Nenávist mé sestry ke mně poté, co se mi narodilo dítě

lenicka07
9. led 2013

Ahoj holky, jsem naprosto bezradná z chování mé mladší sestry, která sama má už dvě zdravé děti (5 a 2 roky). Mě se podařilo otěhotnět až ve 33 letech, poté co jsem si našla jiného partnera (s předchozím jsme se marně tři roky snažili). Před rokem se mi narodila zdravá holčička. Od té doby se moje sestra chová, jako bych neexistovala ani já, ani moje dítě, vlastně malou ještě ani neviděla. Bydlíme hned vedle mých rodičů a ona k nim neustále jezdí na návštěvy (téměř všechny víkendy a někdy i v jiných dnech). Její děti se nesmí s naší malou ani vidět, pokud s ní k rodičům přijdu, okamžitě sestra a děti odchází jinam. Sestřino chování se zhoršovalo již od doby, kdy se dozvěděla, že jsem těhotná, ale vygradovalo to až narozením malé. Ani mi nepogratulovala, odmítla pozvání na křtiny apod. Myslím si, že problém je v tom, že na mě žárlí (asi má dojem, že jsem v životě úspěšnější - mamka mi to prezentovala slovy "schválně dělám vše pro pro to, abych byla ve všem lepší" ). Já to tak vůbec nevnímám, řešila jsem normální starosti jako spousta jiných lidí - vystudovat, sehnat práci, zařídit si bydlení, jen to dítě se stále nedařilo. Asi to byl pro ni uspokojující pocit, že má něco navíc, co mě se nepodařilo. Teď jsem podruhé těhotná, už v 6. měsíci. Strašně mě to žere, jak se sestra chová, a vůbec si nedokážu představit, co bude dál (hlavně pokud jde o kontakt mezi dětmi). Musím ještě podotknout, že mamka sestřino chování přehlíží, sestra se ale i k ní chová arogantně a mamka si ani netroufne, když je tu sestra na navštěvě, k nám zajít a podívat se za malou. Setkala se některá z vás s něčím takovým? Nenapadá vás nějaká rada, jak to řešit ? (mamka je na to slaboch, taťku to naprosto nezajímá, manžel mě podporuje, ale i jeho bezdůvodně sestra nenávidí, švagr je moc měkký a hlavní slovo má sestra atd. prostě v celém okolí není nikdo kdo by to mohl nějak ovlivnit, kdo by jí dokázal domluvit atd. Jakákoliv komunikace se sestrou je vyloučená, buď odchází pryč nebo začne ječet a nadávat, když se jí zeptám, co jsem jí udělala....

marecek4
31. led 2013

@lenicka07 chová se jako rozmazlený fracek-jednoduše žárlí,že už ona a její děti nejsou první a jediní,z Tvé stranyje zbytečný něco dělat,ale mamka by si v tom měla udělat velice rychle jasno a pořádek-prosím,ona se nechce stýkat s Tebou,ale nevidím důvod,proč by mamka neměla k vám zajít,když ona se uráčí vyskytovat u ní,jen ji v tom takto podporuje a že se k ní chová arogantně-tak to si musí mamka taky pořešit,od toho je máma aby jí v nejhorším případě vrazila pár přes papuli a řekla poslední slovo-buď se budeš chovat slušně,nebo k nám nechoď,nezlob se,že jsem v tomto taková hr,ale mám s tím trošku I když jiné zkušenosti,že tchyňka protěžovala první vnouče a na ty druhý už nebrala prostě takový ohledy,to bylo jen Míša to a Míša ono,ale pak jsem si to vyříkaly a bylo líp

jenyska4
20. říj 2013

@lenicka07 a nemužeš se raději odstěhovat?aby jsi uchránila děti, raději přijít o dum a koupit jiný...a už se to trochu uklidnilo?

lenicka07
autor
21. říj 2013

@jenyska4 Já prostě nedokážu odejít, něco jsem tolik let vlastníma rukama budovala a teď bych to měla opustit? Uklidnilo se to v tom směru, že jsem to přestala řešit, kašlu na to. Byla jsem i u psycholožky, poslala jsem tam i mámu, bohužel ta si stejně nedokáže připustit žádnou chybu ani si nedokáže připustit že ségra je fakt nemocná. Budu muset mezi tím vším manévrovat, aby děti neměly žádné trauma, snad se mi to podaří. Myslím si že víc to odnesou ségřiny děti, protože např. když se náhodou sejdeme na nějaké akci, tak ona děti odvádí pryč (naposledy to byla nějaká akce na hřišti, nesnesla být s námi na jednom prostoru, a to dost velikém.... jak jim to vysvětluje, to netuším, děti se těší že někam půjdou, a nakonec musí odejít. Už se to stalo i na pouti. Myslím že neteř (5 a půl roku) už poznamenaná je (bojácná, nemluvná, ale tak nějak víc než je u dětí jejího věku obvyklé, jako by vždycky čekala na povel nebo až jí to maminka dovolí, neví s kým se může bavit a s kým né (ségra jí omezovala v kontaktu i s dětmi z příbuzenstva ze strany jejího manžela)

tvarohacek
21. říj 2013

podle mého má sestra nějakou osobnostní poruchu a pravděpodobnost, že se vaše vztahy urovnají, je mizivá. Snažila bych se ochránit svoji rodinu a odstěhovala se.

jenyska4
22. říj 2013

@lenicka07 Vybudovala, ale co to pomuže, když tam štastná nikdy nebudeš a čím to budeš mít naočích tím víc to bude horší...je hrozný, když matka dělá rozdíly a jedno z dětí má víc ráda, nevím čím si to sestra zasloužila, že jí má radši, psala jsi, že sestra o tobě řekla, že jsi škaredá jak si toto muže dovolit?A je to vubec pravda?Je krasavice a tebe pomlouvá?

jenyska4
22. říj 2013

@tvarohacek přesně, raděěji bydlet v paneláku a být v psychické v pohodě než s pošahanou sestrou, me by asi odvezli z toho chování mamky...

leni78
22. říj 2013

@lenicka07 Ahoj, přečetla jsem si diskuzi. Tvoje ségra je blázen a ma to zřejmě po mámě. Poznamenalo Te to řádně. Co ti rekla psycholožka? Ja si myslim, ze jsi opravdu statečná, sikanujou te tam v té vesnici obě řádně. Barák s pozemkem jsou prepsany na tebe ? Ono je totiž možné, ze ségra by se rada stěhovala místo tebe. Jako aby tvá matka přihlížela tomu, jak tvá sestra řádí jak strihoruky edvard, a pak te jeste manipulovala tím, jak jr sestra svatá, ze ti přestane nadávat ? Nikdy ti ani jedna neřekla, co jsi komu udělala. Ze zijes ? Ze si děda dovolil te mít rád ? No taková drzost ? Pozemek byl původně z maminy, nebo tatovy strany ? Ja bych se tvy segry bála. Je to psychopat. Pokud je pozemek a dům napsaný na tebe, řekni máme, ze pokud neucitis od ní lásku a uctu, jsi rozhodnuta dům prodat a koupit např byt ve městě. Ze jste měli rodinnou poradu a takhle uz trpet nechcete. Vecne ve střehu. To je normálně zničený zivot. Osobnostní porucha za sebou zanechává zničené duše v rodině. Tvuj otec je nemohoucí ? Vůbec o něm napíšeš. Jen matka a sestra. Jak ty dvě ochechule z popelky. Ty jsi taková popelka. 🙂

lenicka07
autor
22. říj 2013

@tvarohacek
@jenyska4
Nejsem ten typ, který před problémy utíká a už takhle to bylo dost složité (dům jsme postavili s expřítelem, s ním jsem se před necelými třemi lety rozešla a majetkově se s ním vyrovnávám, s dnes již manželem jsem se seznámila vzápětí a po dvou měsících plánovaně 🙂 otěhotněla, po 15 měs. další děcko... jsem ráda že jsem se nakonec ve svých 35 letech konečně usadila a nemíním to měnit. Dům je můj, když nechci, nikdo mi sem lézt nemůže, a ségra se naším směrem ani nepodívá, natož aby chodila okolo. Takže svůj klid tady máme, jde jen o to, že když tu je, nemůžeme jít k rodičům. Jednak to máme v podstatě zakázané a jednak se nechci vystavovat riziku, že ségra někomu něco udělá.

tvarohacek
22. říj 2013

....a jednak se nechci vystavovat riziku, že ségra někomu něco udělá.

představ si, že až tvoje děti trochu povyrostou, může sestra (byť jen verbálně) udělat něco jim.

lenicka07
autor
22. říj 2013

@leni78 Tak to určitě nejsem 😀 mám taky své chyby a hříchy. 😉 S mámou celkově špatný vztah nemám, když tu ségra není je to v pohodě. O tátovi nepíšu, protože táta dělá, že žádný problém neexistuje a ségřiny výlevy buď nevidí (je furt v luftě) a nebo nechce vidět. Když jsem si postavila hlavu, že ať nás tedy nechají na pokoji (když my nesmíme tam, ať oni nechodí k nám - vím že je to špatné řešení, ale už jsem byla zoufalá), táta mi přišel domlouvat, brzy na to volala teta, taky mi domlouvala atd. .... ale aby někdo domluvil ségře, to ani náhodou.... Ale máš pravdu v tom, že ségra cosi zdědila po mámě, máma taky dokáže některé lidi nenávidět v podstatě kvůli kravinám ... a taky máš pravdu, že jsem celou dobu trestaná za to že jsem s dědou měla krásný vztah. Píšu měla, protože děda bohužel v červenci zemřel. Bohužel to nebyl pro nikoho podnět k tomu, aby přestali řešit minulost. Problém prý je v tom, že mi dal děda k osmnáctinám nějaké peníze a ségře né (ta se v té době s ním již několik let nebavila). Avšak dříve to ségře nevadilo natolik, aby se se mnou nebavila, začalo to vadit až po 15 letech (nikomu to není divné). Další důvod prý ten, že jsem dědovi podlézala. V tomhle směru však mám, přísahám, zcela čisté svědomí. Je pravda, že se dědovi nelíbilo, co viděl - že já něco musím dělat, ségra má výjimku, tak se mě zastal. Prostě jsme si rozuměli, taky nevím co je na tom špatného....

lenicka07
autor
22. říj 2013

@tvarohacek Ano z toho mám obavy, ale magora mohou potkat kdekoliv, musím je na to připravit... její děti jsou daleko větší chudáci, protože toho magora mají doma.

maudn
22. říj 2013

A já litovala, ze jsem jedinacek..

lenicka07
autor
22. říj 2013

@maudn Víš co, já jsem si zrovna před chvilkou říkala, že by mi bylo o dost líp jako jedináčkovi

maudn
22. říj 2013

@lenicka07 sestra na tebe šíleně zarli a je asi psychicky nemocná, nemyslím že se to zlepší, ale je mi líto že tě to stojí nervy a energii kdyz za to může ona

lenicka07
autor
22. říj 2013

@maudn ano, to si myslím taky... ona nenávidí hodně lidí, netýká se to jen mě... máma furt hledá jakousi příčinu v dětství.... dobře i kdyby něco bylo (já myslím že nic tak hrozného se jí nedělo), tak to proboha není snad důvod aby se chovala jako fúrie... můj manžel měl dětství hrozné ale v životě by ho nenapadlo aby se takhle choval

maudn
22. říj 2013

@lenicka07 příčina nepříčina chová se jak kráva

lenicka07
autor
22. říj 2013

@maudn Jo, ale proč jí to ostatní žerou ? Všichni kolem ní našlapují radši jen po špičkách, aby jí nenaštvali, máma protože se bojí, že neuvidí děti, manžel rovněž, protože , když se ségra naštve, prostě od něj odjede k našim atd. Já kdybych se takhle chovala tak se se mnou nikdo nebaví.

kstablova
22. říj 2013

Myslím, že by zasloužila pár dobře mířených facek a nebo rovnou seřezat jak žito..... můra jedna sobecká nevychovaná žárlivá.

lenicka07
autor
22. říj 2013

@kstablova jestli jednou vystartuje proti mým dětem, tak je od manžela asi obdrží ... no pro mě je to poučení v tom, že u svých dětí nebudu dělat rozdíly, protože to je to nejhorší na výchově co znám. A budu je podporovat v tom, aby se měli rádi, což máma nikdy nedělala. Třeba mi vyčítá, že když mi byly rovné dva roky a přinesla ségru z porodnice, tak jsem se prý na ní vrhala a chtěla jí ubližovat. Z toho vyvodila že jsem jí už od malička neměla ráda a neustále mi to připomíná. Mám skoro stejně starou holku a taky by občas mimčo něčím bacila, kdybych jí nehlídala, ale vůbec nevím proč bych si měla myslet, že ho nemá ráda.

jenyska4
23. říj 2013

@lenicka07 Tak ji zkus dát pulku těch dědových peněz at je to spravedlivé, když už pak děda neměl nic jí nedal...budeš mít čisté svědomí...proč kolem ní našlapují?Nevím, není třeba hezčí, milejší neumí to s něma líp?

maudn
23. říj 2013

@lenicka07 nevím ted o jaké peníze jde,ale nic bych jí nedávala, pokud je to taková kráva, tak ty peníze vyhodíš do koše a ona bude pořád stejná

lenicka07
autor
23. říj 2013

@jenyska4
@maudn
jo holky,na peníze ona slyší, ale celkově pak bez efektu... děda, i když se s ním ségra nebavila, tak jí občas nějaké peníze dal (svatba, narození dětí atd. nebo nám oběma koupil drahý kuchyňský robot cca za 15 tis.). V takovou chvíli se s ním bavila (např. přivezla ukázat děti, když se narodily, vyinkasovala peníze a opět se s ním přestala bavit). Jako já ani nemám zrovna na rozhazování a neměla jsem ani ty roky předtím (stavba, nyní vypořádání s expřítelem, jsem na mateřské). A vlastně nevím proč bych jí něco měla dávat, za to jak se ke mě chová? Navíc je to z její strany falešná výmluva, já vím že to je kvůli tomu že se narodily děti a né kvůli nějakým penězům (proto jsem psala "prý")

ivaflo
23. říj 2013

Tak jsem to tu jednim dechem precetla, misto abych sla neco delat. Situace je to hrozna. Jako treti nezavisla strana bych radila se prestat s mamkou stykat..kdyz o tebe a deti nestoji, tak se ji nevnucuj. Uz jen za ten jeji postoj bych se s ni nebavila. Ale vim, ze je to tezky, a kdybych v te situaci byla ja, tak to tak jednoduche nebude. Soustred se na svoji rodinu. Drzim pesti. Jsi silna a statecna a tvoje deti muzou byt radi, ze takovou mamu maji!

leni78
23. říj 2013

@lenicka07 Bóze me by tohle nebavila, to je takovej bezcharakter ta tvá sestra. Musí být pro Tebe těžké nepodlehat takové náladě v rodině. Má to dvě možnosti. Buď teda svolat u vasich rodinnou radu a poukázat na zásadní problémy, a nebo to tam opustit a prodala bych to nějakým " hodně zajímavým lidem ". Pak si budeš moct rict, tak a teď jsem konecne doopravdy ta špatná 😀

lenicka07
autor
23. říj 2013

@ivaflo Jj, to jsem už taky zkoušela... jaký to mělo efekt, viz pár řádků výše... prostě jsem mámě řekla, že dokud se aspoň děti nebudou moct setkávat a pokud mým dětem bude někdo zakazovat chodit na návštěvy (rezignovala jsem jen na tyhle podmínky), tak prostě ať k nám máma nechodí. Pak následovalo že se všichni na mě vrhli, ať mámu netrestám apod. a řekla jsem že z těch podmínek neustoupím. Tak jako že na ně přistoupila máma i ségra. Píšu jako, protože to bylo jen jednou a od té doby zas ve stejných kolejích (pořád výmluvy typu rýmička, neteř se prý bojí a má z toho trauma, že by měla vidět mojí holku atd.). Omezila jsem své ego 🙂 tak, že tam tedy já chodit nebudu, aby ségra netrpěla, že na mě musí koukat, ale nevím co jí moje dítě udělalo, že tam nesmí vkročit.
Já byla v naději, že se tady dozvím, že někomu se stalo něco podobného (teda né že bych to někomu přála), ale zatím nic..... že se sourozenci občas zrovna nemusí, to už jsem se dozvěděla, ale ještě jsem se nedočetla, že by to bylo až takhle vyhrocené. Nevím čeho tak hrozného jsem se dopustila, že to má takovou odezvu. S velkou pravděpodobností je to ta závist, ale kde se to v té ségře bere, to netuším. Nemá se nijak špatně.

lenicka07
autor
23. říj 2013

@leni78 O rodinné radě jsem taky uvažovala 🙂 bohužel by o to musel mít někdo zájem, a to nemá, protože všichni mi tvrdí že s ní žádný problém nemají a že si to máme vyříkat my dvě. Ona ale absolutně se mnou odmítá komunikovat, zkoušela jsem se jí zeptat, co proti mě má (podotýkám, že jsem byla v klidu), dozvěděla jsem se pouze to, že jsem ........píp píp, můj manžel............. píp píp, dítě .........píp. Švagr sám mému manželovi přiznal, že ona není v pořádku, bohužel on je velký měkota a nedokáže si s ní poradit. Když jí něco řekne, ona ho potrestá tím, že odjede k našim. Sám řekl, že ho skrze děti vydírá. Co jsem ho naposledy viděla (když jsme sbírali brambory, byl tam jen se svou matkou), vypadal dost nešťastně, s nikým se nebavil, no živě si představuju, co se děje u nich doma a jak mu asi je. Ale je to ten typ, že radši bude nešťastný než by se rozvedl.

leni78
24. říj 2013

@lenicka07 Pokud by jste měly problém jen vy dvě, tak by se rodice chovali k vam oběma stejně. Ideálně by vám řekli, že doma nechtějí prakticky pravidelne výstupy kdykoliv se sejdete obě, dále by nekryla sestru tím, ze s ní odchází z hřiště kdyz ty přicházíš. To by potom byl problém jen mezi tebou a sestrou. Rodiče by to takto měli vést a v případě, že by jedna z vas udělala výstup ( tvá sestra by pred návštěvou odešla do jiné mistnosti a tam čekala než odejdeš a pak se k návštěvě vrátila ) by měli zakročit a říct, ze takové scény u nich v domě tolerovat nebudou a pokud ma nějaký problém, tak ať si ho vyřeší, ale bez scén, sprostých nadávek, plivani atd. Ve chvíli, kdy by sestra začala odcházet z hřiště by matka měla říct co to zase bylo za výstup a že s ni chodit ven nebude. Bohužel realita je taková, ze sestra sikanuje celou tvou rodinu a matka stojí při ní. Situaci resis jen ty, ale nikoho to nezajímá. To nemá řešení. Jen se přestat bavit. Ale oni te budou sikanovat dál. Je to teror bohužel. Buď se něco stane, nebo to takhle půjde dál. Počkej manžel ji vyrazí a sestra bude u matky to bude veselo.

lenicka07
autor
24. říj 2013

@leni78 Ano máš pravdu, píšeš to fakt věcně. Tisíckrát jsem mámě říkala, že má stanovit pravidla, která ségra bude dodržovat, když bude u nich (já samozřejmě taky). Bylo mi řečeno, že to nelze, protože by nepřijela a máma by neviděla vnoučata. Přeloženo: může si dělat co chce, protože na jakákoliv omezení která se jí týkají, reaguje, že nepřijede (nebo tím vyhrožuje). To samé dělá manželovi, takže můžu jen konstatovat: skvělo vymyšleno. Můj argument, že kdyby si nemohla dělat u našich co chce (a asi by tedy nejezdila), by znamenalo, že konečně by se urovnala situace u nich doma (nemohla by vydírat manžela, že odjede), nikdo nebere v potaz. Máma jí prostě neustále fouká bolístky, ujišťuje jí o tom, jak je svět zlej a všichni jsou špatní a na její chování nic neřekne (pořád hledá nějaké omluvy, proč se tak chová). Myslím si že chování mámy je kamenem úrazu a proto tlačím na to aby se změnila, což mi všichni ostatní zazlívají (proč jí do toho tahám... že má starostí dost... že nemám řešit svoje problémy přes ní ....atd. Jenže to není problém jen můj, ale postoj ségry ke skoro celému světu (nesnáší skoro všechny) a na mě si svou zlost vybíjí. Kdybych věděla že jsem jí něco konkrétně udělala, tak to budu řešit, omluvím se apod. Jenže já fakt nevím za co se mám omlouvat a ani přes mámu jsem se to nedozvěděla. Najednou všichni zapomínají na to, co bylo třeba před dvěma a více lety ...(kdy to i přes všelijaké mouchy bylo jakžtak normální).

eliska10
8. lis 2013

@lenicka07 Ja si myslim,ze na vinne jsou predevsim tvi rodice,kdyz vam meri kazde jinym metrem.Mozna jim vzhovuje,ze maji rodinu segry jen pro sebe a kdyz tam neni,tak si milostive vzpomenou,ze maji jeste jednu dceru.Reřenim by bylo,jak uz tu nekdo psal,prodat to nejakym zajimavym lidem.Pak by te asi zacali respektovat.Ale chapu,ze ne kazdy na to ma zaludek.Ja bych ho nemela.Preji pevne nervy.

beruska1121
21. pro 2013

Ahoj,
je mi líto tvé situace a obávám se, že vzah mezi mnou a mou sestrou je podobný. Jsme tedy o něco mladší, ale je to hrozné. Vůbec se nebavíme, jenom provokativní a sprosté narážky, nashváli a všechno se řečí přes mamku. Celá rodina je z toho rozvrácená. Já se stažím co nejvíce ustupovat, od začátku studia VŠ jezdím domů jen málo, snažím se tomu vyhybat. Ale mou izolací ztrácím kontakt s mamkou a také se hádáme. Nevím co mám dělat, jsem nešťastná. Bohužel tato situace ovlivňuje mé chování i na venek a nemám opravdové přátele a cítím se velmi sama.
Nevzpomínáš si, jak to mezi vámi bylo dříve? Náš konflikt se stále vyhrocuje a počátek má v pubertě.

Díky