Prečítajte si prosím náš životný príbeh

gabrielavyrostkova
23. srp 2013

Náš celoživotný príbeh,aký utrpela naša rodina Vyrostková.

Tento príbeh je najmä zameraný na naše bývanie, ktoré sme si sami v roku 2003 museli zabezpečiť, tým že sme sa museli zadlžiť hypotékou na bývanie po dobu 25 rokov, za to sme si kúpili starší rod.dom až 75 km od Košíc,kde sme predtým bývali v podnájme, čiže ubytovni. Osud našej rodiny,bol prvý krát taký, že mne sa stal v práci ťažký úraz a nakoniec som sa stala invalidnou dôchodkyňou s ťažkými trvalými následkami až do dnešnej doby a preto som musela podstúpiť,aj niekoľko operatívnych zákrokov. Od nášho presťahovania do rod.domu,sme v roku 2004 prežili aj prvú povodeň,ktorá nebola až taká hrozná,pretože sme si nejako mohli ustrážiť svoj nadobudnutý majetok.Ale napriek tomu,čo sa stalo sme sa snažili žiť pokojným a skromným životom ďalej. Manžel si našiel prácu v Michalovciach, v ktorej pracoval dobrých 7 rokov,deti navštevovali školu a ja som samozrejme musela byť doma,pretože s mojím zdravotným postihnutím som si nemohla nájsť zamestnanie,ktoré nemôžem nájsť ani v dnešnej dobe, kôli mojim trvalým následkom úrazu a chronickými chorobami,aké sa u mojej osobe udávajú. Nastal deň, kedy znova nás zasiahli,čiže celú našu dedinu v ktorej bývame menovanej Kucany dňa 4.6.2010 a z dôvodu pretrhnutia hrádze sa k našim príbytkom dostala voda,ktorá nám zničila celé naše majetky a to záhrady,aj naše domy, vnútri domu aj nábytok,steny,podlahy,elektrické spotrebiče a iné veci,ktoré sú spojené s užívaním nášho bývania a žitia v domácnosti, narušila aj celkovú statiku domu,ktorá si vyžaduje úplné opravy a tie nás stoja nemalé finančné náklady spojené s týmito opravami a nadobudnutím nášho majetku,aby sme vdeli naďalej žiť, ako normálna rodina vo svojom príbytku. Niektoré úpravy sme si svojpomocne opravili, ale aj napriek týmto opravám a spodných vôd sa nám naše bývanie naďalej rozpadá, vznikajú nám v dome pliesne,otvárajú sa nám steny domu v izbách,kuchyni,no proste všade,ničia sa nám podlahy a tým aj nábytok a koberce, prefukuje nám zima spod vchodových dverí a okien a mi naša rodina sme už s toho natoľko zúfalí,nešťastní, čo to s nami bude ďalej a čo ešte môžeme očakávať.Hlavne sa bojíme o svoju strechu nad hlavou,ktorú ešte ani nemáme splatenú s poskytnutej hypotéky na bývanie a bojíme sa či sa vôbec náš dom nerozpadne a z nás sa napokon stanú bezdomovci. Ja osobne kôli týmto hrozbám ani cez deň,ani v noci nespávam,prežívam stresy a obavy o svoje deti a manžela,pretože mi pochádzame zo sociálne slebšej vrstvy s nízkym príjmom financíí a pri zaplatení energií,cestovného a ďalších výdavkov nám sotva zostanú nejaké finančné prostriedky na prežitie našej rodiny, nemôžeme si dovoliť ani zabezpečiť našim trom deťom dievčatám vo veku 19,17 a 7 rokov ani ošatenie,obuv,potrebnú hygienu, školské potreby pre ich štúdium atd. Moje deti s manželom majú už dlhé roky trápenia so mnou, pretože som invalidná dôchodkyňa už 11 rokov a som odkázaná na ich pomoc,momentálne som po operácii bedrového klbu a pohybujem s pomocou barlí, čakajú ma dalšie dve operácie tiež náročné a najhoršia diagnoza je, ked Vám zistia k tomu aj rakovinu maternice a vy musíte byť znova operovaná a ja mám aj veľký strach a obavy či sa podaria a mám veľký problém s osobnou hygienou,čiže umývaním a obliekaním, musia za mňa vykonávať moje deti aj všetky domáce práce a ja som taktiež, aj zo svojho osudu veľmi nešťastná a nechcela by som svoj celý život prežívať iba svojím trápením a dúfaním,že môj zdravotný stav sa vôbec zlepší, keď sa iba zhoršuje,aj ked som prednedávnom podstúpila operáciu rakoviny krčka maternice, aj tak sa rakovina rozšírila a musím znova podstúpiť operáciu a celú maternicu musia lekári vybrať a tak uvidíme, čo nastane dalej, ja len dúfam že budem žiť pre svoju rodinku čo najdlhšie. Ale napriek mojej situácii a po zdravotnej stránke sa snažím, aj spolu s manželom,dať našim dcérkam veľkú lásku, šťastie, porozumenie a pochopenie, našu dušu a veľa sily, aj keď toho nemáme veľa, snažíme sa, aj naďalej žiť skromným životom ako doteraz,pretože nám nič iné neostáva. Keby som mala opísať, aj celé svoje detstvo a svoj celý život,bolo by to pre všetkých, ktorí by to čítali veľmi smutné a ohromujúce. Ak, bude niekto čítať tento náš aspoň s časti príbeh a chcel by našej rodine nejakou formou pomôcť, budeme z celého srdca veľmi radi a vďační, môžete nám buď prispieť finančne alebo materiálne, napr. s ošatením, hygienickými potrebami a domácimi potrebami, elektronikou, kobercami alebo inými vecmi do domácnosti na zlepšenie našej situácie, v ktorej sme sa ocitli. Ak sa nájdu nejakí ľudia,ktorí by nám boli ochotní aspoň s časti pomôcť,môžu nás kontaktovať na email: foxova@azet.sk, alebo na www.modrýkonik.sk, kde som registrovaná pod hlavičkou gabrielavyrostkova. Ostatné informácie, ktoré bude chcieť niekto z Vás všetkých viac vedieť o našom skutočnom príbehu, tak nech nám radšej píše na email a mi sa Vám ozveme. A nakoniec,by som sa Vám chcela všetkým srdečne vopred poďakovať,aj za Vaše zdieľanie a čítanie, aj Vašu ochotu pomôcť, s Vami sa to určite podarí zvládnuť.

s pozdravom Martina.

PS: foto Gabiky-7 rokov, Valérii-17 rokov a Simony- 19 rokov a ich ťažko chorá mamka.

xveronikaxx
23. srp 2013

Abych byla zcela upřímná - a je mi jasné, že mě spousty lidí odsoudí.... 1) vzali jste si hypotéku, že? není náhodou podmínkou hypotéky pojištění majetku který je zastaven? (ve vašem případě dům?) takže bych předpokládala, že jste dostali nějaké peníze od pojišťovny za záplavy... 2) určitě je povinnost při hypotéce pojištění osob, takže pokud se vám stal úraz, díky kterému jste v invalidním důchodu a nejste schopni hypotéku splácet, jste se měli obrátit na pojišťovnu...za 3) píšete, že se Vám stal pracovní úraz..dostali jste odškodnění od zaměstnavatele? obrátili jste se na soud?? za 4) píšete, že holkám je 19, 17 a 7 let nemáte na základní potřeby.. pokud vím, existuje něco jako příspěvky na dítě, příspěvky na bydlení, pomoc v hmotné nouzi a spousty dalších..využíváte je? myslím si že plat manžela + invalidní důchod + příspěvky vám přece musí zajistit mít minimálně na základní potřeby... za 5) 19 a 17 letá slečna snad mají 2 zdravé ruce a nohy..proč nechodí na brigády aby vám/sobě finančně pomohli...já pracuji od svých 15 let a přitom jsem úspěšně dokončila vysokou školu. píšete ve svých dalších příspěvcích, že snad budete dceru podporovat na vysoké - tak to pardon - at si milá dcera na vysokou vydelává sama, je snad dospělá a práce v košicích je!
za 6) píšete že se o vás dcery musí starat a vy jim nedokážete zabezpečit ani hygienické potřeby... mě to tedy skoro zavání sociálkou... Pokud to celé není vtip, docela mě irituje váš přístup - jak si v každém příspěvku na vašem profilu zoufáte, jaký jste největší chudák a at vám ostatní něco pošlou... nemám nic proti charitě, ale proti citovému vydírání jsem zcela imuní.. hezký víkend

moucha
24. srp 2013

maminky, žádnou finanční pomoc neposílejte!!!!!

moucha
24. srp 2013

je to každopadně podvod.... 🤐

cta
24. srp 2013

@moucha ako vieš, že je to podvod?

gabrielavyrostkova
autor
25. srp 2013

@xveronikaxx , odpoved na Vašu otázku. Ked sme brali hypotéku tak sa založil svokrin byt v Banke, nie náš dom, ktorý nemáme ani poistený. V práci kde nastal môj pracovný úraz, bola veľká chyba z mojej strany že som zamestnávateľa neudala a nežiadala ani od neho žiadne odškodné, pretože mi pohrozil, bud dostanem okamžitú výpoved s ich strany alebo budem nadalej trvať na pracovnom úraze a aj tak ma prepustia, ja som si nemohla dovoliť byť bez práce kôli deťom a ani som netušila že sa vôbec mi tento zdravotný stav zhorší po pracovnom úraze a ocitnem sa na invalidnom dôchodku, u nás na východe a hlavne v našom Michalovskom regione si ťažko nájdu aj zdraví ľudia prácu a nie ešte brigádu, dievčatá sa vždy snažili niečo nájsť, ale neboli úspešné. Ano ide najstaršia dcéra na vysokú školu a bude si samozrejme musieť zarobiť sama na štúdium a už si aj v Košiciach hľadá prácu, lenže vy si neviete predstaviť aká je na východnom Slovensku nezamestanosť veľká, škoda že to nevidíte sami.Ja sa za Váš názor nehnevám a tiež máme iný názor na svoju situáciu v našej rodine aj ked sme už skúšali všetko. Dakujem za Vaše porozumenie.

gabrielavyrostkova
autor
25. srp 2013

@cta , dakujem za podporu, každý si myslí že som podvodníčka, ale to tak nieje, nevedia vôbec nič ako sa žije u nás na Východnom Slovensku, akú máme tú veľkú nezamestnanosť, ako sa príspevky prísne posudzujú, takže neviem si predstaviť ako by im všetkým bolo ,keby sa ocitli na mojom mieste a žili ako chudobní ľudia oni, ktoré ma odcudzujú a nazývajú podvodníčkou. Dakujem za porozumenie.

cta
25. srp 2013

@gabrielavyrostkova prepac ja som nepovedala ze tomu verim alebo neverim ale je hlupost ze ked si sa odvolavala, ze by t to neuznali pretoze to posudzuje zas iny posudkovy lekar a spis sa posiela az do bratislavy. Viem to preto lebo sestre tiez zamietli odvolala sa a z Blavy napisali, ze ma pravdu sestra a nie doktorka. Neviem presne co a ako teba ale pochybujem ze by uplatky brali aj v BA az taky velky dosah asi nemaju

asineda
25. srp 2013

omlouvám se předem, ale takhle snadno přijít k čemukoliv je dost jednoduchý..lidi jsou na tom špatně ale tím-pádem nesedí u internetu protože na to prostě nemají...my třeba platíme internet 500 za měsíc..to znamená že paní má peníze na internet ale ne na základní hygienické potřeby?

gabrielavyrostkova
autor
26. srp 2013

@cta , ja som sa do Bratislavy neodvolala ešte ani raz, ale dávam svoj posudok od znova na posúdenie a uvidím ako to posudkový lekár znova ohodnotí a čo dalej bude, pretože mám dalšie nové nálezy, na základe ktorých by som už mala byť aj uznaná na plný invalidný dôchodok. Takže to nechávam na osud. U nás posudzujú posudkový lekári náš zdravotný stav vo Veľkých Kapušanoch a nie v Bratislave. Dakujem za porozumenie.

gabrielavyrostkova
autor
26. srp 2013

@asineda , mi nemáme doma internet a preto chodíme na internet k susede a dievčatá si tiež úlohy spracúvajú u susedy, takže mi žiadne financie za internet neplatíme, pretože na to nemáme, som rada že suseda mi umožní k nej chodiť na internet aj spolu s dievčatami, takže mi prepáč ked som ťa niečim urazila, iba som ti napísala svoju odpoved.Dakujem za pochopenie.

band
26. srp 2013

Mě zase přijde zvláštní chodit k sousedce v 9 hodin ráno ve všední den, abych mohla napsat odpověď do diskuze 🙄

marecek4
26. srp 2013

no,mě nepřijde divný ani to že jde paní k sousedce v devět ráno-máma tak chodila taky a ještě byly domluvené,že se střídaly ve vaření-obě byly na mateřské a větší děti ve škole-chodili jsem stejně a bylo to fajn,ani to jaká je na Slovensku situace-jak ve zdravotnictví a posudkových lékařích,tak sociální-ani u nás to není růžový,jediné co bych osobně vyčetla a řekla postarej se jak umíš,tak jedině v případě nepojištěného baráku,to je hnusně veliká nezodpovědnost a vlastně v tomto směru si za svou situaci můžou sami,i když nevím jaké jsou výše pojistek-ale vím,že známá pomýšlela na převedení auta na majitele v čechách a pojistku by platila tady,protože na octavii vycházela tehdy na 30 000 sk na rok-jen zákonná pojistka,nemluvě o havarijní,takže jestli to mají takto nastavené pořád a i u nemovitostí,tak takových případů bude hodně,ale to je zase věcí jinou,asi bych poradila aby se obrátila na charitu-ta poskytne jak základní potřeby tak i radu co dělat dál

band
26. srp 2013

Hlavně mít s tak velkými zdravotnímy problémy 3 dítě... 😖

camelinka
26. srp 2013

@band to mě udivilo jako první, když zakladatelka píše, že je 11 let invalidní a má 7.letou dceru 😅 .....

band
26. srp 2013

@camelinka přesně tak...buď je to velká nezodpovědnost vůči sobě, rodině a dítěti a nebo je to něco jinýho a my asi tušíme co 😠

gabrielavyrostkova
autor
27. srp 2013

@band , moja mi tu vstávame už ráno o šiestej, takže medzi nami susedmi nieje žiaden problém sa navštíviť, ked bývame oproti sebe a potrebujeme si niečo aj vyriešiť, navzájom si pomáhame. Prepáč mi ak som sa ťa dotkla svojou odpovedou. Dakujem ti za porozumenie.

gabrielavyrostkova
autor
27. srp 2013

@marecek4 , moja milá chcela by som ti odpovedať na tvoju otázku s týmto poistením nášho domu, táto poistka domu sa nedala vôbec nijako uzatvoriť, pretože mi bývame v záplavovej oblasti a tu žiadna poisťovňa s Vami neuzatvorí poistku, takže tu nastal problém, nebol problém z našej strany ale zo strany poisťovne, ktorá túto poistku s nami uzatvoriť nechcela. Dakujem za porozumenie.

gabrielavyrostkova
autor
27. srp 2013

@band , táto tretia dcéra prišla nečakane, pretože aj napriek užívaniu 6 rokov antikopcie som otehotnela a zistilo sa to až v štvrtom mesiaci tehotenstva, tiež to bola rana pre mňa, lebo počas prvých mesiacov tehotenstva som mala menštruáciu a tiež som nevedela že som tehotná, preto vznikli aj z mojej zdravotnej stránky počas tehotenstva komplikácie a musela som dieťa porodiť v ôsmom mesiaci tehotenstva a musel mi byť vykonaný cisársky rez aj sterilizácia vaječníkov, aby som už vôbec nemala deti, ja som bola veľmi rada že to tretia dcérka prežila, kedže sa narodila z dosť nízkou váhou a teraz má aj ona zdravotné problémy, nakoniec aj napriek všetkému čo som si prežila, tak som po rokoch schytila ešte aj najzákernejšiu chorobu rakovinu maternice a teraz musím čo najskôr absolvovať operáciu, musia ju celú vybrať. Prepáč mi za to že som ti takto odpísala a ked som sa ťa niečim dotkla, tak sa za to ospravedlňujem. Dakujem ti za moje porozumenie.

gabrielavyrostkova
autor
27. srp 2013

@camelinka , prosím prečítajte si moju odpoved v tomto blogu a možno pochopíte celú moju situáciu a aké problémy musím riešiť a čomu som neustále vystavená. Dakujem.

cta
27. srp 2013

@gabrielavyrostkova Gabika nechápem tak trocha tvoj prístup, ty si myslíš, že to Ti pomôže, že žiadosť budeš dávať stále dokola? To čakáš, že ich to zunuje a nakoniec Ti to daju? Ti hovorim ak ti to zamietnu okamžite sa odvolaj odvolanie adresuj do BA a po mesiaci Ti príde vyjadrenie. Koľko krát práve v Bratislave vyvrátia odmietnutie Úradu práce a dajú zapravdu klientovi. Neviem na čo čakaš odvolaj sa máš na to právo a pokial nie tak to asi nie je také hrozne. Na tvojom mieste keď nemáš čo robiť si aspon naštuduj zákony možno Ti to pomôže sa trocha zorientovať v zákonoch nezaškodilo bi Ti to