Problémy ve vztahu, touha po dítěti

bibi234
10. únor 2022

Ahoj,
chtěla bych se zeptat na radu.
S partnerem jsme spolu 5 let. Obecně spolu fungujeme hezky, vycházíme, nehádáme se, umíme se domluvit. Avšak pouze do doby kdy je potřeba řešit něco, co on řešit nechce- to mně obvyke ignoruje, odmítá se semnou bavit... Sama jsem taková, že věci nerada řeším, takže když něco bylo spíše jsme to nechali "odplavat" (vím že to není vhodné).
Problém nastal, když jsem začala řešit že chci miminko. Je mi 28 let, partnerovi 34. Já mám k tomu gynekologické potíže, doktor mi napřímo řekl, že moje jediná šance je IVF, co partner ví. Když jsme se bavili obecně, vždy říkal, že děti chce. Když jsem však poprvé řekla, že chci děti jako už, tak řekl že on jěště ne a odešel. Já jsem pak měnila práci, a zase to vyšumělo. Po roce to však přišlo zase. Po několika náročných konverzacích, kdy jsem se mu zejména pokoušela vysvětlit, že i skrze mé problémy mám obavy zda to pujde, kdy atd, řekl abych šla na kliniku asistované reprodukce a uvidíme. Já tedy šla na konzultaci, Sdělila jsem mu že o týden jdu po výsledky, a že následně by měl jít na testy on. Po konzultaci výsledku mi pak řekl pouze, že on děti ještě nechce, tak do 5 let. Vubec nic víc, neřešil vlastni ani jak to chci já, žádná snaha třeba alespoň o domluvu, komunikaci. Věřím, že ty děti opravdu chce, jenomže je hodně nevyspělý, vyhovuje mu že jsme sami dva, bojím se že ani za těch 5 let nebude připravený (pro mně tedy ani těch 5 let není přijatelných). Od této doby se pořád víc oddalujeme...
Do toho jsem ještě někoho potkala, nic jsme spolu neměli, a nevím ani jestl bych chtěla jít ze vztahu do vztahu. Ale když vidím, že tento muž by mi snesl modré z nebe, měl by semnou dítě klidně hned když vidí jak to je pro mně duležité....
Vzbuzuje to ve mně mnoho otázek, zda má smysl zustat ve vztahu s partnerem, nebo neztrácet víc čas nás obou.
Máte některá zkušenosti s podobnými problémy- kdy jste s partnerem nebyli schopní o něčem komunikovat? Jak jste to vyřešili? Nebo, že váš partner nechtěl ještě děti i když vy jste po nich toužili?
Moc děkuji za jakoukoliv radu či připomínku 🙂

bibi234
autor
10. únor 2022

@levandule_k děkuji za povzbuzení! ❤ Já zkusím asi napsat ten list, mné to právě přijde že i pro mně by mohlo být snaží napsat to bez toho abych třeba do toho vtáhla nějaké nechcené emoce (že bych mu něco třeba hned vyčetla nebo tak), on by si to mohl v klidu přečíst, a regovat dle svého uvážení...

Právě že neměla, tedy pouze když jsem dostala HA- pak se menstruace dostavila, ale jakmile HA vysadili zase nic. Vlastně nikdy neřešili moc proč no, klasika. Nicméně s ohledem na to mně již někdy před 15 lety jiná doktora řekla no až budete chtít děti pošleme vás na IVF, a teď muj aktuální doktor vlastně to samé udělal když jsem řekla že bych jako dítě již chtěla.

eviicka
10. únor 2022

@bibi234 podobný příběh jsem zažila také, tehdy na podobné diskuzi jsme se potkaly další 4 holky, všechny kolem 30 a chlapi dítě nechtěli a nechtěli. Je už více než 10 let... všem pěti se nám nakonec vztah rozpadl (a všechny dneska máme 1-2 děti s někým úplně jiným).

ovin
10. únor 2022

@bibi234 nevím, jestli to tu už zaznělo, ale nemá třeba obavu z návštěvy CAR? Že třeba kdyby to šlo přirozeně, tak by do toho šel, ale takhle neví, co ho čeká, je to pro něj moc intimní, ponižující...atd.

bibi234
autor
10. únor 2022

@ovin nad tím jsem se nikdy nezamýšlela. Možné to samozřejmě je, ale v tomto směru se nevyjadřoval vubec, a o tom, že to bude muset se mnou podstoupit věděl již celé roky. Osobně si myslím že spíše by se k tomu stavěl stejně i kdyby to šlo přirozeně. Ale děkuji za tip, zkusím taky nenápadně nadhodit, jestli ho netrápí tohle

lentilkah
10. únor 2022

Kamaradka takhle cekala nekolik let (celkem spolu byli cca 10 let). Vyustilo to v rozchod a ona skocila po prvnim kamaradovi, ktery byl ochotny ji dite udelat a porad ji nadbihal- bez nejake pritazlivosti, lasky. Ani ne do roka byla tehotna. Ted uz maji deti dve. Moc se o tom nebavime, ale priznala, ze s nim je jen z vdecnosti a stejne je srdcem porad u byvaleho.

mourovatakocka
10. únor 2022

@bibi234 Neměla, je to smutné, byla by super máma.
Moc ti přeju to nějak rozčísnout 🍀

journals
10. únor 2022

@bibi234 Naplánovaná práce a cestování nejsou úplně partnerské plány do budoucna.
Svatbu vlastně nepotřebuje nikdo z nás, ale má to jistý fakt - pár si vyjadřuje, že to spolu myslí opravdu vážně. To je pro mě třeba plán do budoucna. Vyjádření toho, že spolu jako pár chceme být a stojíme za sebou. To, že spolu chcete jet na dovolenou do Thajska o společné budoucnosti vypovídá jen pramálo.
Osobně nechápu, že někdo chce mnohem větší závazek (dítě) a menší závazek (svatbu) považuje za zbytečnou. Sňatek jde vždy zrušit, rodičovství nikdy.
Podle toho co píšeš je to úplně jasné - on nemá potřebu nic měnit. Má servis, má sex, má s kým být, svatba není důležitá, dítě by znamenalo diskomfort. Tohle bych nechtěla.
A k tomu kamarádovi - můžeš ho jako kamaráda znát třeba několik desítek let, ale partnerství bude vždy jiné.

escapelle
10. únor 2022

@bibi234 člověk se může ve vztahu neshodnoit na sposute věci,ale je pár zasadnich otázek ve kterých musí být oba zajedno. Založení rodiny je pro mě jednou z nich. Otevřela bych to znovu,důrazně.
Nicméně už jen z toho,že přemýšlím nad někým jiným,že se s jim na toto téma bavis,mi signalizuje, že spokojená nejsi....kdyby byl ochotný mít dítě teď hned,byla by si s ním opravdu šťastná?
Pokud ne,ukončila bych to...možná bych se i vrhla do jiného vztahu,pokud ti je sympatický,něco k němu cítíš,ale s dítětem bych počkala,jak se ten vztah bude vyvíjet.

zmrzlinka
10. únor 2022

@bibi234 my jsme to měli ujasněné hned na začátku vztahu.Podle mne dítě nechce.Vykašli se na něj a najdi si někoho kdo ho bude chtít a bude k tobe upřímný....

levandule_k
11. únor 2022

@bibi234 Pokud by můj partner nechtěl dítě a pořád se vymlouval, já bych po čase přestala to dítě chtít mít s ním, protože chci dítě s někým, kdo ho chce sám od sebe a ne že já ho k dítěti uprosím. On také možná potřebuje od života facku v podobě rozchodu, aby se srovnal a začal chovat dospěle.

Možná bych přešla plynule ze vztahu se současným přítelem do vztahu s kamarádem. Tam je otázka, jestli tě přitahuje fyzicky, jestli ti voní, jaké má hodnoty, jestli o těch o těch věcech jen mluví, nebo je skutečně žije? Já si myslím, že spoustu věcí se dá poznat už na začátku vztahu, ale člověk musí číst mezi řádky.

levandule_k
14. únor 2022

@bibi234 Mě hodně zaujalo, že jsi nikdy neměla menstruaci sama od sebe. Zkoušela jsi někdy nějakou alternativu třeba bylinky, cvičení, psychosomatiku? (Ptám se protože, jsem měla také problém cyklem. Z "ničeho nic" jsem místo měsíčního cyklu měla cyklus najednou za čtvrt roku. Na gyndě mi taky tenkrát nabídli pouze antikoncepci, což není řešení, ale překrytí problémů. Tenkrát se mi docela hodila, takže jsem to neřešila. Nyní mám už má zase svůj klasický měsíční cyklus.)