Prababička a její rady. Jak to řešit?

miskaa31
19. zář 2022

Ahojte holky,

už ve mě stupňuje zlost na prababičku, furt má připomínky co dávám malému k jídlu a z čeho má prospívat když skoro nic nejí...a že malému nedávám cukr a proč si nedám říct a mě už to začíná tak sr...., že mám sto chutí ji poslat doprd....

Jak to mám řešit?jí to vysvětlit nejde.

slecnami
19. zář 2022

Buď úplně ignorovat, nebo naopak důrazně vysvětlit, že až budeš chtít radu, že si o ní řekneš a že je to tvoje dítě a v případě neustálých nevyžádaných připomínek budeš nucena omezit kontakt, protože tě to otravuje. Co jiného taky vymyslet.

alice180
19. zář 2022

@miskaa31 nevysvetlovat stát si za svým. Ne nebudeme mu dávat cukr. Konstatování faktu. Klidně opakovat. Nejlépe od obou rodičů. Kecy pouštět jedním uchem tam druhým ven. Chápu, vím co to je. Taky mě to se... Ale stojíme si za svým. Je to tak s jídlem, proč nenaucime chodit za ručičky, proč ji nekoupime botičky. Botičky jsme slýchávali půl roku. Nekoupime až bude chodit furt dokola zasekla deska. Ale ona by už chodila kdyby je měla měla by pevnou nožičku. Nekoupime až bude chodit. Pak bylo mumlání si po vousy a následně ticho. Přeju pevné nervy 🙂

michaela666
19. zář 2022

Až budeš chtít její radu, tak že si o ní řekneš. Do té doby ať si užívá pravnouče a starosti matky nechá na tobě. Když si nedá říct, tak to ignorovat.
Je to s nima těžký. Myslí to dobře, ale akorát tím štvou.
Já dnes taky slyšela připomínku od mámy, jak je malá špatně oblečená do takové zimy. 😃 Chudák "mrzla" jen v softkách, teplejší mikině a vestě. Už je ZÁŘÍ, mám jí dát zimní bundu, rukavice a pořádnou deku. 🤦

klokanka31
19. zář 2022

@michaela666 A zapoměla jsi ještě pořádnýho kulicha 😄

klokanka31
19. zář 2022

@miskaa31 Už rázně říct že je to TVOJE dítě a budeš dělat to co uznáš za vhodné ty.

michaela666
19. zář 2022

@klokanka31 Máme tady 13 stupňů. Měla bych se zamyslet, protože jinak bude hned nemocná. Ovšem když jí dám teď zimní bundu, tak nevím co jí obleču až bude -5. 🤔
Poslechla jsem si jí, pak řekla že je dobře oblečená a nebudu to dál řešit.

klokanka31
19. zář 2022

@michaela666 Já se obávám že tyhle řeči teď taky zas budu furt poslouchat od mámy 😒

j.a.n.i
19. zář 2022

@miskaa31 Neresit, jednim uchem tam, druhym ven.

aneta15
19. zář 2022

@miskaa31 mě taky pořád moje babička dávala rady, úplně si vybavuju jak mě to neskutečně točilo, úplně se to ve mě varilo, mohla jsem drzkovat jak jsem chtěla nepomohlo nic. Ještě mi pořád říkala jak to dělají ostatní vnučky jejich kamosek, samozřejmě oni to dělaly dobře a já špatně. Byla jsem na ní občas hnusná. Teď to bude rok co zemřela a vzpomínám na to s úsměvem. Co bych dala za to kdyby mi řekla ať mu osladim pořádně čaj cukrem a dám mu kulicha😁. Třeba Vám společného času moc nezbývá, prostě to ignoruj.

tridvajedna
19. zář 2022

@miskaa31 taky slýchávám tyhle rady od pradědy. Říkám dokola, že správné stravovací návyky se tvoří v dětství a ne, opravdu ani v téměř 3 letech dceři nebudu dávat sladké, polotovary s desítkama èček a podobný zvěrstva. A že o tom nebudu diskutovat, že bysme se zbytečně pohádali.

jannym
19. zář 2022

To je vlastnost asi vsech prababicek, ja dostala ve 4 mesicich dcery prednasku o tom, ze uz jsem ji kojila dost…a hlasky o tom, ze jsou deti malo nebo moc obleceny to bylo taky vecny tema. No a kdyby vedela, ze jsem mladsiho kojila na pozadani do 18 mesicu tak se v hrobe obraci…jediny co se da delat je striktne oznamit bude to tak a tak a zbytek ignorovat…

emillyhk
19. zář 2022

Většinou napoprvé vysvětlím, že to chci dělat takhle, protože... Pokud se to opakuje, odpovídám, že už mi to říkala, názor jsem nezměnila a budu si dělat po svém. Spoustu věcí ani nekomentuju, jedním uchem dovnitř, druhým ven. Ale minule už mi taky ujely nervy, chytla jsem se s mamkou, že už stačilo, že syn má přes rok a půl, není nijak zanedbaný ani podvyživený, nebývá nemocný, většinou je šťastný, oblečení má čisté a adekvátní počasí a že si myslím, že to zvládám celkem dobře, takže není potřeba, aby komentovala každý aspekt našeho života. No urazila se, že ona to přeci tak nemyslela, že jenom chtěla... A dál už se nedostala, na větu: "Já jsem jenom..." jsem dost alergická, takže jsem ji utnula, že prostě ne, její názor mi řekla mnohokrát a stačilo. Za deset minut se zvedla, že jede domů. Jsou to dva týdny a ve mě to pořád ještě vře, takže babi zatím nezvu. A to k většině podobných situací přistupuju se zenovým klidem 🙄🤷‍♀️

ferda90
19. zář 2022

@miskaa31 ahoj, to znám. Moje babka mi též rádi, že malý by měl jist cukr, že ho potřebuje, že ho budu kojit kdo ví jak dlouho, že je jak můj cicek, že se má starat i přítel, že já už ani ne v roce jedla zelí atd atd. Já si nemohla jako dítě vybrat co budu a nebudu jist, ale svému dítěti chci dávat co já uznam za vhodné. Má i pindy na výchovu... Že ona měla dvě děti a chodila do práce když měli asi rok a že teď je to jiné atd atd. Když mám jít k ní na návštěvu, tak jsem docela v nervech. Většinou tam jdu jen na chvíli a domů.

dianemash
19. zář 2022

Já mám zas takhle chytrou tetu,naučila jsem se říkat "díky, ale my si poradíme sami" , nebo ještě lépe "když budu potřebovat tak se zeptám mámy" , urazila se samozřejmě, už na mě celkově moc nemluví,ale vyhovuje nám to 👍🤣

jane46
19. zář 2022

Na návštěvě jedním uchem tam a druhým ven, klidně to í odkývu...
Pokud nám někdo dával nevhodné jídlo (v roce Kindervajíčko atd.), poděkovali jsem, odvezli a snědla jsem to já nebo manžel. Věci, hračky zrovna tak... Babičky spokojené. Na to si jich velmi vážím, abych jim pokaždé řekla "fuj babi, cukr je ďáblovo jed" či "svetřík po prababičce je nechutný a hrozný hadr, nechci"
Ale tedy nestávalo se často, máme je rozumné obě. Možná bych mluvila jinak, kdyby to bylo pravidlo.
Ale zase když jsou děti pouze s babičkou, tak věřím v jejich selský rozum a nadhled a vůbec nic neřeším. Ať si s dětmi dělají co chtějí, užijí si a já jim ještě poděkuji za jejich strávený čas. Doteď je jogurt u babičky (takový ten přeslazený děs s čokokousky vedle) kouzelný a výborný (a stále u mě chtějí ten náš), dědovo pirátské výpravy za prasárničkami každé ráno na zahradu dokonalé atd. Budou na to vzpomínat celý život.

pampeklec
20. zář 2022

Konkrétně u mojí babičky jsem si skoro jistá, že ona se těmito radami (neuvědoměle) utvrzuje v tom, že ona to dělala dobře... Naštěstí mi ještě v mém dětství vyprávěla, jak moje teta jako miminko plakala, když jí kojila po třech hodinách přesně, a ona byla zoufalá, a další podobné historky. Tím pádem se mi snáz chápe, proč to dělá (a myslí to vlastně dobře i s mými dětmi, respektive se mnou - abych nebyla otrok a tak). Zároveň vím, že pomáhá, když vysvětluju s dovětkem - vy jste to dělali jinak, protože to tehdy jinak nešlo (možná to není pravda, ale ona má ten pocit). A vím, že dá velmi na "autority", takže když je něco opravdu problém, buď to dělám na "doporučení pediatry" a nebo najdu tištěný zdroj. To funguje úplně vždycky pro můj klid a to, že najít tištěný zdroj na úplně jakékoliv tvrzení není problém, už jí nemusím říkat. Do podobné kategorie řadím její rady do života - ostříhej si vlasy na krátko, nebo ti vypadají (děda miloval dlouhé vlasy a ona chodila celý život na krátko, aby jí ty vlasy nevypadaly nebo tak něco) a podobně. U tchýně a její maminky prostě říkám "my to děláme takhle" a stanovuju základní pravidla, s odůvodněním pochopitelně a přimhouřením obou očí nad jejich dodržováním, ale obě vědí, že když to nebude fungovat, omezím kontakt.

felis
20. zář 2022

@miskaa31 ona nemůže pochopit naši dobu... zkuste pochopit vy jí. Za ní byl cukr vzácný a byl to znak bohatství a prospívání a prosperity. To že jim vypadaly zuby před 40 rokem už nikdo neřešil.
Souhlasím víceméně s radami ostatních: stát si za svým se slovy "děkuju za radu, ale my to děláme takhle..." A myslet si svoje... anebo v případě nutnosti prostě říct, že v případě nerespektování toho, jak to děláte, omezite kontakt na nejnutnější.

mysh_me
20. zář 2022

@jane46 tohle je dobry pristup, ale bohuzel nefunguje vsude, resp vyzaduje aspon trochu rozumnou protistranu 😀 protoze vy jste treba to kindervajicko odvezli a proslo to bez problemu, ale u nas babicka chtela vedet, proc ji (12m) toho brumika nedame snist hned, a kdyz teda neji sladkosti tak by si mohla dat tyhle chipsy, ty jsou pro deti protoze jsou ve tvaru medvidku! A nenadelas nic jinyho nez ze musis vysvetlovat a celit dalsimu privalu rad 😅 jinak i me se libi koncept, ze u prarodicu plati jejich pravidla, ale myslim ze se to da aplikovat tak na skolkove a starsi deti, protoze konkretne s tim jidlem treba u batolete, ktere jeste nema zavedene vsechny potraviny, nebo proste neji to co se do tri let nesmi (med, orechy apod), se babicka nemuze ridit ciste podle vlastniho uvazeni... az bude dite jist vsechno, jako ze opravdu vsechno, tak pak uz je to jen otazka miry/mnozstvi a tam se da akceptovat rezim prarodicu, ale pokud jsou tam nejaka vekova nebo treba alergicka omezeni, tak ty holt musi respektovat i babicka...

jane46
21. zář 2022

@mysh_me To naprosto souhlasím. I jsem psala, že mám babičky rozumné a když už něco zmotaly, tak to právě šlo udělat tak jak píšu. U nás nejsou kritické ani Velikonoce či Mikuláš... jedna babi peče a zdobí perníčky a druhá koupí Lindt medvěda či zajíce, takže žádné pytle sladkostí. Je mi jasné, že bych mluvila jinak. To by mě štvalo hodně, kdyby mě celou návštěvu takhle zkoušely. Je to náročné, ten střet generací.
No ale nikde to není růžové... u nás zase bojujeme třeba s tím, že má jedna babi TOP VIP vnoučata od švagra a máme je pořád na talíři jak jsou úžasní a srovnávání při každé příležitosti, plus u nich jsou pečení vaření, bere je na dovolené, jezdí za nimi na každou besídku atd., naše dohromady dárek za pár stovek a oni za několik tisíc....

j.a.n.i
21. zář 2022

@mysh_me Tak když hned, tak bych to proste sezrala já... se slovy, ze ditku to ještě nedavam, ze zatim ji to a to.

michaela666
21. zář 2022

@j.a.n.i Už jsme ve fázi rodičovství, kdy její sladkosti jíme s chlapem ke kávě. 😃 Bojím se co dostane na Mikuláše, protože to už bych asi musela rozdat. Nevysvětlíš, že gumové bonbóny, lízátka a čokolády malé zatím nedáváme.

j.a.n.i
21. zář 2022

@michaela666 Tak nasi uz jsou velci, tak to jedi, ale i tak na Mikuláše zbyde spousta i pro me 😁

jako_mala_holka
21. zář 2022

Jo jo, naše dcera v půl roce dostala od tchána k Mikuláši kinder vajíčko, přece už je jí půl roku, ne 😄 dobré bylo, měla jsem ho po dlouhé době 😆