Odebrání dítěte, sociální pracovnice a jejich důvody

ivonapop
12. bře 2014

Dětský lékař se byl podívat na syna švagrové mojí spolužačky. Včera mi telefonovala, co by se dalo dělat, kdyby doktor měl obhájit své názory. Ta spolužačka mít děti nemůže a je na synovce dost upoutaná a není téměř den, kdyby se na něj nešla podívat. Ten doktor však, tedy - prý po zjištění, že má malý (26 měsíců) u postýlky igelitovou tašku s plenami se začal rozhlížet a psal do zprávy se slovy - no, tady máte pavučinu, tady zase flek na zdi - asi plíseň..., tady máte na zemi ...., - kolik že je malému...!? , když tu máte po podlaze spoustu malých a nebezpečných věcí? A támhle, tam máte co? .. Jo krabičku od krému? - A proč je tady, proč jste ji nevyhodila?
Doktor napsal do zprávy prý pravdu, že má ta její švagrová doma opravdu svinčík. Prý shromažďuje kde co, položí to tam, kam to jde, ale ten capart již chodí a i ikdyž lezl, všechno do pusy...., jako všechny děti. Ta moje spolužačka se zmínila i o tom, že malému museli provést testy na žloutenku, když měl nějaké potíže a ona sama ho přistihla, jak "ochutnává" botu, která byla k mání, ale naštěstí ji neměl. Krupicová kaše a banán, opravdu dítěti nestačí, - stojím za názorem doktora. Neříkám sterilní prostředí, ale takhle? Je to opravdu na odebrání dítěte?

laurital
22. bře 2014

@ivonapop Ale porad si neodpovedela na otazku, proc to ten jeji muz neresil?

mataharyy
22. bře 2014

@laurital Rezignoval... 😖

laurital
22. bře 2014

@mataharyy To si nejak neumim predstavit.Take me napadlo, ze ma nejakou poruchu, ale proc proboha ten chlap tam necha viset tasky s posranyma plinama?Prijde mi, ze on se take nepredre.

ivonapop
autor
22. bře 2014

Asi tak, oni se prý pořád kvůli tomu hádají, ona se jen vymlouvá, že nemá čas, že se stará o malýho, přitom dokáže přečíst několik knížek týdně

laurital
22. bře 2014

@ivonapop Tak pokud je to opravdu hromadeni psych. razu, pomuze jen terapie, domluvy okoli jsou na nic.Ale i ten muz bude muset zacit konat, ne jen cekat na zazrak, ze jednoho dne jeho zena zazracne prozre.

mataharyy
22. bře 2014

@laurital To máš těžké, otázka je jak jsou spolu dlouho, ono když přijdeš z práce, mát toho plné zuby, pak ještě uklízíš nekonečný bordel, vygruntuješ pomalu do bělostného lesku, padneš na hubu, ráno odejdeš do práce, přijdeš z práce a doma je to stejné jako den předtím, tak to uděláš znovu, znovu a znovu, ale pak jednou dojde energie a rezignuješ, nebo odejdeš... Ono nic moc, když ani nenajdeš sporák a doma tě místo oázy klidu a míru čeká bordel, smrad a super je když pak otevřeš troubu a vběhne na tebe plíseň z dobře ukrytých hrnců... Při vší snaze to člověk nevydrží věčně... Ona pak i ta motivace se vytrácí... Je to fakt na léčení a není to snadné, protože ty lidi sice vědí že to není správné, ale na druhou stranu si nemyslí že je to až tak hrozný. Nepřipouští si že mají problém...

ivonapop
autor
22. bře 2014

@mataharyy no, tak tak by to asi odpovídalo

mataharyy
22. bře 2014

@ivonapop Jo tam nebývají příliš odchylky, ten scénář bývá prakticky stejný 😖

ivonapop
autor
22. bře 2014

@laurital to on ty tašky vyhodí, to zase ne, ale když ten malej spí např. po obědě, tak tam jsou...

ivonapop
autor
22. bře 2014

@mataharyy jo, a to se ještě podrž, to, že byla oblečená a upravená, tak to prý byla jen náhoda, jinak prý chodí jak z popelnice vytažená a jak se říká - vstala a šla.... , před tím, než jsem je potkala, tak prý ještě někde byla a tak se na to přichystala

pamal
22. bře 2014

znala jsem taky jednu takovou rodinu - manželka s jedním dítětem doma a tam binec jak v tanku. Na židlích oblečení, v posteli oblečení. Nechápala jsem, že mě vůbec domů pozvali. No, a ten její manžel v práci nestrpěl nepořádek a doma to trpěl. Sám chodil vyoblékaný, tak každý kdo k nim přišel (a znal jen jeho,) tak byl překvapený. Když se stěhovali, tak jsme některé věci z jejich domu nosili k jejim rodičům. A tehdy jsem na vlastní oči viděla aplikaci přísloví o spadlém jablku.

ivonapop
autor
22. bře 2014

@pamal No, většinou to tak bývá, to je pravda.
Nejvíc jsem se musela smát, když mi ta spolužačka (ta její švagrová) povídala, že ji donutila s tím, že jí pomůže, ale že něco poklidí a ona našla na gauči pod hromadou oblečení a všeho možného igelitovou tašku a v ní byla účtenka z běžného nákupu asi za dvě stovky, ovšem ta účtenka byla stará tři roky 😀

ivonapop
autor
22. bře 2014

Jak jsem napsala, měla jsem spolužačku svým způsobem za lhářku, ale do doby, než jsem viděla ty fotky, které mi ta její švagrová sama ukázala

pamal
22. bře 2014

@ivonapop Dokud ta švagrová Tvé spolužačky se sama nerozhodne s tím skoncovat, tak to bude takové jaké to je. Samozřejmě, že sama to najednou neuklidí a bude potřebovat pomoc, ale až bude sama rozhodnutá, že v takovém nepořádku žít nechce. I kdyby jí to někdo nakrásně uklidil, tak by to tam mohlo být za chvíli zase stejné. Osobní rozhnodnutí k tomu nežít tak jak doposud je alfa a omega změny.

mataharyy
22. bře 2014

@pamal On bohužel ten moment ne vždy přijde, to chce nějaký impuls, ale jsou věci kdy se zázrak nestane, bohužel... 😔 Je to poměrně závažná nemoc, i když se to tak nezdá a ta léčba je na dlouho, dá se říci na věky, je to jako léčba alkoholismu... Navíc je nutné najít příčinu a tou může být cokoliv od psychické nemoci, přes nějaký životní šok atp. je toho hodně. Ale jak píšeš doku ten člověk není ochoten akceptovat fakt, že je nemocný, tak s tím nic nenadělá ani svatý 😒

pamal
22. bře 2014

@mataharyy já to nijak nezlehčuji. Je to těžké. Člověk neví co ho samého čeká a může být vděčný, že takovýto problém nemá.

ivonapop
autor
22. bře 2014

Děvčata, nejhorší na tom je, že ona si vůbec nepřipouští, že by od ní manžel odešel. Považuje to asi jen jako vyhrožování, protože jinak by se snažila alespoň něco dělat. Pro ni je problém i vaření

mataharyy
22. bře 2014

@pamal Nemyslím že to zlehčuješ, jen jsem chtěla říci že ono to není tak jednoduché jak se na první pohled může zdát. Bohužel to nefunguje tak že ti někdo uklidí a ty to pak jen udržuješ, lidi s tímto druhem poruchy jsou neskutečný, co dokáží vytvořit za bordel během velmi krátké doby, to je docela horor 😅 A děti které v tom vyrůstají mají ve větším procentu sklony k extrémům, buď jsou v dospělosti posedlí úklidem, jsou schopný savovat vše co neuteče, nebo naopak pokračují v tradici, protože je to jednoduší... Ale není bohužel pravdou že děti to zapomenou, nebo že jim to připadá normální. Už malé dítě zvládne pochopit že něco je špatně, pak když nastoupí do školy/školky tak to má prozření šokem... Vidí jak to je doma a v kontrastu vidí jak to je jinde, navíc ruku v ruce s tím jde i to, že najít v takové domácnosti čisté prádlo je celkem složité...

Paradoxem je, že velké procento takto nemocných lidí jsou jináč poměrně inteligentní stvoření 😅

ivonapop
autor
22. bře 2014

@mataharyy S tou inteligencí, to máš taky pravdu. My máme kamaráda, a ten potřebuje všechno, co nám přebývá. Už jsem zakázala s čímkoliv čekat, zda to chtít bude, či ne a rovnou to letí z baráku

monaska81
27. bře 2014

Na FOD bacha, tam je to fofr, řekla bych že OSPOD je přístupnější řešení a není tak razantní v odebírání dětí..... Každopádně v tomto případě je už možná na řadě zapojit OSPOD

ivonapop
autor
27. bře 2014

@monaska81 No, ani jsem to zde zmiňovat nechtěla, ale byla jsem k té dotyčné pozvána na návštěvu, která se uskutečnila včera, - přece jen jsme v té cukrárně povídaly, tak asi proto. Spolužačka mne vyzvedla a šly jsme, i když se mi tedy moc nechtělo. Koupila jsem cestou dětské čokoládky, kafe a hračku do vany, načež mi spolužačka řekla, že to nebylo ani třeba, že si tu lodičku ani neužije, protože se koupe maximálně obden a když byl malý, tak i jednou za tři i čtyři dny! Když jsme dorazily, následoval šok. Na dveřích byla cedulka, že přijde a že klíč je u sousedů. Spolužačka šla pro klíč, odemkla a požádala mne, že je jí to sice trapné, ale že se nejprve podívá dovnitř, jenže se záhy vrátila, že to nemá cenu, že se s tím za pár minut nic neudělá.
Nejen, že nebylo vidět skrz okna, které minimálně rok nikdo nemyl, ale rozházená neustlaná postel, na nábytku prachu za půl roku (minimálně), všude se po zemi válely nějaké krámy - krabice, obaly od všeho možného, prázdné blistry od léků, použité kapesníčky, igelitové sáčky, špinavé oblečení i spodní prádlo, pod postelí časopisy, na nábytku kromě prachu také samý nehorázný bordel - léky, kosmetika, prostě všechno možné. Přebalovací pult nebyl skoro vidět. Ve vedlejším pokoji se dalo sotva projít. Chtěla jsem si upravit vlasy a ze skřipce mi vylítlo takové to pérko, chtěly jsme ho najít, sice našly, ale kromě toho jsem měla možnost vidět mezi nábytkovou barikádou - křeslo, stůl a zase nějaká skříňka, či co, asi tak dvacet malých, no malých - cca 8 mm velkých, hnusných pavouků stejného druhu /asi hnízdo/. Když ta její švagrová přišla, byla prý jen na malém nákupu, tak prý, že uvaří kafe. Tak jsme ji následovaly do "kuchyně". Na stůl nebylo kam co položit, stůl velký, ale plný. Knížky, pošta, časopisy, hrnečky, plesnivá rajčtata v sáčku, plesnivé pomelo na míse, obal od čokolády, no prostě vše, nač si vzpomenete. Koupený chleba ani do chlebníku dát nemohla, protože byl plný igelitů a tvrdého pečiva. Na pracovní desce špinavá prkénka se zbytky zeleniny, nože, vidličky, zvadlá lahůdková cibule, hnijící pažitka v květináči, drobky, prostě děs. Deska sporáku byla hnědočerná a přídavkem bylo asi 15 vyhořelých zápalek. Dřez plný nádobí, které nejde dát do myčky, nebo možná i jde. Dveře, futra, všechno jako dobytek. V koupelně pračka přikrytá všemi možnými kyblíky, hřebeny, odměrek od prášku na praní, vana a umyvadlo - také hrůza hrůz. Kafe jsem si tedy dala, hrnek byl skvostně umytý z myčky. Syna měla u mámy, tak došlo také na vaření. Na tom špinavým prkýnku, ze kterého akorát smetla svinčík do koše, nakrájela kuřecí prsa, dala je na sádlo na pánev, osolila a to bylo všechno. Totálně suché maso, ke kterýmu uvařila, - spíš rozvařila rýži v sáčcích. Ta moje spolužačka jí řekla, proč k tomu masu něco nedala, že tam má zeleninu (byla tam i čerstvá, za rohem na zemi v sáčku), tak prohlásila, že to stačí takhle.

laurital
27. bře 2014

@ivonapop Opet se ptam, manzelovi to nevadi?

ivonapop
autor
27. bře 2014

@laurital To víš, že vadí, ale kvůli malému nechce odejít, protože by to bylo ještě horší, takhle aspoň může zasáhnout

martinahost
27. bře 2014

No nevím, ale já by jsem se asi otočila a odešla, tam by jsem si kafe nedala určite a ani by mi nechutnlo, jenom to čtu a zvedá se mi žaludek když si to představím 😖

ivonapop
autor
28. bře 2014

@martinahost Ahoj, no, kdybych nebyla u toho vaření kafe, tedy vody atd.., tak bych ho taky nevypila, to mi věř. Nejlepší na tom je,že než prý otěhotněla, tak byla doma asi rok, protože nesehnala práci, pokud ji tedy hledala. Ten její muž, když šla do porodnice, tak celou tu ložnici vyklidil, vymalovat a uvedl do přijatelného stavu - nejen tedy tu ložnici. No, a když přišla s malým domů, tak se jí to pomalu prý ještě nelíbilo, ale pokračuje ve stejném duchu v řadě, jako tomu tak bylo před tím, než se ten malej narodil, prostě kde co položí, tam to zůstane. A ten malej v tom prostě vyrůstá. Když byl ten chlapec malý a pouze ho kojila, tak její náplň dne byla prý taková, že ho ráno nakojila a přebalila, vrátila do postýlky, kdy zase usnul a ona s ním. Chrápala prý do půl devátý i déle, pak se najedla a lehla si dle možností znovu, přinejmenším ke knížce. Pak opět kojila a zase se najedla, než se oblékla a malého, tak bylo poledne, kdy s ním vyrazila ven. Navštívila i rodiče, o tom žádná, ale nemění to nic na tom, že když se vrátila, tak opět kojení, pak se najedla a když malej usnul, seděla u pc do dvou do rána, ne-li déle, a takhle je to prý pořád, bohužel. Na vaření nemá čas, na uklízení taky ne, protože jí malej zabere veškerý čas, že je ráda, že se stihne najíst...

evitekk
28. bře 2014

Dobrý den Ahojky, mám dotaz. Jsem rozvedená a otec dětí má ve své péči již skoro 4 roky.Snažíme se součatním přitelem co sním mám syna o nějaký styk s dětmi posledně jsme to měli upravené soudně na SVP v českém krumlově 1h týdně setkala jsem se s dětmi jen jednou jinak se otec dětí vždi vymlouval, že nemá na mě tel ,nemá je kdo od véct na SVP, nemá tel přitom ho má i jeho přítelkyně. Já jsem rušila setká jen jednou a to z duvodu nemoci. Ted si otec ažádal na soud oto aby mi byl stik sdětmi rušen mi je nemohli vídat. Přitom když jsem byla s Natálkou a Karolínkou na SVP tak to bylo super říkali mi mami tedy jen Naty, Kája mi říkala jménem. Bylo to super setkání do té oby neš naběl otec a ačal dělat scény že já nemám na to právo se snima výdat. Nevím co omě vypráví ale asi ty nejhorší věci, Když jem je viděla naposledy na zastávce kde jsem čekal na autobus tak tam přišel sevšemi našemi dětmi.Natálka mě obejmula a jájí bylá sem štasná Kája a Max ty se namě koukali jak na nějakou čArodejnici nebo jako na satana který jim ublíží nevím co ji povídá ale myslím že to není nic dobrého pro to aby sme někdy měli reálný stik. S SVP jsme se pak domluvili, že nazatím přerušíme styk a děti se pokusí připojit DO PROGRAMU NA svp a Stím, že také navštíví psycholožlu která je na SVP a já se snimi sejdu až v září 🙂 . V uterý 25.3 jsem byla u lékaře dostala jsem recept a šla do lekárny kde jsem potkala Natálku s babičkou (otcovo matkou) řikám dobrý den ahoj Natálko no babá si mě všimla a holku urichleně hnala prič aby mě neviděla. nevím co si mám o tom všem myslet. začínám přemíšlet o návrhu na ústavní výchovu dětí. Když otec nechce abych se snima stýkala ale alimenty 3000kc mes bychtel, ale děti ne ty nedostaneš ani na víkend. Tak by mě zajmalo co byste v mém případě dělali vy.

petrajurinova
28. bře 2014

@evitekk je dost složité tvůj příspěvek přečíst - ale to není důležité. Ono v tvé situaci je dost těžké radit, když tady nikdo neví proč máš tak neobvykle nastavený styk s dětmi. Z jakého důvodu máš mít kontakt s dětmi jen 1h týdně - a pokud dobře chápu tak pod dozorem? A jak jsou děti staré? Pokud jste se s dětmi setkali za poslední čtyři roky jen 1x tak tě prakticky děti neznají a to je i důvod proč se k tobě při náhodném setkání chovají zdrženlivě nebo až ustrašeně. Pokládají tě prakticky za cizí paní a neví proč by se k tobě měly hlásit i bez toho aby jim doma někdo povídal něco špatného. Určitě by to chtělo vídat děti častěji i kdyby mělo jít jen o potkávání - pozdravit, usmát se a jít dál, prostě jen aby tě děti viděly a začaly si uvědomovat, že jsi, jsi jim na blízku a chceš být součástí jejich života.
To co píšeš musí být pro mámu hodně zraňující. Ale na takhle vyhrocenou situaci nepomůže diskuzní fórum. Tohle opravdu musí pomoct řešit odborníci.

mataharyy
28. bře 2014

@monaska81 Jo FOD je masakr, moc nepomáhají a když tak jen sobě 🙄
@ivonapop No tak to znám, je to jak přes kopírák, ještě scházejí hrnečky plné nedopalků od cigaret, kočka která má z postele toaletu a obrázek je dokreslen... (zvracející smajlík schází). Tato situace je prakticky neřešitelná, pokud s tím onen pán nezačne něco dělat, v tomto stádiu se opravdu jedná o duševní poruchu a je třeba to řešit a ne před tím zavírat oči... To dítě si to začne uvědomovat a blahý
vliv to na něj mít nebude. Není řešením odebrání dítěte (naopak, to by problém ještě prohloubilo), ale nastavit pravidla... Protože za chvíli se může stát, že bude své ženě platit za to že dá najíst vlastnímu dítěti... Není ta paní taky černá díra na prachy? Ono je to jedno s druhým a může to vyústit do stádia, že dítě dostane nějakou nemoc (svrab atp.) a hygiena pak opravdu může ten byt (dům) nechat na nějakou dobu uzavřít... Navíc ani svatej toto dlouho nevydrží a on se pak jednou rozhodne odejít a bude to za dost složitých akcí a zase na to doplatí dítě. Toto se musí řešit co nejdříve, ne až ve chvíli kdy někomu rupnou nervy 😖 A sám to nevyřeší, to chce odbornou pomoc, protože on se může snažit jak chce, ale efekt bude takový že žádný... 😔

mataharyy
28. bře 2014

@evitekk V tomto těžko radit, když není známé pozadí věci, proč máš omezený styk s dětmi atp. Každopádně bych to řešila se sociální pracovnicí, žádala bych styk s dětmi, tak aby mě poznali, tedy pozvolna, aby z toho neměli trauma atp. V tomto ohledu neplatí že když se dva perou, třetí se směje, v tomto případě třetí (děti) pláčou, takže bych se pokusila přes veškerou vlastní ublíženost udělat maximum pro to, aby to pro děti nebylo další trauma, hlavně vidím značný problém v tom, že se to nechalo zajít tak daleko, že tě děti nepoznávají 😅

martinahost
28. bře 2014

@ivonapop Ach, tá švagrová spolužáčky dělá jako kdyby nikdy nikdo neměl dítě jen ona, že nestíha při jednom dítěti uklidit a uvařit, tak to je jenom dost nepovedená výmluva si myslím. Když prišli z té porodnice chápala by jsem že si prostě pospala i ona když spalo dítě, ale zase když jí manžel uklidil než ona byla v porodnici, tak mohla potom alespoň ten pořádek udržovat. Ani se nedivím tomu Dr. který jich navštívil, že si dělal zápis, ten chlapeček přece musí být stále nemocní ☹ A nakonec předal to ten Dr. sociálce, nebo nevíš?
Popravdě, když jsem začala číst diskuzi tak jsem si myslela ,že ty anebo tá spolužáčka to trošku pribarvila a přeháni 😉 , ale teď jenom nestačím zírat... 😒