Přítel ve vězení, jsem na dně

marryjanew
21. črc 2014

Nevím kam jinak to napsat a kam se obrátit... prosím přečtěte si můj příběh a napište mi Ty co mi nechcete nic vyčítat ale poradit ....
Jsem na dně. Asi se to tu čte často, ale já fakt nevím jak se postavit na nohy. Prosím poraďte mi kam se mám obrátit nebo mi napište pokud jste na tom byli podobně jak jste to zvládali... Jsem sama, zrovna jsme plánovali rodinu. Nejsem na tom zdravotně dobře a vrátili se mi tím co se stalo i psychické problémy. Nevím jak dál, jsem na něm závislá. Navíc jsem bez práce pač jsem musela hodně chodit po doktorech a přítel chtěl abych byla doma. Jsou to dva dny co nás zastavila hlídka. Přítel byl v pátrání za něco co udělal již dříve, ještě než jsme se poznali. Teď ho budu mít ve vězení minimálně 4 roky né-li víc. Jsou to 2 dny co už o něm nevím. Čekám na dopis jak na smilování, furt sedím u telefonu jestli zavolá. Oba spolu chceme zestárnout i když se bojím, že tam na mě zapomene, odvykne si. Všechno se mi těžce píše. Mám jen mámu, ale ta žije s přítelem který bohužél není zrovna chápavý tvor a ještě k tomu v garsonce takže se nemám kam vrátit. Máme s přítelem malýho psa a dvě kočky a já jsem teď na všechno sama a ještě bez peněz a i od mámy celkem daleko. (podotýkám že mi finančně nemůže pomoci ani do začátku) Prosím poradí mi nějaká žena jak ty roky zvládnout? Jak to všechno přetrpět? Nevím jak dál.... Vím že čas to zpraví, ale co do té doby? Přítele nikdy neopustím i kdyby tam byl 10 let ☹ Je ten pravý... Celý 2 dny stále brečím a nejde přestat... Nemám kamarády, nemám si s kým povídat, žili jsme jen jeden pro druhého...

zamilovanadonej
22. črc 2014

@aronek O žádné další "osobě blízké" tohle téma není, ne? 😉

uztotakbude
22. črc 2014

@marryjanew PS: Můžeš si být jistá tím, že dlouhodobý pobyt ve vězení ho změní určitě. Možná pár procent se probere a po propuštění je "vzpamatovaných". Zbytek se tam naučí to, co venku ještě neuměl. Krutá realita, ale tak to je.

zamilovanadonej
22. črc 2014

@uztotakbude Vždyť je to ale pisatwelky věc, chtěla v diskuzi dodat naději, ne podrážet nohy. Pokud jsem to pochopila, těhotná momentálně není. Tím samozřejmě lépe pro ní. Že lidi čumí mezi prsty- na to ani nikdo nemusí být v kriminále, a zrovna tohle je to, co by jí mělo trápit nejméně. Tisíce lidí se do kriminálu dostali a dnes vedou spokojený život, neznamená to, že jsou outsidery nadosmrti.

zamilovanadonej
22. črc 2014

@uztotakbude Soudíš docela drsně na to, že ani nevíš za jaký TČ je odsouzen, do jaké nápravné skupiny a v jakém zařízení bude umístěn. Je to zakladatelky věc, zda chce být s přítelem i když bude vězeň.

uztotakbude
22. črc 2014

@zamilovanadonej Nevím, kde bereš, že soudím. Já nesoudím. Já jsem realistka. Na sladkobolné kecy moc nejsem. A růžové brýle nenosím. Dle mne jí stokrát víc pomůže, když bude mít s kým probrat realitu a utřídit si myšlenky, srovnat si to v hlavě, než nějaké ťuťu ňuňu, to bude dobré. Vážně věříš tomu, že někoho zajímá za co dotyčný seděl? Když přijde hledat práci a v životopise bude mít 4 roky díru? Když nebude mít čistý výpis z RT? Je to úplně fuk, to tě můžu ujistit. A říkat, že někdo udělal hloupost a tak si šel sednout a tak si to odsedí a zase bude dobře. Hele normálně lidi hlouposti, za které se chodí sednout nedělají, ne? Nebo je to stejné jako jít si koupit rohlíky? Stejně běžné? Já ji neodsuzuju, ho neodsuzuji, ale faktem je, že si o tom celém myslím své. A prostě se tu opět projevuje to, co na koníkovi vždy, když jde o nějaké zásadní téma. Růžové brýle, mazání medu kolem huby, nulová upřímnost, nulová racionalita. Jen emoce. Ať jde o potraty plánované, nebo samovolné, o nemoci dětí, o cokoliv, co je vážné. Všichni budou poplácávat po ramenou a říkat "to bude dobré", i když ví, že nebude. Ale je to snazší, než být upřímný a pak být popotahován za to, že "soudíš docela dresně".

zamilovanadonej
22. črc 2014

@uztotakbude Ale prosím tě. Víš co má za profesi? Ve většině dělnických profesí životopis nikdo nechce, a dokonce mnohdy ani TR neřeší. Nehledě na to, že pokud bude zaměstnán ve VTOS, může si tam napsat toto zaměstnání. A pokud nebude podmínečně propuštěn, vyleze dokonce s čistým trestním rejstříkem. Pokud je umístěn v A nebo v B, dá se očekávat podle konkrétní věznice, že bude mít režim pohybu bez dozoru, a to pohybu i mimo věznici do zamětnání a zpět. Dokonce někdy i vězni bez dozoru dojíždějí mhd do zaměstníní, viz. Budvar České Budějovice. Nevím tedy, proč by měl být podle tebe pokřivený, nebo jak to smýšlíš. Spousta chlapů sedí za řízení pod vlivem, za maření výkonu ÚR, za alimenty. To neznamená, že jsou navždy nebezpeční.
Co do toho taháš potraty? Máš snad ve svém blízkém okolí jak říkáš "kriminálníka"? Je to pisatelky život, když chce ať čeká, když nebude chtít, čekat nemusí. Těhotná není, ne? Má dost času si to srovnat v hlavě, a pokud má dvě zdravé ruce, dokáže se i uživit.
A řešíš něco, co je momentálně v nedohlednu, tzn. život po propuštění.

sim007
22. črc 2014

Souhlasim.....zakladatelka ma nasazene ruzove bryle.....mysli si ze kdyz ted v sestadvaceti ji to mimco neslo tak ve triceti asi pujde lip ze.....
A byt s clovekem ktery nenastoupil trest jak mel a byl hledanym je na hlavu.....chapu...ma ruzove bryle....ale ty casem spadnou....
Budete jen dalsi rodinka na davkach kterou budeme muset my zivit....v sestadvaceti namas praci (doktori jdou resit i po pracovni dobe, taky k nim hodne chodim a z prace me nevyhodili) a za vsechny sve posledni penize jsi mu poslala balik....holka ty musis byt naivni.

aronek
22. črc 2014

@zamilovanadonej jen jsem chtěla říct, že pokud se za ním nedostane hned, nebude povolena, jde to časem přes tento formulář 😉 ale jinak souhlasím s @uztotakbude VTOS ho změní, jen záleží na to jakým směrem, jak se s tím popere. Minimálně od něj bylo nezodpovědné, že když měl nástup nenastoupil, může být úžasný, ale za mně nezodpovědný 😒

uztotakbude
22. črc 2014

@zamilovanadonej Řeším to, aby nepromrhala čtyři roky života čekáním na něco, co pak nemusí být žádnou výhrou. Ano, je to na ní, já jí taky neříkám, že nemá čekat. Nebo jsi někde něco takového četla? Prostě jsem jen popsala, jak to s největší pravděpodobností bude. Na tvé ostatní argumenty reagovat nebudu. Pokud to tak je, je to pro mne novinka, člověk co sedí má sedět a ne se volně pohybovat po venku "do zaměstnání a zpět" apod. Přes všechno co jsi napsala, dle mne už to, že se do vězení dostal vypovídá něco o něm. Tím bych to ukončila, já tu nehodlám diskutovat s Vámi. Chtěla jsem pomoci pisatelce úvodního příspěvku, protože ta potřebuje pomoci, potřebuje tři kroky odstoupit a podívat se na to ze všech možných úhlů pohledu a pak si sama vybrat, co bude dále. Nepodávám jednostranné informace. Vy jste jí např. dala zcela jiný úhled pohledu, než já a to je dobře. Cestu si už musí vybrat sama.

aronek
22. črc 2014

Jinak protože pracuji přímo ve věznici a několik let jsem měla přítele co byl ve VTOS mám dost informací přímo z první ruky 😉

uztotakbude
22. črc 2014

@sim007 Aj jaj děvče, teď jsi provedla něco, čemu se říká "postavit sám sebe na pranýř". Jako já. To jsi něco napsala, vrhnu se na tebe jak supy 😀

zamilovanadonej
22. črc 2014

@uztotakbude Tak to jsi právě o českém vězeňství málo informovaná. Je to sice trest odnětí svobody, ale záleží právě v jaké skupině je odsouzený zařazen. Proč myslíš, že jim během roku dva vězni utekli z věznice Rapotice? Nevrátili se ze zaměstnání mimo věznici, měli právě volnost pohybu.
Já na jejím místě bych asi nečekala, je to blbý, ale je to tak. Může za ním chodit na návštěvy atd, ale žít venku je jiné než uvnitř. Ale její volba, že. Jinak já se nezastávám aby čekala, podle mě ty roky sama promarní. Ale to si musí srovnat sama.

sim007
22. črc 2014

@uztotakbude to nevadi 🙂 vsichni si to mysli, ale jen nekdo to rekne 🙂

alamo
22. črc 2014

Jako kdyz uz bych skousla to, ze byl ve vezeni (dobra, v mladi treba z blbosti udelal chybu, nevim..), ale to, ze byl v hledani a nenastoupil a to, ze ty jsi na nem zavisla, zjevne citis, ze ty ho potrebujes vic nez on tebe (bojis se, aby te po propusteni jeste chtel), to si myslim, ze je ve vztahu uplne blbe a ritis se do propasti ☹.

budouci_maminka
22. črc 2014

já si myslím holky, že jí to časem dojde.. přeci jen,je pryč teprv dva dny, takže se jí stýská a je bolavá... ale ono až nebude mít co huby a střechu nad hlavou, tak jí postupně začne docházet, že zas tak úžasný nebyl.. a 4 roky? někoho si nabrnkne a velké lásky bude konec... takže chápu, ted okolo toho dělat halo, ale ono to opadne..

karlajasmine
22. črc 2014

Holky zakladatelka sem psala, ze chce podporu, ne odsoudit. Neznate ji, ani jeho, nema smysl ji rikat to, co uz vi - ze je to tezka situace.
Ona sama napsala, ze vi, ze si ted musi najit praci, a pokud je ted momentalne do pritele zamilovana, tak se na neho urcite nevykasle proto, ze ji to tady nekdo napsal na diskuznim foru. Ted potrebuje slyset, ze to zvladne, ze si tu praci najde, ze to spolu preckaji a ze bude uz jenom lip.
Pokud behem tech 4 let zjisti, ze s tim chlapem uz byt nechce, tak to zjisti.. ale to zjisti sama, nepotrebuje k tomu to, ze vy ji to rikate.
Rict ji, ze chlap vyleze ven, nenajde si praci, a budou zit z rodicoveksho prispevku, je blbost.. nemuzete to vedet, neznate ji ani jeho a nevite, za co sedi.
Ted je pro zakladatelku prakticka rada to, co ona sama napsala - bude si hledat praci, nastehuje se nejspis zpatky do mesta, kde bydli jeji mama, kde ma urcite nejake zname, a bude se o sebe starat a pritele navstevovat. To je to nejrozumnejsi, co muze v tuto chvili udelat. A ten vztah, pokud oba budou chtit, jim vyjde, a pokud jeden z nich chtit nebude, tak nevyjde, ale to ted neni podstatne. Ted je podstatne to, aby se drzela nad vodou, a s prominutim 'hnusny' prispevky typu ''Nikoho nesoudim, ale ve skutecnosti soudim'' ji fakt nepomuzou.

dolfina
22. črc 2014

Ono se už na ten výpis z rejstříku taky asi tolik nehledí. Vím, že třeba tady u nás si ho i u dělnický profese vyžádají a jeden známý mi říkal, že zatímco on nesl prázdný, tak člověk co tam s ním nastupoval měl popsaný dvě stránky.
Řekla bych, že je jim to v důsledku jedno, protože tam makáš za 11 000 hrubýho na tři směny, tak jsou rádi i za lidi, co ho nemají čistý, i když nechápu smysl, že ho vyžadují. A skutečně, třeba za dopravní nehodu člověk úmyslně nemůže a dostane se tam i když není pokřivená zločinecká osobnost. Ale nevíme, za co tam přítel je a nakonec, jestli mu může až tak vyčítat, protože, když nechodila do práce, tak z něčeho žít museli.

bobulinka74
22. črc 2014

Ahoj, chtěla bych Ti napsat toto: Určitě ignoruj názory bezcitných ženských, kterým je partner dobrý, pokud vše funguje a jakmile se dostane do problému, vykašlaly by se na něj. Nikdy v Tvé či podobné situaci nebyly, ale budou si hrát na hrdinky. Jojo, v nouzi poznáš přítele...
Nevím, jak dlouho spolu jste, ale na tom vlastně nezáleží. Pokud se oba milujete, zvládnete to. Nemůžeš se dívat, co bude ta 4 roky, aniž bys řešila dnešek.
Dávej mu lásku, stůj při něm, prostě buď s ním a on to tam bude lépe snášet. Zároveň se postarej o sebe, práci, koníčky. On bude rád, straśně moc rád, že Tě má. zvládnout se dá všechno a co Ty víš, třeba ho pustí dřív.

uztotakbude
22. črc 2014

@bobulinka74 Bobulinko, to co tu píšeš je naprostý nesmysl. Když měl manžel problémy v začátku našeho vztahu a to tak obrovské, že si to neumíš představit, pomohla jsem mu. Měla jsem kvůli tomu velké velké velké dusno v rodině a stejně jsem mu pomohla. Nebýt mne Bůh ví, zda by dneska byl. Ale to byly problémy, za které on nemohl. Pokud by vykradl obchod, někomu ublížil apod. vykašlala bych se na něj. Jenže já si našla chlapa čestného a slušného.

uztotakbude
22. črc 2014

@karlajasmine
@dolfina
@bobulinka74 A když jsme my, které tu píšeme docela racionální argumenty tak zlé a hloupé, tak nám naprosto upřímně odpovězte. Kdybyste měli přítele (ne manžela), který něco provede, nenastoupí výkon trestu, je po něm vyhlášeno pátrání, pak ho zavřou, nemáte spolu děti. Kdybyste takového měli a toto se vám stalo, vy byste čekaly?

holubice.petra
22. črc 2014

@bobulinka74 na sveho muze bych se v nouzi nevykaslala...ale na takoveho co pise pisatelka ano...laska ke sice hezka vec ale : partner s ni pracoval na diteti, nechtel aby chodila do prace a pritom ji ani minimalne nezajistil financni reservou kdyz vedel ze je odsouzeny a vyhybal se vykonu trestu aniz by to partnerka vedela?! A nebo to partnerka vedela?! A je tam blahova ze cekala ze ho nikdy nechytnou?
@sim007 souhlasim 😉
@zamilovanadonej taky jsem malo informovana a diky bohu snad ty podrobne info ani nepotrebuji...ale myslim ze jeji partner si tezko bude chodit po vychazkach a jezdit mimo veznici kdyz ani dobrovolne nenastoupil k VT...

Jinak 4roky na tvrdo nebude asi jen nejaka blbost....

eami1
22. črc 2014

@marryjanew jak dlouho jste s přítelem spolu?

karlajasmine
22. črc 2014

@uztotakbude Jsou chvile, kdy je potreba uprimnost, ale to, co pises ty, neni uprimnost - ty ji pises, ze jim ten vztah 100% nevyjde a ze by ho mela opustit. Pritom vubec nemas fakta - nevis, za co sedi, nevis, co maji za vztah, jak dlouho jsou spolu.. jediny informace, ktery mas, jsou ty, ze ten kluk bude 4 roky sedet, a to muze byt za spoustu veci, ktere se uz nemusi nikdy opakovat. Tohle proste nemuzes vedet. A pokud je nekdo na dne, ztratil na prechodnou dobu pritele a potrebuje podporu, tak takovahle ''uprimnost'' ji proste v tuto chvili nepomuze.

karlajasmine
22. črc 2014

@uztotakbude Abych odpovedela na tvoji otazky, tak odpoved zni, ze nevim. Takoveho chlapa jsem nepotkala a pred takovou situaci jsem nikdy postavena nebyla. Az nekdy budu, tak budu vedet, jak bych zareagovala. Ale netroufam si rict, ze bych udelala to ci ono, protoze me to nepotkalo. Proto to nemohu posoudit.

bobulinka74
22. črc 2014

@uztotakbude Aha, ty jsi asi ještě nikdy neudělala chybu vlastní vinou??? To se totiž stává, víš, a dokonce jsou i lidé, kterým to je strašně moc líto. A ti si druhou šanci nezaslouží?
To je hezké a moc tii to chválím, mít takového muže, ale věz, že i takoví můžou přijít do mizerné situace...vlastní vinou... nedej Bože...
Vždycky je tu otázka, proč se něco takového vůbec stalo, v jaké byl ten člověk situaci apod.
A ani nevíš, co se tady vlastně stalo.
A čestný a slušný není garance na nic. Takových už tady bylo...Prostě člověk nikdy neví, co ho v životě potká.

uztotakbude
22. črc 2014

@karlajasmine Jediné co vím, že jde sedět na 4 roky, což asi nebude nějaká prkotina. Že se vyhýbal nástupu trestu, což dokazuje obrovskou nezodpovědnost, najivitu a hloupost, když si myslel, že ji nechytí. A obrosvkou sobeckost, když nechtěl, aby pracovala, věděl, že půjde sedět a finančně ji nezajistil.

uztotakbude
22. črc 2014

@bobulinka74 Ok, tak vy byste v 26ti letech čekala do třiceti na chlapa z basy, já ne. Nevidím v tom žádný problém, Vy evidentně jo. Já Vám vaše názory neberu, Vy mne ano. Asi nejste moc tolerantní.

karlajasmine
22. črc 2014

@uztotakbude Ja s tim, co pises, souhlasim 🙂 Akorat si nemyslim, ze ted zakladatelce pomuze, tohle slyset. Ted spis potrebuje slyset podporu a pomoc v tom, aby si nasla praci. Zbytek, tj. jestli s nim nakonec bude nebo ne, bude vedet jenom ona a cas ukaze, ale proste si nemyslim, ze z nasi pozice ji muzeme rikat, aby na nej pockala nebo nepockala, to je jeji volba.. a ona potrebuje vedet, ze bude mit v tom tezkem obdobi podporu a ze to zvladne.

dolfina
22. črc 2014

Je to hezké přítele podporovat čekat 4 roky, ale taky nemá nikde záruku, jestli ten přítel pak vůbec bude o vztah a miminko stát. Po tom co prožije vězení. Já vím, že láska a podpora je krásná věc, ale zase žít na hranici bídy už tak romantické není. Třeba se tam dostal ne že by něco spáchal, ale například kvůli autonehodě. Ale zase nechápu, proč by se pak vyhýbal nástupu trestu. Já bych se asi začala spíš víc věnovat sama sobě, našla si práci, rekvalifikaci. Nevyhýbala bych se ale ani tomu, že kdybych potkala někoho jiného a více spolehlivého, tak bych zřejmě už pak nečekala. Protože nikde není jistota, že to pak bude idilické a podle vyprávění, žili až dosud v nějaké izolaci a pak se pisatelka až nezdravě upnula na jedinou osobu a to ještě utíkající před zákonem.

uztotakbude
22. črc 2014

@karlajasmine Karlo, problém je v tom, že ani tady bych jí nic nenalhávala. Nevím jak dlouho byla doma a nepracovala, ale zaměstnavatele to bude odrazovat. Budou se ptát, proč nepracovala. Řekne-li, že ze zdravotních důvodů, bude je to odpuzovat. Nevím jakou má praxi, ale dneska těžko hledají práci i lidé s dlouhou praxí. On je teď zájem jen o určité obory a ty jsou velmi specializované. Znám to, prošla jsem tím. Nemít manžela, tak bych byla v háji. Ať se zeptá na ÚP na dotační programy, veškeré možné i nemožné alternativy aktivní politiky zaměstnanosti. Oni jí to sami nenabídnou, ani neřeknou. Ať nečeká, že jí někdo pomůže. Tím jsem prošla a je to k ničemu. Musí si pomoct sama, sama si sehnat informace a chodit a chodit a chodit. A ani to není záruka, že nebude hledat práci rok či déle.