Odebrání dítěte, sociální pracovnice a jejich důvody

ivonapop
12. bře 2014

Dětský lékař se byl podívat na syna švagrové mojí spolužačky. Včera mi telefonovala, co by se dalo dělat, kdyby doktor měl obhájit své názory. Ta spolužačka mít děti nemůže a je na synovce dost upoutaná a není téměř den, kdyby se na něj nešla podívat. Ten doktor však, tedy - prý po zjištění, že má malý (26 měsíců) u postýlky igelitovou tašku s plenami se začal rozhlížet a psal do zprávy se slovy - no, tady máte pavučinu, tady zase flek na zdi - asi plíseň..., tady máte na zemi ...., - kolik že je malému...!? , když tu máte po podlaze spoustu malých a nebezpečných věcí? A támhle, tam máte co? .. Jo krabičku od krému? - A proč je tady, proč jste ji nevyhodila?
Doktor napsal do zprávy prý pravdu, že má ta její švagrová doma opravdu svinčík. Prý shromažďuje kde co, položí to tam, kam to jde, ale ten capart již chodí a i ikdyž lezl, všechno do pusy...., jako všechny děti. Ta moje spolužačka se zmínila i o tom, že malému museli provést testy na žloutenku, když měl nějaké potíže a ona sama ho přistihla, jak "ochutnává" botu, která byla k mání, ale naštěstí ji neměl. Krupicová kaše a banán, opravdu dítěti nestačí, - stojím za názorem doktora. Neříkám sterilní prostředí, ale takhle? Je to opravdu na odebrání dítěte?

ange_de_la_morte
12. bře 2014

Myslím si že doktor dá podnět k šetření sociálce a tak pak bude řešit jakém prostřední dítě žije. Určitě se dítě neodebírá na základě jedné zpráwy od lékaře. I sociálka pokud schledá nějaké nedostatky tam má snahu to s matkou řešit, není w zájmu jejich ani w zájmu dítěte aby bylo hned odebráno. Myslím že to bude následně tak že přijde sociální pracownice, sama si zhodnotí jak to tam wypadá, a bude se snažit to nějak řešit. Osobně si myslím že prostředí pro dítě by mělo být relatiwně bezpečné, newiděla jsem jak to tam wypadá, tak těžko soudit, každopádně musím říct že my máme 14 měsíční chodící dítě a doma to denně oprawdu wypadá jak po wýbuchu, když jde malý spát, uklidím ale wydrží to fakt tak hodinu po jeho probuzení. Máme zahradu, statek, malý taky ochutnáwá hlínu, písek, tráwu, i botu měl už w puse, myslím že tohle dítě fakt nezabije, ale wšechno má swé meze, taška s plínama na postýlce mi přijde dost nechutná a pawučiny doma taky nemáme. Spíš by se měla matka dítěte zamyslet nad tím jak je to u nich wedené. Nicméně doktor bude mít určitě podstatné slowo co se týče wýwoje dítěte - zda je jeho wýžiwa optimální wěku, zda je jeho wýžiwowý staw odpowádající tabulkám, zda má spráwný motorický wýwoj - toto se určitě bude u případného posuzowání brát w potaz. ( omlouwám se za ,w,)

blahova_andrea
12. bře 2014

a kdo tam vlastně poslal toho doktora? u nás nebyla dr. ani po narození malého a to byl nedonošený 😅 nikdo mi nikdy nekontroloval jak velkej svinčík tu mám a jak se má dítě. a to by občas teda zíral asi každý. myslím, že z každé domácnosti je občas slyšet řev, v každé domácnosti se najdou dny, kdy návštěvu nelze pustit za dveře... jako to, co popisuješ už je asi moc, ale zase ... moje dítě taky zkoušelo ochutnat boty a co? kolik z nás má boty někde mimo dosah dítěte, co? a krém? i tuto zkušenost máme. míša mě děsně rád natírá, ale občas taky rád ochutná čím. nevím, kde to viděl...čokoládou ani šlehačkou se doma nenatíráme 😀 no prostě děti jsou děti. a i sebelepší a čistotnější máma některým věcem nepředejde.
to, jestli to bude v tomto případě na odebrání dítěte bude asi dost záležet na sociálních pracovnících a soudci, který to dostane. tyhle případy jsou každý jiný a často i záleží na tom, jakou mají lidé, kterým byl případ přidělen pracovní morálku a v daný den náladu ☹ já si myslím, že půjde spíš o dohled nad rodinou. že bude matka pokárána a že jí tam budou chodit kontroly a dbát o nápravu. myslím, že by muselo být mnohem hůř, aby bylo dítě odebráno.

berynka
12. bře 2014

@blahova_andrea jestlipak ho tam náááhodou neposlala tetička 😝 😉

...a jasně že dítěti bude lépe v čistém děcáku než v binci u rodičů 🙄 😎

pisisvori
12. bře 2014

@ivonapop no taky je mi divné proč k dítěti 26 měsíců šel lékař domů??? To měl vysoké horečky a nemají auto...???? Pokud je hodně nemocný a má několikátý den dítě horečky...tak u nás taky zrovna není naklizeno, protože noci prakticky nespím a přes den si dcera hraje v obýváku a má kolem sebe milion hraček jen , aby byla v posteli🙂...stejně jako na stole leží třeba nurofen, teploměr, jídlo a pití....možná bych to trochu zklidila, kdyby měl přijít doktor, ale pokud by malé bylo nějak zle kašlala bych na velký úklid🙂.
Boty máme v předsíni ty co se aktuálně nosí...neznám nikoho, kdo má všechny uklizené v botníku. Mastička na prdelku také u 2 letého dítěte byla v jeho dosahu...proč by jí mělo jíst🙂. Popis malá a nebezpečná věc...to je hrozně široký pojem...u 2 letého je to už jiné jak u mimina...už ses někdy dívala na hračky...na všech je , že nejsou vhodné do 3 let kromě plyšáků, kostek 4*4cm....to by nesměli mít nic....
Podotýkám, že máme doma opravdu dost velký pořádek (už jsme se několikrát přesvědčila, že co já považuji za bordel...mají v jiných rodinách za normální stav🙂🙂) a že mě rozčilují i rozházené hračky = dcera si může (když není nemocná🙂) vyndat 2-3 a pak uklidit , když chce tahat další....nesrovnané boty, ručník zmuchlaný na stojanu místo pověšený....takže se nezastávam nepořádku, ale přílišná hygiena také škodí🙂 a jak jsme psala, když je dítě nemocné vše je trochu jinak🙂

Přijde mi to opravdu narafičené tetičkou a dooost přehnané...samozřejmě neznám rodinu a možná tam opravdu nějaké problémy jsou, ale pokud je to jen bordel v bytě a šťastné dítě🙂🙂 tak to nemá co řešit sociálka🙂.

laurital
12. bře 2014

@pisisvori Souhlasim, domnivam se, ze posuzovano touto optikou, by dite odebrali polovine MK 😉 Neco jineho jsou roztahane hracky a veci, druha vec je spina.
Nechci se poustet do nejakych spekulaci, ale pusobi to na me podobne jako na holky vyse. Kamaradka nemuze mit deti a tak se upnula na synovce.Uz to, ze zjistuje, co je treba pro odebrani ditete je zvlastni. Normalni teta by se snazila se svagrovou nebo svym bratrem promluvit a podniknout neco pro napravu tak, aby to bylo to nejvhodnejsi reseni pro dite a ne pro tetu.Zvlast, kdyz neni dne, kdy by tam ta teta nechodila.Proc tedy nepomuze mamince, kdyz ji na malem tak zalezi?

pisisvori
12. bře 2014

@laurital jojo souhlas🙂

bunny123
12. bře 2014

A nerika se, bordel v byte, stastne dite? 🙂

elllenka
12. bře 2014

Já osobně bych takovou švagrovou do bytu moc nepouštěla, působí to na mě tak, že chce dítě pro sebe. Kdyby byla normální tak s dítkem pomůže. Ať už ho vezme ven a jeho matka si může odpočnout, uvařit či uklidit v klidu a nebo pomůže ona aktivně s úklidem- když je matka stále doma tak je fajn, když někdo pomůže i s běžnou prací doma.
Chtěla bych vidět někoho kdo má děti a má doma pořádek tak jak mají bezdětní co chodí do práce. U nás stačí i 5minut a v dokonale uklizeném dětském pokojíčku je jak po výbuchu :(

bonavoxa
12. bře 2014

Trochu mne to děsí. Naše malá je čertovo kvítko...mám akorát nervy, ať někde něco nesní nebo se nebouchne. Chodím jak Predátor po pralese a po všech uklízím věci z dosahu. Bohužel bydlíme s tchánem, tchýní, pubertálním švagrem,...Muž pořád pracuje, na malou jsme v podstatě sama. Ne za hodinu, ale za 5 minut je to u nás jako po výbuchu...navíc bojujeme s nedostatkem prostoru....Kolikrát ostatním něco nedojde, co by bylo pro malou nebezpečné. My tři máme malý pokojík, ve kterém bydlel muž ještě, když byl sám..takže tu mají věci tři lidi....Pro mne je to prostě neustále dokola uklízení a starost o malou...a není to vidět. Stejně jako malá...můžu ji i třikrát denně převlékat a stejně je jako čuňe, drobí po kuchyni, u jídla dělá psí kusy, všude to rozhazuje, kroutí se...

jakoubka
12. bře 2014

no já nevím, ale bordel v bytě není pro odebrání dítětě. Pokud se nemýlím, tak to by musela být alkoholička, fetna, týrat dítě, dítě věčně hladové, špinavé nebo jinak zanedbané.
Děti rádi kramují. Ale zas ... pokud věděla, že má přijít lékař, tak by uklidit měla.

jarkalada
12. bře 2014

tak podle popisu se asi nejedná o rozházený hračky nebo neuklizený prádlo. Zmiňovala se plná igelitka plín u postele malého - to sama nechápu, a plíseň. Krém atd. jsou jen nepodstatný drobnosti. Spíš toho bylo kolem té špíny mnohem víc, o čem se tu nepíše. To nikdo z nás nevíme

marecekavendulka
12. bře 2014

@ivonapop Ahoj,podle mě to na odebrání není...spíš by se mělo s maminkou toho chlapečka komunikovat,dohlížet na ni.Skoro mi přijde,jako by si neuvědomovala,že svinčík může nějak malému škodit.Ale jde taky o to,čemu se řekne svinčík.Podle mě pokud máš dítě,tak rozsypané věci po zemi svinčík nejsou,bláto zašlapané v koberci-no to už svinčík je.Co vím z doslechu,tak když je dán podnět na sociálku,tak pracovnice děti rozhodně v tomto případě neodebírají,ale spolupracují s tou rodinou,řeší problém,pomáhají.Není v ničím zájmu dávat dítě od matky,pokud je jinak vše v pořádku.To by musela mít ta dotyčná maminka doma třeba drogy,týrat toho chlapce apod..
Nechávala bych to co nejvíc na té mamince,asi jí taky není uplně fajn,když jí tam každý den lozí švagrová,která ke všemu nemůže mít děti a je v tomto případě lehce přecitlivělá.

marecekavendulka
12. bře 2014

@jarkalada jo jako že špinavejch plinek?aha,no to je paní trochu víc lenošná..ta jeji švagrová by jí měla domluvit..

marecekavendulka
12. bře 2014

@laurital líp bych to neřekla 🙂

jarkalada
12. bře 2014

@marecekavendulka nač ta ironie? Jen jsem si představila plnou igelitku špinavejch plín u postele-pokud to tak někdo běžně dělá, tak mu asi nevadí spousta jinejch podobobnejch ňamek. Nechci se hádat, napsala jsem si jen svůj koment 🙂

marecekavendulka
12. bře 2014

@jarkalada to nebyla ironie,já jsem to asi blbě vyjádřila... pokaděný plinky by asi neměly bejt u postýlky.

laurital
12. bře 2014

@marecekavendulka Diky.
@jarkalada Vidis, me zase napadlo to, ze spise vadila ta samotna igelitka a moznost, ze by se s ni dite mohlo udusit, ze by ty plenky byly pouzite me nenapadlo, protoze to zakladatelka nezminuje 😉 .

jancip
12. bře 2014

@ivonapop Tohle opravdu není na odebrání dítěte. To by se něco našlo snad na každé druhé rodině. K odebrání dítěte musí být opravdu hodně vážné důvody....Jediné, co mě napadá, že doktor se jistí, prostě raději vše sepíše, než aby byl pak nařčen, že něco zanedbal.

petrajurinova
12. bře 2014

@bunny123 já to znám trošku jinak řečeno - "zdravé dítě - bordel v bytě" a teda s naším satánkem to opravdu tak většinou vypadá a to už je jí 4,5 roku. Je jak živelná pohroma a stíhá dělat nepořádek i v okamžiku, kdy se pokouší pomáhat s úklidem (ale proč jí to zakazovat, když chce pomáhat - ona má radost, já 2x víc práce a obě dobrý pocit, že se holka snaží).

jinak chápu, že si doktor dělal poznámky o prostředí, ve kterém dítě žije - už vzhledem k tomu, když u tak malého dítěte dělal testy na žloutenku, tak potřebuje mít aspoň rámcovou představu, jak se k něčemu takovému může v daném případě dospět. Na sociálku a odebrání dítěte ale pouhý nepořádek v žádném případě nestačí (to byl důvod k buzeraci a vyhrožování tak v 60. a 70. letech minulého století). Z lékařské zprávy by sociálku zajímalo tak asi jestli není dítě podvyživené (nebo tlusté), dehydratované, jestli nemá modřiny nebo jiné známky hrubého zacházení, jestli má přiměřený psychický a motorický vývoj, jestli je v době prohlídky čisté (nejenom tvář - celkově kožní záhyby, vlasy, zadeček...). Z bytu je zajímá, jestli má dítě vlastní postel (postýlku), dostatek oblečení přiměřeného aktuálnímu ročnímu období, hračky, vlastní prostor (hrací deku, koutek...) a pod.

mataharyy
12. bře 2014

No tedy mě by spíše zajímalo, proč tam byl doktor. Protože jsou věci které doktor většinou neposuzuje a to je životní prostředí, pokud přímo nesouvisí s danou nemocí - např. ta plíseň/vlhkost v bytě, které můžou mít vliv na dýchací cesty atp. ale nechodí kontrolovat nic ostatního, navíc když už jde doktor, tak spíše na udání a za nějakým účelem, uklizenost a ostatní životní podmínky - jako je spaní, místo na hraní, oblečení atp. posuzuje sociální pracovnice... Takže pokud už je to tak daleko, že tam chodí i doktor (příp. někdo z hygieny, pokud je podezření, že dům/byt je zdrojem nějaké nákazy, tak už to musí být spíše dost jiné kafe a nejedná se o nepořádek... Pokud to není nějaký známí doktor, kterého tam poslala teta (bohužel se mi zdá jako velmi rušivý element, i když to v prvopočátku nemusí myslet zle, ale jak známo, cesta do pekel je dlážděna hlavně dobrými úmysly...) která má krapet jiný plán a jak známo, než má člověk dítě, dokáže si reálně představit jen málo věcí které dokáží 😉 😀

No a k testům na žloutenku, ta se dá chytit velmi snadno i u malého dítěte, nikdy se vám nestalo, že jste posadili dítě do nákupního košíku a než jste se chytli madla, tak ho dítě mělo v papule...? Nebo když někam jedete např. MHD, tak že dítě po všem šmátrá rukama, které si o pár vteřin později strčí do pusy? No a žloutenka je na světě ani nevíte jak... To bych asi nesoudila, protože to se opravdu může stát raz dva a přitom doma můžete mít pomalu sterilní prostředí jak na operačním sále 😉

mataharyy
12. bře 2014

No a s ohledem na datum registrace a krkolomnost informací, mi to přijde tak trochu vymyšlené 😅 Ale to nic nemění na věcech výše popsaných 🙂

ivonapop
autor
12. bře 2014

Tomu lékaři volala sama matka dítěte, byl nemocný a prý se mu nějak přitížilo a lékař jel k nim. Byl to ošetřující lékař toho dítěte a samotné je mi tudíž divné, že by již dříve neshledal nějaké podezření, když se s dítětem chodí do poradny a na očkování.
Ta moje spolužačka zřejmě podle všeho asi i přehání, nemá téměř žádné přátele a ani já se s ní nějak nestýkám, akorát občas mi zavolala, jenže teď má volání zdarma, tak i frekvence telefonů je častější a téměř vždy chce řešit nějaký "problém". Chtěla jsem jen znát vaše názory, se kterými se ztotožňuji, protože pokud ta její švagrová nechodí po kolena v bordelu a nežije ve špíně, tak proč by dítě měli odebrat, maximálně by musela situaci v bytě změnit. Na druhou stranu si říkám, pokud je tvrzení spolužačky pravdivé, proč ten doktor dělal takový záznam

ivonapop
autor
12. bře 2014

V úvodu jsem také zmínila slova té spolužačky, -
jak se lékař té matky ptal, kolik je malému, - to snad věděl, nebo ne, pokud jeho slova neměla být ironická.
Uvidím, co se dozvím dále, až se zase ozve, možná nakonec změním telefonní číslo.
Děkuji za názory

mataharyy
12. bře 2014

@ivonapop No tak to mohu s čistým svědomím tvrdit že to je blábol 😅 Pokud doktor jede k akutnímu případu, tak tedy opravdu nedělá soupis nedostatků a neřeší to takto... Jednou k nám v rámci pohotovosti přijela lékařka a přesto že dítě bylo spíše štíhlé (nejedl prakticky vůbec), takže na něm "vysela" kůže, ten den byl venku, byl špinavej jak prase, hlínu za nehty, protože jsme se odpoledne ryli v zahradě, domu jsme šli, protože se mi zdál teplejší, změřila jsem mu teplotu a zjistila jsem že má 39,5, tak to poslední, na co jsem myslela bylo to že bych ho měla sprchovat, drhnout mu hlínu z poza nehtů, otřela jsem ho vlhkým ručníkem z nejhoršího a uložila do postele, protože byl protivnej tak jsme s ním ležela, abych zamezila tomu že by se začal vztekat a zvýšila se mu teplota, takže doma bordel jak v tanku a do toho jsme po pár hodinách volali doktorce, no fakt jí nezajímalo že tam mám nádobí od oběda, že po koberci se válí hromada bordelu (směs hraček, hrnců a vařeček - home made bicí soustava atp.) a že při vstupu do předsíně se málem přizabila o koš se špinavým prádlem, který jsem ani nedonesla do koupelny 😎 Přijela dala mu léky a kolem se ani nerozhlížela a to si myslím že v ten den tam bylo určitě dost důvodů k pozastavení nad pořádkem... 😅

Navíc tedy nevím, ale pokud tam ta paní/slečna chodí skoro každý den, tak už toho ta máma musí mít taky dost, já jsem společenská, jsem ráda když někdo přijde, ale abych měla doma denně navezenou švagrovou, tak se jdu po týdnu odstřelit (nebo jí) a co ty víš kdy tam přijde, k nám když občas člověk vleze, tak si musí říkat že i v ghettu je větší pořádek a když máš nečekanou, případně i nezvanou návštěvu, tak ta podvědomě vyžaduje a ty jako hostitel máš většinou taky podvědomou povinnost se jí věnovat, udělat jí kafe atp. takže neběháš s hadrem, nevytíráš a nepřeskládáváš skříně 🙂 Já osobně mám takovou kamarádku (která zvládne sedět, případně se zapojit, když uklízím) jen jednu, ostatní jsou vždy nervózní když kolem běhám a vracím věci na místo, aby se dalo alespoň projít a vysloveně "vyžadují" ať si sednu a povídám si s nimi...

Takže můj názor ať si daná paní koupí psa a stará se o sebe, ne o cizí 😝 Jo a mám podobnou sestřenici, bohužel mi ani změna čísla a odstěhování se do ciziny nepomohlo, k tomu abych se jí zbavila 🙄

laurital
12. bře 2014

Ja byt ta svagrova, tak vezmu decko na vikend k sobe, kdyz je tam denne navezena tak urcite nebude problem.Prvni den at se mamina vyspi na poradny uklid, ktery bude nasledovat.

ivonapop
autor
12. bře 2014

Zdravím vás, tak akorát před chvílí mi ta spolužačka opět telefonovala, tak jsem ji rovnou poslala sem, ať si to tu přečte, já mám svědomí čisté. Mimochodem jsem se jí zeptala, proč vlastně nemůže mít děti a na to jsem odpověď nedostala

mataharyy
12. bře 2014

třeba proto že dělají nepořádek... 😀

laurital
12. bře 2014

@mataharyy O tom bych ja, kralovna sava a vysavace 😀 , mohla napsat studii..Uz jsem se dopracovala tak daleko, ci nizko 😕 , ze te starsi v puberte za uklid bordelu po te ctyrlete, platim 😀
Socialku na me zeny 😀

ivonapop
autor
12. bře 2014

@mataharyy
i to je možné
děvčata, už se tím nebudem trápit, já jsem spolužačku poslala sem, ať si to tu přečte

mataharyy
12. bře 2014

@laurital Do háje, že já mám ty děti tak blízko sobě, že jediné co dělají je společný bordel a trojnásobný hluk... Takhle nemám koho uplácet 😀 😀