Řešíte, když nesouhlasíte s něčím, co dělá babička?

repos
14. srp 2011

Zajímá mě, jestli taky řešíte, když nesouhlasíte s něčím, co dělá babička dítěte nebo nad tím mávnete rukou.Nejsou to zásadní věci, ale vytáčí mě, když stále tvrdí, že dítě babičky rozmazlujou a že je to normální atd.Jenže já pak něco malému zakážu, řeknu a už slyším, že babička ho má ráda, proto mu to dává apod.Malej má problémy s jídlem, tak ho motivuju, že když bude jíst, bude dostávat nějaké dobroty, sladkosti jako děti, co jí.Kdykoliv je u babičky, během chvíle dostane spoustu sladkosti, i před obědem, vlastně tam nic jineho nejí.Prý to babičky dělaji ☹ Řešíte to nebo nad tím mávnete rukou? Cokoliv malému před ní řeknu, požaduju apod, tak slyším pravý opak, prostě malej je naprosto nedotknutelný a já jsem strašná, když vyžaduju něco, co je podle mě normální a patří to k výchově.Prckovi je teprve 3,5 a už vidím, že chápe, že toho může využít.Nevím, jak to může vypadat, až bude starší.Jak to řešíte vy? U nás se jedná jen o návštěvy u babičky, nebydlíme spolu, ale i tak mi to vždycky stačí, říkám si, až bude malého hlídat víc, jestli to nebude horší,už teď mi občas dělá scény.

baptisia
14. srp 2011

@repos no koukám,že nejsem sama 😉 já jsem se kvůli tomu několikrát s mámou pohádala a k tchýni malou kvůli tchánovi a jeho rodičů vůbec nedávám.Terka má potravinové alergie,vejce,banán,soja atd...a pokud něco z toho s ní hned se osype(má atopický ekzém) ale je alergická i na kočky a moje máma má tři....za boha jí nemůžu vysvětlit,že jí malou nemůžu dát na hlídání k ní domů a s jídlem to samé co u Vás ,naštěstí to máma hlídá...ale můj úžasný tchán by jí cpal vajíčkama schválně..prý aby si organismus zvyknul...
Vyřešila jsem to tak že pokud chce moje máma malou vidět tak jezdí k nám,tady se malá nají a pak jde s babi ven....i tak mi ale kecá do výchovy jak může 😠 a k rodičům přítele chodí jen pod mým dohledem,pokud potřebuji pohlídat tak tchýně přijde bez dědečka sem 😀 ......jak to mám udělat se svou mámou aby mi do výchovy nekecala to fakt už nevím ☹

repos
autor
15. srp 2011

@baptisia Tak já nastesti jeste nemusim resit zdravotni stav ditete, to bych taky šílela 😠 Jedná se taky o mojí mámu, bohužel hlídání obcas potrebuju a do budoucna asi casteji, tak nemuzu razantne zakrocit a rict jí, ze pokud nebude dodrzovat pravidla, nebude holt hlidat.Ale ty neustale dohady před malým mě vytáčí a ubíjí, mam svych starosti i tak dost.Pritom sama, kdyz byla mladá a my deti malé, tak byla strasne prisna, sladkosti jsme neznali, nic takoveho by nikdy nedovolila a babicciny zasahy do vychovy naprosto nesnasela a jí taky.I kdyz ji to reknu, tak se nikam neposunem, ona je ted proste babicka a to ony delaji..... 😢

jajik25
15. srp 2011

my když přijedeme ke tchýni tak dětem sice koupí sladkosti ale protože se už několikrát přesvědčila že pak nechtějí jíst tak to nepřehání a sladkosti slibuje až po jídle,takže to není tak hrozný.U vlastní mámy to funguje nějak podobně.Nezávidím vám to asi bych z toho taky šílela tak držím palečky 🙂

apollo11
15. srp 2011

@repos Pořád - třeba že ergonomické nosítko je trápení, ale vláčení nechodícího dítěte za ruce je ok (naštěstí už malá chodí, ale tohle nebyly schopné pochopit obě babičky ), furt jsem musela obhajovat, proč něco dělám tak jak to dělám.. bohužel ten rozdíl, jak se spousta věcí dělala před 30 lety, je dost markantní. Moje máma je v tom trochu lepší, ale s tchýní vůbec nemá smysl to řešit 😀 Pochopila jsem, že některé názory druhých nezměním, ale na druhou stranu si do svých taky nenechám kecat, takže v klidu vysvětlím a už se nerozčiluju jako dřív. Ono zase, když ty babičky občas udělají něco, co se vymyká, ale přímo to tomu dítěti neublíží, tak je lepší to přejít než vyvolávat zbytečné hádky. Ale určitá hranice být musí a babičky se to musí snažit respektovat, je to jen o vzájemné komunikaci. Nejhorší je, když někdo dělá na truc to, co se ti nelíbí, jen aby měl pocit, že má pravdu..

repos
autor
15. srp 2011

@apollo11 Mě právě štve ta moje obhajoba a neustálé vysvetlovani, ze tenkrat to bylo jinak apod.A kdyz to prejdu a budu mlcet, tak se nic nezmeni a ona to nepochopi.Vadi mi, ze kdyz neco reknu malemu, tak ona okamzite zasahne a zlehcuje situaci. Ja tedy zprisnim hlas, trvam na svem, do toho mluvim nastvane na ni, proc to tak bude a on hned zacne brecet a zbytecna scena je na svete.Kdyby byla zticha, tak je to pohoda, jako doma.Kdyz ji neco reknu, tak se nastve a rekne, ze ho teda nebude hlidat, kdyz dela vsechno spatne a je urazena.No hruza, proto se ptam, jak to delaji ostatni holky.

apollo11
15. srp 2011

@repos Vysvětluj, nenech se odbýt.. ale v klidu (no, já vím že se to snadno říká, taky jsem vznětlivá, ale učím se 🙂 ) V tomhle je v právu matka (resp. rodiče) dítěte, na ní je výchova v první řadě. Ale překvapuje mě, jak píšeš o těch scénách (teď nevím, jestli je to tvá máma nebo tchýně?), to je pak fakt těžký. Spory můžou být, ale jak je v tom hysterie, tak je to k nesnesení. Snad se to časem zlepší, ony ty starší děti už si to pak stejně dělají po svém a babička uvidí, že to nikam nevede 😉

repos
autor
15. srp 2011

@apollo11 Jedná se o moji mámu.Tou scenou jsem myslela, ze malej pak fňuká, musim ho zbytecne presvedcovat o tom, co jsem predtim chtela, protoze jakmile se do toho mama vlozi, on vyckava a pak breci, kdyz vidi, ze ja mluvim na ni, ona na me pravy opak....no chaos.Jinak scena mezi mnou a mamou neni, i kdyz zvysene hlasy obcas probehnou, ale snazim se právě v klidu a tim mam pocit, ze ona to stale nechape.Uz jsem snesla mraky argumentů, logických, vlastní priklady z mladi, ze jí to taky vadilo apod.....je to furt stejny.Ona argumentuje tim, ze malý to přežije.To jo, to je pravda, její zastarale praktiky jsem prezila i já se sourozenci, ale to mi jako argument nestaci a ani to tak nechci.To ze jsem matka já, tak to jí taky rikam, ze ja si to budu delat po svem atd.Jenze nejak to nefunguje.Jedine, co by pomohlo, kdybychom se nevídali 😀 😀, ale to asi neni reseni pro nikoho.

jjaanca
16. srp 2011

@repos Tyjo, to by mě asi kleplo. Asi bych si zkusila s babičkou o samotě vážně promluvit a říct jí co si nepřeješ a proč. Že to malý přežije? To je hustý, já bych nechtěla aby moje dítě jen přežívalo - ona taky přežije když ho neuvidí. 😉
Já jsem v tomhle magor, kdyby mi něco vadilo, tak prostě babička malou neuvidí.
Teď vidím že jsi psala že to není řešení pro nikoho...... já myslím že je, že by babička pochopila, že když chce vídat vnuka, musí dodržovat určitá pravidla ať se jí to líbí nebo ne.

repos
autor
16. srp 2011

@jjaanca To je právě to blbé, že když jí reknu, ze se nebudou vídat do te doby, nez ona pochopí, ze si nebude delat co chce ona a zasahovat mi do vychovy, tak ona se urazi a pristoupí na to, schvalne.A já pak nebudu mit zadne hlidani.Hlídá ho sice jen obcas, ale nekdy je to proste potreba.Zajima me., jestli se na stáří takhle mění vsechny zenský nebo je to jen u nás.My byli 4 deti, vubec se s nami nemazlila, dochazelo i na caste fyzicke tresty, i do hlavy, nic neresila a ja ted pomalu nesmim rict malemu jediny zakaz, aby netrpěl.To je to, co mě vytáci, ta jeji zmena .Jestli takova taky budu, no tak to bude něco, nechapu to 😕

natalie77
16. srp 2011

Ahoj, tak držím pěsti. Bohužel toto řeším také. Musím ale říct, že si oboje rodiče dají říct. MOje mamka dala malému k pití minerálku s bublinkami a to ví, že má reflux, že se mu to bude vracet ...a z toho má časté záněty průdušek. Tchán je zase jako Yetty, takže pro něj 10 stupňů celsia je prostě na tričko a kraťasy...z toho teda rostu, protože kvůli tomu, že je syn často nemocný není vůbec otužilý...sladkosti dávám vždy za odměnu, protože malý moc nejí...no a když ho hlídá někdo a já u toho nejsem, tak mi to pak neřeknou, jen mi vypráví, jak hezky jedl....tak to neřeším.
ALe já když se mi něco nelíbí vždy v klidu řeknu, že já jsem matka, já vychovávám a když bude malý nemocný, tak ta starost, běhání po doktorech a noční vstávání je pan na mě...já vstávám v noci a starám se, takže to bude, jak já říkám..No a funguje to....držím pěsti. Holky až budeme mít vnoučata, tak budeme dělat taky kraviny....holt vnoučata jsou pro radost a bez starosí. 😉

amallie
16. srp 2011

@repos ja te plne chapu, mam sice malou mensi, tudiz ta mi jeste nerekne, kdo ji ma a nema rad, ale taky ma velky problemy s jidlem a nesnasim, kdyz ji nekdo dava cukratka pred jidlem a to vcetne manzela 😠 Ale pokazdy se ozvu a normalne ji to seberu a pak jim jeste reknu, ze place kvuli nim 🙂 Nastesti se to skoro uz nedeje, mala je hubenkoucka, takze vsichni vidi, ze v jidle jsou pravidla a pres to nejede vlak.
Blby je, ze potrebujes hlidani, tudiz nemuzes rict, ze ji ho tam nedas. Ja bych ale zkusila aspon stylem, ze prijde az po jidle, aby se v klidu najedl doma a necpalo se do nej sladke, nebo, ze ho vyzvednu ored veceri atd.... Proste aby videla, ze ti vadi, ze by u ni jedl.
Jinak, resila bych, jak casto tam chodi. Jestli jednou za 14 dni, tal bych par cokolad hodila za hlavu, pokud dvakrat tydne, tak bych soptila 😠

jop
16. srp 2011

@repos Můj syn (20 měsíců) taky špatně jí, je s ním v tomto opravdu spousta práce. Kdyby moje matka nebo tchýně dělaly to, co dělá vaše babička (sladkosti před jídlem atd.), tak se s nima prostě budu dohadovat - vysvětlovat. Resp. s mojí matkou si to vyřídím já a tchýni by domluvil manžel. Tchýně dává synovi sladkosti po jídle, podle mě mu dává těch sladkostí víc, než bych chtěla, ale tohle už neřeším. S tím jídlem je to fakt blbé. Pokud jde o jiné typy rozmazlování - tchýně dělá všechno, co synovi na očích vidí - tak to mně nevadí, protože jsem zjistila, že syn dokáže rozlišovat, že u babičky si může dovolit něco jiného než doma.

rampouch
25. srp 2011

Holky, já se kvůli tchýni přestěhovala 800 km. Teď se vídame asi pět krát do roka a to se tvářim, že nic nevidím a neslyším, protože bych se zbláznila. Když starší byla mimino, tak do ní nacpala šlehačku ze spreje, a různa jídla, když byla jenom kojena a to ještě za mými zády. Já ji někdy u toho přichytila, snažila se ji vysvětlit, že je ještě kojena a příkrmy může až v 6m. a šlehačka ji vůbec neprospěje a mouku taky ještě nemůže. No nešlo to jinak, než se přestěhovat. Mladší už byla od ní daleko, tak to bylo v poho.

urugu
25. srp 2011

No já taky někdy ze své tchýně rostu. Odkývá mi vše,ale dnes když hlídala, tak malému v těch vedrech nedala vůbec čepičku, ani ho nenamazala. Jindy mu v dalších vedrech nedala pít a nesundala skoro rozmočenou plínu. Mám to řešit? Přijde mi to celkem dost hustý..... 🙄

knuffel
29. srp 2011

@repos Já teda nevím, ale pokud je to takhle zásadní, dítě nechce jíst a babička ho rve sladkostmi, pak se dohadujete před dítětem, bude nejlepší, když se zařídíš s hlídáním jinak. Jde to, nenamlouvej si, že se bez hlídání neobejdeš, dá se to. Babičky jsou opravdu od rozmazlování, u nás to tak taky je, obě se pro děti potrhají, děti je taky milují, já naopak neřeším, co se tam děje, když tam nejsem, ať si baští k obědu klidně čokoládu (což se určitě neděje), ono je to nezabije, doma je to prostě jinak. To si rozmysli, co chceš. Když budeš pořád přesvědčená, že to hlídání nutně potřebuješ, pak si moc dupat nemůžeš. 🤐