Problémy s přisátím a kojením v porodnici

ah1234
14. říj 2018

Ahojte, tie, co sa vyznaju do kojenia.. Sme v Motole, maly bude mat presne 48 hodin o dve hodinky. Prvy den sa mi vobec nechcel prisat, povedali, ze je to ok, vcera do neho sestricky doslova rvali moju bradavku, aj ked vrieskal, nechcel ju v puse.. Mne nadavali, ze sa malo snazim, ze ho zle drzim, sestricka volala doktorku, ze toto este nezazila, zeby sa dieta takto odmietalo prisat. Toto bolo cely den az do stvrtej, ked prisiel priatel, skusili sme to spolu a maly otvoril pusinku, bradavku si sam zobral a obcas sosol, ale rozhodne to nebolo sanie vo velkom. Okolo 19:00 spustil rev. Skusala som ho kojit, mne osobne prislo, ze aj saje, ked doobeda skusala sestricka mu nasilu narvat klobucik do pusy, tak sosol a povedala, ze takto to ma vyzerat a to presne mi robil. Ibaze do 00:30 neprestaval plakat, tak som isla za sestrickami, ci nemoze byt proste hladny alebo nieco a oni ze nech skusim kojit, zase to neslo lebo mu ten prsnik nasilu rvali do pusy a sestricka mi povedala, ze ani trochu neveri tomu, ze mi predtym sal, ze si to vymyslam, lebo mam male vypukle bradavky a ked to nejde ani cez klobucik, tak to same nepojde. O jednej v noci mi maly zaspat od vycerpania a prisla mi o 5:00 rano vynadat, ze co ho nebudem na krmenie. Tak som ho nasilu zobudila a oni mu zase tu bradavku aj s klobucikom nasilu cpali do ust, takze ani nezatal. Ked odisli a trochu sa ukludnil, tak uz aj chcel pit, ale ja fakt neviem rozpoznat, ci saje alebo nie a nie je kto by mi to vobec povedal, pretoze ked je naokolo jedna z 2 sesier, co sa tu striedaju a stresuju nas, tak mi maly place jak keby som ho zabijala. Ja uz ich len vidim, tak mam nervy a placem tiez. Uz som ich poziadala, ze ci mu nemozu dat nejaky prikrm, lebo teda ak vazne nesaje, tak uz 48 hodin nepapal, ale to oni odmietaju. Tak ja neviem, co mam robit, v nemocnici sa mi urcite kojenie nespusti, pretoze sme tu obaja vystresovani, lenze oni nas domov nepustia, kym maly nezacne jest a ja sa uz fakt bojim, ze sa mi ani nezacne robit poriadne mlieko z toho stresu. Nemate nejake typy co s tym ?

merope
14. říj 2018

Přibírá nebo spíše jde váhově dolů? Pokud jde váhově dolů, může to být problém. Nemají tam nějakou vyloženě laktační poradkyni? Před 6ti lety sestra z Motola došla s problémy s bradavkami, prý nějaká chyba při radách, co jí dávali - myslela jsem, že už se v tomto spravili.

Ale je taky možné, že opravdu něco děláš špatně a malý prostě nesaje. Když ho nakrmíš nějak jinak, tak ti ale sát naopak vůbec nezačne a pokud si zvykne, že se dá k jídlu dostat snáz, tak můžeš na kojení úplně zapomenout. Pokud bude mít opravdu hlad, tak on pít začne.

Rodila jsi přirozeně nebo císařem? Po císaři bývají s laktací větší problémy.

terka2018
14. říj 2018

Ahojky tak to je opravdu priserny pristup sester! Co si jako mysli, ze vsichni to na lusknuti prstu zvladnene na jednicku? Moje zkusenost: malej se taky nechtel prisat, ani po porodu, ani den po nem. Zkouseli jsme to a zkouseli az nakonec niz dali kloboucky, tak sem to zkosela s nimi. Kazdou volnou chvili co nespal jsme to zkouseli spolu sami, nelibilo se mi taky jak ho tam sestricky 'rvou'. 3. den uz se normalne spustilo mlicko. Takze moje rada: nejlepe bez kloboucku samozrejme, ale pokud to nepude tak s nimi a zkoušet to sama s mimi, vy si prijdete na vas nejlepsi zpusob jak to delat 🙂 takze nejso v tom sama a jeste zkusenost: kamaradce i po nakojeni mala taky hodne brecela po kojenii, proto dostala prikrm, ale to je zas neco jineho...

vikinkav
14. říj 2018

Vykaslat se na porodnici 🙂 doma vam to pujde urcite lip. Vygoogli si laktacni poradkyni at prijde hned k vam domu a poradi, ja mela uplne to same, s LP jsem cekala 2 tydny od propusteni z porodnice ale mela jsem ji zavolat hned. LP v porodnici (Podoli) byly k nicemu, sestry ani nemluvim 🙂

dzungala
Autor odpověď smazal
Zobraz
gembula
14. říj 2018

Laktační poradkyně chodí i do porodnic, určitě si hned nějakou zkuste najít. Minimálně vás podpoří i psychicky. Mně to pomohlo + dvoufázová odsávačka, která bradavku stimulovala. Taky jsem narazila na krávy, co mi daly přednášku o tom, že jsem na první dítě moc stará, ať se jdu podívat na ty mladé, jak jim to jde, protože to neřeší. A to jsem byla do té doby úplně v klidu 🙂.

ela90
14. říj 2018

To je opravdu sila. Tezko soudit stav miminka takhle jen ze psani. Ale znam bohuzel pripad kdy ve snaze rozkojit matku za kazdou cenu uz vyslablo tak, ze nemelo uz pak silu si vzit ani z flasky. Ja jsem pripadne taky pro prikrm ze strikacky po prstu, aby melo pak silu sat a tahat mlicko z prsu. At vse dobre dopadne.

no_title
14. říj 2018

jako bych viděla sama sebe před rokem v nemocnici 😀 dělali mi úplně to samé. Na to jak kojit jsem přišla až nějaký třetí den, do té doby to bylo přesně jako popisuješ... Bolestivé zmáčknutí bradavky a dítě násilím cpali na prso, i když se bránilo. Pak jsem konečně našla hodnou a trpělivou sestru, která mě naučila kojit vleže na boku a řekla mi něco, co mi zachránilo to kojení. Když jsem se zeptala, jak mám poznat, že chce kojit, tak mi řekla "Musí chtít" a to je právě ono... Musí to být dobrovolné, ta násilná cesta, jakou mnoho zdravotníků razí je jen cesta do pekel. Cpou dítě na prso násilím a když to nejde, přijdou s kloboučky a když nejde ani to, tak hned dávají dokrm. Trpělivost hadra. Kojení chce trpělivost a na tu v nemocnici není čas. To, co u nás pomáhalo bylo šimrat dítě bradavkou na horním rtu, právě kojení na boku. Taky jsem se na každé kojení svlékla do půl těla, pokud nebyly návštěvy 😀. Nejlépe jsem se ale rozkojila doma, kde mě nikdo nestresoval. To s těmi kloboučky na mě taky zkoušeli. Mám malé, krátké plošší bradavky. Prý to nejde kvůli nim. Je to samozřejmě nesmysl, teď kojím rok a něco... Dítě si bradavku natvaruje jak potřebuje. Kloboučky, dudlíky, lahve, dokrm stříkačkou je cesta do pekel a většinou tak moje kamarádky kojily max 3 měsíce, některé ani to ne... Zkoušej to bez kloboučků, jinak si na ně zvykne a to se pak hodně špatně napravuje. Taky klobouček stimuluje prso méně, takže vznikne méně mléka a je pak často nutný dokrm.
A jak píšou holky, určitě si zavolej LP. Ze zkušenosti ale ne tu nemocniční (u nás by ta z nemocnice mohla z fleku dělat na gestapu, takhle zmasakrované prso jsem dlouho neměla 😀 ) ale ideálně z Mamily. V Praze jich je poměrně hodně, můžeš si vybrat nějakou ze seznamu, Mamila má kvalitní LP, taky je ten jejich kurz nejdelší.
https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-d...
To, co LP dělá je nejen to, že ti ukáže kojící pozice, asymetrické přisátí atd. ale hlavně tě psychicky uklidní, což teď nejvíce potřebuješ 😉

ah1234
autor
14. říj 2018

Dakujem za rady, mali sa skutocne neprisava spravne, cez klobucik uz aspon viem, ako to ma spravne vyzerat, ale je to k nicomu lebo on si cez to aj tak nic nevysaje.
Zacali mu davat UM prikrm cez striekacku, teda davam mu to ja a ze mam krmit cez tie klobuciky, ale to on tak dvakrat potiahne a vypluva to tiez.
Psychicky ma to tu uplne nici a vobec neviem, ako sa mam k tomu postavit. Viem, ze v tomto vnutornom strese, ktory tu pocitujem, uz kojit nezacnem. Maly mi kvoli tomu tyranizovaniu cele dni a noci vrieska, takze som aj fyzicky unavena a o to horsie sa mi zostava pozitivnou. Lenze nas samozrejme nepustia, kym nebude priberat. Tak rozmyslam, ze im zajtra podpisem reverz, zozeniem si LP a uvidime. UM mu mozem davat aj doma, keby bolo najhorsie. A inak mi povedali, ze odstriekavat mlieko je zbytocne, ked maly nechce sat, tak sa mi aj tak ziadne nebude tvorit........

ah1234
autor
14. říj 2018

@gembula to tak to o veku, nech sa kuknu na mna, mam 22 a maly mi nesaje :D takze je to asi tazko o tom, kto je ako stary, to je co za blbost...

matkacekatelka
14. říj 2018

Já měla s prckem úplně to samé. Nechtěl se přisát, prohýbal se do luku, stále řval až byl celý rudý. První dny vypil 5 ml, až třetí den se dostal na 60 ml. Sestricky mu cpali mou bradavku do pusinky, velký stres pro mě i pro malého. Úplně stejné jako popisuješ. Začal trochu pít až třetí den po porodu, rozjelo se mi víc mléko a doma už to bylo vše v pořádku. Klid a malý pokojně pil. Nevzdavejte to!!!!! Až budete doma, půjde to. Malému je 13 měsíců a kojíme stále

matkacekatelka
14. říj 2018

Zkoušej kojit každé 2 hodiny alespoň 20 minut ať se mlíčko vytvorí

no_title
14. říj 2018

@ah1234 LP za tebou může přijít i do nemocnice 🙂

veroni_21
15. pro 2018

No mne presne takto pos..li kojenie. Nie sestričky v pôrodnici ale tá moderná novodobá sekta LP! 😏 Alergická som keď počujem slovné spojenie LP! U druhého sa dokaličiť nenechám a rozkojíme sa pekne v kľude doma.

dzungala
15. pro 2018

@veroni_21

ahoj,

jak ti to LP pokazila? snad ti neporadila kloboučky...

ah1234
autor
15. pro 2018

@veroni_21 za mna LP tiez uplne strasne, plakala som este viac jak pri sestrickach v nemocnici snad...

ah1234
autor
15. pro 2018

Inak ked uz sme pri "obnovovani" mojej diskusie, tak s nami to dopadlo biedne - kojit som nakoniec nezacala, skusali sme to a trapili sa prve 2 tyzdne, ale neslo to. Odsavala som mliecko do jeho 7 tyzdnoch, do cca 5.5 bol plne na mojom odstriekanom, ale potom som mala stes v skole a zo stahovania a mlieko sa prestalo tvorit. Tak sme na Bebe. A odkedy sme plne na Bebe, tak mam stastne dieta. Dovtedy ho trapili prdiky, asi nepomahala kombinacie UM a MM, ale on aj na MM na to strasne trpel a to som skoro nic nejedla (a davali sme kakat nad misku, masirovali, cvicili a vsetko mozne aj nemozne). Takze, sice ma to mrzi, ze to tak dopadlo, ako vegana "dvojnasobne", ale co uz. Aspon sa zase mozem od malho "pohnut" - moze mi ho nakrmit skutocne hocikto, naposledy mi ho krmil kamarat, kym som varila 🙂

veroni_21
15. pro 2018

@dzungala Nie. Moja malá nemala problém s prisatím z ničím. Ale ja s mliekom. Nič nešlo. Jednoducho nič. Už ku koncu tehotenstva som cítila že je niekde problém. Pchali do mňa tabletky, čaje z ktorých som zvracala oblúkom. Stála nadomnou, malá mi modrala od hladu. Bola pri mne aj moja mama, tá už plakala že prečo ma nechá takto trápiť resp.malú. Ja už som chytila hysák že okamžite, ale okamžite nech prinesú malej mlieko. LP nie fľašu nie, UM nie. Treba sa rozkojiť. Podotýkam že to už bolo 48 hodín po pôrode a moje dieťa stále kvôli tejto vymletej sekte nejedlo. Až keď som jej povedala napriamo: bež do p..e a okamžite mi prines mlieko tak sklopila uši a priniesla mlieko. A vieš čo? Prišla som domov a rozkojila som sa. Aj keď nie na dlho ale rozkojila. Moja mama pri mne plakala že toto ešte nevidela. Dnes je LP každá jedna čo kojila svoje dieťa tak je múdra a chce rozdávať rady okolo seba.

veroni_21
15. pro 2018

@ah1234 My sme od 3,5 mesiaca na Kendamile a moja malá ani dnes by nemala problém s prisatím. Len nema co pit 🤷🏽‍♀️

veroni_21
15. pro 2018

@dzungala A to este nehovorim o tom ze mi priniesla odsavacku ze mam kazde 2 hodiny skusat odsavat a vies co som zacala odsavat po 4 hodinach? Krv! Bradavky znicene, krvave, nemohla som sa dotknut svojuch prs. Nehovoriac o tom ked som sa sla sprchovat a pustila na seba vodu. Plakala som. Porod bola prechadzka ruzovou zahradou oproti tomuto.

ah1234
autor
15. pro 2018

@veroni_21 ja som mala tento pristup od sestriciek aj doktorky ale, 48 hodin je standard bez prikrmov...

veroni_21
15. pro 2018

@ah1234 Ano ich standard. Lenze moja mala bola hladna uz po 24 hodinach. A len som pocuvala oni maju zasoby z bruska na 48 hodin 😏 nie nemaju. Ziadne deti nie je identicke s druhym. Jednoducho bola hladna. Ked dostala konecne najest mala som spokojne dieta znovu a opat. Esteze sa nasla jedla sestricka ktora mi na tajnaca nosila mlieko a povedala nech okamzite prestanem s odsavanim ked videla moje prsia a ze nech neriesim doma sa rozkojim a tak aj bolo. Mala on narodenia flasu v ustach a nijako jej to nevadilo. Okamzite sa prisala. Doteraz jej je jedno z akej flase pije, dokonca sa mi chcela tyzden naspat prisat na prso nez isla papat. Takze aj tieto rady LP o dudloch a flaskach, odsavackach 🤦🏽‍♀️

ah1234
autor
15. pro 2018

@veroni_21 moj bol tiez hladny. Celu druhu noc preplakal. Porodnica je moj najhorsi zazitok...

veroni_21
15. pro 2018

@ah1234 U mna bolo praveze vsetko fajn, porod rychly, takmer “bezbolestny” lekari, porodna asistentka, personal, sestricky, jedlo vsetko TIP TOP ale LP su pre mna smrrrrrrrrrrt! 🤢🤢

ah1234
autor
15. pro 2018

@veroni_21 u mna porod tiez rychly, lekari super, sestricky aj na rizikovom, aj na sestonedeli prijemne a ochotne, ale sestricky detske prisernost, to co opisujes od LP robili v Motole sestricky a uplne ma to deptalo. Musel dojst az primar a povedat im svoje, lebo som tam bola uplne zrutena z toho...

dzungala
Autor odpověď smazal
Zobraz
dzungala
Autor odpověď smazal
Zobraz
dzungala
Autor odpověď smazal
Zobraz
dzungala
Autor odpověď smazal
Zobraz
lastovenka
6. srp 2019

@ah1234 pročítám tu tvé příspěvky, i když jsou už starší..... Můžu se jen zeptat jestli ti dítě přiložili k prsu hned po porodu? Nebo kdy?

ah1234
autor
6. srp 2019

@lastovenka uplne hned po porode. Mala som ho dlho na hrudniku, kolko som chcela ja sama