Problémový bratr, jak to vidíte vy?

petasa
20. srp 2012

Ahoj holky,chtela bych vedet jak byste situaci resily vy.Jiz dva roky bydlime s pritelem a dcerkou u mych rodicu v baracku,udelali jsme si svoje podkrovi,mame krasny bytecek a jsme spokojeni.Problem je bratrovi a v rodicich.Kdyz vychovavali me,nedostala jsem nic jineho nez to co jsem opravdu potrebovala,musela jsem ze skoly nosit doklady ze jsem opravdu nesla penize na divadlo a ne pro sebe do kapsy,na prvni jenasy jsem sla na brigadu,od ctrnacti let jsem chodila na brigadu cele prazdniny,protoze na co jsem si nevydelala to jsem nemela.S rodici to nebylo jednoduche,proto jsem se hned jak jsem udelala maturitu odtehovala s pritelem do Ceskych Budejovic,asi 30 km od rodicu.To,ze je bratr asi od patnacti let problemovy kvuli tomu ze kazdy z rodicu nastolil uplne jiny zpusob vychovy,to vime vsichni,nikdo ale necekal ze vse zajde az tak daleko.Jen mozna babicka,ta vzdy rikala:pockejte,ten vam jeste ukaze...Bratrovi je 17 let,od nejakych deseti si dela co chce,od pate tridy c zacala maka pracovat na smeny mel spatny prospech ve skole,kdykoli ucitele chteli s matkou mluvit,byla vzdy psychicky vyrizena,protoze kolem osme tridy zacal bratr ucitelkam nadavat a bojkotovat jejich prikazy.Kdyz navrhly pedagogicko psychologickou poradnu,mama jim musela rict ze to nepujde,protoze do ni nemuze bratra dostat,ze on s ni nikam nepojede a ze na to ... a at tam jde sama a podobne.Zakladku dochodil do osme tridy,pustili ho s jednou petkou a to rok opakoval.Prihlasil se..tedy mama ho prihlasila na ucnak.kde mel letos v pololeti dve petky,na konci uz petek sest.Do skoly chodi ale jen to tam odsedi a jedine co ho zajima doma je pocitac,hrat hry na pc a podobne,prosedi tam i osm hodin denne.Na rodice je zly a sprosty,nikdo po nem nesmi nic chtit,a jakmile se mu sahne na pc,sel by snad pres mrtvoly.Nadava,haze vsim co mu prijde pod ruku,dokonce na rodice pouzil nekolikrat fyzicke nasili,vyhrozuje ze je zapichne nozema podobne.Vzdycky kdyz se podobna prihoda stane,nic se neresi,odezni to a jedine koho to rozhada jsou rodice mezi sebou.Tata o tom nechce mluvit a ani slyset o tom ze by bylo dobre kdyby bratr navstivil poradnu.Rodice mu rekli ze at si na prazdniny najde brigadu,nic samozrejmne nehledal,tak mu mama zaridila u ni ve firme.Nejriv rekl ze nikam nepujde,pak ho premluvili,jeden den tam byl,prijel domu a ze uz nepujde.Tata se rozcilil a zase byla hadka,nebyt meho pritele ktery mezi vsechny vtrhnul a odehnal je od sebe tak muzu s jistotou rict ze nekdo by z toho nevyvaznul zivy.Prekvapujou me rodice kteri i presto vsechno koupi bratrovi na co si vzpomene,za dva roky ma druhy novy mobil dle posledni mody,cely novy pokoj,dovolena v Bulharskou kam ho vzali s sebou,nove spickove horske kolo...Situace se tady u nas po posledni sarvatce docela vyhrotila,mama uz je zoufala,na vsechno rezignovala,nevari jim-jak tatovi tak brachovi,ani s jednim se nebavi,nenakupuje,nepere jim,nezehli,dokonce dva dny spala v aute,ze tady nechce byt atd.Nevim co tim sleduje,nic to nevyresi,tata svaluje vinu na ni,ona zas na nej,a bracha ten si v pohode dal cele prazdniny hraje na pc a neudela za mak prace.Kdyz je potreba posekat travnik,zalit zahradu nebo jina prace kolem domu,dela to tata s pritelem,beda ale,kdyby pritel byl takovy lenoch jako bracha,hned by se do nej oba rodice navazeli a pomlouvali ho.V zari zacina skola,mama nevyrizuje ani povinnosti coz normalne delala,takze bratr nema zazadano jestli muze jit znovu do prvaku na ucna,nema prukazku na dopravu,nema nic nakoupeno,nevim co s nim bude dal a je mi to jedno.Rekl ze to je jeho vec a nadava nam,nasi rekli ze ho zivit nebudou,ze ho vyhodeji z domu,ale ja vim stoprocentne ze to neudelaji,uz to tady bylo tolikrat...Jednou byla situace krizova kdyz zautocil na me a moji tehdy narozenou dcerku,strcil do nas ze jsme padly na zem,zavolala jsem policii,no a co myslite??Razem se zapomnelo na veskere problemy co byly kolem brachy a resila se ostuda co jsem jim udelala po vesnici a meste,tim ze jsem zavolala policii.Mama rekne narovinu ze se ho boji,nechavaji ho radej v klidu.Dal ho budou zivit,dal se tohle vsechno bude stavat,az to jednou spatne dopadne.Ja vim,zekdybych ho prihlasila nekam na terapii,ze tata mi to nikdy neodpusti-ze jsem z nej udelala blazne-on si tata totiz nechce pripustit ze bracha balzen je.A taky je jasny,ze bracha by nikam na terapii nesel.Nevime nejak jak z toho ven,docela se uz taky s pritelem bojime co tady bude dal,nasi se vubec nechovaj jako dopely lidi,vubec o problemu nemluvili,jen svalujou vinu jeden na druheho,ze me si udelali prostrednika,nikdo s nikym nemluvi,ama zalezla doma,za chvili ani nebude vedet jak vnucka vypada,proste hruza a blazinec tady.Nejvic nam jde o to si s nimi promluvit aby se umoudrili a zacly vse resit nez bude pozde.Jak to vidite vy??Omlouvam se za sloh,ale ze zkraceny verze by nebylo poznat o co jde.Diky

veruska007
20. srp 2012

@petasa Uprimne, ja bych ozelela podkrovi a odstehovala se pryc. Bratr ani rodice se nezmeni a kdyz bratr nezna hranice, rodice jej kryji a ustupuji, muzes se jednou nadit, ze ublizi i vam nebo detem. Jinak problemy Tveho bratra jsou samozrejme na bedrech Tvych rodicu, ty to za ne neres. Tva matka se chova pasivne, otec jak kdy, odnasis to Ty s pritelem a zvaz, jak dlouho to vydrzite a zda to za to stoji.

petasa
autor
20. srp 2012

No prave,jak dlouho to vydrzime.Nastehovali jsme se sem kvuli tomu ze nam to nabidli rodice a bylo to i financne vyhodnejsi nez bydlet stale v najmu,mala ma zahradu a je stastna,ale je na ni videt ze se od rodicu drzi dal,je k nim takova odtazita,jak kdy no,ale pritelovo rodice miluje bezmezne,je to o necem jinem,a to je navidi denne.Na podkrovi jsme si vzali pujcku a spacet bude dal ikdyz se odstehujem,navic to nejni nase,ale mych rodicu,a jednou se budu s bratrem muset delit...hruzna predstava.Nechteji mi to napsat,boji se ze by kvuli mym dluhum,prave na to podkrovi,mohli o barak prijit,jako kdybych byla nejaky neplatic..

veruska007
20. srp 2012

@petasa Ja Ti verim, ze je to tezky... jak dlouho jeste budete splacet? No... ale zvaz to. Ja fakt neverim, ze by se vasi zmenili, spis jen bracha bude zvysovat sve naroky. No, precti si neco o tyrani senioru detmi... tak jak to zacina u vasich, to je takovy docela typicky scenar.

petasa
autor
20. srp 2012

Ja jsem zdravotni sestra,vim o tom sve,delala jsem u duchodcu.Je to hrozny,je to vychovou,nebo spis nevychovou.ja nevim.Ale bylo to tak ze mama rekla spat,tata rekl jeste si pojd hrat,mama rekla ne,tata ze jo..No a co chteli to ted maji,ale my jsme k tomu prisli nevinne a vubec o to nestojime.Treba kdy se perou tam pritel jde mezi ne a ja se bojim ze se mu neco stane,to muze bejt mzik a nejakej zkrat a neco se stane.Nebo kdyz mala slysi nahoru jak kriceji a volaj o pomoc,no a ja pak zavolam policajty a vse je najednou ok,jen tata mi rekne:ty si tomu zase dala na prdel,ted mame ostudu po celej vsi..To by me pak slak trefil kdyz tohle slysim.

petasa
autor
20. srp 2012

Jo platit budem jeste deset let...

veruska007
20. srp 2012

@petasa Tak to je teda dost... no, splacet uver a platit si podnajem, to je vcelku financne neunosne. Ale nevim, jak Ti poradit, co s tim. Tvi rodice mohou bratra vydedit, vystehovat, podat trestni oznameni... ale je mi jasne, ze to neudelaji. Si predstav, ze to dopadne, jak predpokladas: spory se budou tutlat a jednou budes sdilet dum se svym bratrem... skoro bych se bala, ze vam exekutor pak muze kvuli jeho pripadnym dluhum sebrat cely dum vc. vaseho podkrovi... chtelo by to nejak pravne osetrit. Nicmene ja bych velmi vazne uvazovala o stehovani. Uvedom si, co bude Tve dite povazovat za normalni. Treba muj trilety synek prisel, kdy mu koupime bryle, ze je mame s tatinkem oba, on chce taky... nechape, ze nekdo nosi bryle, protoze ma ocni vadu. S vasim ditkem to bude to same... rev, krik, nasili... muze povazovat za normu.

petasa
autor
20. srp 2012

Vychovavame prisne,ne ze bychom pouzivali nasili,ale vse vysvetlit co a jak se muze a co uz je moc.Male jsou dva,ted se snazime o dalsi a proto ted resime ze sem dalsi dite privest nechceme.Jedine ze by nam to podkrovi zaplatili,protoze hodnota domu tim ze jsme si to postavili vzrostla minimalne o milion,ale nejni to nase a mame smulu.Pravne osetrit by to chtelo ale nic nam nerika pane a oni nam to dat nechteji,napsat to podkrovi...

veruska007
20. srp 2012

@petasa No, muzes to tolerovat nebo se soudit, coz se ti, predpokladam, s rodici nechce ☹. Fakt nezavidim! Ale bojim se, ze si tu leda vylijes srdicko a zazrak na Tebe nikdo neprivola.

petasa
autor
20. srp 2012

To je mi jasny,ze mi s tim nikdo nepomuze,ze museji s tim neco delat hlavne ty kterech se to tyka,ale to museji nejdriv chtit,neco s tim delat.Takhle pred brachou utecem vsichni a jemu to tady zustane.Tata rika ze nikam nepujde nikdy ze ho vyhodi,ale on je ten kdo ho vzdycky spasil kdyz mu nikdo nepral a nenakoupil a podobne a jeste spolu pomlouvaji mamu ze ona za to muze ze sehnla abrigadu kdyz vi ze bracha nikam chodit na brigadu nechce...No je to normalni?

veruska007
21. srp 2012

@petasa Neni, ale bohuzel se to stava 😔

elvira
23. srp 2012

Za první - jak už to tu zaznělo - nebydlela bych v takovém blázinci. Co to děcko celý život uvidí?
Za druhé - bratra nemáš řešit ty, ale rodiče. On si, hajzlík, dobře uvědomuje, co mu projde. Zkrátka chová se tak, jak mu rodiče dovolí, aby se choval.
Být na mě - dám mu ultimátum - třeba tři měsíce, ať si najde práci a chová se normálně - v opačném případě - vystěhovat a starej se, jak umíš. Naučilo by ho to.

elvira
23. srp 2012

A nechci nijak rejpat, ale moc nechápu, že v dnešní době někdo vrazí spoustu peněz do baráku, který není ani zčásti jeho... Navíc si vezme půjčku...
Rodiče by hypotéku asi na sebe nepřevzali... ale nenapsali by barák na tebe s tím, že až splatíte půjčku, tak danou částkou vyplatíš bratra?
Já nejsem moc velká optimistka a vidím tě za pár let v jednom domě s opilým bratrem, který nic neplatí, všude bordel, smrad, hádky a ty si budeš nadávat, že jsi už tenkrát měla vypadnout...
Drž se, vaši na bratra asi "trpí", takže to lehké nebude...

evik19
2. srp 2018

@petasa Kamarádka ma bratra podobného ražení, teď je mu cca 35 a je to jen horší a horší. Maminka z toho teroru nakonec nadobro utekla, bratr dál žije s tatínkem, který ho živí a snáší jeho teror a dál se ho zastává. Myslím, že jestli se kluk do osmnácti nevzpamatuje, tak není na co čekat a jediné, co s tím jde dělat, je prostě ho vyhodit. Jinak zničí celou rodinu. Možná by všem pomohlo, kdybyste se navzájem přestali obviňovat a hledat viníka a naopak začali spolupracovat, tohle není příklad zanedbané výchovy, aby to došlo takhle daleko, tak tam fakt musí být nějaká patologicka porucha.