Šikana prarodičů, máte zkušenost?

chancel18
27. pro 2013

Potřebuji poradit. Moje babička má 3 dcery. Jedna z nich je moje mamka, zbylé 2 jsou dvojčata (tedy moje tety). Cela moje rodina je typ lidi, kteri nikam nechodi, nemaji pratele, jen sedi doma na zadku. Ja s mamkou bydlime celkem daleko, takze babicku vidame mene. Tety vsak bydli kousek. Od detsvi jsem pozorovala jak se tety k babicce chovaji osklive. Ale prijde mi, ze se to stupnuje a mam silne podezdreni, ze se jedna o psychickou sikanu. Babicka je nestastna z toho jake na ni jsou. Dela pro ne prvni posledni (pece jim, sije obleceni, dava penize, pomaha jak muze). Jedine ceho se docka jsou nadavky jak je nemozna, at radeji mlci a do niceho se neplete....je to dlouhatansky vycet toho jak se do ni ty dve navazi at babicka cokoliv rekne. Take babicce lzou, ze treba moje mamka neprijede na navstevu, kdyz je takova a nebo se k babicce pozvou na obed, prijdou k ni, urazi se kvuli hlouposti a zase odejdou. Trapi me to. Babicky se zastavam a jsem za tu spatnou. Dokonce mi bylo receno, ze babicku branim jen proto abych zdedila byt! Ted o Vanocich mi mamka rekla, ze babicka pry trpi stareckou demenci a to uz dlouhou dobu. Ja jsem na babicce nic nepozorovala a mam silne podezdreni, ze se babicku snazi akorat dostat z bytu. Mate nekdo zkusenost se sikanou v rodine a jak zakrocit?

kamino
27. pro 2013

Jedina moznost je vzit si babicku k sobe. Tety pravdepodobne budou jeste vic nastvane,ale babicka bude mit klid. Nebo zvazit umisteni v nejakem zarizeni..ja jsem se o babicku starala 3 roky,ale mela svuj byt a ja ji tam vozila jidlo,prala,nakupovala a.t.d...pak jsem s ni i bydlela,pak se narodil prcek,ja opet vozila jidlo a podobne,pak uz nemohla vubec zustavat sama,tak nejakou dobu bydlela s nami a ted uz je bohuzel v Domove,priznam se,ze jsem uz peci o ni nezvladala..
Takze zvaz,jak moc je babicka sobestacna,jestli jste schopny a ochotny ji vzit k sobe. Jinou cestu nevidim..socialka a podobne moc nevyresi,jen se tety nastvou jeste vic.

lesanka845
27. pro 2013

Tak ako radi kamino najlepsie riesenie vziat babicku k sebe. Tiez to mam z vlastnej skusenosti. O Babicku som sa starala 12 rokov, najskor som dochadzalak nej, potom som si ju zobrala k sebe a bola u mna az do sameho konca. Mala som dve male deti,na ktore som bola sama a zvlafdla som to . pri konci uz mi pomahali z charity,pretoze uz bola leziaca. Ale somrada, ze som to zvlafdla. Ale da sa to. Urcite by som nenechala babicku trpiet. Atety neries, tie nezmenis.

laurital
27. pro 2013

@chancel18 A ty informace máš přímo od babičky?Pokud trpí stařeckou demencí tak bohužel informace od ní nejsou relevantní.Navíc péče o takto postiženého seniora je nesmírně náročná, mám s tím stejně jako holky výše osobní zkušenost.
A vy dvě s matkou pomáháte tetám s péčí o babičku také?Protože podle toho co píšeš mi přijde, že starost o ni je na tetách a vy ji vídáte jen občasně.Tím se tvých tet nechci zastávat, ale on je velký rozdíl mezi denní péčí o seniora postiženého demencí a občasnou návštěvou.A málokdo si dovede představit, jak velký psychický nápor je to pro toho, kdo je ten, který ji opatruje.
Pokud se vám nelíbí, jakým způsobem se o ni tety starají, nevidím jiné východisko, než si ji vzít k sobě.

chancel18
autor
27. pro 2013

@kamino
@lesanka845 Za prve mame maly byt na to aby s nami babicka bydlela. Za druhe babicka by s tim ani nesouhlasila, je velice hrda. Take ma babicka cukrovku, problemy s tlakem a spoustu jinych potizi, kazdy tyden je u nejkeho lekare a bydli ve velkem meste, kde ma lepsi zdravotni peci nez by mela u nas. A posledni duvod je, ze babicka bydli i s dedou. Takze hledam spise jinou cestu jak zakrocit.

chancel18
autor
27. pro 2013

@laurital Mluvim ze sve vlastni zkusenosti. Kdyz s babickou telefonuji nebo jsem u ni byla nekolik dni na navsteve, tak jsem nepozorovala zadnou nemoc. Babicka je naprosto samostatna a nikdo se o ni nestara tedy ani tety. Takze zadnym psychickym naporem urcite netrpi. Nadaji treba babicce za to ze pece dorty (je to jeji konicek) a potom se u ni neukazi 2 tydny ani se neozvou.

dorinek
28. pro 2013

@chancel18 - a jak se k tomu všemu staví děda ? On taky říká, jak jsou na ni zlí, vidí to, zastane se jí ? Pokud žije s dědou a zvládá péči o domácnost a o dědu, tak asi nebude souhlasit s tím, že by se někam stěhovala, ať už k vám, nebo někam do domova...Navíc staří lidé neradi dělají nějaké velké změny, jsou zvyklí na svůj klid..kdybych byla ve tvé situaci, určitě bych zavolala na nějakou linku pomoci seniorům a všechno jim vyklopila. Určitě s tím mají víc zkušeností, než my tady (tím se nechci nikoho dotknout) a možná by ti i poradili, jak poznat stařeckou demenci a jak babičku chránit. Napadá mě taky, jestli jejich chování nevede k tomu, prohlásit babičku za nesvéprávnou...

lenicka07
29. pro 2013

@chancel18 Nevím, jaký máš např. vztah s dědou, měla bys to probrat i s ním, přece jen je s babičkou každý den v kontaktu. Zkus z mamky dostat podrobnější informace o té údajné stařecké demenci (jak se má projevovat atd.), nevím teda jestli mamka se babičky taky zastává nebo je spíš na straně tet. Zkus si zjistit víc o projevech stařecké demence. Podle mě to může přicházet i úplně nenápadně, můžou to být třeba občasné nesmyslné věty, špatná orientace v čase (neví co bylo včera, předevčírem), pletou se věci z poslední doby (naopak na mládí perfektní paměť), babička může klidně i vykonávat svoje oblíbené činnosti, ale prostě tak nějak automaticky i když to není potřeba a nikdo to nežádá. Naše známá měla maminku taky s demencí, ta ze začátku taky vykonávala normálně všechny domácí práce, ale vyšla třeba z baráku a netrefila domů. Ti co nejsou v denním kontaktu často nepostřehnou. Časté bývají i stavy, že takový senior má pocit, že mu někdo ubližuje, krade věci, nadává a přitom to nemusí být pravda. Druhá varianta opravdu může být že babičce někdo ubližuje (nebo to může být kombinace obojího - babička trpí tou chorobou a někdo jí psychicky týrá). Ale nejdřív bych se asi zkusila dozvědět víc od dědy, od mamky. Je to prostě tak, že pokud by babička opravdu měla trpět demencí, nelze brát vše co řekne jako relevantní informaci.