Neshodnu se s manželem na výchově dítěte

teer
18. říj 2012

Ahojky všichni, máte někdo podobnou zkušenost?Před porodem jsme se o výchově miminka bavili a shodli se ale po porodu se hodně změnilo, v něčem si rozumíme ale základní problém je v tom, že manžel razí teorii brát malého ( 3 měsíce) do supermarketů a mhd a já jsem zásadně proti myslím, že je na to čas.. strašně se kvůli tomu hádáme.Já ho podle něj izoluju je chudák a skleníkové dítě, nebude mít imunitu,ale to ho mám schválně tomu vystavovat?.Nepřesvědčila ho ani pediatrička a ta má přeci zkušenosti a já s ní souhlasím dělala to tak i má máma a nějak jsme to nepocítili byli jsme s bráchou nemocní jako jiné děti ani víc ani mín.Malej má ted zánět průdušek a já mám na jazyku "hlavně že je izolovanej" 😠 To samé mi říká i tchýně a mě to prostě ničí.Máte někdo podobnou zkušenost a pokud ano jak jste to řešili?Děkuju moc jsme z tohohle vážně zoufalá.

tamarila
18. říj 2012

Asi ti neporadím to co bys ráda slyšela, já jsem malou brala sebou všude už od narození a nemocná nikdy nebyla. Myslím že tříměsíční dítě opravdu není potřeba izolovat. Na druhé straně ty jsi matka a máš právo na názor, stejně jako jeho otec. Asi bych zvolila nějakou cestu domluvy, řekni mu rozumně od kdy to ty považuješ za bezbečné a jestli by to mohl respektovat. Zkus udělat krok vzad a snad ho udělá i on a najdete kompromis. Škoda si krásný chvilky kazit hádkama .o) Zkus se třeba zamyslet i nad tím, že spousta maminek třeba nemá auto a normálně jezdí s miminkama MHD od malička, a nemyslím si že by ty děti trpěly. Ale já jsem opravdu z těch kteří razí cestu přirozeného vývoje imunity, doma mám zvířata, nikdy jsem nepřeháněla sterilizování a ve třech měsících jsem měla dítě na horách. Máš právo na svůj pohled, on taky - takže hlavní rada zní se nějak domluvit. Držím palce .o)

petrunka01
18. říj 2012

@teer My se s manželem taky občas neshodneme na východě,ale to se týká opravdu výchovných situací,kdy já bych řešila domluvou,vysvětlením,on zákazem příkazem.
Co se vaší situace týká,co takhle nějaká střední cesta.Cíleně jezdit každý druhý den do obchoďáku není potřeba,ale zase bych miminko fakt neizolovala.Na tohle bych dávala bacha v šestinedělí,později jen,kdyby byl nastydlý,nějak nalomený..
U syna jsem ještě neměla řidičák a tak chodil normálně s náma na nákup,jezdili jsme busem a přežil to bez problémů,víc nemocnej začal být až ve školce a jen ze začátku-angína.Teď spoustu věcí vyřídím autem a dcerka už je i větší.Přesto bych to s velikou péčí a starostlivostí nepřeháněla.To je můj názor

blahova_andrea
18. říj 2012

my se teda taky v mnoha věcech na výchově neshodneme, ale s 3m dítětem už jsme běžně chodili všude. i mě totiž prospělo vypadnout z domu, byť to byl blbý domácí nákup v hypermarketu. mám pocit, že dneska je dost dětí vymodlených a tak to rodiče s tou ochranou, sterilním prostředím a izolací zbytečně přehánějí. ale každého věc. každý jsme rodič svého dítěte a je na našem uvážení a zodpovědnosti, jak co budeme nebo nebudeme dělat. ale pokud se neshodneme v něčem takovým...co potom opravdové problémy ve výchově?

teer
autor
18. říj 2012

Moc děkuju za odpovědi.petrunka01 :Já to možná napsala špatně není to tak úplně výchova nevěděla jsme jak to formulovat.. 🙂 tamarila: My máme také zvířátko králíka takže ano v tom není izolovaný.I bych jela na hory nemám problém s ním chodit ven o to nejde!Jasný já samozřejmě vím že kdybych musela tak půjdu ale pokud se můžu hlavně v tomto období vyhnout prskajícím lidem tak mi přijde zbytečné ho tomu vystavovat i tak onmocněl a to nemusel do mhd.Jinak samozřejmě se s lidmi stýkáme chodí k nám návštěvy my k nim, na procházky a i na chalupu jsme jeli.Vyhýbám se pouze tomu mhd a obchodákům.Právě že vím že má stejnou váhu i jeho názor tak to řeším ale hrozně mě jeho řeči bolí, dost se změnil.Možná že ty hádky jsou i trochu vyhrocené tím, že malého max jednou dvakrát přebalí a už zase " na maminko" pokakaného ho ani přebalovat nechce a obtěžuje ho krmení a odříhávání že to trvá...tak ono se to asi ve mě nasčítalo a pak si říkám že když se mu věnuju nejvíc mám právo si i rozhodout kam ho budu brát.Už jsme si o tom i promluvili ale řekne mi že to prostě je jeho názor a nehnu s ním a má pocit že se mu věnuje dost.Večer když má krmení(nekojím) okolo půlnoci a já u něj spím, nemůže ho nakrmit když je vzhůru a čučí na telku to prý relaxuje.Je dost v práci tak chápu že relaxuje ale jedno krmení když je stejnak vzhůru ho obtěžuje?Nějak se nedaří..

llluckaaa
18. říj 2012

My se s manželem taky neshodnem na plno věcí a pokud dělá něco, co se mi nelíbí, tak se mu to snažím nějakými argumenty vysvětlit a domluvit. Hádky opravdu nemají smysl.
A teď konkrétně k tomu problému izolace. Asi tě nepotěším, ale mám stejný názor jako tvůj manžel. Nemá smysl dítě nějak izolovat. U prvního dítěte jsem to taky asi víc řešila, ale u druhého mě to už přešlo. Nakupovat musím chodit skoro každý den a prcka nemám v tu dobu kam dát (ani nechci), dvě auta nemáme, takže když někam jedu, jedu s oběma dětma, když musím k doktorovi, někdy beru jedno nebo obě děti s sebou. Až bude větší, nebudeš chtít, aby chodil do dětského kolektivu, protože by se tam mohl nakazit? Naše děti, když se nakazí, tak je to zásadně ve školce nebo někde v herně od jiných dětí 😉 Sama píšeš, že tvoje mamka to dělala jako ty a byla jsi stejně nemocná jako ostatní. Tak jaký má tedy význam se mhd a obchůdům vyhýbat?
Nemusíš dítě schválně vystavovat bacilům a trávit v obchodních centrech celé dny, ale zase nechodit s ním vůbec nakupovat a nejezdit mhd je podle mě už trochu moc 😅

teer
autor
18. říj 2012

blahova_andrea: To já také chodím ven pak pohlídá ale to je tak max.3 hodky a tím že nekojím tak to krmení trochu komplikace někde venku.

teer
autor
18. říj 2012

llluckaaa : Samozřejmě nemyslím vůbec!Jen ted když to začíná všude prskat.Jinak nejsem blázen do kolektivu samozřejmě půjde.Dost mě přesvědčil i názor pediatra vyhýbat se těmhle davům,do malého obchudku zajdu to je jasný kde není taková koncentrace lidí.

tamarila
18. říj 2012

@teer Já tě chápu že se to občas nasbírá, ona ta péče není vždycky jednoduchá 🙂 Co se týká té jeho péče, tak ho zkus zapojovat co nejvíc, ale nenutit. Oni ti chlapi často o miminko nejeví až takovej zájem, protože moc neví co s tím a vůbec mají pocit že takovej cvrček jenom čurá a křičí a patří k mamce. I z takových bývají výborní nadšení tátové co pak blbnou s dětma, jenom musí být větší, no 🙂 Nic si z toho nedělej, oni na ty mimča moc nejsou, to se poddá. Hlavně se zkuste nehádat, ony ty začátky než se to všechno sžije bývají krizový. Mě se osvědčily starý dobrý pochvaly, to na chlapi někdy zabírá jak kouzlo. Ať už jsem přetékala obdivem jak neobyčejně přebalil, nebo ho prostě jenom pochválila že se o nás stará a co bysme si bez něho počaly atd. Ať si prostě nepřipadá že musí na mimčo žárlit protože se všechno přizpůsobuje jenom jemu. Ale nevím jak je to u vás, třeba toto děláš, jsou to takový všeobecný rady. Kliiid, krize jsou normální, užívej si mimča, zkus si udělat čas i na tatínka a všechno bude fajn. Jednou ještě budeš naštvaná že malej už má jít spát a taťka s ním ne a ne přestat blbnout .o)

llluckaaa
18. říj 2012

@teer Já teda nějaké prskání moc neřeším, spíš mi vadí, když je venku zima, mi přijdem někam do obchodu, tam je teplo, tak musím dítě svlíknout, pak ho zase oblíknout (jinak by se mi hodně zpotilo) ... spíš mi to přijde namáhavé než že bych se bála, že něco chytí.
Musím říct, že mě překvapuje, že píšeš, že když nekojíš, tak je to krmení venku těžší. Já si vyzkoušela oboje (jedno dítě kojené a druhé na flašce) a jednodušší mi přišlo nakrmit flaškou 😉
A jinak naprostý souhlas s @tamarila - nekritizovat, hodně chválit, pokud dítěti nehrozí nějaké zranění, tak se do péče taťkovi moc nemíchat.

llluckaaa
18. říj 2012

Jé, já tam mám ale hrubku, doufám, že mě někdo nenapráší do koníkovského gramatického okénka 😀

maruja
18. říj 2012

@teer Ahoj, podle mě zlatá střední cesta. S malou jsme na nákupy jezdili, ale nijak jsme to nepřeháněli.Teď bude dvojkám 5m a byli jen jednou v Lidlu 🙂 ale je to i tím, že né všude projedem. Na nákup jezdí manžel sám, nebo se straší

superkousky
18. říj 2012

Bohužel souhlasím s manželem.
Od narození jezdím všude s prckem (po doktorech,do obchodu ... prostě všude),nemám auto takže navíc busem a to se narodil se ve 33týdnu.
Teď mu jsou mu 4měsíce a jedeme na do Prahy na výstavu hraček - dvě hodiny autobusem tam a tři hodiny vlakem zpátky + celý den v Praze.
Mám dvě další dítka,tudíž návštěva KFC bude nutností.
Jedeme ráno,vracíme se večer - celodenní výlety jsou u nás normálka a vše OK.
Taky nekojím,ale vím jistě,že vodu nebo mlíko mi ohřejí v každé hospodě 😉 .
Nekojila jsem žádné dítko a vždycky jsem cestovala.
Je pravda,že prso je si pohodlnější,ale když se chce - všechno jde. 🙂

andulkaavetrelec
18. říj 2012

Já tady teda budu opačného názoru. Do velkých obchoďáků s malým nejezdím, nakupuji v malých obchůdkách. Ve velkých obchoďácích je klimatizace, víří se tím kdeco, do roka je dítě zranitelnější. Samozřejmě to ale platí více v zimě a v období chřipek. Já jsem byla s ním jednou v Globusu. Řekla bych manželovi argumenty: pro miminka je spousta nebezpečných nemocí, které můžou chytit: pnemokok, meningokok, chřipka, rotaviry. Taky obyčejná rýma je dost nepříjemná, hlavně teda pro matku, protože péče o miminko je náročnější. Prostě tobě ta nemoc, jakákoli, taky nepřidá, když ta péče o miminko je už tak náročná. Ty jsi matka, tak to cítíš a to by mělo být respektováno. Tahání miminka do supermarketu otužování podle mne není. Na to bude času později, až bude imunita zralejší i na vyrovnávání se s případnou závažnější nemocí. Nám v porodnici doktorka říkala při propouštění, že je nemáme tahat do supermarketu, neřekla teda dokdy, ale myslím, že doktoři to nevidí rádi.

petkula
18. říj 2012

@teer Mně přijde taky zbytečné tahat malé děti do supermarketů a nepřijde mi, že ho nějak izoluješ. Mám na to stejný názor. Až bude větší - tak kolem roku, bude mít vybudovanou imunitu, tak na něj ty bacily už tolik nepolezou ale dokud je miminko, tak je myslím lepší, se davu kašlajících lidí vyhýbat 😉

eicul82
18. říj 2012

@teer Taky netahám malýho po obchodňácích, mám stejný názor, lepší je mu určitě někde na vzduchu 🙂
Ale ty hlavně řešíš něco jiného, že? 🙂 Je to těžký...

teer
autor
18. říj 2012

andulkaavetrelec,petkula,eicul82 :DÍKY DÍKY už jsme se lekla že jsem s tímhle názorem sama:o)Nechci být fanatická a hysterická maminka ale rozumě prostě začít s tím chozením mezi davy postupně a hlavně to oddálit protože jinak nemoci snáší malé miminko a jinak roční dítě.Jsme moc ráda holky za vaše připomínky a to za všechny ale moc jste mě vy tři potěšili:o)eicul82: řeším hlavně tohle to ostatní je jen další problém:o)

teer
autor
18. říj 2012

tamarila: děkuju za optimistický názor, taky jsmee si říkala že třeba bude jinde až bude malej větší já mám prostě jen pocit že mu to krásný období utíká ale on asi opravdu čeká že bude už zábavnější.Sám mi i řekl že si musí zvyknout ale já mám pocit že se právě moc nesnaží..no budu se snažit netlačit a nechat být,ale je težký když čekáte že vám pomůže a on prostě ne, mám pocit že na to máme být dva a ne sama.jak kdybych mimi chtěla sama.. 😒

teer
autor
18. říj 2012

llluckaaa: na pochvalách více zapracuju snažím se ale asi málo:o)A s krmením no samozřejmě že to jde i venku ale pokud je hezky když bude zima tak ho na odříhnutí asi z kočárku nevyndám a nebo to moc řeším...je to mé první miminko 😒

teer
autor
18. říj 2012

tamarila: jo a poslední věta je nejlepší !!Že ho pak neotrhnu když má jít spát to by bylo príííma:o)

misellll
19. říj 2012

ahoj teer:i já souhlasím s tvým názorem,proč zbytečně tahat takhle malé mimčo,kord v tomto hrozným počasí(lítají všude chřipky,atd.)po supermarketech a MDH,když se tomu dá vyhnout.Já musím říct,že to mam trošku jinak než ty...Když se malá narodila....muj chlap byl milionovej...bez něj bych ten první rok asi fakt nezvládla...malá měla šílený problémy s příškem,které sice ještě občas pozlobí,ale je to už o sto procent lepší...Když malá ječela od šesti od večera do tří do ránna.Vždycky mě vyhodil v osm večer si lehnout a měl jí do dvou u sebe a to musím říct,že vstával do práce v pět hodin..byli jsme oba šíleně vyčarpaný....ale za tu dobu jsem mu fakt vděčná,nebýt jeho asi bych to nezvládla a někde si hodila vyčerpáním,starsem a nervama mašli.Když přišel z práce sebral malou,kočár a letěl s ní ven,abych si oddychla...pak přišel,nakrmil,vykoupal...já mezitím připravila večeři....jenže od té doby co už malá spinká relativně dobře a už není tak plačtivá jako dřív...asi nabyl pocitu,že už je starost o ní brnkačka a často teď vše nechává na mě....když mu to nadhodím,hned začne pomáhat,ale samotnýho ho to nenapadne...vím,že má šílenou pracovní dobu a potřebuje si oddychnout,ale bylo by fajn,kdyby občas vykoupal...nebo udělal malý večeři....jinak je jko táta užasnej jen toho času na malou moc není...věčně v práci a nebo pořád něco kolem baráku.....ale myslím si,že když byla barča ještě mimčo,měl toho víc a zvládal pomáhat bez toho,aniž bych ho o to musela prosit...tím chi jen říct......že to,že ti teď nepomáhá,neznamená že až prcek bude větší bude to tak,jako nyní....může být pro něj už zajímavější....co si budem povídat....většina chlapů neví co si počít s mimčem,co jen papá,spí,kadí a čůrá:DMožná by bylo fajn mu jeden víkend ukázat co starost o malého obnáší...aby si uvědomil,že ani ty to nemáš jednoduché a žemateřská dovolená,opravdu ve zkutečnosti dovolená není! 😉

monikabie
19. říj 2012

@teer No 3 měsíční dítě netřeba tak izolovat. Kdybys potřebovala někam jet a nemáš auto tak bys to udělala jak? Myslím že takovým věcem se nevyhneš🙂 Ale tohle to není zas tak o výchově.

misellll
19. říj 2012

@monikabie:no to sice jo,ale myslím si že zakladatelka jiný možnosti má,tak proč zbytečně tahat mrňouse do supermarketu,kde se to jen hemží bacily.Já osobně mam tříletou dceru a pokud mám jinou možnosti rozhodně se supermarketům a MHD vyhýbám...Radši zajdu do malého krámku,kde si vyskytuje méně lidí 😉 A rozhodně to není o izolaci dítěte...tak bych spíše nazývala situaci,kdy mamina opravdu dítě drží doma a i návštěvy atd jsou tabu....ale to,že se vyhýbá supermarketum a MHD je podle mě spíše rozumnej krok,zvláště v tomhle sychravém období.... 🙂

tarra27
19. říj 2012

@teer my malou brali na 3měs jen nejnutněji do obchodu, do MHD ne....cca od 5-6měs s námi nakupovat chodí, v týdnu se partner zastaví sám, ale někdy jedeme na velký nákup společně a to jsme ji brali....

ale izolujeme ji od dětí a to nám je strašně vyčítáno....že by si měla zvykat a kdesi cosi...jsme nekompromisní....ted už se třeba občas s dětmi vidí, ale nenechám je na malou sahat...a to ji je 14měs....a celý rok byla opravdu mezi dětmi i z rodiny vyjmečně - některé chodí do školky, některé ne....a narovinu, i když mě tady ukamenujete, zatím nemocná, narozdíl od syna od sestřenky, který na 4.měs měl už třetí antibiotika.....tak nemocná nebyla....je mi uplně fuk, co kdo říká, já prostě kvůli jednomu hezkýmu odpoledni, kdy se všichni pobavíme, nebudu pak týden vyřízená s malou v horečkách, rýmě, kašli apod....nehlede na to, že by se nenajedla, nenapila....prostě ne....až bude větší, ok....ale ted jsem opatrná....navíc za chvilku budeme mít druhé mimi a budou spolu a pak až budou trošku větší, tak at si harjou s kým chtějí....třeba 2roky a víc....ale ted mám strach.....pořádně neumí smrkat a já budu s odsávačkou lítat....no ani omylem....

do obchodu ji bereme....vlastně všude s sebou...samozřejmě občas se s detmi potká, ale nenechám je extra na sebe sahat apod...prostě je malá......a pokdu nekdo chce delat tak malému decku imunitu, je to jeho vec....já si myslím, že čím pozdeji se s antibiotiky začne, tím líp.....

Takže tě chápu....asi bych udělal ustupek, občas do obchodu ano, ale ne mhd a děti....a chápu, že to máš těžký....a je problém, že ještě tatínek má podporu ve své mamince, ta ho očkuje....

tarra27
19. říj 2012

@misellll báječný manžel....i já mám takového doma, hodně v práci, ale přijde domu a funguje s malou....a je to staršná úleva....

misellll
19. říj 2012

@tarra27:ano to i ano ikdyž to hodně ochablo...snad jen nějaké hloupé období či co...ale táta je to pořád báječnej🙂

tarra27
19. říj 2012

@misellll neboj....když mu řekneš a postará se, tak to je dobré....oni chlapi někdy nedomyslí věci jako my 🙂 neboj....a ono všude je něco, to si nevybereš....neznám nikoho, kdo by něco neřešil...a kdo říká, že ne, tak lže.....bud se řeší finance, rodina, děti, nebo že nemůžou mít děti, prostě všude je něco....fakt.....

teer
autor
19. říj 2012

misellll : Moc děkuju za stejný názor..přesně jak říkáš rozhodně ho nechci izolovat jen ho zbytečně nevystavovat v mhd a supermarketech.Se věím co jsi napsala souhlasím myslím že má na tohle čas a pokud mám jiné možnosti není důvod to dělat.S manželem ti tiše závidím a přeju, tohle neznám když vztává tak to prostě nedělá a když nevztává tak mu musím říct, včera tedy malého vzal aleposn na odříhnutí malej má 7,5kg takže už mám záda bolavá.Má chvilky kdy se snaží ale řekla bych že je spíš hodně pohodlnej.A taky to možná jemoje chyba já jsem ze začátku malého na procházky s ním nechtěla dávat nějak jsme si neuměla představit být bez něj ani minutu no a ed když už s emi horony nějak srovnaly tak zas už ten zájem tolik nemá.. ☹
monikabie : právě že ty možnosti mám můžu všude s kočárkem mám to kousek a na náku když je manžel doma si také skočíma nebo nakoupí on takže jde jen o názor prakticky to není problém 😒

teer
autor
19. říj 2012

tarra27: tak mi jsme ještě s dětma v kontaktu nebyli a pediatrička doporučila ještě počkat pár očkování než s nii bude třeba v jedné místnosti..což považuju za rozumné.No vidím že co maminka to názor.. 😉

teer
autor
19. říj 2012

@tarra27 jo a máš štěsrí hlavně že manžel stojí v tomhle za tebou..

tarra27
19. říj 2012

@teer taky jsem ho přesvědčovala....já mám výhodu, že jeho rodina bydlí daleko....a já si svoji ukočíruji....a hlavně kdyby byla malá nemocná, hned bych mu to řekla proč to je...chce to nenásilně ale cíleně ho přesvědčit.....ten můj je ale rozumný....ono kdyby ten tvůj videl, nebo zažil, když se děti odsávají a nejedí, nepijou, mají horečky, křeče atd....taky by změnil názor....

nemáš někoho známého, kdo by měl podobný problém?