Spory s rodinou kvůli jídlu dítěte. Jak to řešíte?

zuzik24
29. led 2010

Ahoj, zakládám toto téma kvůli tomu, že s mojí mámou a babičkou řeším téměř pořád jídlo pro malou. Dneska jsem se zase pěkně vytočila, ale abych to tak shrnula a nastínila, co se u nás děje.

Verunce je devět měsíců, od šestého měsíce dávám příkrmy. Kojila jsem ji plně do pátého měsíce a poté tak dvakrát denně, jinak byl Sunar. I nyní se ji snažím kojit, leč prso stále více bojkotuje ☹ Problém je v tom, že již od nějakého čtvrtého měsíce stále slyším, že má málo jídla (prospívá, roste, neřve hlady - zkrátka spokojené miminko) a ať jí zkusím dávat krupicovou kašičku. To byl první spor a pak už to jde jen v rychlém sledu. Pacholíka jsem ji měla dávat už od pátého měsíce, neuškodila by jí ani čokoláda, PIVO!!!, svíčková, marmeláda, med, máslo, smetana místo mlíčka atd.... Vždy jim vysvětluji, že je ještě malá, ale dostanu odpověď, že já už v půl roce baštila pacholíka, o měsíc později už jsem dostávala omáčky všeho druhu s knedlíkem! Jenže nevím, kde je chyba (jestli nerozumí česky nebo co), ale prostě oni moji odpověď NE vůbec neberou. Vždycky se kvůli tomu pohádáme, tak si říkám, že si dají pokoj a ono prd. Naopak to ještě stupňujou, vždy se na Verunku otočí s takovým soucitným pohledem a řeknou něco ve smyslu, že je chudinka, že ji máma šidí a podobné hlášky, kdy mi rupnou nervy a začne hádka 😠 Tuhle máma přišla s tím, že o měsíc starší holčičce už dávají svíčkovou s knedlíkem, tak jsem jí opáčila, že tohle jíst Veru ještě nebude. Tak utichla a za chvíli z ní vylezlo (mimoděk), že Dianka má narvané tváře, že je taková tlusťoučká. Tak jsem se jí zeptala, z čeho to asi má, že??? No a začala nová hádka.

Dneska to ale vyvrcholilo. Potřebovala jsem vytřít podlahu, tak jsem dala malou babi a dědovi na hlídání (bydlíme v domku s mými prarodiči). A když tam přijdu, tak malá měla od něčeho pusu (za chvíli měla jíst). Ptala jsem se, od čeho to má a dostala jsem odpověď, že jí dali omáčku z roštěnek!!! 😠 Vím, co tam babička dává, že solí rozhodně nešetří, cibulí také ne a ještě tam cpe tunu sádla a grilovacího koření kvůli barvě!!!! 😠 Tak jsem jim v klidu řekla, že si nepřeju, aby jí tohle cpali, že to pro takhle malý organismus není vůbec vhodné. No a opět jsem dostala sáhodlouho přednášku, že se to dneska moc řeší, že dřív se jedlo všechno atd. atd. Už jí nacpali tajně puding z větrníku, kus čokolády z croissantu a nevím, co všechno. Proč nikdo nerespektuje moje přání??? Vždyť těhle věcí si v dospělosti může dopřávat tuny, tak proč to do ní nacpat v jednom roce života???

Máte taky někdo takovéhle problémy? Jak to řešíte? U nás totiž domluva totálně nepomáhá, koukají na mě jak na úzkostnou a hysterickou matku. 😠 😝 Prý jsem zblblá z netu...

k.ate
31. led 2010

zuzi - u nás máme domluvu takovou, že jakmile někdo bude cpát mrněti něco, co nechcem aby dostávalo (my sami s manžou docela dost hlídáme, co jíme už teď) a vůbec se dozvíme, že nerespektujou to, co my chceme, tak tam prostě malýho dávat samotnýho nebudem nebo tam nebudem jezdit... 😉 Já vím, že je to těžký, když s prarodičema bydlíte v jednom domě, ale já bych to tak udělala, podle mě to je vyléčí nejlíp... 😉

aa,tak vidím, žes jim tím už vyhrožovala... Já bych přestala s výhružkama a nějakou dobu bych tam fakt nechodila vůbec... 🙂 Sice drastická metoda, ale těm lidem to jinak nedojde...

luvie
31. led 2010

Zuzi,
Nečetla jsem všechny rady od ostatních, tak pokud se opakuju, promiň.
Zatím nemám podobnou osobní zkušenost, mám tříměsíční holčičku a babičky se jezdí "podívat" jen tak jednou do měsíce, prootže to máme daleko. Ale moje sestra si totéž co ty v bledě modrém zažila a zažívá s mou maminkou... takže už přemýšlím, jak to časem budu řešit já...
Osobně bych jim na jejich jistě dobře míněné rady řekla: "Díky za radu, proberu to s naší doktorkou a uvidím, co ona na to." Třetí, nezávislá strana je podle mě vždycky lepší. Kdyby to nezabralo, vem je někdy k doktorce sebou, myslím, že ona jim lépe vysvětlí, že svíčková opravdu pro miminka není... (Ty je znáš - kdyby se měli zdráhat, popros je spíš o pomoc - mohla bys se mnou příští týden k doktorce? ocenila bych kdybys mi s malou pomohla, Nebo tak něco. A pak se před doktorkou jen tak mimochodem zmiň o svíčkvé 🙂

Hodně štěstí

lucajdak
31. led 2010

no koukam ze se strhla primo lavina, no jo rodice si clovek nevybirá.Nastesti s nasima je to v pohode a s tchanovcema jeste nevim, zatim nemam potrebu tam malyho nechavat a pokud se to stane jen jednou ze nedaji to co mu nachystam ja nebo co reknu, nepojede tam a basta.
Mimochodem, driv se sice jedlo vsechno od dvou nebo tri mesicu ale ty deti vypadali jak pneumatiky, tlustý.........a to teda fakt nehodlám delat ze svyho syna.Ten malej žaloudecek si prece musi zvyknout na vsechny ty chute, a casu na to je prece dost, nemusi se to davat pred prvnim rokem............nechapu to!!!!!!!!!!!!

dont_speak
1. únor 2010

Mě pomáhalo všem říct, že malý je alergik a má proto specielně upravenou stravu, takže si pak nedovolili něco mu bez mého souhlasu dát.

aleachim
1. únor 2010

holky, nevím, jak pomoci. Mě naštěstí jak moje tak manželova rodina respektuje a všichni dobře vědí, že kdyby dali malé něco, co si nepřeji, tak bych jim jí bez dozoru nikdy nenechala. Moje teta měla při obědě malé taky kecy, jako to bych nikdy nejdela, tak jsem jí řekla ať jde pryč a příjde až se bude umět chovat při jídle, že nechci, aby moje dítě bylo jako moje sestřenka, před kterou dělala na všechno taky bléé a teď nejí nic. Byla naštvaná, prohodila něco o tom, že jsem děsně přechytralá. Tak jsem hodila hlášku, že jako spec.pedagogoška by měla vědět, že její chování je krajně nevhodné a byl klid. Jenže když je to každý den, tak je to něco jiného.......... asi to chce být fakt drsní a jestli mě nerespektuješ, tak konec.

beruska24.9.
1. únor 2010

Jak to tak čtu (tedy sem tam něco 😲 dítko chce společnost 😀 ) tak většinou je problém s vašimi babičkami, maminkami. Tak mě napadlo, že jedna moje známá mi líčila (ještě když jsem byla těho) čím vším krmí svou holčičku. A když mi řekla, že v 1 měsíci jí dala pribináček (nebo smetánek, či jak se to jmenuje) tak i jako nezkušená nastávající matka jsem šla do kolen. Asi jí také zpracovala maminka, babička, nebo nevím, kde na to přišla. My jsme zatím na mlíčku, MM a teď přídavek UM, tak uvidíme, jak to bude za čas. Takže držím palce všem, které máte takovéto problémy, ať to zvládnete ustát a dítka, ať jsou zdravá!!!

tazule
1. únor 2010

Ahoj.
Tak tyhlety problémy máme doma taky. Bydlíme s tchýní a malá Adélka má teď šest měsíců. Už od počátku jsem slyšela, že malá pláče proto, že má hlad a že mám asi málo mléka. A díky tomu jsem se asi dobře "rozkojila"....protože jsem chtěla všem dokázat, že to jde. Takže kojím plně dodnes. Samozřejmě už mám stále na stole, že bych měla přikrmovat atd. atd. Zatím to vždycky akceptuji, jako jeden možný názor a odvětím mým názorem. No a zatím si dělám, co uznám já za vhodné. 🙂 Snad mi to tak půjde i dál. Důležité je, že manžel stojí při mně a tak to mám lehčí.

Určitě to chce pevné nervy a pevně si stát za svým. Eventuálně bych prarodičům dala přečíst nějaké nejnovější trendy vë výživě kojenců.

blka
2. únor 2010

Holky, a nemáte nějaké články o výživě dětí? Sama bych si je ráda přečetla, ale také bych byla ráda, kdybych měla mamce čím oponovat, proč to a to nemůže. Sice to asi nempomůže, protože nepomáhala ani když jsem řekla, že dr. to zakázala. Odpověď byla ta, že děti v 6 měsících dávno žužlají kůrku chleba a proč by nemohl, my jsme jedl už kyselé okurky a jak nám chutnaly 😖

akludan
2. únor 2010

blka: zkus se podívat na stránky www.uzlicek.cz, třeba tam něco užitečného najdeš. Vidím, že nejsem sama, která poslouchá, že má dítě hlad. 🙂 A musím říct, že se mi ulevilo, díky holky 🙂 . Už se s ostatníma snažím nedohadovat, stejně malému dávám to, co chci já. A taky jsem si zvykla, že jsem v mnoha věcech (jako krmení, kojení, nošení dítěte atd.) pro ostatní za exota. Ale beru to tak, že já jsem jeho maminka. Jiným taky nemluvím do výchovy dětí, tak nevím, proč si někdo myslí, že do toho může mluvit mě.

leonik
2. únor 2010

Ahojky, taky my taky máme problémy v rodině ohledně jídla 😝 Naše jsem si už vycvičila, co jsem začala přikrmovat dceru, tak tam je to v pohodě 😅 Ale tchánovci a prababička to jaksi pořád nedokážou pochopit 😝 A dokonce mně bylo řečeno, že prý jí kazím žaludek tou mou stravou 😝 😝 Že mají jíst všechno 😠Takže když jdeme k nim na návštěvu, tak se tam vždycky akorát vytočím 😖

blka: na netu je toho celkem dost 🙂

misi78
2. únor 2010

Blka hodne informaci je na www.kojeni.net 🙂

aponchie
2. únor 2010

beruska v mesici dat tohleto?? 😝 hmm toz to mela v porodnici uz davat zrovna kdyz tak specha to je nemyslitelne ,ze nekdo je takovej a necha se tak zpracovat.. 😕

kocicinka
2. únor 2010

Blko já mám nějaké letáčky od Dr. jinak mám dvě knížky- Petr Fořt: Aby dětem chutnalo a J. Hofhanzlová: Polívčičky a kašičky. To je spíš taková brožura. Jinak to kojeni.net
Já to stejně nechápu. Mě, kdyby toto řekla máma, tak prostě řeknu že já jí to dávat nechci a už o tom nepadne ani zmínka. Prostě respektuje, že Jonáš je MOJE dítě a ne její, tudíž nemá právo ho čímkoliv krmit.Tak to tak řekněte doma....
O víkendu jsme se s mámou schodli na tom, že dřív se děti krmili vším proto,že byla krátká mateřská, mámy v půl roce šoupaly děti do jeslí, tak se kojilo krátce aby nebylo na mámě závislý a ta mohla brzo do práce....dneska už je přeci dávno jiná doba...

kaciska
2. únor 2010

tý jo,no mazec...četla jsem jen uvodní příspěvekco psala zakladatelka...no máma nemáma asi bych jí řekla důrazně co si přeji a nepřeji,je to tvoje dítě a jak tu asi psaly i holky co jsem letmo přelítla tak ty jsi za ní odpovědná a pak vysvětlovat v nemocnici že chytla salmonelu ze šlehačky z větrníků co jí dali babička atd...a bůch ví co jeste za to nestojí...takže pokud to nebudou respektovat,nedavala bych jim malou...říkám neřehánět to zase ale na takový věci jako omáčky a šlehačky a dorty je čas...až bude větší tak se toho nabaští do sytosti 😀

alterna
2. únor 2010

to je opravdu mazec🙂
je důležitý si opravdu stát za svým názorem a nedat se. A je i důležitý aby byl při tobě manžel.
U nás moje mamča v pohode, říká je jiná doba a je fajn že máme tolik info apod.

ALE Tchýně hrůza(naštestí bylí 200km daleko).Od začátku kritizovala mé kojení.Proč kojim, proč často atd atd. At dam sunar, necham vybrečet. Pak i jidlo, proč davsam to a to, kritizuje opravdu všechno její telefonátu vysávaj energii. Manžel je při mě, vysvětlil jí že my jsme rodiče a my rozhodujem. Ted máme pokoj. Je ale sstále naštvaná, ale to je jejíé problém.Kritizovala že sjem přibrala i v tehotenství.

blka
2. únor 2010

Akludan, díky, mrknu na to 😉

Misi, díky. Na kojení jsem se dívala, tam jsou podle mě jen takové základní informace pro maminky, ale ne pro urýpané babičky 😅

Kocicinko, já jsem řekla mamče, ať mu kůrku chleba nedává, odešla jsem do jiné místnosti, přišla jsem a už ju žužlal 🙄

anysek1
2. únor 2010

teda tak takový problém díky bohu nemáme u nás mě tchýně i všichni ostatní poslouchají co se jídla týče....a dokonce mě podporuji v krmení mlíčkem.sice sem tam z nich vypadne ať malého už odstavím jen na nutrilon ať si můžou sašu vzít na víkend ale jinak je to v klidu.horši to je s hraním.sašovi jsou 4 měsíce a říkám jim ať s ním netřepou a nedávají ho sedět ale je to házení hrachu na zeď☹

k.ate
2. únor 2010

blka - pokud to ten člověk nebude chtít pochopit nepochopí to, ani když mu to vysvětlí odborník na slovo vzatej, i když to bude podložený studiema... Prostě "dřív to tak fungovalo, tak proč se to teď tolik řeší?" 😀 Já to beru tak, že prostě když já nechci, aby malej něco dostával, tak to nedostane a hotovo, filtrujem tak i hračky a všechny možný věci, co dostal... Většina rodiny ví, že s manželem zdravou výživu a vůbec věci ohledně zdravýho životního stylu řešíme, takže jedna strana malýmu hračky nedává vůbec (kupujou mu jen oblečení, protože tam se lehce vysvětlí, co a jak) a druhá sem tam nějakou hračku jo s tím, že počítají s tím, že pokud to tím naším sítem neprojde, malej to prostě nedostane. Takže doufám, že to takhle budou brát i s jídlem...
Mě zatím teda všichni podporujou v tom, abych co nejdýl kojila (i moje babičky - jednak kvuli finanční stránce a druhá babička vykládala, jak s mým strejdou byla v pul roce na kontrole na kyčlích a ptala se, kde může malýho nakrmit a všichni na ni koukali jak na blázna, že kojí a pak se na ni ještě chodili koukat, jak na přírodní úkaz 😀),takže jsem ráda, že v rodině mám v tomhle podporu, uvidíme, jak to budou řešit, až budem přikrmovat...

jituskak
2. únor 2010

tak já naštěstí si nemůžu stěžovat. jednou babička ze srandy řekal "Šimonku, ty by sis dal čokoládku, že?" já na to chraň vás ruka páně, jeslti mu někdy budete něco takovýho dávat a od té doby mám klid. tchýni neřeším, tu už spracovala švagrová, která na to jídlo byla až úzkostlivá a navíc mě si nedovolí radit 😀
jediná rada je, být prostě nekomromisní a tvrdá. oni už si svoje děti vychovali... ale věřím, že je to boj. já jsme držka, tak asi proto mám klid 😀

blka
2. únor 2010

Kate, asi máš pravdu 😔 . Kojení jim nevadilo, ale od té doby, co ochutnal něco jiného než mlíčko, tak by mu hnedka dávala všechno ochutnat. A i když jsem kojila, tak vždycky ze srandy říkala, že mu ten cumel namočí do toho a toho (káva, víno, džus,...)

Anysek, jo jo s hraním taky. Mamča od malička tahala Marečka nahoru za ruce. Když jsem jí řekla, že se to nesmí, tak toho na nějkou dobu nechala, ale jak povyrostl, tak ho tak zase začala tahat a když jsem jí řekla, ať to nedělá, tak to dělala, když jsem byla třeba na záchodě 😔

Je mi z toho hrozně smutno, ale jak tu radíte přestat se kvůli tomu stýkat, to bych nezvládla udělat.

blandik
2. únor 2010

Tak já byc stáhla návod na zavádění příkrmů z www.kojenínet.cz - vytiskla jej, dala prababičkám a babičkám a nechala je, aby si to vklidu přečetlý. Poté bych jim sdělila, že je výhradně mou záležitostí, co mé děti budou jíst a že si nepřeji, aby mým dětem něco podstrkávaly, tajně dávalý, vyjadřovaly se k tomu, co děti jí.

My jsme udělali něco podobného u tchánů, jelikož malý měl atopický ekzém a tchání k nám pořád lezli na návštěvu se psem a taky neustále házeli hlášky, že to a to něláme blbě....tak jsme je pozvali, ukázali jim fotky, jak malý vypadal, když ekzém byl opravdu v rozpuku, pak jim vysvětlili situaci a jelikož nám pořád tvrdili, že z něj uděláme pokojovou kytku, tak jsem jim dala brožurku o ekzému + mnou sepsaný seznam, co je pro tyto děti vhodné a co ne. A't si to doma přečtou. Od té doby je klid. Takže u toho jídla bych postupovala stejně. Já vím, že do nás cpali kde co, ale tehdy to tak prostě bylo, dnes je situace jiná. Jsou k dispozici nové poznatky, a přeci jsou to milující prarodiče, tak proč by měli chtít ubližovat svým vnoučatům....Prostě u nás je to tak, že si dědečci ani babičky nedovolí malému něco podstrčit nebo dát k jídlo. Jídlo má jen a výhradně od nás.

k.ate
2. únor 2010

blka - nejde o to, se přestat stýkat úplně, ono jim to časem podle mě dojde... Normálně bych jí to řekla, že pokud toho nenechá, prostě tam s malým jezdit nebudem, podle mě by se mohla zamyslet a přestat s tím...

fifa79
2. únor 2010

Ahojky, my bydlíme s tchýní a taky neustále poslouchám ať mu dávám to a to a blalaa.Řeším to tak,že na jídlo odcházíme, doma se napapáme a pak k nim zase přijdeme a to už malej nic nechce,protože je najedený.

blka
2. únor 2010

Blandik, to je myslím dobré řešení 😉 .

Kate, i když jsem psala, že na to nemám, se přestat stýkat, tak teď jsem si uvědomila, že vlastně ani nemůžu, protože moje mamča Marečka hlídá, když jsem ve škole.

pavcik
2. únor 2010

Tak já sice nemám tuhle v situaci v takovéhle síle,ale taky si každou návštěvu u svého otce vyslechnu dotaz co můj malý jí. A když mu řeknu že převážně mléko a měsíc přikrmuju,tak protáhne ksicht a nezapomene podotknout,že nám už máma ve 3 měsících dávala rajskou a svíčkovou s knedlíkem 😠 tak vždy vznikne menší dohadování a řeknu mu ať se do toho neplete,že to je jedině moje věc co mu dávám. Tak je teda klid,no ale zase na měsíc,protože další návštěvu to proběhne znovu ☹
Škoda jen,že se už nemůžu zeptat mamči ☹

shaula
2. únor 2010

Blka - hm, no tím spíš ji musíš nějak přesvědčit, že musí respektovat tvůj názor 😖

Pavcik - tak mu zkus vysvětlit, že vzhledem k tomu, jak brzy se Matěj narodil, tak musíte být s jídlem obzvlášť opatrní 😉 Koukala jsem na fotky, pěkně jste si ho vypiplali, je krásný 😵 Naši se taky narodili dříve, ale ne o tolik (35+5).

blka
2. únor 2010

Shaula, já vím. Protože jsem si říkala, že když bude hlídat, tak to bude: Marečku, maminka je pryč, vem si čokoládku, pribináčka,... 😔

beruska24.9.
2. únor 2010

aponchie - opravdu to je tak. Nemám důvod psát nějaké nepravdy 😕 Kdybych to neviděla, tak tomu nevěřím.

kocicinka
2. únor 2010

Blko, ted jsem narazila na článek v časopise Máma a já, nějaká odbornice na dětskou výživu tam odpovídá na dotazy maminek. Je to dvojstrana. Baví se tam i o pribinácích.Kdybys chtěla, tak bych to mohla naskenovat a poslat ti mailem. Pak mám taky od pediatra brožurky, od Beby, je tam něco jako "Společně objevujeme svět" nebo tak něco. Vzala jsem si to, protože tam jsou recepty.
Nemůžeš brát mimi s sebou do školy? Se mnou jezdí Jonášek do školy, nechci ho nechávat nikomu na hlídání...Mám ho v šátku a v pohodě 😉

blka
3. únor 2010

Kocicinko, on by mi ve škole nevydržel. I doma ho mám v šátku, nosítku, ale po chvíli ho to přestane bavit. Nehledě na to, že se ním musím pořád chodit. Sedět můžu až když mi tam náhodou usne.