Otec na materskej. Po rozvode zveria dieťa matke?

kamil26
25. lis 2009

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať na názor na takúto situáciu:

Otec je na materskej dovolenke. Matka pracuje kvôli vyššiemu zárobku, ako otec. Nastane situácia, že sa takíto rodičia rozvádzajú (je jedno, či je otec ešte na materskej dovolenke, alebo ju už ukončil). Otec svoju rolu rodiča na materskej dovolenke zvládol bez zaváhania. Nastane rozvod a súd (podľa slovenských zákonov) automaticky zverí dieťa do starostlivosti matke. Rozhodnutie súdu o styku otca s dieťaťom 2x do mesiaca cez víkend po 2 dni. Je to správne, nie je to správne?

majulcek
14. pro 2009

kamil a dieta co na to?neviem ako stare mas,ale citis nejaky vplyv matky,odstup atd? 😕

kamil26
autor
14. pro 2009

Syn má 36 mesiacov. Veľmi ťažko sa mi k tomu vyjadruje, pretože aj keď sa snažím to celé rozdýchať, tak ďalšie a ďalšie zážitky sú náročné na psychiku. Matka sa snaží odstaviť ma od dieťaťa. Predtým som bol so synom každý jeden deň a bol som a som veľmi dobrým otcom. A teraz zrazu jeho matka zistila, že od okamihu, kedy už nežijeme spolu, že mám na syna negatívny vplyv. Koľké klamstvo a lož.

Vieš, vždy, keď sa konečne stretnem so synom, som rád, že sme spolu a snažím sa, aby za tie krátke okamihy mal vo svojich spomienkach na uja, ktorému sa hovorí otec, iba pekné spomienky. Preto nevenujem energiu tomu, aby som z neho vytiahol, čo jeho mama hovorí, čo jeho mama robí atď. Mne stačí to, že mi hovoril a hovorí to, že jej veľmi často opakoval, že chce byť s tatinkom a že ona to ignoruje. Myslím, že moja domnienka, že mu hovorí, že nemôže byť s tatinkom, že tatinko je preč, je objektívna a pravdivá. A pritom, keby jeho mama chcela, tak 10 minút potom, čo syn povie, že chce byť s tatinkom, by syn aj mohol byť s tatinkom. Ja som kedykoľvek ochotný a schopný si ho do 10 minút zobrať. Ale to by musela súhlasiť a chcieť jeho "dokonalá" matka. Preto mu radšej klame a čo sa v malej hlavičke vytvorí - syn si bude stále častejšie myslieť, že na vine je tatinko.

Pravda je však zakliata v hlave jeho matky.

ria80
14. pro 2009

Víš kamile,Přijde mi,že ty pořád jen mluvíš o tom,jak je tvoje bývalá špatná a co dělá a nedělá.
Ale mohl bys nám říct něco víc o tom,jak to vás bylo,proč jste se rozešli,kolik bylo tvému synovi,když jste se rozešli a tak.Abysme mohli víc pochopit situaci.

verusky
14. pro 2009

kamile,ria ma pravdu,uz v diskuzi stridava pece,jsem se Te ptala,jak u Vas probihal rozchod,co se stalo,at se vic vzijeme do Tve exmanzelky,ze Ti pak jeji chovani vysvetlime.a Ty neodpovidas...

ria80
14. pro 2009

To je fakt,třeba je tvoje bývalá fakt hrozná,ale pochop,že my ti nemůžeme podporovat tvoje názory,když vůbec nic nevíme.A tím,že ji jen napadáš,jak je hrozná,tím se spíš ty ukazuješ ve špatném světle.

kamil26
autor
15. pro 2009

Viete, som si vedomý toho, že aktívnou účasťou na koníkovi aj tak nič nezmením. Mojou aktivitou na tomto fóre chcem o.i. dosiahnuť to, aby sa o týchto témach začalo hovoriť. Asi sa do mojej ex moc navážam - budem to musieť zmeniť. Je však veľmi ťažké byť diplomatom v situácii, kedy chce byť chlap dobrým otcom a namiesto toho, aby mu v tom nikto nebránil, tak dostáva jedno poleno pod nohy za druhým. To, že tomu bráni ex, to je bežné nielen na Slovensku - to je bežná prax z celého sveta. Ale že sociálni pracovníci a súdy vôbec nie sú nastavení a pripravení na režim prezumpciu neviny otca, to ma veľmi zarmucuje. Keby som tu uviedol, ako to u nás bolo pred rozpadom, tak by mi aj tak nikto neveril. Hrabali by sme sa v detailoch a silou mocou by ktokoľvek chcel nájsť čo najviac mojich pochybení. Som muž s chybami a tým, že mi to potvrdia ďalších sa i tak nič nezmení. Robil som, robím a budem robiť chyby. Rozchod u nás prebiehal tak, že som jeden deň našiel vymenený zámok vo dverách. A tie predohry boli o tom, že niekoľko mesiacov ma žiadala, aby som odišiel zo spoločnej domácnosti. Zo spoločnej domácnosti som neodchádzal preto, že som nepokladal a nepokladám moje "zločiny" za natoľko veľké, aby kvôli tomu môj syn vyrastal bez otca. Inými slovami, moja ex psychicky nezvládla materstvo. A postupne prestala zvládať to, že syn sa na mňa stále viac a viac fixoval. Že by žiarlivosť, ktorá v jej hlave dostala nové kontúry vo forme pocitu, že jej beriem dieťa? Neviem, ale myslím si, že nebudem ďaleko od pravdy. Je tam toho viac, ale to by som musel kompletne celú bielizeň vyprať a to sa mi nechce.

Toto som si prečítal na jednom webe:
"Negatívne dôsledky rodových stereotypov sú v prípade mužov a žien rozdielne. Muži nesmú prejavovať svoje city, čo ohrozuje ich psychické zdravie, snaha mužov nájsť pomoc u iných ľudí v prípade, že majú problémy, môže byť definovaná ako závislosť, nesamostatnosť, slabosť."

Poviem to asi takto:
Som vinný tým, že som muž.
Keď sa správam ako muž, tak je to prijímané negatívne, pretože i napriek tomu, že sa odo mňa očakáva samostatnosť v rozhodovaní, tak som zlým partnerom preto, že sa rozhodujem samostatne, bez toho, aby som sa o tom predtým poradil s kritikom z najpovolanejších. Síce aj tak nakoniec dostanem odpoveď, že som chlap a očakáva sa odo mňa to, že sa budem vedieť rozhodnúť sám. Ale tým, že som ušetril čas, ktorý by bol strávený debatou o tom, že mám byť samostatný, tak tým som pochybyl.

Inými slovami - ak sa správame my muži, ako muži, tak je to zlé. Ak sa správame my muži, ako ženy, tak je to tiež zlé. Ak sa my muži správame aj ako muži a aj ako ženy, tak je to opäť zlé, pretože v tom, v čom sa správame ako muži, sme sa mali správať ako ženy a v tom, v čom sa správame ako ženy, sme sa mali správať ako muži.

kamil26
autor
15. pro 2009

Malé vysvetlenie: ak sa otec o deti nezaujíma, tak je to zlé. Ak sa otec o deti zaujíma a deti na to reagujú (napríklad tým, že sa na otca citovo naväzujú), tak je to opäť zlé, pretože to je už o tom, že otec má na deti negatívny vplyv.

Podstata je o tom, že otec, ktorý chce byť otcom aj po rozvode, nemá šancu, ak sa matka rozhodne otca odstaviť. A to, či je to v záujme dieťaťa, alebo nie, je úplne jedno. Takže stačí túžba po pomste, alebo citové vydieranie a scenár je hotový.

kamil26
autor
15. pro 2009

ria - "pochop,že my ti nemůžeme podporovat tvoje názory,když vůbec nic nevíme"

Podporujte myšlienku, že ak by malo byť porozvodové usporiadanie pomerov v záujme detí, tak nech to je naozaj v záujme detí. Podporujte deti, ktoré majú otcov, ale už nikdy so svojimi otcami nezažijú to, čo dieťa bežne zažíva so svojím otcom. Aj preto, že od soboty ráno do nedele večer 2x do mesiaca sa nedá stihnúť to, na čo majú iní otcovia 14 dní. Podporujte to, že deti majú aj po rozvode dvoch rodičov. Podporujte to, že na Slovensku je v zákone medzera, ktorú treba vyplniť Striedavou starostlivosťou. Podporujte to, čo je nad mojím trápením, či trápením iných otcov - podporujte naše a aj vaše deti tým, že sa zamyslíte nad podstatou problému.

Osudy otcov s podobným osudom, ako Kamil, nech sa volajú akokoľvek (Kamil, Janko, Fero, Michal,...) sú rovnaké v tom, že ich deti majú matky, ktoré si myslia, že dokážu nahradiť otca.