Rozchod prarodičů - jak to podat dítěti?

misa84
15. kvě 2012

Zdravím milé maminky, dostali jsme se do situace, že se moje maminka rozešla se svým přítelem, asi ne úplně v dobrém. Ač není biologickým dědou mých dětí, hlavně starší syn ho má hodně rád, je pro něj vlastně jediným dědou, s mým tatínkem se vídá 2x do roka na oslavě, s manželovým vůbec. Asi bychom to nějak zvlášť neřešili, kdybychom se s ním my rozešli v dobrém, ale ukázal se jako mstivý a dost možná nebezpečný, takže jsme se s manželem dohodli, že s ním přerušíme veškeré kontakty. Teď ale řešíme, jak to podat Honzíkovi, vím, že mu bude chybět, vídali se tak 3x do měsíce, když byl u nich na noc, usínali spolu, chodili na procházky, děda mu povídal o ptácích.... ☹ Nechceme říct, že se už babička s dědou nemají rádi, protože mi to jednak příjde kruté a neřeší to vztah Honzík x děda, ale nenapadá mě, co mu odpovědět, až se začne ptát.....poradíte??

diviska
15. kvě 2012

@misa84 já myslím, že je dobré říkat dítěti pravdu. Stejně na to nakonec přijde a bude vám akorát vyčítat, že jste mu lhali. Je sice ještě malý, ale já bych ho nepodceňovala. Pracovala jsem s dětmi dlouhé roky, i s malými a pravda je nejlepší! Citlivě, v klidu mu to vysvětlete, možná bude smutný, ale znáte děti, rychle se z toho zbrchá..držím palce, určitě to zvládnete!

misa84
autor
15. kvě 2012

@diviska děkuji za příspěvek, pravda je ale bohužel těžko pochopitelná i pro mě, Honzík by to asi nepobral, nevím. Na mých narozeninách mě on sprostě urážel, což nevydýchal můj muž a z bytu ho vyhodil. jako pomstu nám v zápětí poškrábal rok staré auto klíčem, pěkně hluboko a kolem dokola. kdyby šlo čistě jenom o rozchod, asi bychom čas od času domluvili nějakou procházku s Honzíkem nebo tak něco, ale jistě chápete, že takhle chceme zabránit jakémukoliv kontaktu mezi nimi, protože nevím, kdy mu zase "rupne v kouli" a co by byl schopný ještě udělat.... Máme říct Honzíkovi, že se s dědou už neuvidí, protože máme strach, aby mu něco neudělal? ☹

leiladelly
15. kvě 2012

@misa84 souhlasím s
@diviska , že nejlepší je říct pravdu, ale podanou citlivě a adekvátně věku dítěte. Dítě stejně cítí, že se něco děje, že věci nejsou tak , jako dřív a neříct mu nic , by podle mne v něm vyvolalo úzkost. Jak píšete, zda mu říct, že máte strach, aby "děda" synovi něco neudělal, to bych asi tak otevřeně neříkala, spíš snad objektivně popsat, že se stává, že se lidi rozejdou, že se to stalo babičce a dědečkovi a z toho důvodu se malý s dědečkem u vídat nemůže. Je to hodně těžké. Kolik let je synkovi?

diviska
15. kvě 2012

@misa84 tohle je vždy složité :( Řekněte mu , že děda s babičkou už spolu nežijou, že se děda odstěhoval a není možné se sním potkávat. to přece není lež, ale zároveň ho nebudete zatěžovat věcmi, které by opravdu nepochopil/ublížili by mu. Je to váš syn, znáte ho nejlíp. Já tu píšu jen teorie, jak bych případně něco řešila (možná) Jak znám ale děti, tak brzo zapomene. Pokud byste mu ale lhali a říkali, že ho uvidí třeba za měsíc, později atd..tak by na to pořád čekal..

garfie
15. kvě 2012

Ve třech to zvládne v pohodě...počkala bych až se zeptá a pak mu vysvětlila, že děda se od babičky odstěhoval, že to se stává a že už se asi nebudete moc vídat....nějak citlivě, ale na pohodu, nijak bych to nedramatizovala....pokud by s tím měl problém, tak bych řekla, že ho chápu, že je mi to taky líto, ale že to se stává a musíme to bez něj nějak zvládnout. Hlavně ho s ním nějak nestraš-pokud ho měl rád, leda by mu to popletlo hlavu....

misa84
autor
15. kvě 2012

@leiladelly , @diviska , @garfie , děkuji. určitě bychom mu neřekli, že je pro něj děda nebezpečí, to by ho hodně mrzelo. když viděl to auto, říkal, že to udělal nějaký lump a patří za mříže (někdy mívá trefné hlášky 🙂 ) asi ho neuspokojí odpověď, že babička s dědou už spolu nejsou a že už se spolu nebudeme moct vídat ani my, úplně slyším to jeho " a plooč?" 🙂 ale takhle nějak začneme a uvidíme, kam až ta konverzace dojde...

gabbika
15. kvě 2012

@misa84 Míšo, moji prarodiče jsou rozvedení, přičemž otce mého tatínka si nepamatuju, nestýkáme se...z vlastní zkušenosti bych Ti poradila mu říct pravdu adekvátně věku - až se zeptá - třeba, že se s babičkou nepohodli a nebude teď dědečka vídat. Pokud bude jako já, tak buď zapomene nebo se bude ptát dál postupem času a vy mu můžete situaci objasnit postupně, časem začně mezilidské vztahy dobře chápat. Držím palce, ať situaci zvládnete, děti jsou hodně empatické, mně bohužel babička situaci nikdy neobjasnila, prostě mlčela a předstírala, že její manžel nikdy neexistoval a vytvořilo to v dětství akorát nepříjemné "tajemství", které opravdu nebylo potřeba.