolnila, pak jsem si rikala ze zkusim trochu uvolnit vzduch a manzele svest. Ani tuk, koukal na film a doslova se ode me odtahl. Zkusime v lednu tu poradnu jako posledni pokus, at si to nevycitam, ale moc tomu nedavam :( Myslim, ze nevidim, ze ani on uz se mnou byt nechce.

helen_h
7. pro 2021

Doporučuji autorce volná videa Denisy Říhy Palečkové (dělá i kurzy, dokonce i jeden víkendový přímo pro páry). Je fajn ujasnit si nějaké věci z mužského a ženského světa, o vztazích, o partnerských principech atp. Zatím si můžeš třeba nějaké její odpovědi na témata poslechnout sama, k něčemu případně přizvat partnera... Myslím, že by to mohl být obrat dobrým směrem, než dojde na tu poradnu. Případně ten partnerský seminář je moc dobrý, člověk si prostě za víkend bytostně uvědomí, jestli to ještě půjde (a chce investovat energii do tohoto vztahu), nebo ne... My byli na živém, ale dělají i verze online. Držím palce, ať v sobě najdeš nějakou "vztahovou jiskřičku", která zažehne trochu světla v tom tvém bručounovi... Nejprve je opravdu nutné, aby pochopil, že takto směřujete do průseru a je třeba do vašeho partnerství začít investovat pozitivní energii!

levandule_k
8. pro 2021

Já primárně neprobírám věci, co si tady přečtu s manželem. Jenom jsem zrovna psala komentář a on se ptal, co píšu, tak jsem ho uvedla do obrazu.

Buď se tě nevěra nedotkla, protože ho nemiluješ, nebo máš velmi mnoho nadhledu a víš, že nevěra není příčinou vašich problémů, ale jejich důsledkem. Ani v jednom případě nemá smysl předstírat pocity ublíženosti. Ničemu to nepomůže.