Slova manžela mne moc ranila a srazila

ifffanka
26. zář 2016

Tak jo, asi se potřebuju vypsat, protože mne to nějak sebralo. S manželem jsme přes 3 roky, známe se ale 9. Máme 2letou dcerku a jsem v 1. trimestru. Na začátku byl manžel všímavý, fajn, v těhotenství se o mne staral a některé věci jsem asi dostatečně nevnímala. Dcerku manžel miluje, i když odpovědnost za cokoliv za ni jde za mnou - hračky, kroužky, oblečení, lékaři... Z 99 % vše zajišťuju já. Bydlíme v mém bytě, který jsem za své peníze zrekonstruovala ještě přes seznámením s manželem, mám své auto, které jsem zdědila po taťkovi, to si řeším sama. Hlídám kompletně rodinné finance, manželovi nevadí, když visí nezaplacené složenky. Řeším naprostou většinu oprav v domácnosti.

Začala jsem na zkrácený úvazek (3 dny v týdnu) pracovat, aby na něm neležela starost za celé finance, a vydělávám o 50 % více než manžel na plném. Částečně pracuju z domova. Když jsem v práci, hlídá paní na hlídání či tchyně. Z domova pracuju, když dcerka spí přes den nebo v noci. Když manžela požádám, aby se jí věnoval, abych mohla pracovat, nechá jí lítat kamkoli a nemám na to klid. Přála jsem si, aby když budu chodit do práce, abych to měla stejné jako on - tedy nemusela nic řešit kolem dcerky a on by péči o ni zajistil. Je soukromník a práci si plánuje podle sebe. Teď pár týdnů měl příjem a přitom měl skoro celé dny volno. Dokonce i tak, že si po obědě, když pracuje doma, jde si na chvíli lehnout. Výsledek je ten, že si musím hlídání jak u paní tak u tchýně zajišťovat já, je mi trapné pořád tchyni žádat. Řeším pak samozřejmě i jídlo. Když pak přijdu domu a tchýně už je pryč, okamžitě mi dcerku předává. Sám po návratu z práce si jde hrát na počítač.

Ani byt, ani peníze mu nepředhazuju. V domácnosti zastávám názor, že bychom se na domácích pracích měli podílet a i o dcerku pečovat společně. Dříve manžel vymýšlel víkendové výlety, teď nic. Dovolené zajišťuju já. Když jsem si nedávno půjčovala jeho notebook, vmetl mi, že už mi půjčuje tolik věcí (půjčil mi notebook a flashku).
Postupně jsem vybojovala, že doma luxuje a vytírá, vynese koš a tříděné odpady. Vše ostatní dělám já. Manžel je velmi nevšímavý a hodnota věcí je mu jedno. V zásadě sám od sebe není nápomocný a působí, že ho to obtěžuje.
Včera jsem ho požádala, aby při luxování luxoval i spodky skříní plus vytřel i lišty podél podlahy, protože na nich ulpívá prach. Na to se na mne hnusně utrhl, že to mám dělat já, když utírám prach. Tak jsem mu řekla, že jsem teď v těhotenství hodně unavená a že mi nedělá dobře ohýbání a že je snazší to vzít luxem a hadrem než prachovkou. Mrzí mne, že vůbec nebere ohled na můj stav, že věci udělá jen částečně, než aby je dělal pořádně. (Dříve třeba ani nezvedl věci ze země při úklidu podlahy. Teď to dělám já a včera mne i sprdl, že ještě nejsou židle na stole.)
Pak to pokračovalo, když vytřel. Čekala jsem půl hodiny s dcerkou na gauči, než to uschne, abychom to nepošlapaly. Ale v předsíni na dlaždicích stále zůstaly kaluže, malá sklouzla a praštila se o zeď ho hlavy. Mne to naštvalo, tak jsem mu říkala, že by bylo fajn, kdyby tam nenechával tolik vody. On mi začal nadávat, že jsem ji měla hlídat. Skončilo to tak, že mi začal nadávat, že on dělá všechno a já nic. A co že vlastně dělám já? A že říkal, že to tak bude, že on mi bude ustupovat, pomáhat mi, hlídat! malou a že já budu čím dál tím víc neschopná a nekompetentní. A že si myslí, že to po něm chci, protože to sama neumím zvládnout. Pak mi ještě vysvětlil, že neví, jak to se mnou vydrží, že jsem nevyzrálá osobnost, která ze všeho viní ostatní. Ještě se pak navezl i do mého povolání.
Přitom je to tak, že on hledá vinu za cokoliv ve druhých, je často negativní a vůči mně jízlivý až sarkastický. Já jsem na to hodně citlivá a ze zoufalství už někdy jdu do agrese, protože on jen pokračuje ve svých jedovatých poznámkách. Když má problémy v práci, léčí si je negativitou na mně.
Včera to skončilo tak, že jsem mu přestala reagovat. Strašně se mne to dotklo, protože mi došlo, že vůbec nic z toho, jak já si představuju sdílení péče nepochopil. On si myslí, že je to vlastně moje starost, že se mi snaží velkoryse vyhovět, ale že já jsem vlastně nemožná. I moji práci, ve které jsem úspěšná, shodil. Dcerku "mi" hlídá.
Pochází z "divné" rodiny. Tchyně ho rozmazlila (omlouvá se mu, i když nese na stůl chladnější polévku). Otec s ním vždy soutěžil a byl na něj zlý a matka s ním vydržela. Manžel se proto odpojil a vše ignoroval.
Přijde mi, že mne potřebuje srážet, soutěžit se mnou. Včera jsem rychle přečetla detektivku. Když viděl, že už skoro knihu končím, ptal se, od kdy čtu a kolik to má stran. Když jsem mu to řekla, tak poznamenal: "Tak to není zase tak moc". Jako kdyby se mu ulevilo, že nejsem tak dobrá.
Nelituju, že jsem těhotná, nelituju, že jsme se vzali a vyzkoušela jsem si manželství, jen mi tohle moc vzalo energii. Nemám chuť s ním cokoliv sdílet, mluvit. Nedovedu si představit, jak to bude dál. Nevím, jak dlouho zvládnu zvládat jeho výchovu z rodiny, jeho sobectví, nevšímavost a necitlivost.
Paradoxem je, že máme za sebou pár hezkých týdnů, myslím, že je hodný člověk a vyznává určité hodnoty, které jsou mi blízké, umíme se spolu bavit i diskutovat, a v sobotu jsem mu řekla, že je mi v našem vztahu dobře. Řekla jsem mu, čeho si na něm vážím, i toho, jak zvládá tu práci. No a už odpoledne na mne byl hnusný, jel "mým" autem se zataženou brzdou a bylo mu to úplně jedno, že to smrdí. Namísto, aby řekl "Je, to mi nedošlo, to je mi líto.", tak jízlivě říkal, že ruční brzda není potřeba. (Vůbec třeba nechce vnímat, co mu říkám, že je to auto po mém taťkovi a že k němu mám i citový vztah, protože taťkova smrt byla nečekaná.)
Věci typu, že k Vánocům řekl, že něco dostanu a pak to nepořídil, na svátek zapomněl, na půlkulaté narozeniny si vzpomněl večer, ani nepitvám. I když ví, že mi na těhle drobnostech záleží a sama se vůči němu snažím.
Přemýšlím i nad tím, co já můžu dělat za chyby. Za ty roky jsem ale na sobě zapracovala. Upozaďuju se. Snažím se ho nerušit. Moc po něm nechtít.
Stejně jak jsem se v minulosti zařekla, že už před ním nikdy nebudu plakat, protože to stejně nikam nevede, tak jsem se teď zařekla, že už nikdy neřeknu nic pozitivního na náš vztah. Ale tohle není řešení. Vždycky jsem si představovala, že by měl vztah člověka nabíjet, posouvat ho společně s partnerem dál. Řekla bych, že se to mým partnerům snad i díky mé podpoře dařilo. Tady ale bojuju za sebe sama za svoji důstojnost a respekt ☹(

prochi
29. zář 2016

Asi nebudu se svým názorem zde populární, kdy tě téměř všechny vynáší do nebes a z manžela dělají nesebevědomou, tupou nulu s nižším vzděláním… Vlastně ani nevím, kde začít… pořád mi v hlavně jen naskakují tvoje slova „můj být, moje auto, můj větší plat…“ napsat to tady chlap, tak ho ženský roznesou na kopytech… Hele, moje babička říkala, že můj chlap je úžasnej a udělá pro mě, co mi na očích uvidí, ale musím si říct. A o tom to je. Můj taky nevidí, že smrdí koš, že na šňůře je suchý prádlo, že koš na praní přetéká… všechno je na mě -děti, kroužky, škola, doktoři, učení, vaření, domácnost... ale nejsem jejich služka (a tím myslím i dětí) a tak si o všechno říkám a rozděluju úkoly. Taky vidím, že něco dělá blbě (podle mě), kolikrát mám pocit, že kdybych si to udělala sama, tak udělám líp, ale nedovolila bych si (řečeno s nadsázkou) mu vyčítat, že blbě vytřel nebo blbě vysál. Od jakživa ho do všeho zapojuju. Už když byly děti malý, tak jsem mu dávala na výběr, jestli jde číst pohádku, nebo uklidí kuchyň po večeři. Joo taky jsem někdy naštvaná, nemám třeba úplně svůj den a mám pocit, že se musím o všechno doprošovat. Ale prostě i o tomhle je vztah - občas bouchnout, pohádat se, někdy přijdou horší období, kdy si říkáme, že by nám snad bylo i bez toho druhýho líp… a pak jsou zase hezký období a víš, že stojí za to bojovat a občas něco zkousnout. Já ti držím palce, ať vám je spolu dobře, už kvůli malý a miminku, ať překonáte tyhle hnusný eskapády a zase máte to lepší období. PS: jedu s tím mým už dvacátý rok života a věř, že i máme různý období. Někdy jsme jeden nebo druhý víc unavený, víc podráždění, stačí málo a vadí nám kde co… ale ať je jakej je (a já též), tak vím, že nikde není tráva zelenější. A důkazem je třeba i to, že další na pohled nejharmoničtější pár, co se vodí po městě za ruce a zaplavují FcB fotkama, co kde zase prožili jsou najednou od sebe… takže asi tak 😉

brunetka11
29. zář 2016

@ifffanka Nic ve zlém, ale dáváš mu vůbec možnost? Z tvého úvodního příspěvku toho prostoru pro něj moc nezbývá...

kika_21
29. zář 2016

Myslím si opravdu, že dotyčný manžel nemá dost sebevědomí, ale rozhodně si nemyslím, že by byl tupá nula.

radka8888
29. zář 2016

@prochi uplne mi mluvite z duse.

Na me prispevek pusob tak, ze zakladatelka ma patent od vydelavni penez po vytirani podlahy. Mozna uz manzela unavuje snazit se udrzet krok s nekym tak skvelym. Ze zacatku se snazil, ale kdyz videl ze nic neni dost dobre...koho by to bavilo?

Vim, ze tady to nebude popularni nazor, ale ja osobne si myslim, ze pokud partner chce pomahat a treba mu to nejde nebo neudela to podle manzelky predstav, tak ja jsem pro to chvali chvalit chvalit. Preci jako pro nas rodinny zivot je uplne burt, zda je utrena podlaha tak nebo tak, ale to ze se snazi je strasne dulezity. Nebo jako na vytreni podlahy nejsou treba nejaky nadprirozeny schopnosti, staci to par krat udelat a je to ne? Protoze dokazu utrit prach lepe nez muj muz ze me nedela nadcloveka. Nebo je Vas manzel retardovany, ze nevidi louzi? Nemyslim si...takze jde o to chtit...a to se pocita.

Navic teda nikdo neni ctenar myslenek, takze kdyz se mi neco nelibi reknu to. Sedneme si k jednomu stolu a racionalne si rekneme ja delam to to a to a ty mas delat to to a to. Ne v afektu. Pred tim se muzeme zhadat jako psi, ale nakonec je treba si to vyjasnit v klidu. A hlavne MLUVIT.

terezapetrova
29. zář 2016

@lajla jak jsi to prosim myslela s tim vzdelanim? u nas třeba manzel ma x titulu, nejvyšší ma docenturu, bude delat profesuru. ja mam jen maturitni vysvedceni a ne moc pekne /pysna na to nejsem/. a tedy u nas v tomto problem nevidim. ale třeba jsme výjimka.

lajla
29. zář 2016

@terezapetrova nejste výjimka, žena a nízkým vzděláním na chlapa s tituly nežárlí, ale naopak ano, ZK s několika páry

radka8888
29. zář 2016

@lajla ja mam treba o dva tituly vic nez muj manzel a jako problem to po 12 letech nevidime...rozdil Ing. a Bc. jsou dva roky, to mi z me perspektivy prijde jako nic. Moje nadrizena je profesor s asi peti tituly a manzel je umelec. Jsou spolu funkcni tricet let...

prochi
29. zář 2016

Já mám VŠ a chlap je vyučený. Spolu dvacátý rok. A kam se na něj hrabu co se jen všeobecnýho rozhledu týče 😉

lajla
29. zář 2016

Bože holky já nikde nenapsala že to tak musí být, nebo ano...??? Nechytala bych se toho...u někoho to může fungovat u někoho ne...prostě mě to napadlo, že by to mohlo být i tím, proč se chlap tak chová a žárlí...ok? Co funguje u Vás nemusí fungovat jinde a tak je to se vším...
Mám kolem sebe tři páry kterým to takto nefungovalo,tak jsem se pouze zeptala...a dál nerozvadela... stačí?

brunetka11
29. zář 2016

@prochi Z opakované osobní zkušenosti - pokud žena zdůrazňuje nižší vzdělání svého partnera, pak s tím má velmi často problém ona a ne on.
Mnoho mužů ani do vztahu, když zjistí, že ona má vysokoškolské vzdělání, ani nejde.
Dříve mne to, když mi to kamarádky vyprávěly, že jim to vpálili mezi oči, a že by to jako nefungovalo, dost štvalo - zpětně mají body plus. Je fajn, že vědí, na co NEmají. A zavčas to zastaví.

japona
29. zář 2016

@lajla Taky mám zkušenost, že spousta manželství kvůli tomuto krachne. Buď má chlap natolik velký komplex, že si najde (s prominutim) úplnou blbku, ktera na něj kouka jak na svaty obrázek a on je ve svých ocich konecne king nebo si úspěšnější manželka svého manžela přestane vazit a najde si někoho uspesnejsiho (klasika =třeba nadřízeného v práci🙂)

terezapetrova
29. zář 2016

@ifffanka ahoj, ja myslim, ze vytrhavat se nemá. dost často to nenavidim ale neda mi to abych to neudelala a nevytrhla jednu vetu z Tvého uvodniho prispevku.Co jsi myslela temi pulkulatymi narozkami? jakoze manzel si vzpomene az vecer když je ti třeba 35 a pul?

la_amanita
29. zář 2016

Stejně je nakonec většina párů profesně shodně (ne)úspěšná.

lucyanek
29. zář 2016

Půlkulaté narozky jsou třeba 25, 35, 45... ne? Nebo aspoň já to tak beru. Tchýně měla 55 a tchán ji taky popřál až večer. A to byl od rána doma. Co na to říct 😠

lajla
29. zář 2016

@lucyanek treba hledal tu nejvhodnější chvíli,ja na tom nevidím nic špatného,hlavne že popřál... copak je nějaký zákon kdy nebo jak prát?

lucyanek
29. zář 2016

Ne, nehledal. On je takovej, kašle na to. Kašle i na vnoučata i na nás. Bohužel.

radka8888
29. zář 2016

@lucyanek jenze to z Vaseho prispevku nevycteme. Ono to napsane vyzni vzdycky jinak.

Napr. Od zakladatelky: Naskočila mi jedna situace. Mé mamce jsme pomáhali něco těžkého stěhovat, omylem mi to zůstalo stát na noze, tak jsem vykřikla: Mám pod tím nohu. A víte, co on na to? Tak si to posuň.
Nebyla to příležitost chovat se jako chlap? Moje mamka z toho byla dost v šoku.

tak si dovedu predstavit v zapalu boj, ze tahame skrin a ja reknu mam to na noze a manzel rekne tak to posun a pocka az si nohu vytahnu a stehuje se dal...a neprislo by mi to jako reakce sociopata, jak nekdo naznacoval, ale nomrlaniho cloveka co stehuje skrin...kdyby ke me priskocil a zacal me hladit po vlasech asi bych ho mela za podivina ja 🙂))

lucyanek
29. zář 2016

Jo, to je pravda. Přesně tohle je problém internetových a podobných diskuzí 😀

takarazestinusakury
29. zář 2016

...čekala půl hodiny s dcerkou na gauči 😀 😀 😀 nestačím koukat, kam až došla emancipace...za mě, beru hadr do ruky a prostě to setřu do sucha, než sedět jako tydýt na gauči a čekat... 😉

terezapetrova
29. zář 2016

@lucyanek jj tak třeba to zakladatelka mysli takhle. tak asi me zarazilo, ze muzskej je strasnej ale na druhou stranu luxuje, vytira a vynasi odpady. Co bych za to ja dala 🙂

reinne
Autor odpověď smazal
Zobraz