Smrt v rodině a malé dítě. Vzaly byste ho na pohřeb?

musko
4. říj 2007

Nenašla som podobnú tému a som v rozpakoch - umrel mi svokor - tchán, bol ťažko chorý a v podstate to bolo pre neho vykúpenie. Ale, v sobotu máme pohreb a ja neviem, ako to vyriešiť s malým. Je to citlivé dieťa a nechcem ho tam brať. Radila som sa aj s našou pediatričkou, tá mi tiež nedoporučila ho tam brať. Má si pamatať dedka ako živého.... Čo by ste urobili Vy?
Mama mi povedala, že ho postráži, že prídu až na kar( trachtu)....

bambulik
4. říj 2007

taky bych ho tam nebrala, nemá z toho rozum ..
mě umřel děděček když mi bylo 5, bráchovi rok a hlídala nás teda, na takové zážitky má času dost,

musko
autor
4. říj 2007

Dík, tiež si to myslím.....

mikca
4. říj 2007

musko určitě bych ho nebrakla, děti takové věci prostě nechápou, nám minulí rok zemřela babička a já tam svou malou taky nevzala, řekla jsem jí prostě že babi musela na mráček a bylo...
mě umřela maminka když mi byly 3 roky a vůůůbec si jí nepamatuju takže je asi zbytečné něčemu takovému, jako je pohřeb dítě vystavovat
tak hodně sil

dashak
4. říj 2007

Musko neber ho. To by byl asi hodně traumatizující zážitek 😒 všichni tam budou brečet a on by z toho byl zmatený. Mě taky nebrali na pohřeb babičky a to mi bylo 5 let. A dokonce moje mamka byla jako těhotná se mnou v posledním měsíci na pohřbu svého strýce a divili se ji, že to s břichem absolvovala, že takový zážitek je tak na vyvolání porodu

koc
4. říj 2007

Musko; mně zemřel milovaný dědeček, když mi bylo 5 let. mamka mne na pohřeb vzít musela, jsem ze třech dětí a neměl mne kdo pohlídat... byl to pro mne otřesný zážitek, který si vybavuji i dnes po více než 30 letech... pokud můžeš, jdi raději bez synka.. Před lety zemřela mému muži babička, která ho prakticky vychovala a já i má švagrová jsme raději děti, které si ji už pamatovaly (tehdy 4,3,2 roky)nebraly. starším jsme to vysvětlily tak, že byla nemocná a teď ji už nic nebolí..Zůstává v našem srdíčku při každé vzpomínce na ni... S tím, že už tu není se bez dalších otázek smířily.

verusky
6. říj 2007

mikco,co se stalo Tve mamince??

mikca
6. říj 2007

verusky leukemie ☹

verusky
6. říj 2007

to je silene,nekdy si tak predstavim,co by bylo s malou,kdybych se treba vybourala nebo tak...neco,co navzdy ma byt jinak,nez je.asi sis to mozna taky predstavila...

musko
autor
6. říj 2007

Dievčatá ďakujem Vám, zvládli sme to..... Malý bol s mojou mamkou, potom sa prešli popri cintoríne a šli s nami na kar ( trachtu).

mikca
7. říj 2007

verusky já vůbec nechápu jak jsem to zmákla...taky si občas říkám co by bylo kdyby...nevim jak by to moje děti zvládly, ale na druhou stranu, by museli, nedalo by se už nic dělat...je to fakt děs 😠 ☹

musko to je dobře že jst to zvládli 🙂

majina
7. říj 2007

Ani já bych dítě na pohřeb nebrala! Vždyť z toho nemá ani rozum, dítě si smrt a ztrátu blízkých osob uvědomuje až tak v 7 či 8 letech! Mě bylo 6 a ségrušce 2 když nám umřel pradědeček a ani jedna jsme na pohřbu nebyla! A myslím že jsme ani jedna o nic nepřišly.

Vlastně jsem do teď, do svých 19 let na pohřbu nebyla a jsem jedině ráda ☹

spokojenamamka
23. lis 2007

dítě na pohřeb nepatří toje jasná věc....a mikco je mi líto kvůli tvé mamince musí to být strašná ztráta..ale je zase dobré že si nepamatuješ ti strašné chvíle ale šúatné je že nemáš vzpomínky..no je mi líto..

magika
30. lis 2007

Ahojda....
Mě smrt strašně děsí...ještě mi nikdo blízký z rodiny neumřel,mám ještě obě babičky a oba dědy,mamku,tatku,tchyni,děti manžela...
Hlavně můj starší syn je strašně fixovaný na mého dědu,hlídal mi ho od roku,když jsem si dodělávala školu a taky na mou mamku-jeho milovaná babička.Vůbec nevím,až se TO jednou stane,jak to vyřeším 😔
Když mi bylo 17-zabil se mi přítel v autě...ani jsem mu nešla na pohřeb...nedokázala jsem to..až po letech jsem mu položila kytku na hrob a omlouvala jsem se mu...

ladunka
30. lis 2007

Ahoj, musko, je mi Tvého tchána líto.

Mně umřel před měsícem můj dědeček, bylo mu 95 let Moji roční dcerku moc milovala měl z ní velkou radost. Pohřeb se konal ve městě kde žil, jeli jsme tam z Prahy a dcerku vzali s sebou. Během obřadu s ní byl muž venku, jinak byla pořád s námi. Její přítomnost před a po obřadu hodně odlehčila celou atmosféru a z pohřbu, který bývá velmi smutnou záležitostí, bylo nakonec příjemné rodinné setkání, kdy jsme se užili navzájem a nad fotkami vzpomínali a mysleli na dědečka.

Možná kdyby byla starší, rozmýšlela bych se jestli ji vzít, ale je to mé první dítě, tak si zatím takovou situaci nedokážu představit. S takhle malým dítětem to bylo fajn (hloupé říct to o pohřbu, ale já to tak vnímala).

januskaababoo
15. pro 2007

Me bylo sedm, kdyz zemrel deda...nahodou jsem ho videla prikryteho prosteradlem (zemrel doma), nikdo mi nic nevysvetlil...zadny mracek, nebicko...nic! musela jsem se s tim vyporadat sama...a holky, ze to dalo prace! cca do dvanacti jsem usinala se strachem, trvalo mi dlouho nez jsem se prestala bat u babicky v byte (furt jsem ho tam videla)...nocni mury nevyjimaje..vim, ze to neni k diskuzi, ale jak El bude pripravena, vysvetlim ji smrt (samo k prihlednutim k jejimu veku), a na pohreb nebrat! V chapani mnoha lidi je smrt necim strasnym koncicim, a lidi placou a na deti to nema dobry vliv...

terezzz_zl
16. říj 2012

@musko - Ahoj, určitě ho tam neber, myslím, že by to nechápal jako my dospělí a možná by z toho měl ještě nějaký špatný zážitek - když uvidí ostatní plakat, jak jsou smutní apod, tak by to nedokázal pochopit. Ať si pamatuje dědečka jako živého a to, že už tady není, mu určitě nějak vysvětlíš. Měj se...

tarra27
17. říj 2012

smrt k životu prostě patří, ale malé dítě bych na pohřeb nebrala....a když by bylo vtěší - 6-7let, tam už se to vysvětlit dá a nechala bych to na dítěti, zda by chtělo jít nebo ne...

ale určitě když by bylo malé třeba 4roky, nebo já nevím, i 3roky (mám holčičku malou, neumím si ted představit, jak by byla vyzrálá v tomhle věku), tak bych ji smrt v rodině vysvětlila - nebíčkem, dušičkou atd...jelikož jsme věřící, tak bych mluvila i o Bohu a Andělích, ale já nejsme takový typický katolík, mám to trochu upravené....takže podle rozumu dítěte bych přistoupila i k tomu, jak takvou věc říct, ale kdyby to šlo, tak bych dítěti vysvtělila....nemylsím si, že je správné o smrti nemluvit, ale záleží stzrašně moc na psychice a vyzrálosti dítěte...ono každé je jiné.....ale na pohřeb bych ji nebrala...

yes79
17. říj 2012

Ahoj, upřímnou soustrast, taky vyjádřím svůj názor, prošla sem si tím když jsem byla malá, zemřela mi maminka a ani já ani mladší sourozenci jsme na pohřbu nebyli, už tak to pro nás bylo dost těžké, dítě bych na pohřeb nebrala ☹

consti
21. říj 2012

Nevím kolik je/bylo dítěti přispěvovatelky let, ale co si tak pamatuji z psychologie, tak dítě by na pohřeb mělo jít. Samozřejmě nemluvím o dítěti, kterému jsou třeba 4 roky, ale v těch cca 6-7 letech tam už nevidím problém. Smrt je součást života a dítě v tomto věku by to už mělo chápat a vědět, že ne vždy je život růžový a pohřeb k tomu patří. Mně před nedávnem zemřel tchán a švagrová neteře nevzala...U té mladší to chápu (budou jí 3 roky a dědu si stejně asi nebude pamatovat), ale u té starší (7 let) si myslím, že by na pohřeb milovaného děděčka měla jít... Ale toť jen můj názor 😉 .
A tady co jsem k tomu našla na netu, od známého psychologa Matějčka:
Samozřejmě vezmeme dítě s sebou na pohřeb. Obřad pohřbu podtržený slavnostním oblečením, hudbou a květinami, často spojený s cestováním, hostinou a setkáním s příbuznými bude vnímat jako jasný rituál přechodu a pomůže mu to se smrtí se vyrovnat. Je to také událost, kdy se cítí být uprostřed dění a může je s ostatními prožívat. Pokud bychom je z toho vyčlenili, znejistíme je a může se cítit opuštěné.

consti
21. říj 2012

A ještě jeden článek:
Dovolte dítěti, aby se podílelo na zkušenosti smutku, byla-li vaše rodina postižena úmrtím příbuzného nebo přítele. Ochrana dítěte od bolestné zkušenosti nebo zábrana, aby vás vidělo zranitelné ve vašem smutku, způsobuje u dítěte strach a úzkost. Dítě cítí něco špatného, ale i svou izolaci od toho, co se děje. Rozsah zapojení dítěte závisí na jeho pocitech, ale měla by mu být dána příležitost se účastnit. Dítě chce být při tom, přičemž se rozumí, že se na něm nebude chtít, aby něco dělalo. Mělo by se s ním však počítat, pokud si to přeje.

To se týká i pohřbu. Také zde by se mělo účastnit podle svého rozhodnutí. Mohlo by se mu ublížit, kdyby zůstalo u kamaráda a celá rodina by zatím šla na babiččin pohřeb. Děti chtějí mít příležitost, aby řekly sbohem milovanému člověku stejně jako dospělí. Musíte dítěti vysvětlit situaci podle svých nejlepších schopností a pak je nechat rozhodnout, co bude pro ně příjemnější. Nenuťte dítě, aby se proti své vůli podívalo na zemřelého, neboť by to mohlo mít dlouhodobé negativní následky.

kettynka1234
28. říj 2014

Zdravím holky, mám otázku.
Ve společním domě žijeme s tchánem a tchýní. Tchýně je posledních pár měsíců hodně nemocná a bohužel se blíží její konec. Děti připravuji na to, že babička je hodně nemocná a že umírá. Mým dětem je 12, 10 a dvojčatům 3 roky.
Ale k otázce:
Je povinost brát děti na pohřeb? Babičku měli rádi, bude to pro ně velká rána.
Bohužel i já pohřby nemám ráda, nerada na ně chodím.
Manžel s tchánem jsou na tom špatně, jak jim vysvětlit, že bych s dětmi na pohřeb nešla. Děkuji za reakce.

achjonetusim
28. říj 2014

Děti 12 a 10 bych nechala sama rozhodnout jestli půjdou nebo ne, nijak bych je netlačila ani nemotivovala, ale už jsou ve věku kdy se můžou rozhodnout sami. Dvojčátka rozhodně ne. Argument "chodím nerada na pohřby" mi přijde vůči manželovi (jeho matka) a tchánovi (jeho manželka) naprosto hulvátskej 😕 Promiň.

lukza
28. říj 2014

@kettynka1234 starších bych se zeptala už se samy rozhodnou a dvojčata bych urcite nebrala
a co se tyče tebe tak ja bych Teda šla jako asi nikdo nemá rád pohřby ale je to to jedine co pro toho člověka můžeš něco udělat a to to ze jsme s nim půjdeš rozloučit

kettynka1234
28. říj 2014

@lukza jojo, máte pravdu. když půjdu já, musí i dvojčátka ( nemám nikoho na pohlídání ☹ Je to pravda, je to poslední rozloučení. To že nemám ráda pohřby ( to nemá nikdo) musím jít, je to poslední věc, kterou pro ni můžu udělat ☹

tomas1971
28. říj 2014

pokud to aspoň trochu jde , tak malé děti na pohřby nebrat .

kriistin
28. říj 2014

ja bych deti na pohřeb nebrala.ja byla (mela jsme 4roky) a pamatuju si to.byl to pohřeb me prababičky.

kettynka1234
28. říj 2014

@tomas1971 Byla bych raději, kdyby nešli ani starší kluci, ne jenom dvojčata.
@kriistin Vím jaké je to pro malé děti traumatizující. Bohužel jsem jako dítě byla táké na pohřbě jako malé dítě.

lukza
28. říj 2014

@kettynka1234 pokud ale nemáš fakt kam dát děti tak zase musí pochopit že nepujdeš nejlepší by bylo aby dítka někdo pohlídal at už kamoška nebo klidně na dobu pohřbu třeba soukromá škola dát penizky za ty nanejvíš 2hodky hlídaní a jen jít na pohřeb a rychle za dětma.
kamošky tedka to taky řešili jsou dvě sestry a umřela jim maminka dohromady mají děti 13,11,10,7 a 3 roky a ani jedno dítko na pohřeb nešlo je pravda měly to v kostele i ze mší takže dohromady i s uložením do hrobu to bylo cca 1,5hodky a to fakt ani pro ty větší děti neni.
ja byla tak ve svých 13letech na pohřbu své prababičky v kostele a co si s toho pamatuji jak se nesla rakev jak mé babičce (která vlastně pohřbívala svoji maminku) se udělalo zle a museli ji vest ven a pak jak se jí udělalo zase zle jak davali rakev do hrobu a malem tam spadla takže vlastně s pohřbu jen to co se dělo okolo členu rodiny co žili.
držte se a snad to nějak vyřešíte

monikabie
28. říj 2014

Mě zemřela mamka a Kuba a tehda měl Kubík 1.5 a nebrali jsme ho. Ted se mi v srpnu oběsil brácha a děti majé 6 a 3 a hlídala tchýně. Strejdu milovali ale nebrala jsem je. a ani jsem jim hned neřekla co se stalo to až tak po 3 týdnech. Myslím že není důvod brát tak malé děti mna pohřeb:(