Rozdílný vztah k babičkám. Máte podobnou zkušenost?

minea
8. říj 2008

Moje dcera má 10 měsíců a má problém s jednou z babiček (partnerovou matkou). V podstatě ji k sobě ještě nikdy nepustila, jak ji uvidí, rozpláče se, až slzičky tečou, a to i když předtím byla uprostřed hry. Drží se mě jako klíště a dává pozor, abych ji s ní nenechala samotnou v místnosti. Jednou jsem tuto babičku přizvala ke koupání. Dcera celé koupání proplakala, což je něco, co se nikdy předtím nestalo. Mojí matku má ráda, nechá se od ní od malička chovat, bere ji naprosto přirozeně. Druhou babičku to samozřejmě mrzí.
Myslím si, že to časem přejde, ale zajímá mě, jestli máte někdo podobnou zkušenost.

kubaka
10. říj 2008

minea - to je přesné - láska ke komukoliv není povinnost. Je to revoluční avšak hluboce pravdivé. To jsem pochopila, že dítě nijak nenutíš.
Mám tu zkušenost, že děti jak rostou, stávají se sociálními a přirozeně se naučí, co je slušné a ne - syn nedávno při jednom letmém setkání babičku slušně pozdravil, odpověděl, když byl tázán, ale aby ji líbal, objímal - to ani omylem. Bylo mu to až protivné - říkal mi stranou a potichu, že je to pro něho cizí člověk a že se mu nelíbí...Takže vnitří pocit dítěti myslím zůstane, ale překryjí ho konvence, vědomí slušného a neslušného chování a dejme tomu respekt. Což holt musí babičkám stačit - 😝
Zajímavé je, že v Desateru se píše Cti otce a matku svou... - o lásce se tam ovšem nemluví. Ctít mohu, ale milovat nemusím. (je to jak znásilňování duše) Je až s podivem, jak se toto vždy zaměňovalo.
To jsem se jen tak zamyslela... 😵
Bylo to totiž také naše téma

amina
11. říj 2008

Nevím, jestli to tu bylo zmíněné, ale já si myslím, že někdy dítko reaguje na babičku (z matčiny strany) lépe už jen proto, že bývá mamince podobná, má podobný tón hlasu, podobně se chová, mazlí atp. Alespoň u nás to funguje. Moje mamina se s prckem vidí párkrát do roka, ale mají spolu velmi dobrý vztah, s tchýní je to komplikovanější, i když se vídají o poznání častěji.

kacka79
11. říj 2008

Amina s tou podobou a podobným chováním máš určitě pravdu! Každá rodina má nějaké zvyky a když tráví náš Fíla 80% času se mnou tak to musí být znát..

lenycka
11. říj 2008

Amina my to máme úplně stejně. Tchýni malá vidí 1x-2x týdně a pomazlit se za ní nejde, ani hrát si s ní neumí a mojí maminu vídá tak jednou za měsíc až dva a na rozkoukání jí stačí 5 minut a pak se od ní nehne 🙂

asitka
11. říj 2008

my máme podobný problém a nielen s babičkou, ale aj s dedom (manželovych rodičov)...už s oboma deťmi..a aspoň mne sa zdá, že je to všetko o prístupe k dieťaťu...aj lekár si dieťa získa...ak dieťa pociíti...že mu nechce zle....a že má k nemu prístup láskavý, milý, príjemný....moji rodičia sú priam šťastní a závislí na našich deťoch....vystrájajú so synom...babka tá mi nechce ani malú dať, keď sme u nich....no a moji svokrovci...tak pofotiť sa s deťmi...aby mohli ukázať, že majú vnúčatá...a tým to hasne...a potom s údivom konštatujú...že ich deti nemusia...no bodaj by mohli....keď ich majú najradšej tak dva metre od nich...každé dieťa vycíti...kto ich má skutočne rád a kto nie....možno je to u vás ináč,....ale u nás to takto funguje...a ja to už ani nijak neriešim....ani manžel už....aj tak to nezmeníme.... 😝

minea
autor
22. bře 2009

Tak se vracím k prvnímu příspěvku a hlásím, že dcera konečně vzala na milost i druhou babičku - v 15 měsících 😅. Sice se k ní nevrhá a nevítá ji, ale už aspoň snese, když si ji posadí na klín a dokonce je ochotná si s ní i chvíli hrát 😀.

blau
22. bře 2009

minea u nas je problem s muzovym otcom nikoho ineho sa tak neboji a nechce ho ako jeho. Tak dufam, ze sa to tiez niekedy zlomi ako u Vas 😉

binki
22. bře 2009

já tohle znám moc dobře, u nás je pár dnů brek a pak už pohoda
naše druhá babička je ale v nevýhodě, protože malého vídá dost málo kvůli vzdálenosti 😔

susik77
22. bře 2009

Ahojte, aj u nas je to tak. Mala strasne place ked ju len priblizim ku svokre. uplne hysaky. Ja to pripisujem tomu, ze svokra robi s nou vsetko nasilu a je dost teatralna. Normalne o jednej ju zoberie ze ju ide uspat. Ja jej hovorim, ze ju neuspi, ze mala zaspi az okolo 16. ale ona, ze to dokaze. Tak pocujeme total histericky plac asi 20 minut a potom fakt mala zaspi. Na druhy den ale ked este len vidi svokru strasne place, ani priblizit sa k nej nemoze. Myslite, ze to bude fakt pristupom svokry? Ona je totiz ako decko, mysli si svoje a nic si neda vysvetlit. Al. sa boji, ze mala nachladne a nie ze by jej obula papucky, ale da jej na doma cizmy 😕

blau
22. bře 2009

fuha suzik , tak ja si myslim, ze tvoja svokra by mala respektovat potreby malej a aj teba. to sa niet co cudovat, tvojej dcerke ona vie velmi dobre citi aka svokra je .To by sa ani mne nepacilo. Ta celkom obdivujem, ze jej das malu aby ju uspala, ked mala hystericky place, ved ju len stresuje. Nebude ju mat rada aj ked bude vacsia, lebo to nebudu len prikazy co sa tyka spania alebo obuvania cizmiciek vnutri 🙄

tomaskokat
22. bře 2009

suzik, na doma čižmičky? 😅 Prepáč ,ale asi odtial potial. Ja pokial nemusím tak sa so svojou svokrou nevadím ale ked je toho už vela tak nás musia počuť aj susedia..... 😒 držím palce pri "boji"

blau
22. bře 2009

ktory??? z prava ci z lava? my nic nepocujeme 😉 presne tak odtial potial

susik77
22. bře 2009

viete, ona k nam chidi tak raz za tri mesiace-tak na dva dni. postrazi malu a my si zatial vyrazime. alebo ked my prideme k nej tiez asi raz za tri mesiace. takze to nejak "prezijeme" uz som jej hovorila, nech ju nasilu neuspava, lebo mala sa jej bude bat. Vsak ona si vytvara vztah. aky si vytvori, taky bude mat 😖

susik77
22. bře 2009

ona je fakt ako decko. ked mala zacne pred nou plakat, tak ona zacne lamentovat: neplac, to nesmies plakat! sila, ze? 😎
a stale spomina svagrovu malu-od druheho syna, aka je dobra a vesela 😠 vsak aj moja je, ked ju nevidi 😎

timbouctou
22. bře 2009

susik77 - teda nezlob se, ale já bych jí dítě do ruky nedala, když ho nechá plakat. Taky mužově matce ho už nenechávám hlídat ani přes oběd. Jednou jsem nechala, a ona ho nohou odstrkovala od dveří, že chtěl k nám, ani ho do ruky nevzala, a když plakal až se zalykal tak se ještě divila, že jí ho beru. Od té doby se jí bojí. A já taky, nikdy už jí ho nenechám. Umřela bych hrůzou co vymyslí.

kitty68
22. bře 2009

no jeje
u nas je to tak, ze babku taky nemusi, kdyz js tam byli ve ctvrtek tak se ode me nejdriv nehnula, pak zacla pochodovat po obyvaku a nejak se u ni ocitla a spustila kraval 😅 . ale rikal mi manzel ze kdyz tam byl s malou beze me, tak ze k ni sla -poprve- a pry i tancila, kdyz poustel hudbu, no takze si mysli ze problem js ja 😅
no kazdopadne me vic prekvapilo ze pak js sla na navstevu ke kamaradce, kterou mala videla 2x v zivote a to naposledy v zari a te nabizela jabko a chovala se uplne normalne.
jak je na tom s nasima nevim, bydli daleko, ale jak volame pres skype, tak se rve k pocitaci a rozumuje u toho, minule moji mati furt ukazovala tytyty 🙂

susik77
23. bře 2009

timbouctou: vies, moja svokra je dost precitlivela, ani mm nevie ako s nou jednat, boji sa, ze ju urazi...musime to prebtat so svagrom co si o tom oni myslia...

jittuss
23. bře 2009

Ahojky,
tak ja to vezmu zase trošku z jiné strany, mě dost mrzí,že tchýně s tchánem moc naše miminko neberou,nejeví o něj zájem,mají už jedno vnouče od dcery a tak upřednostňujou to první. Naší Verunku kdybychom jim nepřivezli ukázat tak ani neví že existuje, když je pozveme k nám vždycky mají výmluvu že je to daleko (1 km,chůzí asi 20 minut) a následně se dozvíme že jsou u druhého vnoučete,a to dost zamrzí, najednu stranu mi to může být jedno ale nějak není a docela mě to mrzí. V jednom jsem ale ráda, moji rodiče to Verunce maximálně vynahrazují a věnují se jí dost,sice z toho nemá rozum ale je potřeba si vypěstovat vztah už od malička, a proto říkám, at se pak tchánovci nediví že naše holčička až bude starší nebude chtít chodit a bude na ně koukat jak na cizí. ☹

timbouctou
23. bře 2009

susik77 - v tomhle případě bych byla asi neoblomná, jak jsem na malého měkká tak na dospělé co se k němu nechovají jak mají jsem hnusná. Ale nestydím se za to, divných a nedobrých lidí si v životě užije víc než dost, tak proč ho trápit už teď.

minea
autor
23. bře 2009

Susik77, napsala jsi to přesně - "Vsak ona si vytvara vztah. aky si vytvori, taky bude mat". A o tom to je. Každopádně souhlasím s timbouctou, určitě máš právo ji v chování k malé usměrnit, neměla bys jí dovolit nic, co tobě samotné vadí.
Timbouctou, s tou nohou je to taky síla 😠
Jittuss, ta situace je pro tebe určitě nepříjemná, ale podobné téma tu už někde bylo, snad ve volné diskuzi - ( prarodiče nejeví zájem o vnouče). My tady řešíme spíš to, že dítě z různých důvodů odmítá prarodiče.