Sestra zanedbává svého syna. Co s tím?

winielka
13. bře 2009

prosím o radu nebo názor..

moje sestra nechtěne otěhotněla v 17.letech a porodila nádherného syna.
otce ani nezná(ani snad jméno..)takže samozdřejmě neplatí.
sestra má jen základní školu...učnák i když k tomu měla uspořádané podmínky nedodělala...

od začátku narození se o něj stará babička...
sestra chodí po hospodách a začíná se o ní říkat že jde s každým do postele na potkání...
malýho bere sebou do hospody...dává ho na celý den hlídat pochybným kamarádkám...
ani mu pořádně neuvaří,domů nedává žádné peníze...na malého kupujeme oblečení a věci jenom
já ,moje máma a brácha....ona si radši koupí mobil za jedenáct tisíc....

můžeme s ní promlouvat jak chceme ale měnit se nehodlá....

malýmu bude ted 2,5 roku...chce ho dát o září do školky...ale malej neumí chodit ani na nočník na tož si o to říct....a s mluvením je na tom asi jako roční dítě...prostě se mu nikdo nevěnuje tak nemluví...
já už doma nebydlim.moje máma (babička)taky chodí do práce...takže přes den je segra s malym sama....a bůh ví kde ten malej všude přes den je...

už mě to štve a chci udělat s tim konec....dokonce sem řikala že na ni zavolam socialku...ale ta asi taky nic nezmůže.... co stím??? poradte.

katynaa
13. bře 2009

maleho adoptuj ty!

martimarti
13. bře 2009

Chudák kluk. Buď zavoláš sociálku, ta jí malýho vezme a v rodině to nebude dobrý, a nebo se o malého postará rodina. Co jiného? Nevím ☹ ☹

meleri
13. bře 2009

chudák chlapeček! 😢 😢

asi bych to taky řešila přes právníka..normálně tam zajít, vysvětlit to, klidně to napsat na papír protože někdy je to jednodušší než mluvit, a určitě dostaneš dobrou radu..myslím že se to řešit dá, i když by to možná trvalo dlouho.... ☹

winielka
autor
13. bře 2009

mě už je to jedno...
s manželem sme si řikali že by sme ho vzali k sobě...
ale moje máma jí pomáhala...ze začátku jí taky domlouvala...hádali se dokonce segru vyhnala z domácnosti ale když se pak vrátila začalo to nadobro znova...

nejhorší je že se jí máma začíná zastávat...tedy moje máma...
nevim proč....včera sem tam byla na návštěvě a malýho přivedla babička od nějaký kamarádky....

no jako vyuzenej...od cigár byl tam od rána do šesti odpoledne...
brácha řikal že je to prej nějaká kamarádka mojí ségry a má za muže roma.....
nic proti romům ale asi jako u 60 % si to můžete představit...☹
sem se pěkně s mojí mámou pohádala jak tohle může dopustit...
ale znáte sociálku u nás v čr....a naše zákony....dokud o malého nepálí cigarety tak je vše ok.

jenom kdybyste viděli ten byt....v jakém borgelu žije....☹

martimarti
13. bře 2009

Ty by ses o malého nemohla postarat až budeš na mateřské?? Já vím, je to těžké, navíc chlapec bude zjevně potřebovat speciální péči, neboť bude pravděpodobně zanedbaný a i bohužel zaostalý, ale bylo by to řešení, ale pro tebe hóóódně těžké a náročné. Jde o to, co by na to řekl partner.

martimarti
13. bře 2009

Tak to je těžký. Co obrátit na nějakou linku např.http://www.nasedite.cz/webmagazine/home.asp?idk...

winielka
autor
13. bře 2009

já bych si ho k sobě vzala ale to je jen krátkodobé řešení....
co bude až se pro něj ségra vrátí a bude mít třeba nějakého partnera co fetuje nebo tak...

jenže ona mi ho nedá ... já ho vidim jen občas když přijedu na návštěvu...

ona ho raši bude tahat po hospodách,muj brácha ještě bydlí s nima v bytě...kolikrát příde domů z práce a malej je tam zavřený v bytě sám a ségra pryř!!!
to je uplně normální nechává ho prostě samotnýho doma... ještě že se nic nestalo...

martimarti
13. bře 2009

Nebo zkus zavolat na Fond ohrožených dětí, Plzeň, Barrandova 8, tel.377 455 132: Tam ti určitě poradí.

winielka
autor
13. bře 2009

super...zavolam tam snad mi poví nějaký řešení....

ale věřte mi,za nedlouho budu i já maminka...a zrovna ted je mi to hrozně líto..
hlavně když se malej rozbrečí když odcházim...trhá mi to srdce... 😔
¨
nechápu že je to moje sestra...??!! 😠

je hrozný kolik asi dětiček takhle musí žít bez pomoci......
sem naštvaná na náš stát že v této oblasti máme bud jen klokánka...atd..ale právně jsme hodně zaostalý...

myslim že se ségra už nikdy nezmění,a jelikož má jen základku,tak si myslim že si co nejdřív někde pořídí další dítě aby nemusela do práce... to je na tom to nejhorší....☹

martimarti
13. bře 2009

Win, to je hrozně smutný případ a moc bych si přála, aby jste to nějak vyřešili ve prospěch malého. Ale mám bohužel pocit ten samý jako ty, že tvoje sestra bude dál plodit děti, neboť se svým intelektem to nebude řešit a takových smutných dětí budete mít v rodině víc. Jinak v plzeň. Zlatých stránkách hned na straně 2 jsou čísla, kde by ti mohli také pomoci . Držím palce a hodně síly.

eena
13. bře 2009

winielka, je to určite hrozná situácia - hlavne pre toho malého - chudák on za nič nemôže a najviac si to odnesie. Ale o tom som nechcela....Pokiaľ to chceš teda naozaj riešiť určite sa skús skontaktovať s tým fondom ohrozených detí, prípadne aj zájsť na tú sociálku - odd.starostlivosti o rodinu ( alebo tak akosi podobne sa to volá - snáď aj v ČR). Ja zo svojho okolia poznám podobný prípad kedy si zo dňa na deň zobrali dieťa (tiež od sestry) a tiež vo veku asi dva roky - okamžite požiadali predbežným opatrením na súde o zverenie do pestúnskej starostlivosti - dokonca tá pani ostala s malou doma na rodičovskej dovolenke v podstate zo dňa na deň. Malú mali u seba asi päť rokov, potom si jej biologická matka ( po absolvovaní protialkohol.liečenia) požiadala o opätovné zverenie do výchovy - aj ju dostala nazad, ale skončilo sa to dobre - malá má dnes 16 doteraz tete, ktorá ju v najhoršom doslovne zachránila hovorí mama, navštevujú sa malá sa minule vyjadrila, že čaká až bude mať 18 a príde bývať nazad. Takže hlavne si myslím, že treba konať - a vedieť čo vlastne chcete - dobre o tom porozmýšľať, lebo ide o veľmi vážne rozhodnutie, ktoré sa týka mnohých ľudí. Určite bude nutné kontaktovať aj ten úrad soc.vecí, prípadne podať návrh na súd... Držím malému palce

winielka
autor
13. bře 2009

díky všem za podporu....

mě by stačilo jen kdyby dostala ségra strach že by jí ho mohli vzít a snad by se už konečně změnila...

snad to ohlásim anonimně...protože kdyby se dozvěděla že je to ode mě...
tak bych už asi malýho nikdy neviděla...
my oba s manželem si děláme hrozný starosti...

winielka
autor
13. bře 2009

ps:prosím pokud máte v okolí podobný případ...

nestujte ladem...a vše nenormální co delší dobu pozorujete hlaste...ty ubohý dětičky za nic nemůžou...

já to ohlásim ale nevim zda budu mít úspěch sem jen "teta" ...

jestli je zde nějaká sociální pracovnice a má stim zkušenost a může poradit....
od kdy se může dítě odebrat... např.jaké závady v domácnosti se musí zjistit...a zda mají sociálni pracovnice
možnost prohlídky bytu.tedy zda musí být vpuštěny do bytu....nebo jen za účasti policie??

jak probíhá taková socialní kontrola??

caira
13. bře 2009

winielka:

ohlas to, vlastne uz jsi to mela ohlasit davno, uz jen to, ze maleho nechava o samote je protizakone!

Socialka se tim bude zabyvat, tim si bud jista, zavolej FOD nebo socialku ale hlavne to ohlas! protoze cim dele clovek otali tim horsi to je..vim, ze nebude lehky prasknout vlastni rodinu,ale ten malej si zaslouzi normalni zivot!

Socialni pravovnice - teda ty terenni to budou muset prosetrit, co ja pamatuju tak se to delalo formou "prepadovka" takze zadne upozorneni aby si mohli uklidit a predstirat jako,ze nic, vylozene se slo a kdyz nechteli pustit do bytu tak se volala policie.. Ale nevim jak je to ted.. ze socialky uz jsem deset let pryc ( delala jsem tam praxi pri studiu ) Nicmene mas pravdu v tom, ze ceske zakony jsou v tomhle dost na ho*no .. 🙄

jak rikas, dokud ho nepali vajglama tak se dela, ze se nic nedeje..a pak se divi,ze tolik deti umira na nasledky tyrani... ☹

winielka
autor
13. bře 2009

to co je mi třeba líto že ten malej bude třeba svědkem tahanice mezi socialní prac.a sestrou...že to bude opět pro něj stresující...
ale nechtěla bych aby musel bejt v nějakem zařízení ...nejradši aby byl u mě...
nechtěla bych aby plakal....

na sestru se stejně dívá jako na nějakou tetu...stejně jí za celej tejden ani nevidí...protože ho dává jinam na hlídání...
on stejně mojí máme nebo mě čas od času řekne mami....?! 😢

caira
13. bře 2009

winie: melo by jit aby soud vydal predbezne opatreni a maly by byl docasne sveren do tve pece nez se ta situace vyresi..myslim, ze by to tak urcite melo byt....

jituska
13. bře 2009

Winielka a nezkoušela jsi se sestrou promluvit? Říct jí třeba, že se nemůžeš dokčat miminka a ráda by sis užila jejího malého, aby Ti ho dávala na hlídání? Třeba by se jí to zalíbilo a dávala by ho k Tobě netahala ho nikde po hospodách apod. U ebe by byl v dobrýc hrukou. Zkus jí to navrhnout. Vím, že je to těžké, navíc jsi sama těhotná, tak musíš odpočívat, ale takový prcek už si vyhraje a nepotřebuje moc nosit. Přece mu někdo nemůže takhle brát dětství a nechávat ho samotného doma 😲
Má dostatek jídla a pití?

dadous
13. bře 2009

winielka ahoj, mam kolegyni a ta řeší dost podobny problem. Jeji bracha se ženou má už dvě děti, oba chlastaj a dopadlo to tak že děti skončily v kojenaku, ale socialka je dost dlouho kontrolovala než jim děti vzala. Zkus zajit na socialku Peče o dítě a tam se porad. Třeba když bude segra pod dozorem tak to s ní trochu pohne 😉

bledulka
13. bře 2009

winielko,
situace těžká

no v tvé situaci bych předně zkusila sehnat nějaké důkazy-nafotit nepořádek v bytě,natočit skrytě na telefon či kameru případné hrubší zacházení a vše co není normálním projevem takto starých dětí
a pak to hlásit na sociálce,v případě,že víš,že je právě ted dítě samo doma tak v tu chvíli i na policii...i kdyby se tomu někdo nevěnoval hned,bude tam někde o tom záznam a to může situaci potom taky urychlit...

myslím,že promluvení si nestačí-pokud se takto chová,tak i kdyby ses přetrhla,člověka nezměníš....
většinou je pak člověk za toho nejhoršího a obrátí se to proti tobě-ty budeš pro ně (sestru a možná i matku) ta nejhorší..myslím,že jediná cesta je jednat s úřady...

každopádně hodně štěstí a at to pro malého klučíka dobře dopadne

simour1
17. bře 2009

Já si myslím,že promluvit si v klidu se sestrou v tomto případě je zbytečný.V co nejbližší době bych navštívila sociálku,rozhodně podala konkrétní důkazy,aby se věc už hnula z místa.Jen zázrakem se malému zavřenému doma o samotě nic doposud nestalo.Tohle bych takhle nenechala ani jediný den!I když v tomto těhu období by jsi měla relaxovat,odpočívat a těšit se na vlastní mimi,přesto pokud o malého s TM opravdu stojíte,šla bych do toho po hlavě.Pokud je možná anonymita před vlastní rodinou v tomto případě bych jí využila.Myslím,že se vše obrátí proti Tobě za strany matky a sestry.Ale vždy je lepší počítat s horší variantou,třeba to nakonec půjde mnohem lépe.Držím palce! 🙂

petule.h
18. bře 2009

no zaujalo mě to co říct...já teda nejsem určitě matka samice, ale své děti miluju a udělala bych pro ně první poslední...tady se říká...komu není rady, tomu není pomoci, je vidět, že k dítěti vztah nemá..
určitě, ač za cenu ztratit sestru bych jí udala, nebo bych jí pohrozila sociálkou...ale myslím, že to nepomůže...opravdu tady jde spíš o dítě a né o ségru, kterou můžeš mít ráda, ale určitě v tvých očích klesla stejně...
prostě to někde nahlásit a vzít si ho pak do péče, myslím, že pokud jí tak strašně nezajímá už te´d a baví jí život co vede, tak jí nebude zajímat ani později, jo možná až dostane rozum, najde fajn chlapa se zájmem o rodinu co by jí předělal...
je těžké radit, ale určitě bych ho soudně chtěla do péče, nebo někomu z rodiny, aby třeba jednou si neklepala na hlavu, že má dítě v děcáku a jednou by jí třeba stejně někdo udal, protože do hospody chodí i lidi co mají něco v hlavě

klaras
19. bře 2009

Ja bych ji taky urcite nahlasila..chudak dite! Kdyby se neco stalo, aby jsi si to jednou nevycitala.Co treba i jeho detska doktorka? mamka je pediatricka a vim, ze nekolikrat nahlasila na socialku, aby se proverila rodina.Podle mne mas velkou sanci, ze by jsi ho dostala do pece,vzdy se snazi, aby bylo dite v rodine.hodne stesti

zdenallicka
19. bře 2009

Wini: Zastanu se socialnich pracovniku v ČR... Pracuju v detskem domove, takze vim, jak pracuji socialni pracovnici a muzu to s klidnym srdcem rict, ze jsou na vysoke urovni a 90% z nich dela pro ty deti (potazmo rodiny), co muze...

Jakmile se ale ditko dostane do detskeho domova, je slozitejsi navrat do rodiny... To je pravda a mela bys to vedet...

Jestlize se ale o dite postarate vy, melo by to byt v poradku... Samozrejme to musi byt stvrzeno soudem..

Tvoje sestra muze byt zbavena rodicovske zodpovednosti a rodicovskych prav, vy muzete maleho mit v pestounske peci (pro zacatek), pak ho treba i adoptovat..

Udelej, co ti srdce kaze a nenech malickeho napospas tve blbe sestre... 😔

Rozhodne radim pravnika (poradit se o tom, jak to zakonne vyresit)...

Hodne stesti malickemu....

zdenallicka
19. bře 2009

JO a socialka nesmi rict, kdo jim volal... 😉 Takze klidne se ohlas jako teta malickeho a rekni (pro jistotu), ze si nerejes, aby tve jmeno kdekoliv figurovalo...

Nemusis ani shromazdovat zadne dukazy - dukazy si obstara socialka a policie... Muzes taky na segru podat trestni oznameni za zanedbani povinne vyzivy, vychovy a pece (kukni ale jeste na net, nevim jiste, jestli je ten nazev presny)...

jittuss
19. bře 2009

Tak ja být tebou tak v první řadě začnu jednat, dřív než se stane něco malému, to že ho nechá doma samotného je šílený a taková nemáma nemá mít svěřené děcko - prostě bych to nahlásila na sociálku nebo na fond ohrožených dětí ale jednala bych.Nechci vidět ve zprávách reportáž s titulkem "další týrané dítě"

zdenallicka
20. bře 2009

winielka: Tak jak to vypada? Jednas s nekym? Cos podnikla? Napis nam, prosim, at vime, jak se vyviji osud maleho synovecka... 😔

winielka
autor
20. bře 2009

ahojky:
zatim jsem tam vlítla a udělala doma pěknou scénu.... pohádala sem se takřka s mámou a i se ségrou...
řekla sem něco na´účet své zemřelé babičky že kdyby to viděla by se musela obracet v hrobě...
a máme a ségře sem řekla že je to pěkná s.. sobecká...

mámě to pak přišlo líto protože sem sama těhotná a asi jí přišlo líto že se takhle stresuju....

tak se alespon máma zamyslela a ve středu ho nedávala pryč a byl doma s ní...bylii i plavat v bazénu tak snad si máma vzala ponaučení...

jinak malej je dobře živenej,na to dohlíží moje máma...malej má hrozně rád zeleninu...
je schopnej i k snídani sníst jedno celý rajče a papriku(samozdřejmě nepálivou bez semínek)...

jinak tělesně nemůže ani doktorka říct že by byl zanedbávanej...je pěkně vyvinutej,bude velikej.a je super zravej!!
tod jediný štěstí...

jinak ségra asi jiná nebude...malej je celý dny s babičkou.....☹,
tak aspon ona se trochu snaží...ale mě vadí že se jí máma občas v těhle věcech zastává...někdy i ona sama na ni nadává..(ale spíš si se ségrou neví nikdo rady)....

bohužel sem byla na kontrole...a musim mít klid...tlak 165/100.... 😒
beru prášky...a musim si hlídat jídlo a sůl...a hlavně žádnej stres.... ☹

jeudi
1. dub 2009

to je neuveritelne chudinka maly ale jsou i takove pripady,ale nevim co delat v takove situaci...opravdu nevim..kdyz zavolas socialku tak ji ho seberou a lip se mit nebude .a jestli nepomaha anidomluva tak fakt nevim .kdyby byl nekdo na koho hodne da tak jedine ten aby s ni promluvim,jinak se priznam ze bych si take nevedela rady 😒

skuli
3. dub 2009

skusim v skratke tiez opisat nas porod... wild horses - mali sme to dost podobne 🙂

Takze - rano v sobotu pred 5 mi zacali kontrakcie, o 3 poobede sme dosli do porodneho domu, to uz boli po 5 minutach. Midwife bola fajn, chcela nas poslat domov, lebo som podla nej bola prilis v pohode na to, aby som rodila 😀 ale ostali sme tam, dostali sme peknu porodnu salu s balonom, vanou zachodom, roznymi pomockami (pisem to preto, lebo na Slovensku by toto bol tazky nadstandard), pustili sme si hudbu, tancovala som brusne tance, predychavala kontrakcie, midwife nam uvarila caj (mala som specialny na kojenie este z domu) a priebezne nam nosila novy a toasty a lekvar 😀 potom mi napustila vanu, vliezla som si do nej a bola to prijemna ulava (kontrakcie som mala strasne bolestive - pomahalo mi ich predychavat a pri vydychu robit hlboky zvuk "vuuuuu". A este mi velmi pomahalo, ze ma manzel stale masiroval - mali sme to nacvicene z predporodneho kurzu, takze vedel presne, co ma robit, bol uzasny.). Ozaj, jest neodporucam - ja som si len hryzla z mueslitycinky a hned som sa z toho povracala. 😖 Ale pila som stale a vela. Potom, ked som tie bolesti uz nevedela vydrzat, poprosila som midwife, ci uz mozem ist do bazena a ona, ze este asi nie som dost otvorena, ale skontrolovala ma a zistila, ze uz som na 6 cm, tak hura do bazena 😀 no a tam to bolelo este viac, neskor mi ponukla ten entonox, tak som ho skusila a bolo to super 😀 som z toho bola uplne sfetovana 😀 no hej a mala som fakt ten orgasmic birth, takze je to pravda, da sa to. (midwife bola dost prekvapena z toho, ako rychlo sa otvaram a ako dobre predychavam kontrakcie, mala som zo seba velmi dobry pocit, som jej vysvetlila, ze robim jogu 😉 ) Potom akurat nastal problem, ze babatko akosi nechcelo ist von, kedze bolo asi take obrovske. Medzitym sa vymenili midwife a to bolo super, lebo ta druha midwife bola uplne uzasna a uz sme ju poznali - ona ma prijimala. Najprv ma len pozorovala, radila mi, co mam robit a ked to neslo, vyhlasila, ze ideme z bazena von, tak sme sli na stolicku, tam sa mi podarilo nieco vytlacit, ale babatko to nebolo 😅 (midwife ma velmi pochvalila a slo sa dalej), potom sme sli na postel a tlacila som v polosede, jednu nohu som mala zapretu do manzela a druhu do midwife. No a takto som tlacila asi 3 hodiny, lebo Zoranko asi cely cas spinkal 😀 . Myslela som si, ze umriem, ze ho nevytlacim, ze budem musiet mat cisarsky, nastrih, zvon a neviem co este, no a nakoniec sa nam to podarilo 😀 bol to ten najkrajsi pocit na svete, ked som pocitila, ze uz konecne ide von a potom, ked som ho uvidela - bol nadherny, najkrajsi na svete 😀 . Manzel si musel sadnut, lebo toho bolo nanho trochu moc (videl viac ako ja 😀 . Hned mi Zoranka polozili na brusko a prikryli nasim cervenym uterakom a tak sme tam nejaku dobu ostali a tesili sme sa. Potom mi pomohli prejst na stolicku, kde som vytlacila placentu (bez syntocinonu), midwife ju skontrolovala, ukazala nam ju (Zoranka medzitym drzal dojaty ocko). Potom som presla na postel, midwife ma skontrolovala, mala som male natrhnutie, ktore zasila (dala mi entonox a umrtvovaciu injekciu - vobec to nebolelo a bolo to hned). Potom mi prilozili Zoranka na prsia, ale cuckat sa mu nechcelo, tak sme sa len tak vytesovali. Potom som zaspala.
Idem kojit - dokoncim neskor 😉