Neznášanlivosť voči švagrinej. Čo s tým?

petkave
31. pro 2011

Ozývam sa v netradičnom čase - v silvestrovský večer... Vysvetlím dôvod. Je ním moja "nádejná" švagriná - priateľka mužovho brata. Brat môjho muža má 24 rokov, vedie dosť zhýralý život, je to veľké decko, ktoré je nezodpovedné, nič si nevie vážiť, má sklony k alkoholizmu, je drzý, hrubý a keď si vypije, tak aj agresívny. No vie byť aj milý a zlatý a pre svoju rodinu by urobil čokoľvek. Je to mužov brat, preto ho nejak neriešim, snažím sa akceptovať. Chodí k nám na návštevy (hlavne kvôli debatám so svojím bratom - mojím mužom), občas sa vídame u svokrovcov, keď k nimi ideme, pretože stále býva u rodičov. Má priateľku, s ktorou sa každú chvíľku schádza a rozchádza, stáva sa to aj 3x týždenne. Fakt neviem, kedy sú spolu a kedy nie, ich vzťah je, poviem to jemne, turbulentný. Táto jeho priateľka je 19-ročné dievča, ktoré akurát končí strednú školu a už pár rokov túži po vlastnom dieťati. Je to tiché, introvertné dievča, ktoré toho veľa nenarozpráva. Snažila som sa ju akceptovať. Zlom nastal v čase, keď sa mi narodil syn. Obaja "švagrovci" boli schopní už od môjho príchodu z pôrodnice vysedávať u nás doma. Bratia sa spolu bavili, slečna sa mi chcela starať o dieťa, pomáhať mi a dávať mi dobre mienené rady, pretože ona má dvoch bratrancov, ktorých videla vyrastať, takže mala kopec informácií, ktoré som potrebovala ako čerstvá neskúsená mamička. Predstavte si moje šestonedelie a dni, keď u nás toto žieňa sedávalo do neskorých nočných hodín a chcelo sa mi starať o dieťa, kúpať ho, uspávať. Keď som to odmietla, bola som za nevďačnú... Dozvedela som sa, že na MK.sk má svoj profil s fotkami vybratých kočíkov, sedačiek a celkovo všetkého potrebného pre svoje budúce dieťa. Taktiež má doma plné skrine výbavičky pre miminko. Na narodeniny dostala od svojich príbuzných hraciu deku a hrkálky... Nech je, ako chce, táto osoba mi veľmi nesedí, nechcem sa s ňou stretávať viac, než je potrebné. Nemám si s ňou čo povedať a ani nechcem. Napriek tomu sa nás chlapi snažia skamarátiť a švagor je urazený do krvi, že prečo nevolám jeho priateľke, keď potrebujem postrážiť dieťa alebo s niečím pomôcť... A môj muž mi to samozrejme vyčíta a označuje ma za neznášanlivú... No možno aj som, ale myslím si, že nie je nič zlé na tom, keď sa nechcem dobrovoľne stýkať s osobou, ktorú nemám moc rada. Napriek tomu k nám chodia - vždy v najnevhodnejšom čase (ako napr. teraz, pred pol hodinou sa ohlásili, že k nám dojdu silvestrovať!, pričom sme s mužom boli dohodnutí na intímnom večeri vo dvojici) alebo sa snažia chodiť s nami na všetky výlety, kde sa s dieťaťom vyberieme. A vždy je to tak, že bratia sa spolu dobre bavia a ja mám na krku dievčinu, ktorej ide iba o moje dieťa a inak nič... Ja viem, mala by som to brať pozitívne v zmysle, že sa s malmý pohrá a tak, ale prekáža mi tá jej prílišná zaangažovanosť... čo s tým? Som fakt taká hrozná osoba? Ako by ste riešili podobnú situáciu? Máte skúsenosť s (ne)členom rodiny, ktorého musíte trpieť, hoci vám je proti srsti? ďakujem za názory a komentáre... A šťastný nový rok želám.

sudina
31. pro 2011

@petkave Jááj, to je nepříjemný!! Držím Ti moc palce, ať to zvládneš, protože já si to nedokážu předsstavit. Asi bych na dotyčnou byla celkem protivná. Naprosto chápu, že Ti ta slečna vadí. Možná to ani není normální, ne?? Děťátko ještě žádný nemá a výbavičku už střádá takhle ve velkým a ten zájem o tvoje miminko mi přijde trošku přehnanej.... Měla bych z ní asi husí kůži... 😒 . Možná by nebylo prostě na škodu jí opatrně ale upřímně vysvětlit, že by měla malinko zabrzdit...🙂

petkave
autor
31. pro 2011

@sudina veď práve, má nestabilný vzťah a nielenže sníva o dieťati, ona má už preň všetko pripravené... Tiež som rozmýšľala, či je to v poriadku, ale muž mi hovorí, nech to neriešim, ale zároveň chce, aby sme boli priateľky...Ale mne to akosi nejde ☹ Pozerám, že by si už mala byť dávno v pôrodnici a namiesto toho mi tu reaguješ na príspevok. ďakujem a želám všetko dobré nech je už miminečko čo najskôr s tebou.

tajemna30
31. pro 2011

@petkave hezký večer, můj pohled z toho co jsi napsala je takový - pokud jde o to co má vše nachystané, je to jen a jen její věc, at si nachystá třeba úplně všechno, do toho bych nijak nezasahovala, ani to nerozpytvávala před manželem, je to zbytečné. Ohledně silvestru - to bych řekla ne, pokud jste se s manželem domluvili na intimním silvestru ve dvou, tak by měl zasáhnout on, je to jeho bratr, a prostě měl říct, ne nezlob se, máme už svůj program. A pokud jde o přítelkyni bratra - je přece nejlepší to s ní probrat, slušně a říct jí co a jak. Pokud to nepochopí, aspon ses pokusila 😉 A je to jen a jen Vaše dítě ty jsi maminka tak si stanov pravidla.

sudina
31. pro 2011

@petkave jj, už 4. den přenáším. Taky bych už ráda držela svoje miminko v náručí. 🙂

petkave
autor
31. pro 2011

@tajemna30 Zo začiatku som sa snažila byť milá, ale keď mi liezla do súkromia príliš často a zostávala u nás príliš dlho, stratila som záujem o to pôsobiť milo. Možno moja chyba... Nepovedala som jej priamo, o čo mi ide. Naznačovala som jej všelijako, že už chcem mať kľud, že nech odíde /predsa len sedieť u cudzích ľudí do 22.00/ a čakať, či sa miminko zobudí na kojenie alebo nie, nie je jej vec. No aj napriek tomu u nás sedávala. Veľakrát iba tak - potichu, bez slov. Ale keď niečo povedala, tak to bolo iba o jej bratrancoch, ktorí vo Vinckovom veku robili to a to, správali sa tak a tak a podobne... Na jej telefonáty a sms-ky, či mi netreba pomôcť s malým som reagovala odmietnutím, ale nie nepríjemným. Povedala som jej, že malý bude u starej mamy alebo že s ním na prechádzku chcem ísť jednoducho ja, veď nemám nič iné na starosti a rada sa s ním prechádzam. A nakoniec som sa dozvedela, že som nevďačná, lebo si nevážim, že mi chce pomôcť 😒

petkave
autor
31. pro 2011

@sudina Asi čaká na pekný dátum... 1.1.12 to by šlo, nie?

sudina
31. pro 2011

@petkave jj, máš pravdu. 🙂 2.1.2012 by taky nebylo k zahození... 🙂 Hlavně, ať je miminko v pořádku, už jsem z toho mírně nervózní...

tajemna30
31. pro 2011

@petkave víš pokud jsi jí nepověděla přímo o co ti jde, ona prostě asi doted netuší jak moc ti to vadí. Prostě bych jí to mile a slušně vysvětlila - že někdy budeš ráda když malého pohlídá, a ty si mezitím doma např. uklidíš, požehlíš apod. (takže vlastně jí vyhovíš, rodina bude spokojená, ale zároven je máš pod kontrolou), ale že tak jak se těší ona na své miminko, těšila ses i ty na své, a prostě si vychutnáváš každou chvilku kdy s malým můžeš být - že ji nechceš urazit, ale že to jistě pochopí, až bude mít své, že někdy bude ráda za pomoc, ale jen občas. Snad to pochopí. Hodně štěstí.

germaine
Autor odpověď smazal
Zobraz
petkave
autor
31. pro 2011

@tajemna30 párkrát som jej takto vyhovela. Nechala som jej malého, nech mi ho doma u nás postráži, alebo nech s ním ide von. Keď som jej potom poďakovala a povedala, že mám už teda iný program, že môže ísť, tak aj naďalej sedela u nás. Prišli moje kamošky a ona sedela a sedela, až kým po ňu nedošiel švagor... A na druhý deň sa pýtala k malému znovu. Keď som jej povedala, že už mám iný plán, tak sa ozvala nasledujúci deň a tak. Bola proste vytrvalá... Teraz sme v takom štádiu, že sa už síce neponúka, no pri každej príležitosti sa k nám "pchá" na návštevu, či sa nám to hodí alebo nie 😖
@germaine muž chce mať kľud v rodine a jemu je to jedno, akú má brat frajerku... Veď on s ňou čas nemusí tráviť, to ja ju mám na krku, keď k nám dojdu. Už sme sa na túto tému aj párkrát povadili. Švagrovi som povedala, že my dve nikdy nebudeme kamošky, no nepomohlo... Stále som za kravu ja a oni sú k nám pritom takí milí... Fakt neviem, asi si s nimi oboma budem musieť fakt pohovoriť. Vždy som rozprávala iba s jedným z nich, tak teraz skúsim oboch naraz... No neviem, čo z toho bude... ☹

germaine
Autor odpověď smazal
Zobraz
petkave
autor
31. pro 2011

@germaine Spočiatku som sa snažila vychádzať s ňou dobre, ale prišla som na to, že to nie je osoba, s ktorou by som chcela tráviť svoj voľný čas alebo ktorej by som chcela častejšie zverovať svoje dieťa. Svokra ju má moc rada a teda, keď dám dieťa svokre, väčšinou je ona u nich, takže sa o malého starajú spoločne. Až tak mi to teda neprekáža, tú hodinku raz za týždeň, keď je s mojím malým, prežijem. Ale ja sa s ňou fakt nemusím stretávať. No hlavne švagor sa snaží ju k nám stále nejako prepašovať a to podotýkam, sú viac mimo vzťahu, než vo vzťahu. Rozchody a udobrovania sú u nich bežné každý týždeň. Akože bez toho, žeby som preháňala... Podľa mňa je to dievča aj celkom chúďatko, lebo trpieť švagrove výkyvy nálad by som nezvládla... Ale zas je aj hlúpa, keď s ním vo vzťahu ostáva, resp. neustále sa k nemu vracia, hoci sa k nej nespráva pekne a podvádza ju, kde môže. Ona pritom o tom vie... Ale to je ich vec... Navonok ona pôsobí úplne nevinne a neškodne, no keby som na ňu bola zase milá /ako voľakedy/, tak by som ju mala doma hádam aj každý deň. Nemá kamarátov, koníčky, sedí celé dni doma. Vždy mi povie, že zo školy môže prísť rovno ku mne a byť u nás... A keď ju odmietnem, som zlá... Stále ten istý kolotoč... 😖

sudina
31. pro 2011

@petkave Jestli Ti prostě její přítomnost není po chuti (mě by to teda vadilo hodně, kdyby u nás chtěla bejt věčně nasalašená osoba, co ji nemusím - ať už je to z jakýhokoliv důvodu!!!), tak máš prostě právo na to, abys jí to řekla a aby to ostatní prostě začali tolerovat. I když Ti ona nic zlýho neudělala ani neřekla, tak prostě je to tvůj domov, tvoje dítě a ty si budeš určovat, s kým budeš trávit čas! Požádej manžela buď o podporu v tomto, a nebo aspoň o to, aby vzal v potaz, že je to pro tebe důležitý.. 🙂

petkave
autor
31. pro 2011

@sudina ďakujem ešte raz... A teraz by si si mohla ísť pomaly ťuknúť s detským šampusom a potom šup do pôrodnice 😵

germaine
Autor odpověď smazal
Zobraz
jasekd
1. led 2012

@petkave Teda, beha mi z ni mraz po zadech 😖 Kdyby byla protivna, hadava, neprijemna, pak je lehke ji nesnaset a nikdo by se nedivil... Ale tyhle na prvni pohled nejochotnejsi, nejmilejsi osoby, pripravene stale pomahat, ty musi kazdy milovat, ze? Ten az nezdravy zajem o cizi dite, ta neustala ticha pritomnost... Jak z nejakyho hnusnyho filmu 😔 Navic vam to dela dusno i mezi tebou a manzelem. Muj muz je nekdy podobne slepy, chytil by se kazde prilezitosti, kdy nam nekdo pohlida deti, a taky nechape, ze ne kazdemu chci deti sverit 😅 S touhle osobou bych dite nechavat nechtela. Asi bych udelala dusno, vsem to natvrdo rekla, a doufala, ze manzel da prednost rodine typu partnerka, on a dite, nez rodice , bratr a jeho pritelkyne. Tezko ti neco radit, kdyz je manzel jak slepej, jen jsem ti chtela vyjadrit podporu, citila bych se stejne, mela bych z ni zaludek sevrenej a v jeji pritomnosti bych se vubec nemohla citit normalne 😔

petkave
autor
1. led 2012

@jasekd Ahojky, v prvom rade šťastný nový rok a ďakujem za podporu a pochopenie... Veď práve, že vlastne navonok neexistuje dôvod, aby som ju nemala rada... A podľa môjho muža som príliš zaujatá a blbá, pretože jej záujem o miminká neviem využiť vo svoj prospech 😖 Našťastie, keď sa zatnem, tak so mnou ani vôl nepohne... Aj včera som mužovi oznámila, že ak teda prídu na návštevu, ja odchádzam ku kamoške, ktorá robila silvestrovskú párty... Muž si to rozmyslel a do sekundy volal bratovi, že nech nechodia, že sa to nehodí, keďže sme sa dopredu na ničom nedohodli. No večer som mala tak či tak pokazený, lebo som musela zase rozmýšľať nad tým, kde robím chybu a ako to uhrať tak, aby všetci boli spokojní. No prišla som na to, že sa to asi nedá. Buď budem otrávená ja, lebo ju budem mať v pätách, alebo bude urazená ona a švagor preto, že s nimi nechcem tráviť svoj voľný čas... A teď bábo, raď 😀

@germaine muž prirovnáva bratove návštevy k návštevám mojej sestry... A neviem ho za pána presvedčiť, že to je iné, že brata znesiem, rovnako ako on nemá nič proti mojej sestre... Ale že jeho priateľku fakt nemusím... Keď Vincko oslavoval prvé narodeniny, pozvala som iba švagra... Bola u nás kopa ľudí, potrebovala som to nejako preriediť. Tak som ju nepozvala. Švagor sa na mňa osopil, že ako je to možné... Nepozvala som však ani priateľa mojej sestry, keďže vtedy to bol iba rozbiehajúci sa vzťah... Takže to bolo podľa mňa fér... Nakoniec sa však slečna so švagrom aj tak dotrepala... 😠

maruja
1. led 2012

Ahoj, souhlasím s @jasekd clapi v tomhle jsou fakt trošku natvrdlí. Až k vám zase přijdou oba tak bych manželovi řekla že si všichni promluvíme ať to slyší všichni ve stejné verzi a nemůžou si vymýšlet. Tvůj dům tvůj hrad a trávit večery s někým kdo do rodiny nepatří ještě tak to bych nedala 🙄. Já jsem usínala u kojení ve 20:00 a i kdyby byl někdo u nás tak má smůlu 😝, tak běž taky ať si jí manžel taky užije 😉

maruja
1. led 2012

@petkave budeš to muset rozlousknout ačím dřív tím líp. Tohle nedopadne dobře 😒 No aspoň že manžel, když se rozhodneš tak stojí za tebou. Přece to není normální aby tam byla furt 😠

petkave
autor
1. led 2012

@maruja Keďže včera sme návštevu odmietli, teda hlavne ja, pozvali sa švagrovci na dnes... Už je večer a neprišli... 😖 Ako u blbých... Takže neviem, kedy im prehovorím do duše... Teraz sa mi budú ako na truc vyhýbať 😀

maruja
1. led 2012

@petkave tak to je teda fakt jak u blbejch 😨 přeju at to vyřešíš co nejdřív 😉