Řešil někdo alkoholismus u jednoho ze svých rodičů?

12. pro 2022

Povedlo se někomu přesvědčit svého rodiče k léčbě? Řešil někdo v rodině alkoholismus, případně jakým způsobem? Budu ráda za každý nápad, jak situaci řešit. 🙏
Jde o mého otce, rodiče jsou kvůli alkoholu už pomalu 20 let rozvedení, táta pije celý život. Teď už to začíná být opravdu hodně za hranicí, je opilý skoro každý den a největší problém je, že je pak agresivní. Včetně fyzického napadání, to vím od jeho 2 bývalých přítelkyní. Bohužel táta žije v domě spolu s jeho mamkou (naší babičkou). Ta tomu všemu přihlíží každý den a je obětí jeho slovního napadání. Naštěstí zatím jen slovního, ale křičí na ní i před námi, i před vnoučaty, babička se pak někde zavírá, brečí, dokonce někdy ze stresu zvrací. Už má řeči typu, že se dalšího roku nedožije apd. Rozhodli jsme se tedy začít situaci akutně řešit. Ať už odstěhováním babičky, což nevyřeší možnost, že se otec uchlastá, tudíž ideálně vyřešit pití. Jenže je vůbec možné někoho přesvědčit k léčbě? Za ty roky už mu to říkalo tolik lidí, tolik milenek ...

kevi1
12. pro 2022

Nie, nie je. Musi chciet on

jjasmina
12. pro 2022

Moje máma chlastala od mého dětství, pokud nechce nepřestane. Máma s tim jednoho dne prostě sekla sama, škoda, že až v mé dospělosti, kdy ji už tolik nepotřebuji

jjasmina
12. pro 2022

A nikoho k léčbě nepresvedcis, když nechce. Ideal vzít babičku odtud pryč. Dost chlasta i moje tchyne, ale ta neprestane nikdy, holt nechce a je to zbytečný

merope
12. pro 2022

Přesvědčovat, ukazovat. Čí je ten byt, kde bydlí? Dát různě "nůž na krk" a podobně. Alkoholik sám musí chtít, ale pokud už chlastá dlouho, tak ho k tomu může přesvědčit max opravdu to, že tam bude silný tlak okolí spolu s tím, že sám si začne uvědomovat, že to je opravdu problém. Ale když se pak k léčbě rozhodne, je to úžasné a povznášející. Držím palce (i k včasnému termínu, až se rozhodne).

martt
13. pro 2022

Manzel tohle řešil opakovaně se svojí babičkou. Několikrát se jim podařilo babičku přesvědčit, aby přestala, byla i na léčení. Ale bohužel vždy třeba po dvou letech začala znova pít. Ten dotyčný musí chtít sam, domlouvání ani vyhrožování nepomůže. A i když se vám podaří ho přesvědčit na léčení bohužel to neznamená, že má vyhráno.

nat
13. pro 2022

ja jsem resila alkohol u mamky...BOhuzel pokud clovek sam nechce,neudelas s tim nic...I kdyby jsi ho za nohy a ruce tahala..Zkousely jsme kde co,bohuzel ani kvuli vnoucatum neprestala,a prestala az tehdy,kdy opila ukizela,uklouzla na mokre podlaze a zlomila si 2 obratle a obe nohy v krcku..byla strasne dlouho v nemocnici ...A co proste nemela sanci pit..

lastuvkoval
13. pro 2022

Pokud sám nebude chtít, tak ho nepřesvědčíš. A kdyby i přesto nastoupil na léčení, tak úspěch je nulový (pokud vůbec celý ten pobyt v léčebně absolvuje). Mám zkušenosti se svým ex. Na první léčbu nastoupil (ve slabé chvilce se rozhodl, že s tím bude něco dělat), vydržel abstinovat půl roku. Následovalo pak ještě několik pokusů o léčbu (více méně na popud někoho) a bezúspěšně. Dokonce byl i soudně na rok v léčebně a stejně pil dál. Tenkrát jeho lékař řekl, že pokud sám nechce, nezmůže nikdo nic.

zlataberta
13. pro 2022

Musí chtít sám.

autor
13. pro 2022

@jjasmina můj tchán taky dost pije 🤦Manžel říkal, že mu dokonce zařizovali léčení, psychologa, pije stejně, ale on když je opilý, dělá s vnoučaty blbiny a vypráví, jak nás má všechny rád. Manžel to teda i tak nesnáší. Můj otec ale po všech ječí a sprostě nadává, jak je všechno všude na h---. Vnoučata nevnoučata. S babičkou jsme domluvení, že půjde po novém roce alespoň na chvíli k nám a pak se uvidí, co dál. Nemáme to bohužel momentálně nachystané, aby se k nám mohla nastěhovat samostatná jednotka a nikdo jiný taky nemá prostory. Ona už si i podávala žádost do domova důchodců, ale tam je snad až 20. v pořadí. Jakmile babičku stáhneme, zkusíme nějaký rodinný útok na něj. Nechceme mu teďka domlouvat, aby si nemyslel, že za tím stojí babička a ještě se to nezhoršilo. Je to mor ten chlast. 😔

lehe
13. pro 2022

Můj tchán taky pije už roky a jelikož si nedokaze připustit, že má problém, tak s ním taky nikdo nehne. Jediná výhoda je, že on se opije a spí, když je agresivní, je to větší problém. Taky bych se pokusila to hlavně vyřešit nějak s tou babičkou, aby to alespoň ona neodnasela.

jjasmina
13. pro 2022

Pokzd nebude dobrovolně chtít, nedonutite. Je možné, že spíš ten člověk se nasere, uzavře a přestane komunikovat, možná se i odstrihne. Tcgyne má 4 děti a 8 vnoučat, nepomohl natlak, hrani na city, že je babičkou, prostě nic

nicollbc
14. pro 2022

Ne, není mu pomoci, musí sám. Jen zachraňte babičku.

mari90
14. pro 2022

Matka pila od mého dětství. Člověk se mohl snažit jak chtěl a nepomohlo nic. Dopadlo to fatálně...13 let už tu není

vipeta
14. pro 2022

V první řadě, okamžitě odstěhujte babičku! K fyzickému napadení chybí kousek. Teprve potom řešte otce. Buď mu to aspoň trochu dojde, že je najednou sám, a bude s tím něco dělat. Nebo nedojde a v tom případě nemá cenu nic zachraňovat. Víte proč pije? Pil, když jste vy byla dítě? Alkohol je obrovská s*ině a těžko se to alkoholikům vysvětluje ☹️

autor
14. pro 2022

@vipeta ano, pil a byl agresivní i když jsem byla malá, proto rozvod. Vzpomínky na to nemám moc pěkné. Viděl to u svého táty a ten zas u svého táty. Zajímavé je, že našeho dědu za to nenáviděl a dokonce s ním dlouhé roky nemluvil a pár let uběhlo a byl to samé v bledě modrém. Vždycky má nějakou omluvu. Jako dětem nám tvrdil, že pije, protože se s ním máma rozvedla a sebrala mu děti a co on z toho života má krom chlastu. Že si to neumíme vůbec představit, jak trpí. Přitom jsme bydleli ve stejném městě a kolikrát nás mamka dovezla k němu domů, my je tam několik hodin čekali, táta nikde a zas jeli zpátky. Teď zas pije, protože ho babička doma vydeptává, předtím protože ho přítelkyně číslo xxx poslala k vodě atd. 🙂

terezis007
14. pro 2022

Pokud sám nebude přesvědčený o tom, že se chce léčit tak mu nikdo nepomůže. Řešili jsme to pár týdnů zpět. Psychiatrička řekla že z něj cítí že sám nechce, že přišel jen kvůli tlaku okolí a tím pádem toho člověka na odvykacku nepošle. A to celou dobu říkal že chce.