Škola nebo dítě. Co si vybrat?

ewuska
25. srp 2008

Ahojky, potřebovala bych další názory. Mám doma skoro půlročního syna a od října bych měla nastoupit na denní studium abych si dodělala maturitu. bohužel je to v jiným městě, hlídání veškerý žádný a doma pro mě nemá nikdo pochopení. Vím že bez matury nejsem nic v dnešní době ale nemůžu den co den odejít od mého drobečka ☹
Kdyby se mi tu ozval někdo kdo řešil podobný problém, byla bych ráda.
Budu ráda i za vaše názory a tak 😉

s.arik
25. srp 2008

ewusko,
denní studium na SŠ je velmi časově náročné, nemáš možnost někde studovat dálkově, nebo alespoň večerně?
si tak matně vzpomínám, že jsme měli na gymplu denně 6h plus jednou týdně odpolední výuku, no a večerňáci jen 4x týdně pět hodin...dálkaři jen x hodin jednou týdně nebo měsíčně (to má každá škola jinak)

případně zkus požádat o individuální studijní plán, jestli ti ho dají...
anebo školu odlož o dva tři roky, než malý půjde do školky...zvlášť pokud nemáš doma podporu a hlídání ☹

ewuska
autor
25. srp 2008

s.arik: individuální plán by mi dali až od druhého pololetí ale stejně bych tam musela jezdit. Nastoupit musím buď teď nebo další rok. Bohužel jsem z malého města a ty možnosti tu jsou docela dost omezené. Nevím jak to mám vyřešit aby bylo dobře.....Nejhorší je že mě nechápe ani přítel natož moje máma

johanda
25. srp 2008

ewuska a proč je tvoje rodina proti? Zvýšíš si kvalifikaci a po mateřské budeš mít šanci dostat práci mnohem vyšší s maturitou než bez ní.
Já bych to možná odložila až na příští rok, pokud ti nejsou ochotni dát IP od začátku. Dominik už bude větší a babička nebo taťka snad budou ochotnější pohlídat ho.

ewuska
autor
25. srp 2008

johanda: oni jsou proti to mu abych si to nedodělala. Vidějí jen to že musím mít maturitu a nic jiného je nezajímá

s.arik
25. srp 2008

tak jestli chtějí ať máš školu, tak ti snad "musí" i pohlídat ne?

maturita je fajn věc, ale kdyby mi ji někdo takto nutil a ještě mě hnal od kojence, asi bych jim ukázala záda 😝 😔

johanda
25. srp 2008

Ewu, tak oni tě nutí do školy a tobě se moc nechce? Ani se ti nedivím, s miminem je to docela těžké. Nechápu, proč tě nutí a nenabídnou ti pomoc, s 5 měsíčním prckem je přece prezenční forma studia střední školy blbost. Vysvětli jim, že se na to prostě zatím necítíš, jsi unavená, nevyspalá, ať počkají rok, dva, pak už to bude lepší a snad se i tobě začne chtít. 🙂 Já pracuju od jednoho roku děcek a povím ti, je to občas pruda a děs a to nemusím denodenně někam jezdit, hodně věcí zvládám z domu; přesto si někdz nadávám do blbců, že se nevěnuju jen prťatům a přidělávám si problémy.

ewuska
autor
25. srp 2008

díky za podporu 🙂 něco takového jsem potřebovala slyšet. Vím že maturu potřebuju ale....

s.arik
25. srp 2008

ewusko,
proč si nucena udělat školu do dvou let? že ti bude 26?
ale moje máma si dodělala maturitu až po třicítce...večerně 🙂
pošli rodinu do pr.... a užívej si miminka, na školu není nikdy pozdě.

ewuska
autor
25. srp 2008

s.arik: prý je na to zákon že od přerušení studia musím pokračovat do 2let

lukin
25. srp 2008

ewuska: Ale jak si to oni jako představují? Kde bys dala Dominika, když oni hlídat neumějí a do školy ho vzít nesmíš?

mikca
25. srp 2008

ewuska maš strašně malého prdolku a dení studium bude pro vás dost odloučen ☹ í a to nejde počakt já nevím dva tři roky kdy bude prcek větší a dojíždět třeba do jiného města na dálkové studium..teda já si to dost nedovedu představit a kort , když ti rodina není zrovna nápomocná..tak držím palce..

ewuska
autor
25. srp 2008

lukin: to nevím, musela bych si sehnat hlídání, ale bohužel to je taky složitý. MM musí vydělávat penízky(už teď jsme na tom dost špatně), moje mamka je samoživitelka takže taky potřebuje každou korunu a tchýni bych ho nesvěřila 😀

andelka
25. srp 2008

ewuska: A určitě to platí i pro SŠ? Pro VŠ jo, to platí, po přerušení se musíš do 2 let vrátit. A jak dlouho by to trvalo do té maturity. Určitě je něco jiného školu přerušit a pak dodělat jen zbytek, to co ti chybí a něco jiného, když děláš celý obor s maturitou. Bratranec má třeba výuční list a maturitu si dodělává teď, ve 40 letech.
Ty jsi ale asi ten první případ, ne? Kolik je ti let a co jsi studovala před narozením malého? Denní studium s tak malým mimčem je fakt blbost. Neprospělo by to ani tobě ani jemu.

ewuska
autor
25. srp 2008

andelka: Podle paní ředitelky to platí i pro SŠ, což je docela na ... chybí mi jen poslední rokn což není moc ale....

s.arik
25. srp 2008

ewus, aha, já myslela že budeš studovat sš od prváku...to můžeš i v padesáti letech 😉
hele a neuvažujete výhledově se s chlapem odstěhovat někam k městu, kde bys mohla dojíždět do školy (dálkově) jen kousek a i chlap by sehnal asi lépe placenou práci...o tchýni nestojíte a máma ti s dětmi nepomůže, tož co vás doma drží? teda kromě peněz 😔
(my taky žijeme v podnájmu, takže je mi jasné, že stěhovat se jinam je náročné)

ale být tebou, opravdu bych se na školu vykašlala, než půjde Dominik do školky.

andelka
25. srp 2008

Není to moc. ale denní, to si snad dělají srandu ne? Měli by ti vyjít vstříc, jak psaly holky, individuální plán. Vždyť ani my jsme někdy na nějaké předměty nemuseli chodit, pokud jsme z nich nematurovali. A poslední ročník je i kratší. ale asi záleží na škole, kterou bys dělala, jaké má podmínky.

s.arik
25. srp 2008

aj, poslední rok, to je nemilé 😒 zase dělat za čas 4 roky je opruz že 😠

tak to já bych do té školy asi šla, ale buď bych žádala o indiv. plán, nebo sehnala doktora, co tě hodí formálně marod co nejdéle, takže bys chodila pomalu jen na písemky...

s.arik
25. srp 2008

třeba být 3 týdny "nemocná", pak týden chodit do školy a zase "onemocnět", to zvládaly i někteří mí spolužáci....a též odmaturovali...za tři, za čtyři, ale dali to 😅

bardott
25. srp 2008

Ewuska zvládnuť sa dá všetko len o tom musíš byť presvedčená, že to chceš a hlavne musíš mať podporu v rodine. Ja popri malom študujem VŠ ale externe a ešte aj musím kôli práci dorábať ďalšiu maturitu. Lenže obe externe. Podpora v rodine je pri tomto probléme úplne nevyhnutná. Rozhodni sa tak ako to cítiš. Nikdy nie je neskoro začať študovať. Takže predpokladám, že si zdravá 20-tnička a máš teda kopec času. V každom prípade ti držím palce. 😉

blka
25. srp 2008

Ewuska: tvou situaci ti nezávidím, hlavně když tě rodina tlačí do něčeho, v čem tě nemůže podpořit ☹ 🙄 . Nedalo mi to a mrkla jsem do školského zákona. Tak přeřušit studium lze opravdu jen na 2 roky 😖 . Ale ještě jse našla toto:
"Částečné vzdělání žáka může ředitel školy uznat, pokud je doloženo dokladem o tomto vzdělání nebo jiným prokazatelným způsobem a od doby jeho dosažení neuplynulo více než 10 let nebo pokud žák znalosti z tohoto vzdělání prokáže při zkoušece stanovené ředitelem školy."

Tzn: že by ses ještě mohla domluvit s ředitelem, že by ti dal nějaký "papír" o tom, že máš 3 roky studia a pak (až by byl malý větší), by ti to buď uznal, nebo bys udělala zkoušky a nastoupila rovnou do čtvrťáku. Asi by to nebylo moc jednoduché, ale možná lepší varianta toho, co máš před sebou teď 😉

janulle22
25. srp 2008

ahojky ja jsem si dodelava 3rocnik na ucnaku a mela jsem individualni plan ... nechapu proc u vas to tak neni...mozna je to neochotou vedeni ti vypomoct...skolu jsem zakoncila se trema 2 na vyucnaku se skoro rocnim prckem...malej se mi narodil na konci 2heho rocniku...neves hlavu nejak to udelas...kdyz ne ted tak nekdy az bude prcek vetsi a budes v pohode 😉

zanett
25. srp 2008

ewusko, situaci mas ztizenou, ale myslim, ze by to byla blbost, kdyby ses vykaslala na vzdelani, protoze to je tvoje (a synova) budoucnost. Asi ti to rika kazdy, ale bez maturity budes drit bidu s nouzi (nadnesene), kdezto s maturou mas lepsi pracovni vyhlidky do budoucna. A je rozhodne snazsi dodelavat posledni rok, nez pak za nekolik let zacinat se SS studiem od zacatku. Pochybuju, ze se ti do toho bude chtit - dite bude starsi (treba budete mit druhy), budou dalsi problemy...ja dodelavam dalkove VS, po vetsinu studia jsem jeste chodila do prace a bez natlaku priznavam, ze je to zahul a kdybych mela znovu na vyber, sla bych na VS na denni studium v radnem terminu - ted uz si na denni studium pripadam stara (nezapadla bych mezi ty pubertaky 😀 ), ale vim, ze za par let by to bylo jeste horsi..ted je to pro me snazsi, kdybych to byvala neudelala ted, obavam se, za za nejakych 5, 7, 10 let bych se do toho nedonutila...a to by byla skoda...

lukin
25. srp 2008

zanett: Jo, jenže kde má dát dítě? 😅 Rodina hlídat nechce, peněz moc nemají, tak si to v jejím případě jaksi nedovedu představit.
ewuska: A ptala ses manžela, jak konkrétně si to představuje? Jako kde by byl Dominik a tak?

zanett
25. srp 2008

lukin; to uznavam, ze je to s hlidanim tezky, to jo. Ja jsem to myslela tak, ze kdyby tam byla nejaka sebemensi sancicka, ze dostane treba individualni plan atd, ze je lepsi to vydrzet ten jeden posledni rok, nez to vzdavat uplne... 😉