Osvojení, opatrovnictví sourozence. Lze zažádat?

dandiela
26. zář 2013

Ahoj, proserfovala jsem internet a nikde nemohu najít radu... Má matka je alkoholička a nyní si našla partnera, který jí v tom zdárně sekunduje. Já už jsem odešla z domu v 15ti letech,protože to se nedalo. Nicméně doma zůstaly 2 mladší sestry z nichž jedné je 22let a už žije jinde ,ale té nejmladší je 13let a žije stále s matkou. Ta je psychicky nemocná, ačkoliv nikdy nebyla s tímhle u lékaře, tak její denodenní stavy kdy je úplně pod obraz a všem volá jak se zabije, opravdu neodpovídají zdravému člověku. Já i mladší sestra přemýšlíme, jak odtamtud tu nejmladší dostat. Lze zažádat nějakým způsobem o přidělení do péče mě nebo sestře? Je vůbec nějaká šance, že když jí matce odeberou, tak že by nešla do dětského domova,ale k jedné z nás? Budu moc ráda, když se mi dostane nějaké rady , co dál....

veruska007
26. zář 2013

Ahoj,
tohle řeší OPD - oddělení péče o dítě, spadá to pod oddělení sociálně-právní ochrany dětí. Pokud se to teda v poslední době oficiálně nepřejmenovalo, co jsem na MD, tak nevím. Ale na každém úřadě budou vědět. Řešit byste to měla v místě trvalého bydliště Vaší sestry - podáte podnět k prošetření. Pokud je věc akutní, sociální pracovnice může na soud podat žádost o předběžné opatření, kdy soud rozhodne do 24h a sestra může žít u vás. Budou u vás určitě zkoumat, zda sestru uživíte, zda máte zázemí, zda s tím souhlasí zbytek vaší rodiny apod. Teoreticky vzato by se Vaše sestra vůbec do dětského domova dostat neměla. Obzvláště podle aktuálních pravidel, kdy umístění do DD je poslední variantou 😉. Navíc, ve 13 letech, málo pravděpodobou.

keplici
25. pro 2021

@dandiela zdravím, zajímalo by mě jak to dopadlo?
Já bohužel teď přemýšlím, co dělat. Moje matka žije s mužem alkoholikem, je agresivní jak na ni, tak teď už bohužel i na mé sourozence- nejsou jeho valstni děti. S matkou mají jedno dítě, které je dost upřednostnovane. Matka se ale i tak furt toho svého "skvělého" muže zástavá. Já, ale nechci aby tam mí sourozenci v tom museli žít, ale taky nevím co dělat. Biogicky otec, nehrozí.. Já si je vzít nemůžu. Bydlíme v pronájmu, mám ročního syna, takže rodičák a sourozenci jsou 4 to bychom finančně nezvládli. Pochybuji, že na tohle by byl nějaký příspěvek a když už, tak by to za moc nestálo. Každopádně mi jich je hrozně líto, ráda byhc jim pomohla, ale jak?